Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sun WorldWide

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
shutz

shutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2008
Scriu aici in speranta ca voi putea preveni alti indivizi ca mine care pot cadea intr-o mare inselatorie.

Am pus numele topicului Sun Wolrd Wide tocmai pentru acesta e cuvantul cheie care ar trebui cautat pe Google in cazul in care altii vor fi in aceeasi situatie cu mine. Si stiu ca asta vor face pentru ca asa am cautat si eu si nu am gasit decat articole de ziar elogioase la adresa brokerilor de la Sun World Wide. In fapt... niste infractori.



Mai exact:

Am fost sunat prin Noiembrie de niste indivizi foarte priceputi in brokeraj si lucru cu publicul care se dadeau drept: Sun Wolrd Wide din Tokyo cu siteul www.sunworldwide.com . Acestia mi-au propus sa cumpar actiuni pe bursa din New York: AMEX sau NASDAQ. Daca cumva va aflati in aceasta situatie: INCHIDETI TELEFONul acestor impostori cat inca mai puteti.

Mai exact te vor convinge sa cumperi actiuni pe diferite piete. Insa banii pe acele actiuni nu ii veti mai vedea niciodata.


Pe scurt... pe mine m'au sunat si au incercat sa imi vanda actiuni la Sinovac Biotech SVA. Am cumparat aceste actiuni care au crscut destul de bine.
Apoi au incercat sa imi vanda alte actiuni la Guess Inc GES, bineinteles ar fi trebuit sa trimit mai multi bani... am refuzat. Apoi au incercat inca odata cu Ivanhoe Mines IVN si CYCC. Deja imi dadusem seama ca sunt victima unei fraude dar nu aveam ce sa mai fac. Am incercat prin diferite mijloace sa ii conving sa imi trimita banii inapoi insa bineinteles ca nu am reusit. daca vreti mai multe detalii le pot oferii pe email celor interesati.

Am cazut plasa acestor indivizi deoarece:

1. Am dat cautari pe google pentru "Sun Wolrd Wide" si nu am gasit decat de bine despre ei... articole ziar in care se spuneau cat de bine "ghicesc" piata.. etc.
2. Sunt foarte priceputi in brokeraj si "PR public relation". Iti cer tot felul de ocnfirmari a faptului ca vrei sa cumperi, semnezi tot felul de acte cum ar fi o declaratie ca nu esti cetatean american si astfel nu vei plati impozitele decat in tara ta... tot felul de astfel de documente care ii fac destul de credibili.
3. Am sunat la numerele lor date la "contact Us" pe siteul lor si intradevar rapsund tot felul de persoane foarte pricepute care iti ofera orice informatie doresti.
4. Sunt un mare bou... asta e ultima care ma si deranjeaza cel mai tare.


Cert e asa... sper ca prin acest Topic sa reusesc ca la o simpla cautare a cuvantului Sun Wolrd Wide pe google sa citeasca careva aceste randuri si sa nu pice in plasa acestor impostori.

Cine se afla in aceasi situatie am inteles ca pot face plangeri aici:
http://www.cityoflon.../boilerroom.htm

Stiu ca deja mai sunt 2 persoane unul din Slovenia si altul din Africa de Sud care sunt in aceeasi situatie.

Bafta.. si sper sa ajute pe careva aceste randuri sa nu ajunga ca mine sa moara de nervi la gandul ca este prost de tot. :(

#2
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Probabil sunt un fel de varianta japoneza a Capital Group / Capital Partners din Romania si Cehia... :)

#3
shutz

shutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2008
De Capital group / Capital parteners nu am auzit.

Insa de ieri pana azi am mai gasit alte 5-6 persoane care au fost inselate in aceeasi maniera. oameni sunt de prin toata lumea... France, Rusia, Africa de Sud, Slovenia etc. Toate aceste persoane au realizat in ce situatie sunt acum maxim o saptmana si astfel am inceput sa ne "desteptam". Si din ce am inteles acest tip de frauda se numeste "cold call".

Daca sunteti contactati de oricare din urmatoarele companii sa stii ca sunt 99,99% sanse sa fiti inselati:

Smart Trade Grup - www.smarttradegrup.com
SunWolrdWide - www.sunworldwide.com
Zen Investement - http://www.zeninvestments.com/

Astea ar fi deja "brandurile" compromise pentru ca deja au aparut pe internet cateva astfel de povesti despre inselatoria pusa la cale de ei. insa din ce am inteles contruiesc noi si noi "branduri" curate...  gen...

http://www.partnersi...mentnetwork.com

Si lista poate continua... dupa cum vedeti siteurile arata cam lafel...


Pe scurt:

Primesti un telefon de la (in general) o femeie. care iti pune cateva intrebari... printre care: "Ati dori sa investiti pe bursa? cam cat ati fi dispus sa investiti? Ati dori sa va sune un broker sa discutati mai multe despre asta? etc."
Apoi la cateva zile primesti un telefon de la un "broker" foarte bine documentat atat din punct de vedere al brokerajului cat si al limbajului. fiind foarte convingator. Trebuie sa iti dai acordul verbal si in scris asupra ordinului de cumparare.
Din ce am discutat cu ceilalti pagubiti toti am facut aceeasi greseala, si anume.. am dat cautari pe Google pentru respectivele company si ntot ce am gasit au fost numai articole de ziare (cu sutele) in care aceste firme sunt elogiate despre modul in care se comporta pe diferite burse din lume. Asta nu face decat sa iti creasca increderea ca te afli intr'o "afacere" cu persoane profesioniste care stiu sa faca bani.
Apoi trimiti banii. Si din acel moment deja esti pagubit.
Oamenii in continuare iti propun alte "afaceri" la fel de banoase, actiuni care cresc spectaculos... etc... eventual sa tirmiti alti bani. Culmea e ca le si nimeresc... Te suna cu 2 zile inainte si iti spun sa cumperi la firma X. daca nu cumperi.. iti spun.. urmareste cursul... si intradevar peste o saptamana te trezesti ca actiunile respective au crescut cu minim 30-40%. Asta ii face si mai credibili...
Cert este ca nici un euro din ceea ce trimiteti nu veti mai vedea inapoi.

Asa ca BEAWARE!

Acum ca am inceput sa caut tot felul mijloace prin care as putea sa demasc aceasta frauda... am gasit oameni care au investit de ordinul sutelor de mii de euro. Sunt disperati si incearca cu ajutorul Interpolului sa dea de respectivii. Pana acum fara nici un succes.

PS: ma bucur macar ca mi'am atins scopul si acum daca dai search pe google de oriunde din romania pentru cuvintele: "sun wolrdwide".. al treilea post e link catre acest forum... mai mult de atat deocamdata nu am ce face.

Spor tuturor! Si investiti cu foarte mare grija! Verificati de 10 ori inainte sa puneti banii in vreun cont sau cine stie ce alte metode.

#4
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Ce ai patit tu e exact subiectul filmului Boiler Room. E unul din preferatele mele, insa ce ai patit tu demonstreaza ca viata bate filmul.

#5
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Yep, s-a facut comparatie cu Boiler Room si in ce priveste Capital Group / Capital Partners. Filmul merita vazut. De preferinta... inainte... :)

La ei problema nu era doar cu "investitorii" ci si cu angajatii.

Detalii pe baniinostri: http://www.baniinost...rele--a274.html

Sau acadcatavencu: http://www.catavencu...bursa-6440.html

Edited by flaviand, 16 January 2010 - 15:40.


#6
mihaimilk

mihaimilk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 18.06.2007
Si de fapt care inselatoria? tu ceri banii inapoi si ei zic nu? n-aveti un contract acolo, actiunile nu-s ale tale?

#7
shutz

shutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmihaimilk, on 19th January 2010, 16:06, said:

Si de fapt care inselatoria? tu ceri banii inapoi si ei zic nu? n-aveti un contract acolo, actiunile nu-s ale tale?

Inselatoria e ca trimiti bani crezand ca , cumperi actiuni. Bineinetles cu contract, conturi de client, fise peste fise, declaratii care cica te ajuta sa nu platesti taxe in tarile in care tranzactionezi (in cazul meu Statele Unite). Insa bani inapoi nu ii mai primesti niciodata.

Ce e cel mai grav... e ca si azi am discutat cu asa zisul broker al meu, care in continuare rassunde la telefon, e-mailuri etc. Care imi tot explica cum ca ar trebui sa mai trimit inca cateva mii de dolari ca sa imi pot recupera banii... Iar Inteprolul stie de toata aceasta scamatorie si nu reuseste sa dea de ei. Politia engleza stie despre aceasta inselatorie (se pare ca cei mai multi fraudati sunt englezi) insa tot asa... nu reusesc sa dea de ei. Asa ca deocamdata stau si ma uit la contract... :>

#8
Raad

Raad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2004
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar mi se pare o mare prostie sa trimiti bani unora care au ca date de contact doar un nr. de tel. si o adresa de mail! Nici o adresa fizica, nici un sediu, nimic.
Sunt o gramada de forumuri si site-uri in care se pot cauta informatii despre companii de brokeraj inclusiv cele acreditatate si autorizate. Cand e vb de banii tai te uiti si verifici de 100 de ori inainte de a trimite bani.

#9
viorel40

viorel40

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.10.2007
Raad! Nu mai sta in ploaie tati!
Poti sa racesti, La naiba!
:))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate