Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#73
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Felicitari DDuras, sper sa nu avem probleme cu aclimatizarea lor.

#74
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Felicitarile le merita ei, pentru activitatea lor UNICA.

Da, ramane sa vedem cu aclimatizarea ... + ca va trebui si mare grija, semintele fiind putine.


View Posttincu68, on 4th March 2010, 20:36, said:

Revin cu amanute despre seminte :

fasole verde din Hunedoara, sat Valisoara
fasole verde din Maramures, sat Vima Mare
fasole verde si fasole uscata din Maramures, sat Lapus

de unde stii ca este fasole verde? scrie pe plic? eu am 4 pliculete cu fasole, si pe toate scrie doar "fasole"; o fi fasole pt.boabe ?

#75
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDDuras, on 8th March 2010, 14:06, said:

...
de unde stii ca este fasole verde? scrie pe plic? eu am 4 pliculete cu fasole, si pe toate scrie doar "fasole"; o fi fasole pt.boabe ?

Aici chiar ca m-ai bagat in ceata... Eu stiam ca orice fasole, ca^nd e ta^nara o poti ma^nca pastai (verde), iar ca^nd imbatra^neste o lasi pentru boabe. Nu-i asa ?

Sau poate ma pricep eu mai putin la fasole (si mai mult la carnuri ...).

#76
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Da, orice fasole se poate manca pastai, problema e ca unele sunt cam atoase; si da, e muuuult mai buna carnea!

Edited by eureur, 08 March 2010 - 15:46.


#77
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posteureur, on 8th March 2010, 15:45, said:

si da, e muuuult mai buna carnea!

subscriu ! :)


View Posthoria66, on 8th March 2010, 15:13, said:

Aici chiar ca m-ai bagat in ceata... Eu stiam ca orice fasole, ca^nd e ta^nara o poti ma^nca pastai (verde), iar ca^nd imbatra^neste o lasi pentru boabe. Nu-i asa ?

Teoretic da; practic nu prea.  Sunt soiuri de fasole speciale pentru pastai, "mult superioare" (cum ar fi cele late si lungi,galbene - de ex.Aurie de Bacau ; sau cele fideluta) si alte soiuri care exceleaza in privinta calitatii bobului (unele soiuri pt. pastai au boabe mici rau, si nici nu stii cum fierb).

#78
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 27th January 2010, 21:16, said:

O intrebare ...
Am gasit intr-un magazin cu specific agricol seminte de tomate Pontica (Dacia) romanesti.
Astea sunt tot hibrizi sau sunt rosiile taranesti ?


View Posttrestie-de-balta, on 27th January 2010, 21:48, said:

Astea sunt romanesti, nu foarte rezistente la cultura in camp, nici prea productive, dar gustoase.

Dacia sunt soi romanesc, dar nu sunt rosii taranesti. Spuneam la inceputul topicului ca anul trecut n-am avut de lucru si am cumparat seminte de rosii la pliculete, si au iesit niste rosii cu care putei sa-ti spargi capul.Si nici prea gustoase nu erau. Doar ce am umblat prin punga cu seminte si am gasit pliculetele. Rosiile de care zic sunt Dacia.
Deci faptul ca sunt soi si nu hibrid, si chiar soi romanesc, nu asigura din start calitatea . Intuitia imi spune ca la rosii ar trebui eviatate soiurile despre care se afirma ca sunt rezistente la transport si pastrare. Am impresia ca astea sunt cele tari.

Edited by DDuras, 08 March 2010 - 16:53.


#79
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 8th March 2010, 13:21, said:

Tin sa-i multumesc @spicului pentru faptul ca mi-a readus in atentie Banca de Gene Suceava. Nu uitasem de ei, dar dupa ce in toamna le scrisesem si din nu stiu ce motive nu am primit nici un raspuns, ii cam trasesem pe linie moarta.

Am promis ca revin cu amanunte. Am primit semintele. Prin posta, si absolut gratuit, dupa cum a spus si @tincu.
Sunt persoane serioase si serviabile. Chiar mi-au multumit pentru faptul ca sunt interesat de cultivarea soiurilor autohtone.
M-au intrebat ce specii doresc,insa eu am lasat la aprecierea lor, caci oricum nu aveam nimic. Am primit asa: salata,ridichii,rosii,ardei gras, ardei kapia, castravete,mazare,fasole,gulie,varza,dovlecel,telina,patrunjel,pastarnac,morcov,
porumb,ciocantina,floarea soarelui.

Din unele specii sunt mai multe soiuri. Sunt la pliculete,10-20 seminte, pe plic scriind zona de provenienta. Aici apare si marea problema: majoritatea sunt din zone de deal-munte. Cea mai joasa zona de provenienta este Bacaul. Ramane sa vedem in ce masura se vor acomoda la campie.

Concluzie: cine doreste soiuri autohtone , traditionale, sa apeleze  cu incredere la Banca de Gene Suceava. Datele de contact le-am dat ceva mai sus.


Felicitari pentru perseverenta.
Amabilitatea celor de la Banca de Gene te obliga si ne obliga pe toti sa le fructificam efortul.
Ce este ciocantina ?

#80
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
porumbul pentru floricele.

#81
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 8th March 2010, 17:21, said:

porumbul pentru floricele.

Interesant ar fi sa deschidem un topic unde sa ne spui cum se comporta semintele astea la tine la campie.
Succes !

#82
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
continuam pe topicul asta; da' acum e zapada afara, nu vrei sa mai ai putintica rabdare ?  :)
multam de urare, voi avea nevoie.

Edited by DDuras, 08 March 2010 - 17:40.


#83
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 8th March 2010, 17:39, said:

da' acum e zapada afara, nu vrei sa mai ai putintica rabdare ?  :)

Apropo de timpul asta ... din ce stiti voi ... e bine sau e rau ca e frig tare in perioada asta ?
Dauneaza ... sau face bine ... ca intarzie infloritul pomilor ?

#84
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
e bine; si bine ar fi sa se "epuizeze" tot frigul si apoi sa vina caldura;  daca se incalzeste prea devreme (cum incepuse) e foarte posibil sa revina frigul cand deja pomii o iau din loc.

#85
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 8th March 2010, 18:28, said:

e bine; si bine ar fi sa se "epuizeze" tot frigul si apoi sa vina caldura;  daca se incalzeste prea devreme (cum incepuse) e foarte posibil sa revina frigul cand deja pomii o iau din loc.

Ok ... gata cu protestele si uimirile ... primavara nu a venit inca.

#86
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Fasolea cu boabe clasice albe ca de mancare sunt clar de fasole uscata iar cele cu boabe maro , subtiri si lunguiete (cred) ca sunt de fasole verde pentru ca am mai avut seminte asemanatoare. Foarte sigur iti voi spune la vara.

DDuras vroiam sa te mai intreb daca ti-ai semat ardeiul primit? Rosiile le pui direct in gradina? Eu am pus 10 seminte de rosii la rasad (din fiecare) si retul le las sa le pun in cuib. Ardeii i-am pus pe toti. Doamne ajuta.

#87
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttincu68, on 8th March 2010, 21:35, said:

Foarte sigur iti voi spune la vara.
merci, dar atunci o sa stiu si eu  :D

eu am unele albe (clar de boabe),unele maro-cafeniu mai deschis, unele maro inchis-roscat destul de mari si lunguiete, si unele baltate,maro cu alb :)



View Posttincu68, on 8th March 2010, 21:38, said:

DDuras vroiam sa te mai intreb daca ti-ai semat ardeiul primit? Rosiile le pui direct in gradina? Eu am pus 10 seminte de rosii la rasad (din fiecare) si retul le las sa le pun in cuib. Ardeii i-am pus pe toti. Doamne ajuta.

N-avea cum sa-i pun caci astazi am primit semintele. Iar afara ninge ...

Ma gandesc sa fac rasaduri,pentru mai multa siguranta. Nu stiu insa deloc ce sa fac cu cele de telina si varza. Cred ca o sa risc si o sa le pun direct in camp. Ca sa nu mai zic ca si restul sunt miiiici; iar terenul meu pentru prima data lucrat ...

Dar vad eu ce o iesi :)     Doamne ajuta !

#88
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Tincu 68, DDuras,

cu banca de seminte din Suceava ati vb la telefon , direct, sau a-ti trimis mesaj pe mess ?
Am scris si eu pe e-mail doamnei Silvia Strajeru si sunt curios daca: imi da vreun raspuns de confirmare, tb sa revin eu cu tel s-o contactez direct sau primesc direct semintele la adresa ce le-am comunicat-o ?
Sunt putin ingrijorat ca timpul incepe sa se incalzeasca si n-am seminte sa fac rasaduri la unele soiuri.

#89
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Eu am trimis mail catre d-na Silvia Strajeru, dar mi-a raspuns pe mail o alta doamna, care daca-i cer sfaturi are amabilitatea sa-mi raspunda. Cand ai trimis mai-lul?

#90
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
si eu tot pe mail.  dar vezi ca parca au pe site si un nr. de tel. am postat adresa site-ului ceva mai sus. cred ca ai putea sa si suni

oricum, sa stii ca semintele pe care le primesti sunt putine . anul asta va fi pentru inmultire,nu pentru productie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate