Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#3727
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Pai nu ziceai anul trecut ca incerci niste lampi cu led?

#3728
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ziceam ca inchid balconul...in casa e cam greu sa le instalez.

#3729
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
off topic : aveti careva seminte de trinidad scorpion? contracost.

#3730
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

 maddox_dtv, pe 28 ianuarie 2014 - 23:07, a scris:

Bine! Si mie mi-au rasarit petuniile Easy Wave si Tidal Wave semanate pe 22 Ianuarie si tinute la 16-18* si tocmai am terminat primul raft cu neoane.
16-18* e temp optima de germinat la petunii, cum e 22-26* la tomate sau 25-30* la ardei? (e primul an in xare seman alte flori in afara de cele companion :-)

Multumesc!

#3731
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 qwertysecret, pe 29 ianuarie 2014 - 07:38, a scris:

16-18* e temp optima de germinat la petunii, cum e 22-26* la tomate sau 25-30* la ardei?

Vezi ca la semnatura mea scrie Info Tehnice Seminte Flori. Dai click si se afiseaza un tabel cu mai multe pagini.

La pag 5, jos, gasesti informatii despre petunia: se seamana in tavi cu alveola mica (512, nici nu gasesti in Romania; avem doar de 406), dar nu se acopera semintele si se plaseaza tavile la lumina (sau macar langa geam), temperatura de germinare 24 - 25 grade Celsius.

De la semanare pana la repicare: 31 - 43 de zile. Daca semeni in tavi mai mari, de 288, adaugi inca 7-10 zile la intervalul de timp pana la repicare. (Eu le tin sub neoane la 8,000 lucsi, 16 ore / zi, ca sa nu se lungeasca).

Ei(americanii) repica in niste tavite denumite 606, care au 36 de alveole grupate 6X6 buc astfel incat sa se poate desprinde seturi a cate 6 alveole. Ca volum, ceva apropiat la noi sunt fie paharele patrate individuale 7X7X8 cm, fie tavile alveolare de 32, ori 28 (putin mai mari).

Evident, se pot repica direct in ghivece de 10 - 11 cm (10.5 sau 12 cm se gasesc la noi), plantele se dezvolta chiar mai bine, insa dureaza mai mult pana iesi cu ele pe piata (adica au macar o floare deschisa, ca sa atraga ochiul cumparatorului). Poti cere un pret mai mare, pe o planta mai dezvoltata.

Daca le semeni primavara, de la repicare la finalizare mai dureaza circa 7 saptamani (ca rasaduri pentru gradina, adica in pahare de 6 - 7 cm) sau 10 saptamani (ca ghiveci final de 10.5 cm). Alea curgatoare in ghivece suspendate de 19 - 22 cm dureaza, desigur, ceva mai mult.

In tabel mai apare si o "Finishing Night Temperature" de 15-18 grade Celsius, ceea ce inseamna ca aici trebuie sa te incadrezi dupa repicare cu temperatura de noapte (in timp ce aia de zi poate fi, sa zicem, in jur de 20-21 de grade).

Timpii de mai sus se obtin in conditii optime de cultivare: temperatura controlata, lumina sufucienta, fertilizare ca la carte, etc.


Eu personal le seman in tavi de 288, le tin cam 40 de zile (cer ele repicarea cand se dezvolta suficient) sub neoane, apoi le mut in balconul / inchis sau la solar in tavi de 45. La solar am variatii considerabile de temperatura (intre +1 si +30 de grade), insa se dezvolta dragalasele, si in cam 12-14 saptamani de la semanare ne bucura cu flori. Le vand ca rasaduri cu 1.2 - 1.5 lei.
Daca vrea cineva 20 de bucati, bag foarfeca in tavita si l-am rezolvat si cu transportul.

Pe altele (semanate din octombrie - noiembrie) le transfer in tavi de 28 apoi in ghivece atarnate de 15 cm.
Fac asta cu circa 100 de bucati pe care le vand devreme, la inceput de martie. Exista ceva cerere, pentru cei care vor sa duca doamnelor invatatoare si altceva decat zambile.

Daca nu le vand atunci, le dau in aprilie cu un pret si mai mare, intrucat plantele se dezvolta si mai frumos.

Va incurajez pe toti sa produceti si sa vindeti primavara rasaduri de flori: petunii, craite, etc !

Acum este momentul sa le semanati, ca sa iesiti cu ele in aprilie si mai cand se vand cele mai multe. Daca pierdeti acest tren, abia peste un an mai soseste unul.

Alaturi de rasadurile de legume, sunt printre cele mai profitabile nise in agricultura.

Le puteti vinde si vecinilor, ori pe la florarii. Incepeti cu cateva sute de fire, sau luati un plic de 1,000 de seminte mixte (alea normale costa vreo 50 lei / 1,000 de seminte - gen Merlin, Hulahoop, Supercascade), cele curgatoare sunt de peste 10 ori mai scumpe. Pentru inceput, pana va faceti mana, mergeti pe normale (sau de gradina, adica compacte si care nu au caracter curgator. Ocupa spatiu mic (creste profitul pe metru patrat) si se transporta mai usor (o curgatoare la ghiveci de 22 cm ocupa un sfert de mp).

Pana nu va faceti mana, pana nu vedeti ce anume cere piata si mai ales pana ce nu vedeti clar ce puteti voi sa cultivati la un nivel de aspect, timpurietate si profit multumitor, nu va aruncati la plante pretentioase sau la ghivece mari.

Seminte gasiti de pe net (exemplu: molesseeds, se achita cu cardul, se pot comanda si plicuri cu 250 de seminte) sau in Romania la importatori insa numarul minim de seminte este de 1 plic = 1,000 seminte la cele de gradina (ex: Fariker sau Anthesis).

Edited by jumborom, 29 January 2014 - 09:27.


#3732
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Bineinteles ca nimeni nu poate sa prezinte mai corect si frumos asemenea detalii.
16-18* am avut eu pe holul unde am putut sa tin tavile si am vrut sa subliniez inca odata faptul ca plantele se descurca destul de bine si la temperaturi mult mai scazute fata de cele ideale.

#3733
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008

 anknic, pe 28 ianuarie 2014 - 22:57, a scris:

ca nu am si eu in gradina un ardei de mancat cu ciorba...adica din ala mai normal...

Jalapeno....?

Daca vrei, pot sa te ajut cu ceva seminte !

#3734
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@anknic,  am eu ceva seminte de TAM MILD JALAPENO si CATARINA daca vrei...Nu ma intreba cat sunt de iuti ca eu nu ma apropii de ei!!!

#3735
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am jalapeno. o sa pun cativa jalapeno si cativa bulgaresti.

#3736
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Atentie la bulgaresti,multi sunt zero la iuteala.merg doar in otet, amestecati cu juti sa prinda putin gust..


#3737
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
aaa, nu ca am din aia care sunt un pic iuti (bulgarian carrot)

#3738
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Mersi pt linku cu moleeseds sunt chiar tari si preturi mult mai bune ca in romanica
In rest ,total la ce ai postat ,rasadurile de flori merg f bine la vanzare primavara pt cei interesati,ai incercat sa pastrezi seminte? ce iese din ele?adik se corcesc?

#3739
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ete si cateva poze f proaste din beci de la mine cu improvizatia la repezeala de rasadnita in care am petunii comune puse la inceputul anului, al doilea rand de zambile puse ca sa parfumez camerele prin casa, niste regina noptii semanate acum cateva zile, cablu lu megane care e minunat. Initial le`am pus ca sa testez germinatia la rezistenta, dar mi`a fost mila sa le mai arunc. Tava din stanga (fara osmocote) pusa pe 1-2Ian. Tava urmatoate de la mijloc (cu osmocote) semanata cam pe 14Ian (dupa ce am aruncat tava cu ardei, rosii, vinete). Observati diferenta. Ala alb e responsabilu' cu curatenia.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   130K   144 downloads
  • Attached File  2.jpg   172.35K   142 downloads
  • Attached File  3.jpg   171.91K   135 downloads
  • Attached File  4.jpg   145.57K   126 downloads
  • Attached File  5.jpg   83.82K   110 downloads


#3740
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Doar un lucru vreau sa iti spun,pe viitor can faci zambile,lalele sau asemanator in casa vreo 2-3 saptamani tine-le la intuneric sa creasca si sa se lungeasca apoi le dai lumina sa se faca floarea,asa vei avea flori inalte si frumoase,in rest le-ai facut un culcus ca nici uni boschetari nu au asa caldurica si adapost,sa-ti traiasca

#3741
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

 carlothedog66, pe 28 ianuarie 2014 - 19:42, a scris:

Almadan,ce consum de vremiculit e pe o tava de alveole sau metru patrat sau cum e mai usor de calculat

Am semanat 46 tavi cu 70 alveole, semintele le-am pus dupa ce am presat turba cu improvizatia din imagine, apoi am imprastiat vermiculitul. Consumul a fost de aproximativ 20 litri.

Attached File  DSC01946.JPG   169.57K   160 downloadsAttached File  DSC01947.JPG   136.88K   153 downloadsAttached File  DSC01948.JPG   171.14K   147 downloadsAttached File  DSC01949.JPG   159.78K   131 downloads

#3742
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Multam de sfat, Florin. Maine le mut la bezna si la caldura sa se lungeasca repede :)

#3743
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
almadan, peste seminte ai mai presarat turba? sau direct vermiculit? La ce adancime ajung semintele dupa  super operatiunea "presarea"?

#3744
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Doar vermiculit, saminta e la aproximatv 1 cm. Vermiculitul nu a fost presat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate