Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#1
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Caut seminte de legume (toate felurile de legume) din soiuri romanesti.  Traditionale, ca sa zic asa. Nu hibrizi de la care nu se pot folosi ulterior semintele, trebuind sa cumperi altele anul urmator.

Am vazut ceva pe la Agrosel si in special Unisem (desi au inceput sa comercializeze si ei destule soiuri straine, lucru care pot spune ca m-a dezamagit la Unisem).

Stiti pe unde se mai poate gasi asa ceva? Vre-un pont ?   ;)

#2
spicul

spicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.01.2010
Inceara la doamna Silvia Strajeru - Suceava, [email protected] sau la fax/tel: 0230.52.10.16.
Pentru mai multe detalii introdu numele doamnei pe Google.
Numai bine.

#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ai luat mai de curand legatura cu dumnealor ? Eu am trimis cateva mail-uri asta toamna, dar n-am primit nici un raspuns.

#4
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Ia uitati-va si minunati-va ce am gasit eu aici ... Rosii gigant...o fi adevarat?

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
eu unul nu am incredere in ofertele astea senzationale.  asa a fost si cu capsunile gigant, si am auzit ca e teapa.

in plus, cine stie ce hibrizi or fi;  prefer normalitatea   :)

#6
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View PostDDuras, on 19th January 2010, 05:06, said:

eu unul nu am incredere in ofertele astea senzationale.  asa a fost si cu capsunile gigant, si am auzit ca e teapa.

in plus, cine stie ce hibrizi or fi;  prefer normalitatea   :)
Dar si la 20 ron plicul nu cred ca e o mare pierdere... plus ca eu as incerca ceva in mica mea gradinita din spatele casei...dar nu prea gasesc nicaieri vanzator sa imi vanda seminte in cantitati mici...adica maxim 50 de seminte din fiecare. Ceea am gasit sunt plicuri cu sute de seminte la peste 100 ron plicul...nu cred ca s-ar mai merita sa dau 6-700 RON pe 5-6 plicuri cu seminte diferite cand eu am nevoie de undeva la 25-30 de plante din fiecare...(Tomate, castraveti, vinete, ardei gras, gogosari, pepene galben, eventual conopida) . Doresc sa fac si o mica instalatie de irigare prin picurare dintr-un bazin de vreo 2000 de litri, asta ca sa nu am prea multa bataie de cap...vreau sa vad daca in afara de nimic mai pot cultiva in acest fel si legume proaspete pe care sa le folosesc pentru consum zilnic...
Acesta este distribuitorul de seminte... Poate ne unim cativa si cumparam cate un plic si-l impartim...dupa cum spuneam nu am nevoie si nici nu ma pot ocupa mai mult de 25-30 de plante din fiecare...

#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
dupa cum spuneam, eu unul prefer soiurile romanesti.  poate gasesti pe altcineva; desi nu inteleg de ce vrei neaparat soiuri care se vand la sute de seminte/plic.  se gasesc doar si plicuri cu putine seminte.

#8
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDDuras, on 19th January 2010, 13:06, said:

eu unul nu am incredere in ofertele astea senzationale.  asa a fost si cu capsunile gigant, si am auzit ca e teapa.

in plus, cine stie ce hibrizi or fi;  prefer normalitatea   :)

Ca bine zici .Rosiile din masi stramosi nu au fost gigante.Si chiar sa fie adevarat si naturale ce zmau faci cu o rosie de 2 kg.Trebuie sa strangi tot familionul si neamuriile sa termini una de asta.Eventual la bulion.
Ideea ta de a sadi legume nemodificate genetic e formidabila.Daca vreodata o sa plantez legume voi proceda ca tine.
Dar e greu sa gasesti caci nsi pe timpul lui ceasca se modificau genetic la noi incepand cu graul,porumbul legumele etcetc.Binenteles ca nu la o scara asa de brutal cum fac occidentalii care nu produc decat mizerii.
Nu am reusit de vreo 7 ani sa merg acasa pe toamna sau vara-toamna sa mananc o rosie de la mama din gradina cu branza dintraia piscatoare si cu slanina putin afumata si cu ceva carnita pe ea.Ai lume ce gust.Gustul dulce acrisor al rosiilor din gradina taranului si zeama curgand din ele cand bagi suriul in doamna porodic, nu il gasesti afara in veci.Si in special gustul legumelor ,fructelor ,carnii din ograda romanului nu il gasesti orisicat ai cauta.Si am ceva tari la activ in care am trait.Succes .

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Dar sa stii ca si rosiile noastre de gradina (alea de se coc prin August), sunt unele destul de mari. Aici, in sud, traditia legumiculturii e reprezentata de gradinarii bulgari (sau de origine bulgara...).
Fac astia niste rosii (si castraveti - da' vorbim despre rosii ...) de vreo 400-600 de grame bucata, dulci si parfumate, de le mananci goale.

#10
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Posthoria66, on 21st January 2010, 00:59, said:

Dar sa stii ca si rosiile noastre de gradina (alea de se coc prin August), sunt unele destul de mari. Aici, in sud, traditia legumiculturii e reprezentata de gradinarii bulgari (sau de origine bulgara...).
Fac astia niste rosii (si castraveti - da' vorbim despre rosii ...) de vreo 400-600 de grame bucata, dulci si parfumate, de le mananci goale.


Bulgarii sant buni legumicultori.Tin minte castravetii murati din bulgaria importati pe timpul lui ceasca.
De 400 de grame mai gaseste si mama dar nu multe la numar.Si 400-600 de grame mai merge la cateva zeci de rosii dar 2 kg una. Pf .,mananci la ea o saptamana. :o

#11
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View PostDDuras, on 19th January 2010, 06:42, said:

dupa cum spuneam, eu unul prefer soiurile romanesti.  poate gasesti pe altcineva; desi nu inteleg de ce vrei neaparat soiuri care se vand la sute de seminte/plic.  se gasesc doar si plicuri cu putine seminte.
Nu tin neaparat sa cumpar plicuri cu sute de seminte...dupa cum spuneam nu am gasit altceva...poate goagalul nu ma ajutat suficient...Vreau sa pun in curte acolo ca sa ma dau si eu mare gradinar...cateva cuiburi dupa cum spuneam mai sus... ...nu neaparat sa merg la piata cu ele...sa am mica mea gradina cu de toate...chiar de-ar fi  sa plantez si cateva fire din fiecare sa vad copiii bucurandu-se ca au rupt ei cu mana lor rosia, castravetii si pepenele din gradina. cat despre rosiile gigantice de 1-2 kg...CLAR pentru sucuri de rosii...oricum intre timp am rezolvat-o cu tomatele, fara plicuri si fara alte complicatii...Rosii de-ale noastre romanesti maica-mea ii spune "inima boului" rosii cu care m-am facut eu mare...
Dar am sa pun cateva imagini trase cu prt|screen de pe un site de specialitate au si preturile acolo... Frumoasa simetrie acolo

Attached Files


Edited by StudioOne, 22 January 2010 - 14:56.


#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai n-ai nici un magazin Unisem pe langa tine ?  ei au si soiuri ramanesti (inca).   sau daca nu, un hipermarket, ceva ... gasesti o multime de soiuri, daca nu te intereseaza sa fie neaparat romanesti .

#13
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View PostDDuras, on 22nd January 2010, 06:22, said:

pai n-ai nici un magazin Unisem pe langa tine ?  ei au si soiuri ramanesti (inca).   sau daca nu, un hipermarket, ceva ... gasesti o multime de soiuri, daca nu te intereseaza sa fie neaparat romanesti .
Cred ca stiu un magazin pe aproape...am sa incerc sa caut acolo ce au...


Multzam desi unii se plangeau de unisem din nu stiu ce motive...
Eu ma minunez pe zi ce trece. Uitati si voi ardei la asta:

Attached Files



#14
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostStudioOne, on 22nd January 2010, 19:00, said:

Cred ca stiu un magazin pe aproape...am sa incerc sa caut acolo ce au...


Multzam desi unii se plangeau de unisem din nu stiu ce motive...
Eu ma minunez pe zi ce trece. Uitati si voi ardei la asta:

Era vorba de soiurile romanesti comercializate de Unisem, nu de cele de la Royal sluis holland.
Sa vezi cum arata o tomata de 25 de ani intr-o sera la japonezi, peste 50 cm in diametru si acoperea cateva sute de m2.

Cumparati semintele care sunt ieftine, alea sunt soiuri nu hibrizi, nu vor fi foarte productive dar vor avea gust de rosie.
Cand veti merge la piata cumparati rosiile care sunt moi si, daca puneti mana pe ele si le strangeti, raman urmele degetelor.
Cele de toamna sunt cele mai prezente pe piata.
Hibrizii sant fermi (poti juca tenis cu rosiile), rezista mult la pastrare, au forma identica si au densitatea mai mare.
Iar acasa constatati ca are o parte lemnoasa in mijloc, care nu e boala ci interventia cercetatorilor. :naughty:

#15
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, chiar asa e !

M-au ta^mpit rosiile alea cu tzugui in partea de jos si crude in interior. Le gaseai pe toate tarabele, toata vara !

Mai apareau din cand in cand si din cele de gradina, mari si turtite, dar rar, dom'ne, rar ! In rest, numai din astea frumoase pe din-afar' si cu gust jalnic ...

#16
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@trestie  - bine punctat;  problema e ca nici la taraba nu mai esti sigur azi de nimic.  multi tarani baga ingrasaminte la greu, asa ca si daca iei legume din soiuri romanesti nu stii ce au  in ele.  doar sa iei de la cineva de incredere, sau,mai sigur, sa cultivi singur.


confirm treaba cu hibrizii.  m-a mancat undeva sa iau si eu anul trecut un pliculet cu seminte de rosii hibrizi.  am pus si din astea si din semintele ce mai pastrasem eu din anii trecuti.  din ultimele au iesit rosii adevarate, din hibrizii (care aveau scrise pe plic niste caracteristici f.atragatoare) au iesit intr-adevar rosii de vitrina, dar daca aruncai cu una in capul cuiva, nu i-l spargea, dar un cucui cred ca-i facea !

#17
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009
Nu va mai agitati  ! "vine CODEX-ul Alimentar si ne ingroapa jigodiile astea!
:angry:

#18
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
romanul s-a descurcat mereu; ne-om descurca si acum ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate