Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11675 replies to this topic

#55
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postginutza69, on 5th March 2010, 20:53, said:

buna seara! ma intereseaza tehnologia cresterii tuberozelor

Draga Ginutza, aici este un fel de ferma... cu fermieri transpirati, cu o bere in ma^na sta^nga si cu ma^na dreapta pe tastatura...

Vezi tu ca este o arie numita "gradina mea... de apartament", cu o moderatoare deosebit de draguta si de priceputa - "Diorama". Si acolo se discuta in special despre flori... Toate bune iti uram.

#56
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
poate-i place printre fermieii transpirati ...  :P

#57
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
De ce sunteti rai? Poate domnisoara vrea sa puna de un camp de tuberoze, sa dea lovitura la vara in piata Cosbuc...
Extindem aria si cu floricultura? Ca si de acolo se scot bani buni daca iesi cu floarea la timpul ei (si se pierd si mai repede daca intarzii si cu o zi!)

@Dduras, asta cu fermieii e epocala! :thumbup:  :coolspeak:

Edited by eureur, 05 March 2010 - 22:31.


#58
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Nu va luati de fata ca are dreptate cu chiparoasele.
E greu sa faci bulbii floriferi, asta depinzand de mai multi factori,  si cum infloresc dupa un anumit numar de ani sau daca au atins un anumit diametru, e mai complicat si implica costuri mari.

O sa fac un topic la gradini cu tuberozele, dar daca te grabesti, da un semn.

#59
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Eu am incercat o data, pentru mine, ca imi plac, nu am reusit sa le conving sa infloreasca si am renuntat... poate mai invat si eu cate ceva...

#60
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ma, nu fiti misogini! E bine sa mai fie si o fata printre noi, ca altfel ne mitocanim de tot!

#61
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posteureur, on 5th March 2010, 23:28, said:

De ce sunteti rai? Poate domnisoara vrea sa puna de un camp de tuberoze, sa dea lovitura la vara in piata Cosbuc...
Extindem aria si cu floricultura? Ca si de acolo se scot bani buni daca iesi cu floarea la timpul ei (si se pierd si mai repede daca intarzii si cu o zi!)


Floricultura e de balcon si aia din care se scot bani.
Un ha de tuberoze ingrijite si conduse cum trebuie si cu o rata de inflorire de 60-70% aduc un profit brut de 30-40 mii euro. :thumbup: si samai in mana cu 15-17 mii.
Asta daca le vinzi ca flori taiate, ca poti cumpara o instalatie de extras uleiul esential si te scoti, daca ai cui sa-l vinzi.





View Posteureur, on 5th March 2010, 23:36, said:

Eu am incercat o data, pentru mine, ca imi plac, nu am reusit sa le conving sa infloreasca si am renuntat... poate mai invat si eu cate ceva...


Pentru ele m-am dus la facultatea de ierburi si balarii si, dupa ceva munca si observatii, le-am redus perioada de obtinere a florii taiate de la 3 ani la 2 sau, in conditii speciale, la un an.

#62
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
si muncesti la el de-ti ies ochii...

#63
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posteureur, on 5th March 2010, 22:44, said:

si muncesti la el de-ti ies ochii...
Daca iese si banul eu zic ca merita! Mai rau e cand muncesti de iti asuda c.. si nici nu scoti nimic!

#64
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on 5th March 2010, 22:42, said:

...
Pentru ele m-am dus la facultatea de ierburi si balarii ...

N-ar strica sa faci un topic (ca^nd ai tu, timp) despre cultura plantelor aromate si / sau medicinale: ex. menta, levantica, mustar - tu stii cel mai bine, in care sa ne spui in doua vorbe productia la hectar si rentabilitatea - dupa aceea cautam noi pe net ce si cum...

Ca prea a ramas roma^nu' cu mintea tot la gra^u si porumb... Si sunt sigur ca sunt culturi mult mai rentabile deca^t cerealele, pe suprafete mici, de 5-6 ha.

Plus ca aceste culturi nu atrag nici prea mult minoritatile bronzate, ca nu prea se pot valorifica in piata ...

Era un topic la "culturi agricole", despre coriandru, dar cred ca a murit inainte de a ajunge la pubertate...

#65
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posthoria66, on 5th March 2010, 23:26, said:

Plus ca aceste culturi nu atrag nici prea mult minoritatile bronzate, ca nu prea se pot valorifica in piata ...

Aici ai dat-o de gard domn' doctor ... pai astea se valorifica cel mai usor in piata ... da' nu stiu de ce ma cam indoiesc ca se face cultura de tuberoze sau izma creata in camp.
Eu am cumparat in primavara vre-o 20-25 de bulbi din piata de la un nene care zicea ca are 2 ha ... au inflorit toate ... un singur lujer drept si inalt cu o sumedenie de boboci ... au stat inflorite mai mult de o luna. Seara era o nebunie de mirosuri ... tuberozele si Mana Maicii Domnului si Regina Noptii ... nu-ti mai venea sa intrii in casa ... nu e deloc economic ... se consumau niste cantitati imense de spritz de vara.

#66
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 6th March 2010, 08:46, said:

Aici ai dat-o de gard domn' doctor ... pai astea se valorifica cel mai usor in piata ...

Iti iau si ei 10-15 buchete, dar nu 5-6 ha de menta sau de seminte de mustar...

Si da, am vazut eu (parca) intr-un manual de agrofitotehnie niste norme de cultura a plantelor medicinale in ca^mp...


View Postmasterd6ib6, on 6th March 2010, 08:46, said:

...
Seara era o nebunie de mirosuri ... tuberozele si Mana Maicii Domnului si Regina Noptii ... nu-ti mai venea sa intrii in casa ... nu e deloc economic ... se consumau niste cantitati imense de spritz de vara.
:D

Stiu cum e, ca stau la curte ... Vara ma "calca" prietenii intre orele 22-02 ...

#67
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
e bine asa? :)

Attached Files



#68
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai nu prea...

ideea cu sacul era pentru a creste plantele pe balcon, nu pt.a face rasaduri. ma gandesc ce complicat va fi sa scoti rasadurile de acolo ca sa le transplantezi in gradina...

#69
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postanknic, on 9th March 2010, 13:52, said:

pai nu prea...

ideea cu sacul era pentru a creste plantele pe balcon, nu pt.a face rasaduri. ma gandesc ce complicat va fi sa scoti rasadurile de acolo ca sa le transplantezi in gradina...


de ce? tai sacul si dupa ce scot rasadurile refolosesc pamantul la ghivece etc...

#70
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostMirelaLucia, on 9th March 2010, 16:49, said:

de ce? tai sacul si dupa ce scot rasadurile refolosesc pamantul la ghivece etc...
Trestie recomanda metoda asta pentru cresterea tomatelor in balcon ... nu a rasadurilor ...cresterea plantei pana la recoltare ... pui semintele si nu mai faci rasaduri ... doar le raresti.

#71
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmasterd6ib6, on 9th March 2010, 19:01, said:

Trestie recomanda metoda asta pentru cresterea tomatelor in balcon ... nu a rasadurilor ...cresterea plantei pana la recoltare ... pui semintele si nu mai faci rasaduri ... doar le raresti.


si eu daca nu le mai scot de aici si le cresc pe terasa, are ceva? :) acum devin conforma cu recomandarea lui trestie?

#72
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu e chestie de conformare sau nu. vei vedea cand vei dori sa transplantezi rasadurile cat de greu iti va fi sa tai sacul astfel incat sa nu ranesti plantutele.

nu merge sa nu le mai scoti, sunt mult prea multe in sacul ala ca sa aiba loc sa creasca bine si sa rodeasca. ideea cu sacul era ca sacul sa stea in picioare, astfel planta avea loc sa isi duca in jos radacinile.

Edited by anknic, 10 March 2010 - 13:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate