Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11675 replies to this topic

#11305
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
Nu privesc cu ochi buni dezbaterile permanente in orice topic despre filosofia utilizarii pesticidelor. Sugerez sa faceti un topic de sine statator si va obositi acolo in limitele regulamentului. Aviz celor care deraiaza topicuri doar pt a-si distribui opiniile.

#11306
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Asta e ireal, eu ma retrag Posted Image

Edited by savantu, 22 April 2021 - 21:48.
Bun sfat.


#11307
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.03.2007
Saptamana acesta am mai avut o dimineata cu temperaturi  negative , a venit caldura si am prins curaj am plantat si eu.
Au ramas rasaduri dar astept sa se mai incalzesca sa le pot pune si afara.

Este prima data cand produc eu rasaduri si solarul la prima cultura .

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   543.83K   110 downloads
  • Attached File  2.jpg   686.58K   103 downloads
  • Attached File  3.jpg   692.83K   89 downloads
  • Attached File  4.jpg   397.96K   86 downloads
  • Attached File  5.jpg   665.62K   87 downloads
  • Attached File  6.jpg   623.31K   86 downloads
  • Attached File  7.jpg   520.72K   81 downloads
  • Attached File  8.jpg   303.4K   87 downloads
  • Attached File  9.jpg   567.36K   81 downloads


#11308
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nota 10, bine`ai intrat in hora!

#11309
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Bravo prietene:)) Ti-ai tras si termometru de-ala inteligent ca al lui Corsica.  Iti urez succes si mai tine-ne la curent cu evolutia :))

#11310
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.03.2007
Se pare ca nu se mai comercializeaza Topsin , ce fungicid putem folosi ca inlocuitor la plantare ?

#11311
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Captan ? Unii colegi mai experimentati spuneau ca si Topsinul ala era cam degeaba si ca nu avea nici un efect. Dreaq stie.

#11312
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Un mic ajutor, pentru începători. Posted Image

Attached Files



#11313
mene

mene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2007
Va salut!
Vreau sa va intreb care seminte sunt mai bune: Franchi Sementi (italiene) , olandeze (P.P.Z., Pop Vriend, Horti Tops) sau englezesti (Mr. Fothergilis, Jonsons)?
Fac rasaduri si cultiv cam toate legumele pentru consum propriu. Cultiv doar soiuri, nu vreau hibrizi. Nu conteaza partea financiara deoarece iau cantitati mici, nu cultiv suprafete mari. Am luat pana acum de la producatorii nostri si nu am fost multumit de toate produsele asa ca anul aceste vreau sa incerc altceva.
Multumesc!

Edited by mene, 30 January 2022 - 11:14.


#11314
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Salutare tuturor !

Pe 02.02 am semanat intr-o caserola de ciuperci (1kg) salata Great Lakes 118 de la Agrosel. Am fost surprins ca dupa 2 zile au scos capul 2 plantute. Dupa inca o zi au rasarit aproximativ jumatate. Astazi au rasarit aproape toate. Am folosit pamant de flori luat din Kaufland prin toamna. Rasadul il fac la bloc, iar temperatura din camera oscileaza intre 18.5 grade si 20,5 grade. In fotografie pare pamantul uscat, dar asta din cauza soarelui care bate spre caserola. Acele gauri se datoreaza transportului, cand aerisesc camera. Semintele au fost puse la o adancime de 0.4-0.8 cm (atat am aproximat eu). Peste o saptamana, in functie de cum se dezvolta, am sa fac o epurare a plantuelor. Adica aceiasi cutie, dar cu mai putine plantute. 30 de rasaduri sunt suficiente pentru mine si imi doresc sa le plantez in gradina pana pe 15.03. Sper sa imi reuseasca acest experiment, avand in vedere ca urmeaza sa imi fac propriile mele rasaduri (la bloc, S+S-V) pentru mica mea gradina.

O zi buna tuturor !

Attached Files



#11315
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
Pământul de flori nu este bun la legume, o sa  rămână firave după un timp

Edited by rvd55, 08 February 2022 - 23:10.


#11316
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Eu in primul an am folosit pamant obisnuit de-ala ieftin. Nu stiu daca au mers nemaipomenit dar nici prea amarate nu au fost. Acum de anul trecut folosesc substrat de semanat si plantat parca se cheama de la Agro CS. E mult mai fin si contine in el ceva mancarica. Se gaseste pe la Dede la vreo 15 lei 20 de litri

#11317
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Salata la o saptamana de la insamantare.
@rvd55 pamantul ala sa nu aibe putere sa le tina 30-35 de zile ?

Attached Files



#11318
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Normal ca nu și oricum deja sunt mult prea înalte, au prea multa căldură mult prea multa, iar lumina e insuficienta.
Salata se tine la racoare,în general mai la răcoare, trebuie mult mai puține grade l, noaptea câteva, ziua în funcție și de lumina dwr oricum 27 sunt mukte oricum ai lua-o.
Deci oricum ar trebui repicata, ținută la frig noaptea iar ziua mai răcoare decât acum..



#11319
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Multumesc !
O sa le duc in balcon si acolo o sa stea pana duminica cand o sa merg la tara. As putea sa le pun in pamant (afara) acum, eventual seara sa le pun un pet in cap ? Doar ma gandeam.
Sunt abatut, acum. Parca ma descurajeaza sa incerc sa fac rasaduri in apartament. De la ora 09.00 pana apune, imi bate soarele in sufragerie si balcon. Acum, in sufragerie, termometrul imi arata 21 de grade cu centrala oprita. Pana dimineata imi scade la 19 grade.

#11320
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Da-le în balcon și lasă-le acolo. Sunt prea mici sa le duci la tara, afara, încă necesita grija.
Abia când se pot panta rezista bine mai nebibilite, acum sunt încă mici.


#11321
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Dacă ai citit topicul, probabil ai găsit și termenul "balerine", adică răsaduri foarte alungite și subțiri de la căldură prea mare și lumină insuficientă.
Nu dispera, încearcă și întreabă pe aici ce nu știi.

#11322
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Multumesc pentru sfaturi !
Momentan o sa stea in balcon, iar pe marti cand ajung la tara o sa incerc sa le replic intr-o tavita alveolara de 28 in turba.

Apartamentul este orientat pe S - S/V. Speram sa am lumina suficienta, dar m-am inselat. O sa mai seman inca o tura la tara in turba. Dupa ce rasar, tava o voi tine intr-o camera neincalzita.
@corsica am citit acest topic si am luat notite. Sunt constient ca am niste balerine de top.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate