Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hong Kong

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#91
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Air Asia a oferit anul trecut in august posibilitatea rebookingului fara a oferi vouchere sau alte compensatii. Cazarea si masa au ramas in sarcina calatorilor. In principiu toate anularile de zboruri din cauza vremii sunt considerate forta majora, iar cel mai rau caz posibil e sa iti faca refund, iar tu sa iti platesti din nou zborul dar la pretul de la momentul noii rezervari.


#92
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View Postrazvanait99, on 15 martie 2014 - 19:49, said:

Air Asia a oferit anul trecut in august posibilitatea rebookingului fara a oferi vouchere sau alte compensatii. Cazarea si masa au ramas in sarcina calatorilor. In principiu toate anularile de zboruri din cauza vremii sunt considerate forta majora, iar cel mai rau caz posibil e sa iti faca refund, iar tu sa iti platesti din nou zborul dar la pretul de la momentul noii rezervari.

  Multumesc din nou Razvan   !
  Ai idee daca asigurarea premium de la mondial ( sau alta) acoperă si plata noului bilet ? La dus m - am uitat la Qatar - dupa ce mi-au scăpat printre degete multe bilete , mi -au mai rămas doar cu plecare pe 19. Pt zborul ca AA spre bkk nu ar fi chiar o mare paguba .

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca astea sunt conditiile asigurarii premium

http://www.mondial-a...RE_20120401.pdf

#94
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View PostMembruAnonim, on 22 martie 2014 - 12:56, said:

Cred ca astea sunt conditiile asigurarii premium

http://www.mondial-a...RE_20120401.pdf



Multumesc!
Sunt si aici chichițe avocățești (de genul : evenimente neasigurate : cele neasigurate de obicei in domeniu !? :-).  
   Am o cunoștință la ei , de la care am inteles ca a aparut o polița noua , lansată la târg , care ar acoperi si anularea călătoriei din cauza cond meteo nefavorabile. Nu cunostea in detaliu , dar pot sa mai insist. Ceea ce m-a facut sa cred ca premium nu are si clauza pt vreme.

Sper sa am din  nou noroc si sa mă ocolească Taifunul :-)


#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu trebuie nicio polita pentru asta. Compania aeriana iti va face rebooking gratuit.

#96
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View PostMembruAnonim, on 26 martie 2014 - 00:36, said:

Nu trebuie nicio polita pentru asta. Compania aeriana iti va face rebooking gratuit.


Am inteles ca exista si posibilitatea sa -ti returneze banii si sa fi nevoit sa-ti cumperi din nou bilete , la prețuri mult mai mari. O polița ar acoperi si eventuala noapte de cazare( in cazul in care compania aeriana nu se"simte"), eventuale conexiuni pierdute, cazari ratate....
   Cred ca daca in privința Qatar-ului nu ar trebui sa -mi fac griji, cu Airasia sta altfel treaba...
   Probabil voi face o "premium ' mai ales pt partea de asigurare medicală si sper sa nu am ocazia sa vad live vreun Taifun :-)

#97
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Ceva sugestii pt cazare rezonabila in HK exista? Mie nu mi se arata decat cu trei cifre !:-(

#98
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006

View PostAsontea, on 23 aprilie 2014 - 11:30, said:

Ceva sugestii pt cazare rezonabila in HK exista? Mie nu mi se arata decat cu trei cifre !:-(

Ca perioada, Aug-Sept , eu vad pe la 70-80 Eur/noapte la 4 stele .  Presupun ca pe 1 camera/zi ai vrut sa spui , aia cu sub 3 cifre ? :)

#99
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Eu am stat de doua ori la Ibis North Point, pe la 80 de euro dubla. Ca avantaj ar fi ca ai autobuz direct de la aeroport care are capatu' fix in fata hotelului (A11), vederea superba la port si faptul ca statia de metrou North Point e la 20 de metri de intrarea in hotel. Ca dezavantaj ar fi dimensiunea camerei, cea mai mica in care am stat, de vreo 10 mp cu tot cu baie Posted Image.

Attached Files



#100
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Problema mea este ca începând de anul asta cotizez ca pt 3adulti , fii -miu având 12 ani . Ceea ce creste considerabil pretul. Si cu spațiul este o problema cu 3 intr-o camera . M-as declara multumita  cu 20 mp. Nu pot sa scad mai jos de 4* din cauza copilului ( ma si răsfăț !:-) )

#101
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
4*, 3 oameni, >20 mp in Hong Kong sub 100 Euro e putin probabil sa gasesti, insa ai observat si tu lucrul asta. Daca spui in ce date ma pot uita, am cont pe myprivatetravel si de multe ori gasesc cu 30% mai jos ca pe booking...

#102
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
arunca un ochi si la asta http://www.booking.c...2;wl_id=8841037

#103
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Multumesc tuturor pt ajutor ! 20.08-26.08.  Am trimis vreo 5-6 email-uri si pt early Booking  , 90 zile , au si 30% reducere . Dar chiar si asa , pretul este ~Booking . Recunosc ca am cautat ceva cu fb pe Booking si cu md .

#104
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Pe myprivatetravel, Traders HK 4* e la 546 EUR Room Only sau Harbour Plaza 8 Degrees Hotel 4* 507 EUR Room Only. Preturi cu toate taxele pt. perioada ta, 2 adulti + 1 copil 12 ani.
Pe booking preturile sunt de 564 (+10% service charge) respectiv 553 (+10% service charge).
Daca n-ai cont, da-mi pm si iti trimit invitatie daca iti trebuie.
Mic dejunul e scump in HK, din pacate, merita sa-l iei oriunde altundeva dar nu in hotel Posted Image

Edited by alexxxxx, 23 April 2014 - 18:09.


#105
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View Postalexxxxx, on 23 aprilie 2014 - 18:08, said:

Pe myprivatetravel, Traders HK 4* e la 546 EUR Room Only sau Harbour Plaza 8 Degrees Hotel 4* 507 EUR Room Only. Preturi cu toate taxele pt. perioada ta, 2 adulti + 1 copil 12 ani.
Pe booking preturile sunt de 564 (+10% service charge) respectiv 553 (+10% service charge).
Daca n-ai cont, da-mi pm si iti trimit invitatie daca iti trebuie.
Mic dejunul e scump in HK, din pacate, merita sa-l iei oriunde altundeva dar nu in hotel Posted Image

   Multumesc ! Suna altfel! Studiez!


#106
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Pentru oameni spontani si doritori de calatorii in Asia, zbor (oarecum) last minute catre Hong Kong cu 541 euro: http://www.holidayde...numai-541-euro/

#107
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Salutare! M-am intors acum vreo luna dintr-un concediu care a cuprins Hong Kong, Macao si Thailanda si m-am gandit sa impartasesc aici cateva impresii despre Hong Kong si Macao, in caz ca vreti sa ajungeti prin zona respectiva.

Hong Kong
In primul rand, la inceput de iunie vremea e cam calda. Eu suport ok caldura si umiditatea, dar sotului meu i s-au parut ingrozitoare. Desi, teoretic, in iunie e perioada ploioasa, noi am avut noroc numai de zile cu soare si uneori cu nori. Posted Image
Dupa ce am aterizat pe HKIA, am luat autobuzul 21 pentru a ajunge in zona unde eram cazati. Apropo de cazare, Hong Kong e un oras scump (cam ca Singapore), iar camerele sunt mici, mai ales in zona "Golden Mile". Ca tot a venit vorba de Singapore, sa nu va imaginati ca in Hong Kong e la fel de curat! Totusi, e un oras foarte dezvoltat - se vede ca e unul dintre cele mai importante centre financiare din lume.
Majoritatea atractiilor sunt noi (n-au ruine de mii de ani, de exemplu) si, din punctul asta de vedere, pare un oras care si-a "inventat" punctele de atractie. Cu toate astea, le-a inventat cu cap si atrage milioane de turisti in fiecare an. Mie mi-a placut foarte mult la Ocean Park, care e un fel de parc de distractii + gradina zoologica + acvariu + delfinariu. Aici am vazut pentru prima oara panda (normal) si panda rosu. Posted Image
E frumos si pe varful Victoria - sa urcati cu Peak Tram pentru panorama urbana - si sa mergeti in insula Lantau (noi am luat cabina Crystal, cu podea transparenta - merita fiecare banut in plus!), care chiar e o oaza de liniste, mai ales daca va indepartati un pic de Big Buddha, unde e plin de chinezi galagiosi. Noi am mers si in satul Tai O care zice-se ca e ultima zona traditionala a Hong Kong-ului, dar mie mi s-a parut foarte turistic. E pitoresc, totusi, asa ca n-as putea sa spun ca nu merita sa mergeti.
Ce nu mi s-a parut impresionant e Symphony of Lights, dar merita sa mergeti pentru poze. Tot o zona neimpresionanta e piata de noapte de pe Temple Street, unde gasesti aproape in exclusivitate chinezarii de 2 bani. Nu inteleg atractia acestui loc, sincera sa fiu, pentru ca suvenirurile sunt jenante.
Mancarea e delicioasa si ieftina. Apropo de mancare, cel mai amuzant moment s-a intamplat intr-o zi in care ne-am indepartat un pic de zona turistica si am intrat intr-un restaurant unde oamenii nu intelegeau o boaba de engleza. Nici macar "chicken" nu stiau, nu ne-am inteles nici prin semne, asa ca am plecat in cautarea altui restaurant. Ce-i drept, faptul ca toti oamenii din restaurant si-au intrerupt conversatia si s-au holbat la noi cand am intrat trebuia sa ne dea de inteles ca suntem in locul nepotrivit. Posted Image  Engleza nu e punctul lor forte, desi sunt fosta colonie britanica.
Ca zona de cazare, va recomand Tsim Sha Tsui. Pentru transport, cardul Octopus e cea mai buna varianta, putand fi folosit inclusiv pentru a cumpara bilete la diverse atractii, iar daca va ramane credit la final, puteti sa-l incasati la aeroport, unde au un birou special. Ei retin o taxa de rambursare in cuantum de 10 dolari hong kongezi (HKD).
Sa nu uitati sa va plimbati cu Star Ferry (se poate plati cu Octopus)!

Macao
Macao mi s-a parut cel mai putin impresionant loc din tot concediul. Au foooooarte multe cazinouri in care opulenta e la ea acasa (am intrat in The Venetian, Wynn si Grand Lisboa), dar mie mi-a placut cel mai mult zona istorica si stradutele intesate de mici comercianti, locuitori si turisti.
Merita sa incercati tartele cu ou, ramase mostenire de la portughezi! In urma recomandarilor lui metalactual (multumesc pt pont, apropo!) Posted Image, am mers si noi la Margaret's Cafe e Nata, unde chiar vand niste tarte foarte bune. Puteti plati peste tot cu dolari hong kongezi fara probleme, desi restul s-ar putea sa vi se dea in pataca (moneda din Macao). Bancomatele dau si dolari HK, si pataca - puteti sa alegeti ce vreti sa primiti.

Daca aveti intrebari, va raspund cu placere. Posted Image

Edited by brixie, 13 July 2014 - 13:20.


#108
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Cum se ajunge in satul traditional?  Pe insula Lantau ce e de vazut ?
Daca ai timp , poate povestești si ceva impresii calde despre Bangkok si samui ?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate