Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Indemnizatie de somaj - sector 3

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
N0NAME

N0NAME

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2006
Salut,

M-am uitat aici si am vazut actele: http://www.bucuresti...ro/acte_ind.htm
Acum am niste nelamuriri:

6. Actele eliberate de organele financiare teritoriale,din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indemnizatia de somaj  

7. Declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca , nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indemnizatia de somaj.

Am inteles ca pentru punctul 6 trebuie sa ma duc la Str. Lucrețiu Pătrășcanu nr. 3-5 pentru ca sunt din Sectorul 3 sa-mi dea o adeverinta.
La punctul 7, declaratia pe propria raspundere, este vre-un model pe net pe care trebuie sa-l iau si sa-l completez sau o fac eu?

In afara de cele de mai sus mai zice si de urmatoarele:

A. In cazul persoanelor provenite din munca:

   b ) Copie de pe hotarirea definitiva de reintegrare in munca , atunci cind reintegrarea nu mai este posibila la unitatea la care persoana a fost incadrata anterior din cauza incetarii definitive a activitatii sau la unitatea care a preluat patrimoniul acesteia;
   c) Dovada din care sa rezulte ca reincadrarea in munca nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului, respectiv adeverinta de la unitatea care a preluat patrimoniul unitatii in care persoana a fost incadrata anterior, din care sa rezulte desfiintarea postului;
   d) Declaratie pe propria raspundere a persoanei in cautarea unui loc de munca , in cazul in care aceasta nu poate obtine dovada din care sa rezulte ca reincadrarea in munca nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului, urmind ca agentia locala pentru ocuparea fortei de munca sa verifice la organele competente veridicitatea .
   e) Adeverinta prevazuta la art. 18 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 174/2002, cu modificarile si completarile ulterioare;

Acum nu stiu care exact sunt b,c si e iar daca d-ul e acelasi lucru cu 7 de mai sus.
Si-a bagat cineva de curand somajul si ma poate ajuta?

Nu mai lucrez de 3 luni, mai am dreptul la somaj sau a trecut prea mult timp?

Multumesc,

#2
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
din cate stiam eu, in maxim 2 luni(45 de zile lucratoare), trebuie depus dosarul pt somaj.
mai bine te duci la fortele de munca si te interesezi mai in detaliu.

#3
N0NAME

N0NAME

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2006
M-am interesat la ei si cica nu conteaza ca au trecut cele 3 luni, important e sa ai 12 luni lucrate in ultimele 24.

#4
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View PostN0NAME, on 19th January 2010, 14:18, said:

Acum nu stiu care exact sunt b,c si e iar daca d-ul e acelasi lucru cu 7 de mai sus.
Si-a bagat cineva de curand somajul si ma poate ajuta?
Nu sunt acelasi lucru. Ai mult de umblat dupa acte. Unele dintre declaratiile scrise acolo, in romanul ala foileton cu a, b, c,d, etc, le completezi acolo, direct la Agentia de Somaj. Tu aduna restul actelor importante si mergi la Agentia de Somaj si de acolo te mai indruma ei.

#5
N0NAME

N0NAME

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2006
Multumesc pt raspunsuri. Am reusit pana la urma :)

#6
claudiapetrea

claudiapetrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.04.2010
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns daca stiti. Am terminat facultatea si as vrea sa intru in somaj (6 luni - 250 ron, cam asa este acum). Pot incheia un contract de colaborare fara sa pierd dreptul la somaj? Va multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate