Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#37
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
:harhar:

n-am vazut cata incurajare primesc. Eu consider anul asta unul de experimentare, de invatare din greseli. daca nu pui ceva gresit nu vei intelege de ce e bine pe viitor sa nu mai faci greseala aia. Cel putin eu asa invat.

Probabil ca din ce am pus in paharele nu vor iesi nici 5% ( 5% din rest s-au dus deja caci moanul meu Rahan mi-a daramat cateva paharele)

Acuma daca tot ai fost asa categoric explica si de ce nu se face asa.

sa inteleg ca salata din seminte iese de abia in al doilea an si ca nu era momentul de plantat acum. Atunci de ce scrie pe plic martie?

La ridichi am ras cel mai tare :) De ce ar fi o premiera? atata timp cat se comercializeaza seminte de ridichi, inteleg ca ele si incoltesc si daca incoltesc in pamant, afara, de ce n-ar incoltii in acelasi pamant in paharel?

Astept si eu sa invat de ce nu e bine ce am facut.

#38
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
La ridichi nu se justifica munca sa le semeni, replantezi... Le semeni pe strat primavara devreme si ies rapid, 3-4 zile. Semanatul in inmultitor si replantatul se practica la speciile care au cerinte speciale de cultura - spre exemplu rosiile, ardeii, vinetele rasar doar daca temperatura e de peste 15-16 grd si necesita cel putin 90 zile pana la primul fruct copt. Daca le semeni direct, poti asta deabia in mai, si vei obtine primul fruct abia in august.
Salata poate fi semanata in toamna si culeasa in primavara - in felul asta castigi cateva zile cel putin, caci primavara, pana se usuca terenul sa poti intra in el, pana semeni, pana rasare, cele semanate in toamna sunt deja mari.

Pentru seminte nu ai nevoie de lupa si penseta. Intinzi semintele pe o hartie alba sa le poti vedea bine si le iei una cate una cu o surubelnita mai subtirica, uda. Se vor lipi de surubelnita suficient cat sa le poti lua din cauza tensiunii superficiale a apei

Edited by eureur, 02 March 2010 - 11:19.


#39
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu le-am luat una cate una cu o scobitoare uda si le-am pus pe pamantul din cutiuta, apoi, cu alta scobitoare am dat o gaurica in pamant langa samanta si samanta a picat in gaurica (adancime de 0,5-1 cm)

#40
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
am impresia ca voi sunteti chinezi sub acoperire

#41
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sa-ti fac o poza cu masa mea de rasaduri? :)

LE: nu cred ca la altceva (in afara de plante) as avea asa rabdare...

Edited by anknic, 02 March 2010 - 18:37.


#42
rico26

rico26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2003
Salutare, am si eu o intrebare : pot folosi banutii de turba pt rasadurile de rosii si daca da, pot creste rosiile cherry in ghiveci in balcon?
Deja a, folosit banutii de turba in cazul plantelor aromatice(busuioc, salvie, rozmarin) si am avut rezultate bune, le-am replantat in ghivece si astept sa vad cum evolueaza. Daca puteti sa imi dati ceva idei despre plantele aromatice in ghivece in balcon , v-as fi recunoscator. Multumesc anticipat.
Romeo
P.S.
Am folosit o minisera cumparata de la obi am atasat si cateva poze

Attached Files



#43
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 MirelaLucia, on 2nd March 2010, 10:58, said:

Probabil ca din ce am pus in paharele nu vor iesi nici 5% ( 5% din rest s-au dus deja caci moanul meu Rahan mi-a daramat cateva paharele)

Acuma daca tot ai fost asa categoric explica si de ce nu se face asa.

sa inteleg ca salata din seminte iese de abia in al doilea an si ca nu era momentul de plantat acum. Atunci de ce scrie pe plic martie?

La ridichi am ras cel mai tare :) De ce ar fi o premiera? atata timp cat se comercializeaza seminte de ridichi, inteleg ca ele si incoltesc si daca incoltesc in pamant, afara, de ce n-ar incoltii in acelasi pamant in paharel?

N-are rost sa fii asa pesimista. Cred ca vor iesi mult mai mult decat 5%.
La ridichii ar fi premiera pt. ca n-am auzit sau citit ca cineva sa fi facut rasaduri cu asa ceva.  @eureur a explicat f.bine. N-are rost sa faci rasaduri pt. ridichii,si nici chiar pt. salata (doar asa,daca n-ai ce face ... :)  ). Altfel pune-le direct afara. Oi gasi tu un coltisor liber,undeva .
Salata iese acum,nu in anul 2, dar nu va mai face capatana; ii culegi frunzele

#44
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 rico26, on 2nd March 2010, 19:48, said:

Salutare, am si eu o intrebare : pot folosi banutii de turba pt rasadurile de rosii si daca da, pot creste rosiile cherry in ghiveci in balcon?
Deja a, folosit banutii de turba in cazul plantelor aromatice(busuioc, salvie, rozmarin) si am avut rezultate bune, le-am replantat in ghivece si astept sa vad cum evolueaza. Daca puteti sa imi dati ceva idei despre plantele aromatice in ghivece in balcon , v-as fi recunoscator. Multumesc anticipat.
Romeo
P.S.
Am folosit o minisera cumparata de la obi am atasat si cateva poze


Salutare,

- poti folosti pastilele de turba si pentru rosii
- merge si la ghiveci, dar e mai bine la sac.
la sac inseamna ca intepi sacul dedesubt ca sa iasa apa,  iar deasupra faci o gaura in care plantezi 1-2 fire de rosii.
sacul trebuie sa aiba 40-50 litri volum.
se gasesc si de cumparat, cei cu pamant universal sunt foarte buni.

#45
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
misto ideea cu sacul (astfel nu imi mai bat capul de recipiente foarte mari :) )

#46
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 trestie-de-balta, on 2nd March 2010, 21:17, said:

Salutare,

- poti folosti pastilele de turba si pentru rosii
- merge si la ghiveci, dar e mai bine la sac.
la sac inseamna ca intepi sacul dedesubt ca sa iasa apa,  iar deasupra faci o gaura in care plantezi 1-2 fire de rosii.
sacul trebuie sa aiba 40-50 litri volum.
se gasesc si de cumparat, cei cu pamant universal sunt foarte buni.

Sacul se deschide la gura sau se pune culcat si se taie niste gauri pentru plantute ?
Poti dezvolta un pic ?

#47
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 masterd6ib6, on 3rd March 2010, 09:00, said:

Sacul se deschide la gura sau se pune culcat si se taie niste gauri pentru plantute ?
Poti dezvolta un pic ?


Se pune culcat, nu se deschide la gura, se fac cateva intepaturi la partea de dedesupt, iar deasupra se face o decupatuta de 8-10 cm in diametru sau se taie un X cu laturile de 12-15 cm pt fiecare planta.

#48
rico26

rico26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2003
Multumesc mult pentru sfaturi !

#49
adelinamm

adelinamm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2010
Am pus si eu salata, patrunjel, oregano si ceapa frunze. Dupa vreo 2 saptamani in care au crescut cam 3-4 cm inaltime s-au uscat toate. O fi cumva de la pamant? Am folosit de flori. Le-am udat cu pulverizatorul. Acum am pus din nou, seminte de rosii si ardei dupa metodele prezentate aici.

#50
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 trestie-de-balta, on 2nd March 2010, 21:17, said:

Salutare,

- poti folosti pastilele de turba si pentru rosii
- merge si la ghiveci, dar e mai bine la sac.
la sac inseamna ca intepi sacul dedesubt ca sa iasa apa, iar deasupra faci o gaura in care plantezi 1-2 fire de rosii.
sacul trebuie sa aiba 40-50 litri volum.
se gasesc si de cumparat, cei cu pamant universal sunt foarte buni.

sacii pot fi si de rafie? sau numai din aceia de canepa? Eu am saci de rafie si i-as putea umple cu pamant si coase la gura apoi.

#51
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Oamenii astia discutau de sacii de folie in care vine ambalat pamantul de flori... ca o derivatie de la culturile superintensive din sere, in care e mai rentabil sa cultivi in sol imprumutat, in saci de polietilena, decat sa faci dezinfectii si tratamente antinematozi dupa fiecare ciclu de cultura.

#52
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 MirelaLucia, on 4th March 2010, 12:13, said:

sacii pot fi si de rafie? sau numai din aceia de canepa? Eu am saci de rafie si i-as putea umple cu pamant si coase la gura apoi.


La balcon, terasa sau alte suprafete betonate se folosesc sacii din folie de polietilena, cei din canepa sau rafie se distrug inainte de moartea plantei sau, daca nu se distrug, vor face mizerie cand vei face curatenia de toamna. :naughty:
Canepa putrezeste dedesupt si se va imprastia pamantul, iar rafia se va face praf dupa ce o bate sorele cateva luni.

#53
ginutza69

ginutza69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2010

 trestie-de-balta, on 19th January 2010, 09:01, said:

Cam am ca ca am inceput pe la cinci ani si jumate cu udatul si copilitul la rosii si pana 28 de ani cand m-am dus la facultate sa invat cum se cultiva tuberozele.
buna seara! ma intereseaza tehnologia cresterii tuberozelor

#54
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 ginutza69, on 5th March 2010, 20:53, said:

buna seara! ma intereseaza tehnologia cresterii tuberozelor
Si pe mine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate