Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11675 replies to this topic

#91
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
cate seminte ai pus la pahar si cate au rasarit ? e vorba de semintele de la Suceava ?

#92
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Da ele sunt. Am pus cate trei egal distantate (aveam multe pahare si pamant dar nu aveam unde sa tin un numae prea mare de buc.) In fiecare am cel putin 2 rasarite iar in cateva toate trei.

#93
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mie imi par cam anemice rasadurile mele, cred ca nu au lumina suficienta...ma gandeam sa le scot pe balcon in zilele insorite si sa le bag in casa noaptea (ca inca e frigut noaptea). @trestieeee, ajuta-ma pls!

Attached Files



#94
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postanknic, on 20th March 2010, 09:03, said:

mie imi par cam anemice rasadurile mele, cred ca nu au lumina suficienta...ma gandeam sa le scot pe balcon in zilele insorite si sa le bag in casa noaptea (ca inca e frigut noaptea). @trestieeee, ajuta-ma pls!


Neaparat le trebuie lumina intensa ziua.
Daca pe balcon ai noaptea 10-12 grade, lasa-le acolo.
Daca balconul e inchis cu termopan sau geam clasic, lasa rasadurile acolo, dar ai grija sa nu fie curent, ca le termina in 15 minute un curent rece.
Ziua, atunci cand e soare si bine, intre 10 si 16 lasa un geam deschis pentru aerisire, dar ai grija sa nu stea in calea curentului, iar seara inchide geamul.
Cel mai rau e caldura mare, umiditate mare si lumina putina.

#95
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Si ale mele au tendinta sa se lungeasca, le-am schimbat locul (poate si norocul) dar daca ar fi o varianta sa le tin la lumina unor baghete cu leduri, pentru a le asigura lumina necesara sau musai lumina de la soare?

#96
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Posttrestie-de-balta, on 20th March 2010, 09:17, said:

Neaparat le trebuie lumina intensa ziua.
Daca pe balcon ai noaptea 10-12 grade, lasa-le acolo.
Daca balconul e inchis cu termopan sau geam clasic, lasa rasadurile acolo, dar ai grija sa nu fie curent, ca le termina in 15 minute un curent rece.
Ziua, atunci cand e soare si bine, intre 10 si 16 lasa un geam deschis pentru aerisire, dar ai grija sa nu stea in calea curentului, iar seara inchide geamul.
Cel mai rau e caldura mare, umiditate mare si lumina putina.


n-am balconul inchis asa ca am sa le plimb in zilele cu soare...

Multumesc mult!

Edited by anknic, 20 March 2010 - 19:43.


#97
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
cat de mare trebuie sa fie rasadul de rosie ca sa poata fi transplantat in pamantul din curte?Alte cerinte de temperatura, etc...

#98
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostMirelaLucia, on 22nd March 2010, 10:44, said:

cat de mare trebuie sa fie rasadul de rosie ca sa poata fi transplantat in pamantul din curte?Alte cerinte de temperatura, etc...


Trebuie sa fie noaptea minim 5-6 grade, iar rasadul sa aiba minim 4-5 frunze adevarate. Nu ca n-ar merge si cu 2, dar le napadesc buruienile repede.

#99
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
multumesc trestie

#100
tiranidani

tiranidani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.09.2009
Vin si eu cu aceeasi intrebare in ceea ce priveste lungirea rasadurilor. Sunt noua si pe forum si in domeniul "rasaduri". Au lumina suficienta. In mod sigur. Dupa ce am citit tot ce ati scris am pus un neon de 20W deasupra lor. Rasadurile de rosii sunt splendide, la fel si cele de ardei iute. Problema mea este ce sa fac cu cele de brocolli care s-au intins de parca sunt iedera.  A si sa nu uit, rasadurile stau la temperatura pe care ati indicat-o, le ud ca la carte, sau mai bine spus cala forum :rolleyes: . Va rog sa imi raspundeti.
    Si o alta intrebare pe care o am: Ce parere aveti despre "square foot garden " (in traducere libera gradina la metru patrat) de care am auzit, sau mai bine vazut pe youtube?

Edited by tiranidani, 29 March 2010 - 18:39.


#101
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Probleme cu rasadurile de tomate ... rasar ... multe si dese ... aparent viguroase si cam dupa 4-5 zile mor ... se inegresc si se chircesc.
Temperatura, umiditate si lumina ... 18-22 grade Celsius, udate de 2-3 ori pe zi prin pulverizare, lumina naturala de la Est + lampa 150 w halogen cu lumina calda de la 1,5 m de sus.
Fara curenti de aer, camera aerisita.
Sunt puse in alveole de cate zece ghivece in pamant de flori de uz general si putin pamant de gradina putin argilos dar foarte bine maruntit.

Edited by masterd6ib6, 12 April 2010 - 08:01.


#102
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postmasterd6ib6, on 12th April 2010, 08:00, said:

Probleme cu rasadurile de tomate ... rasar ... multe si dese ... aparent viguroase si cam dupa 4-5 zile mor ... se inegresc si se chircesc.
Temperatura, umiditate si lumina ... 18-22 grade Celsius, udate de 2-3 ori pe zi prin pulverizare, lumina naturala de la Est + lampa 150 w halogen cu lumina calda de la 1,5 m de sus.
Fara curenti de aer, camera aerisita.
Sunt puse in alveole de cate zece ghivece in pamant de flori de uz general si putin pamant de gradina putin argilos dar foarte bine maruntit.


Chiar am nevoie de un sfat ... procesul e galopant !

#103
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Stropeste-le cu previcur si nu le mai uda prin pulverizare, toarna apa la pamant...

Stropeste-le cu previcur si nu le mai uda prin pulverizare, toarna apa la pamant... si nu prea multa.

Edited by eureur, 12 April 2010 - 12:09.


#104
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
La conditiile in care au fost semanate, eu nu prea vad alta cauza decat ca semintele erau infestate. De aceea sunt bune cele drajate.

Foarte bun sfatul dat cu stropitul cu previcur si apa putina.Tratamentul se poate repeta din cate stiu eu dupa o saptamana, max 10 zile.

#105
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posteureur, on 12th April 2010, 12:09, said:

Stropeste-le cu previcur si nu le mai uda prin pulverizare, toarna apa la pamant...

Stropeste-le cu previcur si nu le mai uda prin pulverizare, toarna apa la pamant... si nu prea multa.
Previcur ... ? fungicid ?

Posibil sa le fi facut din rau in mai rau ... cand le vedeam ca se chircesc le mai udam o data ... ca poate nu au apa suficienta.

Multam de sfaturi.

Edited by masterd6ib6, 12 April 2010 - 15:53.


#106
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Eu le-am avut puse in pahare de unica folosinta grupate in tavi/farfurii unica folosinta.

Le-am pus apa in farfurie/tava si si-au tras fiecare cata apa a avut nevoie.
Cele care au fost la geam sau la lumina naturala au crescut foarte bine.
Am avut cateva care au fost puse pe masa in camera dupa o perdea.
Astea le-am mutat la geam.
Celelalte deja sunt pe camp, le-am plantat sambata si din ce am discutat cu oamenii de acolo sau prins in proportie foarte mare (90-95%).

Multumesc trestie-de-balta pentru sfaturile foarte utile ;)
Oricum anul asta a fost un prim experiment pentru mine, la anu sper sa folosesc din experienta acumulata.

Si inca nishte intrebari :
- Cat dureaza pana o sa rodeasca in conditii optime ?
- Rasadurile care le mai am acasa pot sa le plantez peste 2-3 saptamani (dupa ce se mai intaresc ) ? Daca da, o sa am mai multe recolte ?

#107
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Nu am gasit previcur ... am luat Merpan 80 WDG ... cica ar fi aceeasi substanta activa ... si pe el scrie ca este pentru rasadurile de rosii si altele.

Ok... il prepar si il aplic.

#108
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

View Postmasterd6ib6, on 12th April 2010, 17:34, said:

Nu am gasit previcur ... am luat Merpan 80 WDG ... cica ar fi aceeasi substanta activa ... si pe el scrie ca este pentru rasadurile de rosii si altele.
Din ceea ce ai scris e vorba despre caderea si putrezirea plantutelor, iar aceasta boala apare datorita unei ciuperci care nu poate proveni decat dintr-un sol infestat sau din cauza semintelor infestate cu spori. De aceea am spus ca sunt bune semintele tratate.

Daca esti interesat sa citesti mai mult cauti articolul "Caderea si putrezirea plantutelor" din link-ul urmator http://www.piataagri...orticultura.htm (e aproximativ pe la jumatatea paginii)

"Simptome. Se manifesta prin aparitia unor pete la baza tulpinitei, la inceput brune, apoi brun-negricioase, care se adancesc si se extind repede, cuprinzand coletul de jur imprejur. In portiunea atacata, tulpinita se subtiaza, devine ca un fir de ata neagra, se zbarceste, cade la pamant si putrezeste. Boala apare in vetre, extinzandu-se foarte repede in conditii favorabile, la temperaturi de 20-30 grade Celsius si umiditate de peste 90%. Daca nu se iau masuri corespunzatoare, in doua-trei zile pot fi distruse toate plantutele din rasadnita. "  - Asta ar fi descrierea bolii, daca corespunde poti citi acolo si tratamentul pe care il indica.

Am patit-o si eu anul trecut, iar tot ce am reusit a fost sa salvez cam jumatate dintre ele, dintre care cu cateva am mai avut probleme si dupa rasadire.

Previcurul si merpanul nu pot avea aceeasi substanta activa pentru ca, in primul rand, merpanul este fungicid de contant in timp ce previcurul este sistemic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate