Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#19
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
O intrebare ...
Am gasit intr-un magazin cu specific agricol seminte de tomate Pontica (Dacia) romanesti.
Astea sunt tot hibrizi sau sunt rosiile taranesti ?
In rest pretul ... 3,5 RON ... 5 g ... bun ?

Edited by masterd6ib6, 27 January 2010 - 21:18.


#20
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmasterd6ib6, on 27th January 2010, 22:16, said:

O intrebare ...
Am gasit intr-un magazin cu specific agricol seminte de tomate Pontica (Dacia) romanesti.
Astea sunt tot hibrizi sau sunt rosiile taranesti ?
In rest pretul ... 3,5 RON ... 5 g ... bun ?


Astea sunt romanesti, nu foarte rezistente la cultura in camp, nici prea productive, dar gustoase.
In general, hibrizii ajung sa fie stabilizati dupa un anumit nr de ani si devin soiuri.
O planta da cam 1,5-2 kg de rosii.

#21
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@ trestie  - vad ca te pricepi ; poate ne pui si noua pe un topic (sau faci unul separat) cele mai bune soiuri de diverse legume; cele mai bune ca rezistenta la boli, productivitate,gust; dac-ar fi grupate si pe timpurii/tarzii si camp/solar cu atat mai bine.

ar fi foarte util + ca s-ar evita si intrebarile gen: ce soiuri de rosii sa cumpar, etc

ce zici ?  ne scoti la lumina ?   :D

cand ai timp.

Edited by DDuras, 27 January 2010 - 22:10.


#22
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDDuras, on 27th January 2010, 22:08, said:

@ trestie  - vad ca te pricepi ; poate ne pui si noua pe un topic (sau faci unul separat) cele mai bune soiuri de diverse legume; cele mai bune ca rezistenta la boli, productivitate,gust; dac-ar fi grupate si pe timpurii/tarzii si camp/solar cu atat mai bine.

ar fi foarte util + ca s-ar evita si intrebarile gen: ce soiuri de rosii sa cumpar, etc

ce zici ?  ne scoti la lumina ?   :D

cand ai timp.


Majoritatea soiurilor care sunt prin cartile de legumicultura lipsesc cu desavarsire si de la cei care ar trebui sa pastreze soiurile, adica s-au pierdut, s-au corcit sau nu le-a mai cultivat nimeni. Asta era zestrea cercetarii romanesti.

Cele mai mari probleme le produc ploile acide, nu bolile, de aia e bun solarul.
De soiul Dacia stiu ca prin "90 unchi-miu il lauda si cultiva 1500 m2 si se uita ciudat cand noi scoteam triplu de pe aceeasi suprafata. Noi cultivam un hibrid olandez, Arletta parca, foarte productiv si rezistent. Am citit ca l-au stabilizat si e soi acum.
Pe atunci hibrizii erau la fel de gustosi ca soiurile romanesti.

Mai erau soiuri bune Vemone, H 50 si Arges 32, daca mai tin minte de pe timpuri.

#23
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
bine, nu ma refeream doar la rosii . ce mai stii tu , pe acolo ...  :)
nu trebuie sa raspunzi acum, pe loc.

#24
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
sa nu va suparati pe mine, daca pun intrebari aiurea, dar chiar nu stiu

mie imi plac la nebunie ardeii kapia, daca iau acum din piata ardei si pastrez semintele, pot sa le folosesc pt semanat? sau n-am nici o sansa sa iasa ceva, dar daca este o sansa cum ar trebui sa procedez, exclus partea cu sera/solar ca n-am asa ceva, pot sa mananc si la vara ardei, pana atunci imi iau din piata

#25
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Am fost astazi prin Obor si m-am chiorat pe la magazinele de profil.
Fiecare magazin avea cam 3-4 soiuri de rosii romanesti, iar de ardei 1-2 soiuri.

Am intrebat vanzatorii si mi-au zis ca au cam schimbat denumirile vechi cu unele noi mai comerciale.

#26
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu-i exclus sa fi mai schimbat din denumiri, din diverse motive.

de ex. era un soi parca de varza rosie -"cap de negru".  i s-a modificat numele ca cica e discriminare,rasism !!!

a innebunit lumea !

#27
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Un soi foarte bun la gust este Ace 55 VF de la firma Bakker Brothers.Personal folosesc un soi de rosii galbene asemanator cu Ace 55,stranse an de an de vreo 30-35 de ani.Problema e acum cu clima si bolile,in special virusii(TSWV),acele rosii care au acea inima verde in interior,si sunt ca lemnele cand musti din ele,sunt afectate de boala.Uitati-va mai jos

Attached Files



#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Taman d-astea crude la mijloc, verzi si lemnoase, au fost toata vara pe tarabele din Bucuresti ...

Doamne..., unde-or fi rosiile care se gaseau la piata ca^nd eram copil...? Carnoase si parfumate de le ma^ncam goale, cu sare ...

#29
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Partea proasta e ca nu am gasit nici un soi sau hibrid rezistent in tara,iar cei care ar trebui sa se ocupe cu carantina nu-si fac treaba nici daca-i anunti,ascunzand astfel de lucruri.Aria de raspandire este foarte mare,iar noi taranii nu putem sa luptam cu virusii sau cu dumnezeu.De cativa ani buni aceleasi probleme dar ei se fac ca nu vad,si-si iau in continuare banii linistiti.De cateva ori le-am dat probe pentru analiza si spun ca nu gasesc nimic legat de carantina.Practic nu se merita sa cultivi nici pentru consum propriu

#30
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdan.smarandoi, on 7th February 2010, 21:14, said:

Un soi foarte bun la gust este Ace 55 VF de la firma Bakker Brothers.Personal folosesc un soi de rosii galbene asemanator cu Ace 55,stranse an de an de vreo 30-35 de ani.Problema e acum cu clima si bolile,in special virusii(TSWV),acele rosii care au acea inima verde in interior,si sunt ca lemnele cand musti din ele,sunt afectate de boala.Uitati-va mai jos


Nu stiu cat de bun e soiul asta si cat de mult s-a corcit (hibridat) cu alte soiuri la tine, dar cica e rezistent la Verticiloza si Fuzarioza. Oricum, fiind soi vechiar trebui sa fie gustos.

La intrebarea mea de ce sunt rosiile lemnoase in loc sa aiba pulpa zemoasa, un profesor de legumicultura mi-a raspuns: rosiile gustoase rezista maxim 7 zile, iar de la cules si pana ajunge tirul la noi trec tot 7 zile.

Morala..... trandafirii aspectuosi si fara spini nu au parfum.



View Posthoria66, on 7th February 2010, 21:52, said:

Taman d-astea crude la mijloc, verzi si lemnoase, au fost toata vara pe tarabele din Bucuresti ...

Doamne..., unde-or fi rosiile care se gaseau la piata ca^nd eram copil...? Carnoase si parfumate de le ma^ncam goale, cu sare ...

Daca luai de la cei care cultivau soiul bulgaresc Precos, nu intanleai asa ceva.
Erau mai mici si cu un pic tuguiate.

#31
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Nu poti sa ai si productivitate,rezistenta,aspect comercial si gust bun in acelas timp.Cand mergeam la piata cautau sa fie tari,deci de ce ne mai miram ca acum mananca cioate?Un soi bun au fost si Dacia si Roxana al celor de la Vidra,din pacate dupa 1-2 ani au aparut unele contrafacute,moi,crete,apoase,cu floare in cap care nu erau bune de nimic.Precos f1 bulgaresti chiar anul trecut am pus de curiozitate,sunt cam marunte dar rezistente la boala si cu gust bunicel si la bani putini,cred ca merita pentru casa

Edited by dan.smarandoi, 07 February 2010 - 22:50.


#32
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

View Postdan.smarandoi, on 7th February 2010, 22:09, said:

Partea proasta e ca nu am gasit nici un soi sau hibrid rezistent in tara
Oferta care ia in calcul exact aceasta problema exista deja, avand bineanteles si un pret pe masura, dar nu stiu cat este de buna ...

Bacchus F1
Price per Unit (piece): RON470,00 (incluzand 19 % tax)
HR ToMV/TSWV/Ff :1-5/Fol:0,1/Va/Vd/Ma/Mi/Mj
IR Pi
Este un hibrid cu rezistența la virusul petelor de bronz TSWV si cladosporium Ff .Planta este aerisită cu fructe de culoare roșu aprins si greutatea de 120-130g. Se pretează pentru zone infestate cu Trips.

Edited by green_waves, 07 February 2010 - 23:59.


#33
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
eu ce sa inteleg din discutia asta ? ca nu mai am sanse sa gasesc seminte de legume romanesti, cum erau odata ?

#34
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDDuras, on 8th February 2010, 00:31, said:

eu ce sa inteleg din discutia asta ? ca nu mai am sanse sa gasesc seminte de legume romanesti, cum erau odata ?


Ba da, vei gasi la Unisem si cred ca si Agrosel are.
Oamenii astia vorbesc prin prisma celor ce cultiva pentru vanzare, tu vrei doar pentru consum propriu.

Da si tu o cautare la amicu google cu "seminte rosii romanesti"

View Postdan.smarandoi, on 7th February 2010, 22:44, said:

Nu poti sa ai si productivitate,rezistenta,aspect comercial si gust bun in acelas timp.Cand mergeam la piata cautau sa fie tari,deci de ce ne mai miram ca acum mananca cioate?Un soi bun au fost si Dacia si Roxana al celor de la Vidra,

Soiul Dacia e comercializat acum sub denumirea de Pontica.

#35
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Si cele care apar ca fiind soiuri romanesti , sunt rosii clasice (ca gust) ? Ideea era ca eu caut soiuri cum erau odata ; un hibrid care sa faca rosii de genul celor ce se gasesc pe piata nu ma incalzeste cu nimic, chiar daca e romanesc.

Si nu ma refer doar la rosii, ci la legume in general.

#36
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Daca este vorba in mod deosebit despre gust, atunci cred ca as putea spune ca Optima au fost unele dintre cele mai gustoase rosii pe care le-am mai mancat in ultima perioada. Au fructele mari, putin mai molcute si necesita o buna ventilatie vara.

La soiurile de vinete romanesti am incercat Lucia si au fost bunicele, dar ca gust mi-au placut in mod special cele din hibridul Mirabelle. Chiar si toamna tarziu cand deja vinetele incep sa se amarasca, erau foarte bune. In schimb nu sunt foarte rentabile din punct de vedere comercial, existand hibrizi mai productivi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate