Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#1
maulica1

maulica1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2007
Buna ziua , vreau  sa va cer si eu ajutorul la urmatoarea problema.

- detin o casa la tara pe care m-am apucat s-o renovez si  pana la urmatoarea iarna vreau sa renunt definitiv la incalzirea cu sobe si sa trec pe incalzire centrala cu calorifere.
- am construit  o parte din instalatie ( baie, birou si un magazin) si in vara asta trebuie si restul casei (bucatarie ,dormitoare)
  -instalatia este pe  polipropilena cu plecare din anexa unde va sta centrala pe teava neagra  1 ,25 toli  pe o lungime de 3 metrii , apoi PPR

PROBLEMA: - pentru ca nu sunt gaze , singura varianta care ma intereseaza este o CENTRALA  PE  LEMNE ( prefer fara gazeificare)  dar cu PUFFER  de ACUMULARE  HOME MADE ( nu-mi permit unul industrial), pentru un randament maxim al centralei si autonomie mai mare  ( nu vreau sa ma trezesc  noaptea).

-m-am gandit la o constructie de beton ( tot o sa umblu cu betoane la casa ) cu o izolatie din polistiren si vata minerala de aprox. 25 cm pe toata suprafata cu un volum   3 mc.

- ma intereseaza ca cei 3000 l apa sa incalzeasca instalatia de calorifere si un boiler mixt  de 100 l , si sa fie incalzita de centrala pe lemne si un sistem  de panouri  solare tot HOME  MADE.


PROBLEMA  este ca nu stiu ce schimbatoare  de caldura sa folosesc pentru un randament cat mai bun , si deoarece PUFFERUL va fi de beton va fi greu de facut modificari mai tarziu.

Asa ca va rog sa-mi dati daca puteti si mie sfaturi si niste scheme  de constructie a schimbatoarelor de caldura.


Spatiul de incalzit cca. 120 mp / 2,6m  inaltime, si un viitor spatiu de productiie cca.  100 mp

#2
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
http://www.solarbair...eekarticle.html
Omul asta a facut un sistem cu care isi incalzeste casa.
Are destule detalii pentru ce vrei tu cred.
Spor :).

#3
butaciu

butaciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2009

View Postmaulica1, on 15th January 2010, 16:03, said:

Buna ziua , vreau  sa va cer si eu ajutorul la urmatoarea problema.

- detin o casa la tara pe care m-am apucat s-o renovez si  pana la urmatoarea iarna vreau sa renunt definitiv la incalzirea cu sobe si sa trec pe incalzire centrala cu calorifere.
- am construit  o parte din instalatie ( baie, birou si un magazin) si in vara asta trebuie si restul casei (bucatarie ,dormitoare)
  -instalatia este pe  polipropilena cu plecare din anexa unde va sta centrala pe teava neagra  1 ,25 toli  pe o lungime de 3 metrii , apoi PPR

PROBLEMA: - pentru ca nu sunt gaze , singura varianta care ma intereseaza este o CENTRALA  PE  LEMNE ( prefer fara gazeificare)  dar cu PUFFER  de ACUMULARE  HOME MADE ( nu-mi permit unul industrial), pentru un randament maxim al centralei si autonomie mai mare  ( nu vreau sa ma trezesc  noaptea).

-m-am gandit la o constructie de beton ( tot o sa umblu cu betoane la casa ) cu o izolatie din polistiren si vata minerala de aprox. 25 cm pe toata suprafata cu un volum   3 mc.

- ma intereseaza ca cei 3000 l apa sa incalzeasca instalatia de calorifere si un boiler mixt  de 100 l , si sa fie incalzita de centrala pe lemne si un sistem  de panouri  solare tot HOME  MADE.


PROBLEMA  este ca nu stiu ce schimbatoare  de caldura sa folosesc pentru un randament cat mai bun , si deoarece PUFFERUL va fi de beton va fi greu de facut modificari mai tarziu.

Asa ca va rog sa-mi dati daca puteti si mie sfaturi si niste scheme  de constructie a schimbatoarelor de caldura.


Spatiul de incalzit cca. 120 mp / 2,6m  inaltime, si un viitor spatiu de productiie cca.  100 mp
sal ! Si eu am de gand asa ceva dar eu sunt in faza de informare inca.nu sunt hotarat centrala cumparata sau una home made.puffer as vrea oricum pt autonomie dar tot home made din tabla facut de mine. .  .
Schimbator de caldura eu ma gandeam tot din tabla 4-6 mm sudata vro 8mp suprafata contact..
Oricum trebuie sa fie mare si la tine 3000l e mult d incalzit.dar si dupa aia nu ai treaba cu alimentatul.mai vb ..
Ps.scriu d pe tel.tre sa plec

#4
maulica1

maulica1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2007
va multumesc la amandoi pentru raspuns

- cautind pe diferite site-uri , am gasit ceva interesant pentru ce vreau eu si va cer ajutorul pentru calcularea si pozitionarea schimbatorelor de caldura pentru un randament cat mai bun.  

Iata site-ul de la care sa plecam :  http://users.telenet.....r storage.htm

- ma intereseaza calculul  la vol. 3000 l  si  care este cea mai buna amplasare a schimbatoarelor de caldura

#5
butaciu

butaciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2009

View Postmaulica1, on 16th January 2010, 18:18, said:

va multumesc la amandoi pentru raspuns

- cautind pe diferite site-uri , am gasit ceva interesant pentru ce vreau eu si va cer ajutorul pentru calcularea si pozitionarea schimbatorelor de caldura pentru un randament cat mai bun.  

Iata site-ul de la care sa plecam :  http://users.telenet.....r storage.htm

- ma intereseaza calculul  la vol. 3000 l  si  care este cea mai buna amplasare a schimbatoarelor de caldura
e destul de complicat cu calculatul ,sincer nu stiu deocamdata nimic dar cu amplasarea schimbatorului trebuie avut grija sa fie mare sa poata sa incalzeasca 3000l apa.

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pentru schimbator de caldura metalic apa-apa poti lua in calcul cam 0,5 watt / cmp/grad celsius

De exemplu:
- ai o teava de 18mm diametru si lunga de 10m (1000cm) - suprafata = 1,8 * pi * 1000 = 5600 cmp
- daca diferenta medie de temperatura  intre lichidul ce circula prin teava si cea a apei din exterior e de 4 grade
atunci puterea transmisa e de
  5600cmp * 0,5watt/cmp/grad * 4 grade = 11200 watt.  La diferenta mai mare de temperatura creste puterea proportional.
- trebuie sa existe si debit suficient de apa prin teava ca sa preia caldura respectiva.
----------
Plasarea schimbatoarelor de caldura in puffer - deoarece apa tinde sa se stratifice dupa temperatura:
- cele care transmit caldura inspre puffer (de ex. de la centrala sau panouri solare) trebuie inghesuite in partea de jos.
- cele care transmit caldura de la puffer la apa ce circula prin calorifere trebuie plasate in partea de sus
-----------
Poti sa elimini schimbatorul de caldura de la centrala la puffer circuland direct apa din puffer prin centrala.
In principiu poti sa elimini si sch. de caldura intre puffer si calorifere daca ai o pompa de circulatie suficient de puternica a.i. sa urce apa la cel mai inalt calorifer, sau daca pufferul e plasat deasupra caloriferelor.

Poti sa elimini si sch. de caldura pentru apa calda menajera daca ai boiler cu serpentina pentru apa si circuli apa calda din puffer prin serpentina boilerului.
Deci in f. de ce alte echipamente disponibile ai poti se elimini schimbatoarele de caldura, macar in parte.
------------
Daca poti sa plasezi pufferul (macar putin) deasupra centralei nu mai ai nevoie de pompa de circulatie e suficient termosifonul.
Astfel rezolvi o problema majora a centralelor pe lemne - situatia penelor de curent sau avaria pompei de circulatie. Pufferul va prelua caldura chiar daca apa nu circula prin calorifere.
------------
Eliminarea sch. de caldura (si a pompei intre centrala si puffer) depinde de plasarea pufferului fata de centrala, calorifere, boilerul de apa calda. Cea mai buna pozitie a pufferului e deasupra tuturor.... Adica in pod, daca te tine structura. fie il plasezi deasupra unui stalp principal, ori un puffer lung deasupra unei grinzi cat mai solide.  Sau deasupra (in lungul) unui perete solid.

------------
Cantitatea de apa (dimensionare aproximativa) -  un kg de lemne aflat in centrala da 3-4 kwh si incalzeste 1000 de litri cu ~3-4 grade celsius.
Ca formula generala trebuie sa iei in calcul puterea combustibililui in MJ/kg, eficienta centralei (care e de obicei mai mica decat cea data de producator) si faptul ca un mc de apa necesita 4,185  MJ ca sa se incalzeasca cu un grad. Un kwh are 3,6MJ.
Iti faci calculul in functie de cate intra in centrala. In principiu poti sa subdimensionezi putin fata de calculul asta caci:
-  o buna parte din caldura se va duce in calorifere.
- in f. de temperatura la care este apa in puffer inainte de a aprinde focul, poti sa estimezi cate lemne sunt necesare a.i. sa nu risti sa dai in clocot.

-------------

Materiale

Pe net am vazut solutii mai mult din lemn si/sau OSB captusit cu folie de piscina pe interior si izolat pe exterior cu vata minerala  
Izolatia (spuma rigida de polistiren sau poliuretan) mai poate fi pusa intre  folia etansa si peretii de lemn. In afara peretilor de lemn poate fi adaugata vata minerala, care lasa peretii sa respire. (e posibil ca apa sa difuzeze in cantitati mici prin folie)

Daca faci din beton izolat pe exterior ia in calcul si masa betonului... pe volum betonul cred ca are capacitate la jumate fata de apa (2MJ/metru cub/grad celsius)

----------------------
PS poti cauta diverse solutii si informatii pe Builditsolar.com

Edited by blimpyway, 17 January 2010 - 13:39.


#7
maulica1

maulica1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2007
- Blimpyway - merci , foarte folositoare informatiile date de tine , dar nu pot sa fac decat asa:

       - sap o groapa 2x1,5x1,5 m  , o betonez, o hidroizolez , termoizolare cu polistiren apoi vata minerala , si incinta de OSB ,in care va sta apa.
      - groapa va fi sub podeaua anexei centralei , deci centrala va sta peste puffer  
      - voi folosi pompe de recirculare cu sistem auxiliar de alimentare , vad eu o sa construiesc un convertizor ( sunt electronist) sau caut pompa la 12 V  ,sau  iau un generator ca sa am si lumina

- solutia fara schimbatoare de caldura este mult mai ieftina ( tevile de cupru de zeci / sute metrii  costa destul de mult)
si vreau sa stiu ce dezavantaje ar avea , in afara de faptul ca apa care circula prin centrala va circula si prin boiler ( am unul de 100 l cu sepentina in el ), si panou  ma refer la transferul termic


- solutia cu pufferul la inaltime nu merge la mine

#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai daca ai pompa suficient de puternica sa ridice apa de la nivelul din puffer pana spirala din boiler (care presupun ca-i mai sus decat centrala) poti avea:

1. primul circuit
  - apa trasa de pe fundul pufferului de pompa
  - impinsa in centrala, apoi in serpentina boilerului de unde se scurge inapoi in partea de sus a pufferului.

Cand creste temperatura in boilerul relativ mic (absoarbe 5-6 kwh) caldura se va "scurge" in partea superioara a pufferului.
  
2. Al doilea circuit - o serpentina montata in partea de sus a pufferului care circula apa prin calorifere si vas de expansiune aferent.  Necesarul e probabil de 10-15kwatt, dar asta depinde de cum e izolata casa. Si circuitul asta in teorie poate fi facut fara spirala daca pompa poate impinge apa pana la cel mai inalt calorifer, caz in care nu mai ai nevoie de vas de expansiune. Posibil sa mearga la casa numai parter (2-3m diferenta de nivel intre oglinda apei si punctul cel mai inalt din instalatie)

Numai primul circuit are nevoie sa fie protejat de baterie.

--------------------------------------------

Primul circuit poate fi si cu serpentina in puffer, daca presiunea pompei e insuficienta. Dar in cazul asta serpentina trebuie sa acopere puterea maxima a centralei. 1-1,5 metri patrati de sch. de caldura ar trebui sa ajunga pentru 20-30kwatt.

-------------------------------------------

Poti sa faci sch. de caldura si din Pex, Pex-al - dar probabil e nevoie de o lungime de vreo 5 ori mai mare decat cupru la acelasi diametru. Nu stiu care e mai ieftin 5m de pexal sau 1 de cupru. La un bazin asa mare loc ar fi.

--------------------------------------------

Pentru izolatie in beci parca e mai sanatos polistirenu de 10cm si densitate cat mai mare - e mult mai putin sensibil la umezeala (care poate veni din pamant dar si din rezervor) si nici nu mai ai nevoie de cutie (e suficienta o folie cu care captusesti totul) E destul de rezistent ca sa nu fie deformat de presiunea apei pana pe la 70-80 de grade.

Daca pui vata minerala e bine sa lasi un gol de aerisire pana la peretele de beton - a.i. condensul sau infiltratiile in perete sa nu ude vata. E necesara si o pompa pe fund ca sa eviti inundarea beciului (din cauze externe - de ex. inundatii - sau accident in instalatie). Deci ii trebuie cutie rigida.

-----------------------------------------------

PS:

View Postmaulica1, on 18th January 2010, 14:14, said:

- Blimpyway - merci , foarte folositoare informatiile date de tine , dar nu pot sa fac decat asa:
....
- solutia cu pufferul la inaltime nu merge la mine
Pai inteleg ca nu ai construit inca nimic, de ce zici ca nu poti altfel?

-----------------------------------------------
Vezi si pagina asta cu puffer multi-tanc (de fapt un sir de butoaie) care-i foarte flexibila dpdv al spatiului disponibil: http://www.jc-solarh...eat_storage.htm

Edited by blimpyway, 18 January 2010 - 16:12.


#9
flog

flog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.01.2007
Salut,
am nevoie sa fac un puffer, si nu imi permit sa cumpar unul. Am un recipient cilindric, si as dori sfaturi cum ar trebui sa pun turul si returul, sau alte sfaturi astfel incat apa sa se amestece in el ok.

Eu m-am gandit la urmatoarele variante, ca in poza atasata.

Sunt niste reguli de care sa tin cont?
Daca va fi de 50l in loc de 100 se schimba ceva?

Mersi!
Attached File  puffer.JPG   13.39K   694 downloads

#10
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

View Postflog, on 22nd January 2010, 15:38, said:

Salut,
am nevoie sa fac un puffer, si nu imi permit sa cumpar unul. Am un recipient cilindric, si as dori sfaturi cum ar trebui sa pun turul si returul, sau alte sfaturi astfel incat apa sa se amestece in el ok.

Eu m-am gandit la urmatoarele variante, ca in poza atasata.

Sunt niste reguli de care sa tin cont?
Daca va fi de 50l in loc de 100 se schimba ceva?

Mersi!
Attachment puffer.JPG

Atentie...50l pt fiecare kw putere al centralei iti trebuie..nu de 50 sau 100l in total...ci iti va iesi de p[este 1000 -1500l...depinde de centrala...
Oricum ai grija,...nu ai cums afaci usor fundul rotund...iar sudura e importanta...
danny

#11
flog

flog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrodanny, on 22nd January 2010, 15:48, said:

Atentie...50l pt fiecare kw putere al centralei iti trebuie..nu de 50 sau 100l in total...ci iti va iesi de p[este 1000 -1500l...depinde de centrala...
Oricum ai grija,...nu ai cums afaci usor fundul rotund...iar sudura e importanta...
danny

Mersi. Nu chiar, ca am pompa de caldura, si se cere 20l pe KW. Ea are 11Kw, am deja mai mult de 120l in instalatie, mi-ar fi ok deci un puffer de 100l, dar nu ma deranjeaza nici unul de 50. Unul din scopuri este sa mai pun antigel in instalatie, ca acum ingheata la -10 grade.
Ce ma preocupa acum e sa se amestece bine, si primesc si alte sfaturi ca sa nu fac vreo greseala.

#12
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

View Postflog, on 22nd January 2010, 16:06, said:

Mersi. Nu chiar, ca am pompa de caldura, si se cere 20l pe KW. Ea are 11Kw, am deja mai mult de 120l in instalatie, mi-ar fi ok deci un puffer de 100l, dar nu ma deranjeaza nici unul de 50. Unul din scopuri este sa mai pun antigel in instalatie, ca acum ingheata la -10 grade.
Ce ma preocupa acum e sa se amestece bine, si primesc si alte sfaturi ca sa nu fac vreo greseala.


Cred ca vreoi sa zici vas de expansiune in nici un caz puffer...
danny

#13
SCORPIOUNU

SCORPIOUNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.02.2008

View Postflog, on 22nd January 2010, 15:38, said:

Salut,
am nevoie sa fac un puffer, si nu imi permit sa cumpar unul. Am un recipient cilindric, si as dori sfaturi cum ar trebui sa pun turul si returul, sau alte sfaturi astfel incat apa sa se amestece in el ok.

Eu m-am gandit la urmatoarele variante, ca in poza atasata.

Sunt niste reguli de care sa tin cont?
Daca va fi de 50l in loc de 100 se schimba ceva?

Mersi!

Ce vrei tu sa-ti faci nu-ti ajuta nici cat o frectie la un picior de lemn, barem cu frectia ai un avantaj, face lustru :coolspeak:
Uite, niste informati folositoare privind dimensionarea pufferului in functie si de centrala (sau ma rog ce ai tu, pompa de caldura, parca!)
http://www.tehnicain...rt.asp?artnr=34
Iar ca dimensiuni inspirate de aici
http://www.calorserv...1000-ZANPUW1000

Quote

... am pompa de caldura, si se cere 20l pe KW. Ea are 11Kw, am deja mai mult de 120l in instalatie, mi-ar fi ok deci un puffer de 100l, dar nu ma deranjeaza nici unul de 50...

Oricum sa sti ca mereu 20 x 11 face numai 220  :thumbup:

Edited by SCORPIOUNU, 22 January 2010 - 16:46.


#14
flog

flog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.01.2007
multumesc pentru interventii.
Da, am 120 de litri in instalatie, pompa de caldura are recomandat 11KW x 20l/KW = 220l, deci mai fac un vas de expansiune de 100l.
Un site indicat, calorserv, defineste pufferul ca fiind un vas de expansiune, si are ca scop acumularea de energie.
Asta am si eu nevoie.

So, e bine daca pun turul si returul ca in poza?

#15
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
turu si returu nu-i asa problema precum increderea ca o lucrare manuala va rezista peste 10 ani la 3 atm sau la cat sunt reglate supapele de presiune in circuitul tau.

Gasesti boiler electric de 100l SH pe la 200-250 RON. Asta e deja termoizolat, omologat sa reziste la presiunea necesara, are propria valva de presiune, indicator al temperaturii si arata rezonabil.

Edited by blimpyway, 23 January 2010 - 10:06.


#16
butaciu

butaciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2009
Attached File  Untitled.png   9.99K   1111 downloads
SAL.VREAU SA REALIZEZ ASA CEVA .OARE AR MERGE?pufferul o sa fie nepresurizat deci eu cred ca ar putea tine loc si de vas de expansiune.
pompa sa fie comandata de un termostat de ambient.un semn de ?  ar fi daca pot comanda sa meaga pompa pe circuit simplu fara puffer .ex cand nu a fost fost mai mult timp foc in centrala si apa din puffer e rece si dureaza pana se incalzeste..iar cand termostatul opreste pompa, incalzirea pufferului sa se faca prin termosifonare.ar fi oare mai bine daca as pune o teava mai groasa de la centrala la puffer pentru a se realiza mai bine termosifonarea?nu ar fi probleme daca e distanta mare(5m) de la centrala la puffer?mentionez ca puferul va fi undeva sub centrala ,teava va fi verticala fara coturi .
va multumesc anticipat celor care citesc si pot sa ma ajute


blimpywey ce parere
ai?


View Postbutaciu, on 25th January 2010, 13:12, said:

Attachment Untitled.png
SAL.VREAU SA REALIZEZ ASA CEVA .OARE AR MERGE?pufferul o sa fie nepresurizat deci eu cred ca ar putea tine loc si de vas de expansiune.
pompa sa fie comandata de un termostat de ambient.un semn de ?  ar fi daca pot comanda sa meaga pompa pe circuit simplu fara puffer .ex cand nu a fost fost mai mult timp foc in centrala si apa din puffer e rece si dureaza pana se incalzeste..iar cand termostatul opreste pompa, incalzirea pufferului sa se faca prin termosifonare.ar fi oare mai bine daca as pune o teava mai groasa de la centrala la puffer pentru a se realiza mai bine termosifonarea?nu ar fi probleme daca e distanta mare(5m) de la centrala la puffer?mentionez ca puferul va fi undeva sub centrala ,teava va fi verticala fara coturi .
va multumesc anticipat celor care citesc si pot sa ma ajute


blimpyway ce parere
ai?


#17
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
- Puferul cu termosifonare se pune deasupra centralei, cat mai aproape posibil de verticala nu mai jos.
- distanta de 5m n-ar trebui sa fie o problema, mai ales daca termoizolezi teava calda.
- diametrul tevilor de termosifonare e normal sa fie mai mare, dimensiunea exacta ar trebui specificata in documentatia centralei. Sau se vad mufele respective de conectare, diametrul tevii pana la puffer ar fi bine sa fie tot ala

- schema nu mi se pare ok. Daca ai pompa de circulatie si termostat pui doua circuite separate - intre centrala si puffer si intre puffer si calorifere.
Sunt doua tevi groase intre centrala si puffer:
  teava 1. care leaga centrala sus - puffer sus
  teava 2. care leaga centrala jos - puffer jos.
Apa calda urca in puffer prin 1. si cea rece coboara din puffer in centrala prin teava 2. Circuitul asta e independent de cel al caloriferelor, altfel circulatia apei in centrala s-ar opri cand "are chef" termostatul de ambient, la o centrala cu lemne asta nu e voie.

Circuitul de calorifere cu pompa comandata de termostat este separat
teava a. intre puffer sus si iesire spre calorifer
teava b. returul de la calorifere se intoarce in partea de jos a pufferului prin pompa.

Cand gurile 1. si a. sunt apropiate fata in fata, turul caloriferelor va primi destul de rapid apa calda, nu va fi necesar sa astepti  sa se incinga tot pufferul.  Dar in mod normal in puffer apa nu se va raci tot sezonul, e normal sa faci din nou focul cand incepe sa se raceasca.

------------

PS vad ca am mai scris chestia asta mai devreme, poate cu alte cuvinte.. Am presupus ca ai centrala pe lemne, la care e important sa nu fie intrerupta circulatia apei prin centrala.  
Daca am presupus gresit si nu e pe lemne... de ce vrei sa pui puffer?

#18
butaciu

butaciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2009

View Postblimpyway, on 25th January 2010, 23:54, said:

- Puferul cu termosifonare se pune deasupra centralei, cat mai aproape posibil de verticala nu mai jos.
- distanta de 5m n-ar trebui sa fie o problema, mai ales daca termoizolezi teava calda.
- diametrul tevilor de termosifonare e normal sa fie mai mare, dimensiunea exacta ar trebui specificata in documentatia centralei. Sau se vad mufele respective de conectare, diametrul tevii pana la puffer ar fi bine sa fie tot ala

- schema nu mi se pare ok. Daca ai pompa de circulatie si termostat pui doua circuite separate - intre centrala si puffer si intre puffer si calorifere.
Sunt doua tevi groase intre centrala si puffer:
  teava 1. care leaga centrala sus - puffer sus
  teava 2. care leaga centrala jos - puffer jos.
Apa calda urca in puffer prin 1. si cea rece coboara din puffer in centrala prin teava 2. Circuitul asta e independent de cel al caloriferelor, altfel circulatia apei in centrala s-ar opri cand "are chef" termostatul de ambient, la o centrala cu lemne asta nu e voie.

Circuitul de calorifere cu pompa comandata de termostat este separat
teava a. intre puffer sus si iesire spre calorifer
teava b. returul de la calorifere se intoarce in partea de jos a pufferului prin pompa.

Cand gurile 1. si a. sunt apropiate fata in fata, turul caloriferelor va primi destul de rapid apa calda, nu va fi necesar sa astepti  sa se incinga tot pufferul.  Dar in mod normal in puffer apa nu se va raci tot sezonul, e normal sa faci din nou focul cand incepe sa se raceasca.

------------

PS vad ca am mai scris chestia asta mai devreme, poate cu alte cuvinte.. Am presupus ca ai centrala pe lemne, la care e important sa nu fie intrerupta circulatia apei prin centrala.  
Daca am presupus gresit si nu e pe lemne... de ce vrei sa pui puffer?
mersi e o idee buna cu 2 circuite separate ,centrala e pe lemne bineinteles,adica va fi home made.am vb.cu cineva si merge super .la costat 1000lei aprox.+ceva munca

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate