Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

War of the Worlds (2005)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
local_bpm

local_bpm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.11.2004
Cel mai prost film vazut in ultima vreme,inca odata tom cruise demonstreaza ca e un actor terminat,era sa adorm de 2 ori

#38
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Dupa ce am asteptat atat dupa el, am ajuns si eu sa-l vizionez... pacat de alea 2 ore pe care le-am pierdut. M-a distrat cum a inceput filmul... ceva de genul suntem urmariti de fiinte mai inteligente... care inteligentza ? Noi am auzit de penicilina... ei nu...

   Si totusi care-a fost faza ? Au fost ingropate masinariile alea pentru a avea ce extermina peste cateva milioane de ani ? De ce n-au ocupat atunci pamantul ? Inteleg ca asa a fost scrisa cartea, dar totusi asemenea prostii ar fi trebuit remediate in scenariul nou (un motiv pentru care le-au ingropat acolo sau ceva de genul...)

   Si un lucru si mai nasol este ca mare parte a actiunii se petrece in beci... dintr-un beci in altu... Mie mi-a placut mult mai mult Signs sau Independece Day... Vroiam sa vad un extraterestru omorat de om... nimik... mor de la sine putere... sucks   :puke:

#39
zoltan

zoltan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 10.12.2003
si eu m-am asteptat la ceva mai maret......mai ales ca m-am uitat prima data acu 2 saptamani la versiunea din 1953.Aceeasi chestie putin cosmetizat.Pacat totusi

#40
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
yeah, right, parca idiotii aia de alieni din independence day n-au auzit de antivirus pentru serveru de pe nava muma. ce dracu aveau, windows fara service pack?  :w00t: e mult mai credibil ca niste fiinte inteligente numite alieni sa fie halite de niste alte fiinte mici mici, numite virusi sau microbi, decit ca un virus facut pe laptop sa distruga mainframu unei nave muma de "500 de mile"    :deadtongue:

#41
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002

Mosotti, on Jul 18 2005, 16:01, said:

yeah, right, parca idiotii aia de alieni din independence day n-au auzit de antivirus pentru serveru de pe nava muma. ce dracu aveau, windows fara service pack?  :w00t: e mult mai credibil ca niste fiinte inteligente numite alieni sa fie halite de niste alte fiinte mici mici, numite virusi sau microbi, decit ca un virus facut pe laptop sa distruga mainframu unei nave muma de "500 de mile"    :deadtongue:

<{POST_SNAPBACK}>


   mi se pare mai realist (nu stiu daca e termenul corect) decat faza cu bacteriile... ala extraterestru tampit care dupa ce te studiaza o mie de ani nu stie ca exista bacterii... si mai rau nu stie ce-i aia penicilina :D

#42
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
acest film este o rusine! wells s-ar rasuci in mormant!

#43
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Totala dezamagire. Mi-au placut efectele speciale si primele 30 de minute, cand a intrat direct in paine, n-a stat sa ne prezinte personajele de la adam si eva. Da finalu a fost penibil rau de tot. SI in general cam toata povestea n-are nici o logica. Singura chestie plauzibila ar fi ca acu 1 mil de ani s-au apucat aia sa ingroape navele alea pe niste planete din grija ca poate stramosii lor s-or plictisi si sa aiba ce face, mai tragem un laser, mai aruncam in aer o planeta s.a.

O chestie pe care nu o inteleg eu este cum naiba pot face extraterestii astia niste masinarii asa de complexe daca nici macar nu au membrele dezvoltate. In independence day, parca cand a doborat WIll SMith o nava din aia inauntru era ditamai monstru cu niste tentacole. CU toate astea aia aveau calculatoare si tot felul de tastaturi; cum naiba poti sa tastezi ceva cand ai degetu de juma de metru grosime???
SI aici alienii aia erau parca niste broaste mai mari cu 3 degete. Probabil in evolutia lor au sarit direct de la alien sapiens la alienu modern care are nava gata facuta si tb doar sa traga de niste manete.

Iar finalul e penibil rau de tot. Nu mi-a venit sa cred ca un om matur poate sa creeze asa ceva, e jenant. Si un copil de clasa a 5-a se gandea la altceva. Puteau sa zica si ei ca era un virus facut de om da nu ca vin aia si saracii se imbolnavesc

#44
ghencea

ghencea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.07.2005
filmul e jenant, se putea face ceva mult mai bun.

#45
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
O foarte mare porcarie. :death:

#46
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005

jedialex1985, on Jul 19 2005, 17:19, said:

Totala dezamagire. Mi-au placut efectele speciale si primele 30 de minute, cand a intrat direct in paine, n-a stat sa ne prezinte personajele de la adam si eva. Da finalu a fost penibil rau de tot. SI in general cam toata povestea n-are nici o logica. Singura chestie plauzibila ar fi ca acu 1 mil de ani s-au apucat aia sa ingroape navele alea pe niste planete din grija ca poate stramosii lor s-or plictisi si sa aiba ce face, mai tragem un laser, mai aruncam in aer o planeta s.a.

O chestie pe care nu o inteleg eu este cum naiba pot face extraterestii astia niste masinarii asa de complexe daca nici macar nu au membrele dezvoltate. In independence day, parca cand a doborat WIll SMith o nava din aia inauntru era ditamai monstru cu niste tentacole. CU toate astea aia aveau calculatoare si tot felul de tastaturi; cum naiba poti sa tastezi ceva cand ai degetu de juma de metru grosime???
SI aici alienii aia erau parca niste broaste mai mari cu 3 degete. Probabil in evolutia lor au sarit direct de la alien sapiens la alienu modern care are nava gata facuta si tb doar sa traga de niste manete.

Iar finalul e penibil rau de tot. Nu mi-a venit sa cred ca un om matur poate sa creeze asa ceva, e jenant. Si un copil de clasa a 5-a se gandea la altceva. Puteau sa zica si ei ca era un virus facut de om da nu ca vin aia si saracii se imbolnavesc

<{POST_SNAPBACK}>


hai sa nu uitam totusi ca asta e finalul in cartea nuvela lui H G Wells. Problema e ca acea nuvela a fost scrisa cu mai bine de 100 de ani in urma... atunci problema se punea intr-un mod diferit. De altfel, "Razboiul lumilor" de Wells e un bun exemplu de nuvela de anticipatie a secolului 19.

Edited by trompix, 25 July 2005 - 18:55.


#47
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
abia asteptam sa apara sa-l vad si eu...
ok, fac rost de film, ma pregatesc si incep sa ma uit...
zic: "bah, e prima jumatate de ora, asa sunt filmele astea super tari la inceput... pe la mijloc e adevarata actiune... mai stau... la fel... PROST!!!
pana l-a urma s-a terminat filmul si eu nu am vazut acel SPECTACULOS, NEMAIPOMENIT, FANTASTIC film pe care il promovase toata lumea ca fiind cel mai bun film al anului...
Steven Spielberg a dat lovitura cu filmul asta...  :death:

#48
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Tâmpenie de film, sincer să fiu.

Prea multe clișee, prea plictisitor. Mi s-a părut că seamănă cu Resident Evil în câteva scene. Nu l-am văzut integral, dar sfârșitul era previzibil!

#49
brutu$

brutu$

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.08.2005
Ce varza ii filmu , Spielberg nu conteaza numa numele la un film sau actori  cel mai mult continutul :)

#50
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Trompix, ce tot ii dai inainte cu 'nuvela'?

#51
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
efectele speciale sunt deosebite... cred ca au cheltuit o avere cu ele...in rest... cam aiurea... are o multime de "logical flaws"... pt mine cel putin cateva scene au stricat tot filmul:
- dupa ce se prabuseste un avion si raman o multime de resturi imprastiate(impresionant peisajul), masini rasturnate & shit , isi gaseste van-ul in perfecta stare de functionare si gaseste din prima un coridor catre strada(desi era un haos total pe o arie destul larga)...
- daca la inceputul filmului si de-a lungul sau in general, masinariile alea distrug cam tot ce intalnesc in cale, pe la mijloc, in momentul in care se imbarcau pe vas o multime de oameni (mi s-a parut tare scena cu trenul ala) apar trei masinarii din spate care nu fac altceva decat sa lumineze de aiurea cu niste reflectoare probabil asteptand sa apara o alta si rastoarne vasul, sa fie totul mai spectaculos ..
- again, in timp ce mai tot filmul extraterestrii distrug totul fara sa se uite, pe la sfarsit se apuca de cautat... si culmea drept in beciul in care se afla tom cruise... :D

alta chestie tampita mi se pare ca personajele principale nu fac altceva decat sa fuga si sa se ascunda aproape tot filmul... mai exista mici scapari dar slabe si alea...

ps. eu tot n-am inteles de ce erau pasarile atrase de navele alea... se pare ca au legatura cu moartea extraterestrilor in film, dar eu nu am inteles prea bine...

Edited by gtk, 10 August 2005 - 14:12.


#52
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
a facut 225 mil$...

#53
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005

blackcat, on Aug 8 2005, 08:58, said:

Trompix, ce tot ii dai inainte cu 'nuvela'?

<{POST_SNAPBACK}>



.........
pai vad ca toata lumea se astepta la un film cu multa cafteala intre extraterestri si pamanteni... teapa, maaaaaaaaah! nu-i alien si nici razbelu stelelor... ca filmul e penibil... nu contest. eu am incercat doar sa explic de ce filmul se termina cum se termina... de aia ii tot dau inainte cu nuvela... razboiul lumilor e o carte de referinta a anticipatiei secolului XIX - inceput XX. si consider ca nu se preta la o alta ecranizare (aia din 1953 e suficienta).
cine vrea sa inteleaga, intelege....
.........

pasarile ce se rotesc deasupra orataniilor martiene se presupune ca erau atrase de cadavrele extraterestrilor (hoit = papa bun pt corbi)

#54
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
trompix, m-ai inteles gresit. Cartea Razboiul lumilor e o nuvela? Asta era nelamurirea mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate