Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#1657
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View Postsubway_guru, on 14 martie 2013 - 22:02, said:

@Blanco25:
Nu ti-au murit din cauza de scortisoara, ti-au murit din cauza de fungi...
Arunca naibi porcaria aia infestata...
Scortisoara se presara in cantitate mica la suprafata solului, nu pe plante, se reduce drastic umezeala, se continua doar cu udare pe la baza nu pe deasupra, se scade temperatura, etc...
In felul asta eu am reusit totusi sa 'blochez' in doua ghivece caderea plantelor dupa 'declansare'...dar am ramas cu mai putin de 20% din plante...doar ca nu s-au dus pe apa sambetei chiar toate si am blocat raspandirea 'nenorocirii'...


exact din cauza scortisoarei au cazut seara am pus scortisoara si dimineata toti castravetii la pamant...

#1658
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012

View PostBlanco25, on 15 martie 2013 - 16:20, said:



...exact din cauza scortisoarei au cazut
Sustin cele de mai sus.Si la plantutele mele la fel s-a intamplat.Eu am vrut sa pun preventiv,dar...Posted Image

#1659
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
guru-le, pe langa Podul Basarab am trecut eu astazi, e in regula, sa stii ...

#1660
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Vă rog mult nu mai faceţi click pe "report" la acest post.
Discutaţi direct cu Tom Clothier.

#1661
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu ieri am construit rasadnita pe pat de balegar iar azi...a venit iarna Posted Image)
Dar as vrea sa va intreb ceva, dat fiind faptul ca e prima data cand fac rasadnita. Ce distanta trebuie sa aiba plantele in rasadnita astfel incat sa se poata dezvolta corespunzator pana la momentul plantarii? Deci dupa rarire, ce distanta trebuie sa ramana intre ele? E vorba de tomate, vinete si ardei
Intreb asta pentru ca rasadnita mea e mica si vreau sa vad daca pot semana in ea toate rasadurile de care am nevoie, daca nu sa ma apuc de semanat in ghivece, in casa, desi conditiile sunt cam nasoale, nu prea am suficient spatiu cu lumina suficienta

Edited by claudia313, 15 March 2013 - 18:08.


#1662
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
iaca asa erau anul trecut la mine si nu s-au plans absolut deloc :)

http://anknic.sunpho...a_2012/69623751

in alta ordine de idei: am scris pe topicul asta cred ca de 3 ori ca scortisoara NU trebuie sa ajunga in contact cu radacinile, deci nu se pune pe pamant si nu se pudreaza radacinile. am scris ca pe pamant se pune strat de carbune preventiv. poate ati avut senzatia ca fac misto, dar eu ce scriu...scriu din experienta.

#1663
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Si inca un lucru f.f. Important, chiar daca folositi un remediu naturist utilizati cantitati foarte mici, altfel se transforma din medicament in otrava...e valabil si pt ceaiuri si pt carbune si pt scortisoara...

#1664
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

View Post1orgu, on 14 martie 2013 - 21:12, said:

... am ,,sudat'' vreo 3 tigari ( o sa le mai raresc, fumez 1,5 pac./zi), ... timp de vreo doua tigari (le dau dreaku - de maine le reduc la jumate, sau tai cu foarfeca, din ele)

Te cred, ca si eu spun minciuni ! Posted Image

#1665
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Vă rog pt. ajutor. Ce au pățit "fetițele mele" - vorba lui Iorgu. Dimineața când le-am udat, nu am observat nimic, iar acum seara, 2 fire arată ca în poză. Frunzele adevărate s-au îngălbenit, dar foarte puțin, și s-au făcut cârlionț, de parcă le-ar fi răsucit cineva. La celelalte nu am observat nimic. Totuși, cu ce să dau preventiv, ca să nu am probleme, tocmai acum, când am vrut să le repic, dar .... a venit iarna. Răsadnița pe pat de gunoi este pur și simplu îngropată în zăpadă. Mâine o să pun și poză

Attached Files



#1666
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
andrei,

Subtierea aceea de la baza tulpinei aduce a "caderea plantutelor", e vreuna cazuta pana acum ? Cu Previcur ai dat pana acum ?

Nici dezvoltarea foarte anemica a radacinii nu imi place, semn ca cineva le-a rontait (o ciupercuta flamanda).

Ce fel de pamant / substrat ai folosit ?

Edited by jumborom, 15 March 2013 - 22:01.


#1667
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
de cadere voiam si eu sa zic, dar totusi a pus planta cu radacina si tulpina pare ok. mai degraba ingalbenirea=vreo raza de soare puternica? chircirea aia a frunzelor pare sa arate epuizarea substratului. oricum eu as da preventiv previcur :) si eventual niste bionat/cropmax.

#1668
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Daca privesti bine la plantuta din stanga se vede o linie deasupra pamantului, acolo e o zona de "taiere". Oricum, volumul radicular este atat de mic incat planta are putine sanse ca sa isi revina.

Oricum, ar trebui sa vedem mai multe exemplare.

Edited by jumborom, 15 March 2013 - 22:15.


#1669
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am vazut zona aia, doar ca mie nu mi-au cazut niciodata plantutele in faza de frunze adevarate, marea provocarea era in faza de cotiledoane...atunci mureau pe capete. e posibil sa cada si in faza de frunze adevarate (de aia eu as da previcur), dar mai degraba mie frunza aia ingalbenita ii pare arsura solara si chircirea lipsa de nutrienti. eu una nu zic decat din experienta mea...da' le-am si facut/avut pe toate (caderei/arsuri/etc).

#1670
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
mai am si eu o intrebare, am pus in seara asta cateva alveole cu castraveti si rosii, ca substrat am folosit  pamant pt rasaduri in amestec cu pamant de flori, am udat substratul cu apa si ceai de musetel, ar trebuii sa dau si cu previcur, dat fiind ca mai am probleme cu caderea plantelor la rasadurile puse mai devreme ..

#1671
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
uda cu ceai de musetel (poti uda si cu solutie de previcur, e chiar indicat macar la semanare) si da previcur cand au rasarit. daca ai avut pb.cu caderea (din cauza conditiilor demediu in care faci rasadurile), atunci mai cumpara si un alt anti-fungic (merpan, etc) si da alternativ. nu folosi previcur mai mult de 2, maxim 3 ori fara sa schimbi formula.

#1672
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View Postjumborom, on 15 martie 2013 - 22:00, said:

andrei,

Subtierea aceea de la baza tulpinei aduce a "caderea plantutelor", e vreuna cazuta pana acum ? Cu Previcur ai dat pana acum ?

Ce fel de pamant / substrat ai folosit ?

Nu N-a căzut nici una. Da, am dar cu Previcur până acum de 2 ori.
Substratul e cumpărat de la Dedeman, (Pământ pt. răsaduri.-10 Kg)
@Anknic - arsură solară nu poate fi, că încă nu au văzut direct soarele. De abea acum voiam să le repic şi să le scot afară din casă.
Celelalte arată aşa ca în poză. Cred că sunt prea înghesuite, şi din această cauză s-au şi alungit un pic.

Attached Files


Edited by andrei_ci, 15 March 2013 - 22:29.


#1673
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
am dat de 2 ori pana acum la interval de 10 zile in concentratie de 1ml / 1l apa si in seara asta am dat 2ml / 1l apa (asta la rasadurile vechi)dar am sa dau si la astea puse din seara asta ;)

View Postandrei_ci, on 15 martie 2013 - 22:27, said:

Nu N-a căzut nici una. Da, am dar cu Previcur până acum de 2 ori.
Substratul e cumpărat de la Dedeman, (Pământ pt. răsaduri.-10 Kg)
@Anknic - arsură solară nu poate fi, că încă nu au văzut direct soarele. De abea acum voiam să le repic şi să le scot afară din casă.
Celelalte arată aşa ca în poză. Cred că sunt prea înghesuite, şi din această cauză s-au şi alungit un pic.

ce fel de folie ai pus in spate pt a intoarce lumina?, din aia de bucatarie sau altfel?

#1674
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am avut arsura solara si la geam, plantele fiind in interior. trebuie sa intelegi ca dupa multe zile de nor, cand iese soare puternic si pica fix pe o plantuta mica...neajutorata si care nici nu prea are mecanisme sa reactioneze (cum are o planta matura) se pot intampla astfel de lucruri. zilele astea au fost astfel de zile, cu soare f.puternic.

LE: din experienta mea (si strict din experienta mea) arsura solara arata asa: intai se albeste frunza, dupa aia pare ingalbenita si se usuca.

Edited by anknic, 15 March 2013 - 22:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate