Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11675 replies to this topic

#2773
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Meganedoi, keep walking !

#2774
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013

View Postmeganedoi, on 03 mai 2013 - 21:55, said:

Pentru prima data in viata mea voi pune mazare. Are cineva ceva sfaturi pentru insamantat afara? Se pune in cuiburi? Pe brazda in sir indian? La ce distante? Cate boabe la un loc?
Multam
M

Eu am pus-o in martie, de data asta pe sir, insa anul trecut am pus-o la cuiburi, ca fasolea, cate 4-5 bobite. Acum are intre 10-20 cm.
Io as pune bobitele din plic chiar si acuma, macar pe o parcela mai mica.

#2775
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@iorgu, maddox, stefan, cxd, ?eelenushka
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si pentru incurajari.
Poate parea o situatie imposibila, dar eu m-am hranit toata viata cu situatii de felul asta. Merg mai departe si ma voi stradui sa creez conditii cat mai bune pentru germinare, legare, recoltare si consumare. Cu stradanie si pasiune poate reusesc sa fac salata de craciun cu mazare din gradina mea.
Voi pune trei soiuri diferite, in sir, pe un rand de ~12m.
Asadar, asa incepe un alt experiment marca meganedoi zis Cercetarius: "Mazarea de Mai":)
Va voi povesti din timp in timp cum evolueaza cultura.

Spor in toate

Paste fericit
M

#2776
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013
Sarbatori pline de lumina in suflete si in casa, cu bucurie si cu veselie in inimi si bucate gustoase pe masa sa aveti, va urez si eu, caci nu stiu cand mai apuc sa intru.

#2777
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Prieteni, va doresc o sarbatoare linistita !

Attached File  paste_fericit.jpg   79.13K   5 downloads

#2778
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Sarbatori Pascale cu multa lumina in suflet si multa bucurie va urez si eu!Sa ne "auzim" sanatosi dupa sarbatori.            Posted Image

#2779
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Dragi prieteni va doresc ca sarbatorile de pasti sa va aduca lumina in suflet ,liniste si pace si sa va bucurati impreuna cu toti cei pe care ii iubiti de ele iar iepurasul sa va aduca ce va mai lipseste prin gospodari pentru minunata noastra pasiune

#2780
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Paste fericit la toti va doresc! Se apropie momentul mult asteptat, gogonicile cresc binisor.

Attached Files



#2781
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
driver
E o poza de anul trecut? Sau esti nr. 1 in extratimpurietate?
Si ceva care ma obsedeaza! Deasupra ,,gogonelelor'', se afla o frunza, care la subtioara are un ,,copil''. Tu l-ai lasat, sau l-ai ignorat?

#2782
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Nu umblu cu cioara vopsita,  poza este facuta azi,nu toate au gogonelele asa mari dar majoritatea au legat,pt Cluj-Napoca e timpuriu , pt voi sudistii este normal si apropo de copilit ,solarul este la 15 km de casa ,tu crezi ca eu am timp de copilit tot la 2 zile?,cand merg sa le ud  dupa servici am 4 ore la dispozitie sa copilesc ,palisez, taiat frunze,analizate daca le dor ceva ,eventual tratamente dar...placerea e de partea mea.

#2783
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Paste fericit  pentru toti colegii de pe forum !

Stima,

carprom

#2784
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
driver
Fratioare, tot respectul meu!
Cand le-ai semanat? Cand le-ai plantat? Stimulenti ceva? Fertilizatori? Si ce anume? Hai ca te capiaza Iorgu cu intrebarile lui!

Edited by 1orgu, 04 May 2013 - 17:55.


#2785
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Semanat 17-02, au rasarit in 21-02,plantat 9-04,fertilizare starter si cel mai important zic eu fara N ,nu am nevoie de arbusti ,am nevoie de fructe si pt asta nu trebuie exagerat cu azotul fie ca-i mineral sau organic in prima faza de crestere scopul este sa obtinem cat mai multe flori si internodii scurte, dupa ce ai ajuns la etaj 3 flori deschise  ajuti  cu fertilizant .  In concluzie orice fertilizare se face in functie de faza fenologica a plantei si de temperaturi altfel facem mai mult rau

#2786
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postdriver84, on 04 mai 2013 - 18:25, said:

Semanat 17-02, au rasarit in 21-02,plantat 9-04,fertilizare starter si cel mai important zic eu fara N ,nu am nevoie de arbusti ,am nevoie de fructe si pt asta nu trebuie exagerat cu azotul fie ca-i mineral sau organic in prima faza de crestere scopul este sa obtinem cat mai multe flori si internodii scurte, dupa ce ai ajuns la etaj 3 flori deschise  ajuti  cu fertilizant .  In concluzie orice fertilizare se face in functie de faza fenologica a plantei si de temperaturi altfel facem mai mult rau
Am semanat la aceiasi data,eu in sud,tu in nord, tu fruct format ,eu floricele...esti bun !
Ce soi este ? Hai da-ne mai multe detalii pana nu te prinde 1orgu ,poate n-ai apucat sa te spovedesti.....Posted Image
Aici e confessional public.....daca vrei sa-ti mearga bine ,tre sa te impartasesti ,la noi....Posted Image  !
Paste linistit tuturor !

Rosiile cherry se copilesc au ba ? Am auzit pareri impartite de la amatori si vroiam sa ma asigur ! Deja imi prind urechile,ca destele le-am prins demult....

Edited by roadmaster969, 04 May 2013 - 19:10.


#2787
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Paste fericit si linistit la toti cei care activati pe acest forum!
Va doresc ,,din tot sufletelul meu'', ca Lumina Sfanta care coboara in acesta noapte, sa va lumineze drumurile, sa va fie calauzitoare in tot ce faceti si sa va protejeze pe voi si membrii familiilor voastre!
Este binevenita aceasta sarbatoare si o respectam cu totii!!!

#2788
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Postdriver84, on 04 mai 2013 - 18:25, said:

si cel mai important zic eu fara N ,nu am nevoie de arbusti ,am nevoie de fructe si pt asta nu trebuie exagerat cu azotul fie ca-i mineral sau organic in prima faza de crestere scopul este sa obtinem cat mai multe flori si internodii scurte,

Mai pe larg, te rugam! Marturiseste ce le-ai dat de papa!

#2789
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
Fie ca Sfanta Inviere sa va aduca liniste si pace. Un  Paste fericit la toata lumea

#2790
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
driver
Da din,, casa '' fratioare! Iorgu are usile, ferestrele si chepengul de la pod deschise. Usa de la solar si aerisirile sunt pe ,,orb''! De la mine pleaca tot,tot, tot. inapoi se intorc toate inzecite!
Dupa calendar, ai repicat la 27 de zile.
Ai cultivat dupa alte 21 de zile. Deci 48 de zile. Poate gresesc o zi sau doua.
De la cultivare pana in ziua de 04 mai, sunt 25 de zile. Ok.
Esti cel mai tare prin faptul ca ai reusit in 25 de zile , sa ai gogonele, cu diametrul de 5-6 cm. Asa se deduce din foto.
Eu am cultivat mai devreme, conditii optime naturale, hranire decat ,,zeama de gainat'', o singura data, irigare corespunzatoare zic eu, dar distanta intre mine(noi) si tine, este incomensurabila! Odata, intrati aici (forum) am acceptat sa dam si sa primim informatii folositoare tuturor userilor. Si ei la randul lor sa raspunda la informatiile primite.
Care este secretul tau (sigur ai unul), pentru performanta de a avea gogonele de 5-6 cm. in acest moment!
Suntem cu totii curiosi, iar raspunsul tau va fii apreciat de majoritatea nou nascutilor! Eu sunt unul dintre ei!
Te rog din ,,tot sufletelul meu'' sa ma ierti pentru insistenta! Dar sunt prea dornic de acumulare metode si mijloace eficiente, in privinta legumelor!
Si te asigur ca nu sunt singurul!!!
Imi cer scuze pentru insistenta si iti multumim anticipat pentru raspuns!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate