Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#37
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Eu am fost curioasa si am trimis un mail la Banca de Gene din Suceava si am cerut cateva seminte traditionale. Am primit raspuns a doua zi pe mail si in doua spatamani am primit cate 25 de seminte/soi. Am primit 3 feluri de rosii, 3 de ardei gras, 4 de fasole (verde si uscata), morcovi, salata, ridichi, mazare, gogosari. Sincera sa fiu, sunt foarte fericita ca am reusit sa fac rost de niste seminte din soiuri traditionale, si sincer sper sa mananc la vara rosii ca pe vremea lu' mamaie, cand luai o rosie din gradina si o mancai ca pe mar. Sigur nu sunt multe seminte dar le voi multiplica la randul meu si sper sa pastrez aceste soiuri muuuuuult timp.
O primavara frumoasa tuturor celor indragostiti de gradina.

#38
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posttincu68, on 3rd March 2010, 00:02, said:

Eu am fost curioasa si am trimis un mail la Banca de Gene din Suceava si am cerut cateva seminte traditionale. Am primit raspuns a doua zi pe mail si in doua spatamani am primit cate 25 de seminte/soi. Am primit 3 feluri de rosii, 3 de ardei gras, 4 de fasole (verde si uscata), morcovi, salata, ridichi, mazare, gogosari. Sincera sa fiu, sunt foarte fericita ca am reusit sa fac rost de niste seminte din soiuri traditionale, si sincer sper sa mananc la vara rosii ca pe vremea lu' mamaie, cand luai o rosie din gradina si o mancai ca pe mar. Sigur nu sunt multe seminte dar le voi multiplica la randul meu si sper sa pastrez aceste soiuri muuuuuult timp.
O primavara frumoasa tuturor celor indragostiti de gradina.

Bravoooo ! ... noi am tot taiat frunza la caini pe'aici ... da' tu chiar ai facut-o ...
Ce-ar fi sa te transformi intr-o banca de seminte pentru noi ... Eu ma inscriu pe lista potentialilor clienti de'acum.
Rosii, ardei gras, gogosari ... marfaaaa

#39
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

View Postdan.smarandoi, on 7th February 2010, 21:14, said:

Problema e acum cu clima si bolile,in special virusii(TSWV),acele rosii care au acea inima verde in interior,si sunt ca lemnele cand musti din ele,sunt afectate de boala.Uitati-va mai jos
De cele mai multe ori, simptomul respectiv (coacere incompleta, externa si/sau interna) nu este dat de virusii din grupa MV (Mozaic) ci este o boala fiziologica, exacerbata de dezechilibrele de fertilizare si microelemente.
Lasand deoparte boala pe care o am pe bugetarii din agricultura, pe care ii cunsider unii dintre cei mai mari taietori de frunza la caini din Ro, probabil ca aveau dreptate cand ti-au spus ca nu au decelat nimic patologic in mostrele trimise spre analiza.
Pentru amanunte, cautati pe Gogu dupa "tomato fruit desorders" sau in cartile de la noi in paragraful sau subcapitolul despre dereglari fiziologice - destul de putin dezvoltat, de altfel, in majoritatea tratatelor de legumicultura.

Edited by eureur, 03 March 2010 - 13:09.


#40
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007

View Posteureur, on 3rd March 2010, 13:02, said:

De cele mai multe ori, simptomul respectiv (coacere incompleta, externa si/sau interna) nu este dat de virusii din grupa MV (Mozaic) ci este o boala fiziologica, exacerbata de dezechilibrele de fertilizare si microelemente.
Lasand deoparte boala pe care o am pe bugetarii din agricultura, pe care ii cunsider unii dintre cei mai mari taietori de frunza la caini din Ro, probabil ca aveau dreptate cand ti-au spus ca nu au decelat nimic patologic in mostrele trimise spre analiza.
Pentru amanunte, cautati pe Gogu dupa "tomato fruit desorders" sau in cartile de la noi in paragraful sau subcapitolul despre dereglari fiziologice - destul de putin dezvoltat, de altfel, in majoritatea tratatelor de legumicultura.
Nu poate fi vorba de nutritie sau microelemente,asta cel mult ingalbeneste niste funze ceva izolat,aici e compromisa cultura in proportie poate de 90% din suprafata unui judet,sau poate si mai bine.Cand am primit rezultatul am sunt la Galati sa cer mai multe informatii.O doamna de acolo mi-a spus ca ar fi gasit si ceva de carantina"dar nu-mi poate spune ce",dand de inteles ca ar fi ceva  secret.E clar ca cineva care este platit sa se ocupe de carantina nu-si face treaba.Acum 20-30 se ani nu erau necesare atatea tratamente fito-sanitare.Am vrut anul asta sa incerc Bacchus f1,cum amintea cineva aici.Pe langa faptul ca sunt foarte scumpe semintele(1000 seminte-470 lei)nici nu am gasit la 500 seminte sa fac o proba.Nici nu mi-e foarte clar daca hibridul respectiv este rezistent la TSWV,sau are doar rezistenta intermediara

#41
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

View Postdan.smarandoi, on 3rd March 2010, 16:36, said:

Acum 20-30 se ani nu erau necesare atatea tratamente fito-sanitare.
Asta am spus si eu pe un alt topic. Au ajuns sa ne puna capac bacteriile si ciupercile si nu stiu unde se va ajunge in ritmul asta.

View Postdan.smarandoi, on 3rd March 2010, 16:36, said:

Am vrut anul asta sa incerc Bacchus f1,cum amintea cineva aici.Pe langa faptul ca sunt foarte scumpe semintele(1000 seminte-470 lei)nici nu am gasit la 500 seminte sa fac o proba.Nici nu mi-e foarte clar daca hibridul respectiv este rezistent la TSWV,sau are doar rezistenta intermediara
Daca esti interesat incearca sa afli mai multe informatii de la firma care este dilerul pentru Romania a firmei olandeze care produce semintele. Macar asa vei fi informat de la sursa.

http://www.klastorf....age=flypage.tpl

#42
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
banuiesc ca tot excesului de chimicale si "umblarii" la soiurile traditionale s-a ajuns la invazia asta de boli si bacterii.  altfel nu se explica, ca doar n-au aparut din senin.  pana acum ceva timp de ce nu erau ?

#43
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttincu68, on 3rd March 2010, 00:02, said:

Eu am fost curioasa si am trimis un mail la Banca de Gene din Suceava si am cerut cateva seminte traditionale. ...

Nu ne dai si noua un link catre ei... vreun site, ceva.. ?

Te rugam frumos.

#44
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
http://www.svgenebank.ro/index.htm


[email protected]

sunt si eu pe fir cu ei, dar pana nu termin nu pot spune nici + nici -

#45
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
OK. Sa ne impartasesti si noua impresiile - daca sunt oameni ca lumea, ce si cum. Multam.

#46
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Scuze pentru intarziere, adresele de mail mentionate de DDuras sunt corecte. Sa-mi ajute Dumnezeu sa le multiplic si la randul meu voi oferi seminte traditonale. Mie personal mi s-au parut extraordinari de cooperanti, chiar au intersesul de a repopula gradinile cu soiuri traditionale romanesti.
Sincer mie dor de gustul de rosie, de la mamaie din curte.
Daca intri pe site-ul Bancii de Gene ai sa gasesti colectivul cu mailurile lor. Eu m-am conversat pe mail cu d-na Dana Constantinovici.
Va sfatuiec pe toti cei doritori sa se intoarca la soiuri vechi, nemodificate, sa ia legatura cu Banca de Gene Suceava, nu aveti ce pierde.
D-na Constantinovici mi-a spus ca singur problema a mea va fi aclimatizarea soiurilor, semintele fiind recoltate din sate izolate din zona deluroasa, iar gradina mea este in baragan.
Succesuri!

#47
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
au spus ca au seminte de la plante cultivate in zona de deal ?

#48
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 3rd March 2010, 23:37, said:

au spus ca au seminte de la plante cultivate in zona de deal ?
DAAAA ... hop si noi

#49
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Da asa mi-a spus, in plus pe fiecare plic scrie zona de recoltare (satul si judetul). Sunt la birou si nu pot momentan sa va dau amanunte, nu le-am memorat. Dar diseara de acasa o sa va spun.
Promit.

#50
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 4th March 2010, 09:06, said:

DAAAA ... hop si noi

??? care-i treaba ?

#51
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Revin cu amanute despre seminte :
rosii din Alba, sat Acmariu,
rosii din Suceava, sat Salcea si Varatec
rosii din Harghita, sat Barzava
dovlecei din Bacau
castraveti din Maramures, sat Ruscova
ardei gras din Alba, sat Acmariu
ardei gas din Bihor, sat Ceica
gogsari din Vrancea, sat Suraia, Biliesti
fasole verde din Hunedoara, sat Valisoara
fasole verde din Maramures, sat Vima Mare
fasole verde si fasole uscata din Maramures, sat Lapus
morcov din Suceava, sat Ciprian Porumbescu
mazare din Suceava, sat Brodina
salata din Hunedoara, sat Renghet
ridiche din Maramures, sat Iapa
patrunjel din Alba, sat Almasu Mare

In alta ordine de idei, cine a reusit sa contacteze banca de gene si cui i s-a promis sprijin? Deh....curiozitate feminina.

#52
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
cam nasol cu originile ... s-ar putea sa fie probleme.

eu am patit-o cu o fasole pentru boabe; niste boabe mari,albe (ziceai c-as de bob - planta bob). Si un gust exceptional,malaiet.Mi-a spus un prieten: "mai nu-ti pune ca e fasole de la deal-munte,se face doar in zonele mai racoroase; eu am pus si a inceput sa lege cand a dat toamna si s-a racorit, dar n-au mai apuce sa se matureze". Da' pe mine bineinteles ca m-a manacat undeva, si mi-am pus astavara pe toata lungimea gardului (ca era urcatoare).
Rezultatul ? A crescut,s-a urcat (m-am mai si chinuit sa-i leg sfori, sa aiba pe ce se urca) a inflorit masiv, dar legare - ioc !

Asa ca e cam nasol cu soiurile astea din zone de altitudine.

#53
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nici dac-o pui intr-o zona mai umbroasa nu merge ? Si s-o uzi mai des ?

Eu in zona de munte unde am lucrat, aveau fasole tot asa urcatoare, o puneau pe araci si toata vara recoltau pastaile cele mai tinere si mai fragede - pe cele mai de jos care imbatra^nisera le lasau pentru boabe - si gateau toata vara fasole verde (grasa) cu bra^nza de oaie... Delicioasa.

#54
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu merge. pentru a lega ii trebuie o clima mai racoroasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate