Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Hong Kong

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#19
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007
As vrea sa plec din Tokyo catre Hong Kong, sa stau o zi sau 2 si apoi sa plec spre Romania.Am nevoie de un sfat :
1.se merita efortul ?
2.bilete de avion la un pret acceptabil unde gasesc?

Am cautat ceva informatii pe net dar .. preturile la biletele de avion sunt foarte mari.As vrea ca in jur de 17 august sa ajung pe acolo.
Multumesc

Edited by crysttine, 04 March 2010 - 16:13.


#20
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
probabil ai mai multe sanse sa gasesti ceva ieftin spre shenzen. daca merita efortul? paaai....depinde. se spune despre skyline-ul HK ca ar fi unu' dintre cele mai frumoase. inclin sa cred ca asa e. altfel nu vad prin ce s-ar remarca in mod deosebit.

#21
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007

View Postcrysttine, on 4th March 2010, 16:01, said:

As vrea sa plec din Tokyo catre Hong Kong, sa stau o zi sau 2 si apoi sa plec spre Romania.Am nevoie de un sfat :
.........................

Am primit de la o agentie de turism un pret 476 euro/persoana.Este foarte mult.Stiti vreun low cost sau altceva mai accesibil ?

#22
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcrysttine, on 4th March 2010, 16:01, said:

As vrea sa plec din Tokyo catre Hong Kong, sa stau o zi sau 2 si apoi sa plec spre Romania.Am nevoie de un sfat :
1.se merita efortul ?
2.bilete de avion la un pret acceptabil unde gasesc?

Am cautat ceva informatii pe net dar .. preturile la biletele de avion sunt foarte mari.As vrea ca in jur de 17 august sa ajung pe acolo.
Multumesc
1- Efortul merita  ! !
2- Trebie sa  caut  , pentru  ca  fiacare  zi  schimba  tariful la  ei ,  poate  gasesti un loc  liberat recent  cu tariful  mic.

succes .

#23
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007

View Postoztan, on 5th March 2010, 11:27, said:

1- Efortul merita  ! !
2- Trebie sa  caut  , pentru  ca  fiacare  zi  schimba  tariful la  ei ,  poate  gasesti un loc  liberat recent  cu tariful  mic.

succes .

Nume de companii aeriene poti sa-mi spui ?

#24
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Fost, vazut, placut. Cu totul alta lume fata de ce am vazut pana acum. Am mancat fel si fel de lucruri - am mancat mai ales in restaurantele locale, cele care erau pline de clienti. Ne-am rupt picioarele de cat am mers pe acolo, zi si noapte.
In ciuda aglomeratiei, nici o problema cu siguranta personala - mi s-a parut unul din orasele cele mai sigure din ce am vizitat pana acum.
Attached File  P4103882.jpg   948.72K   173 downloads
Attached File  P4083187.jpg   620.25K   114 downloads

#25
ijin

ijin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2007
HK e un oras cool dar foarte scump, am trecut de citeva ori prin el in drumul spre Macao.
Am stat la un moment dat si vreo 3 nopti.

Am vazut statuia lui Buddha (crystal cabin; as fi mers pe jos daca grupul nostru nu era pe fuga), am fost cu gasca in clubul Dragon I, vazut Symphony of Lights, bagat un trabuc la etajul 25 pe terasa la o cintare bossa nova, am vizitat si Ocean Parkul pt Panda si Red Panda (haios rau). Despre fete din zona nu o sa scriu pentru ca sint multe doamne si domnisoare pe forum. What happens in Asia stays in Asia.

Am mincat la o bucatarie privata SI JIE Sichuan Food.

Aceste bucatarii sint in apartamente, fara sa fie vreun anunt la intrarea in cladirile respective (am pus poza cu dovada). Ai nevoie de adresa, de parola sau cod interfon.
Majoritatea nu primesc vizitatori care nu suna in prealabil sau nu ofera meniu, lasind totul la discretia bucatarului. La unele locurile sint rezervate deja pentru toata saptamina.
Exista multe astfel de locatii in Hong Kong si au asa succes incit restaurantele normale acuza municipalitatea de concurenta neloiala de care au parte!
In trecut aceste locuri se bazau doar pe word of mouth. Acum avem twitter, facebook si bloguri asa ca putem afla mai multe. Insa ramine senzatia de exclusivitate, de nou, de aventura.

Mi-am comandat: niste vinete dulci, Hot and Sour Soup, Spicy Frog, Spicy Beef si o salata rece de castraveti. A fost atit de picant incit buzele imi sfiriiau si tremuraru.
Am ras 3 ceaiuri, 3 beri, 1 apa. In mod normal plateam doar 200 HKD (mai putin de 20e) daca alegeam un fel de mincare mai putin. Asa m-a costat 500 cu tot cu tips.

Attached Files


Edited by ijin, 08 October 2010 - 11:13.


#26
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Hong Kongul este un oras fascinant, civilizat, aflat la ani lumina de Europa de Est. Superior oraselor din Europa de Vest ca infrastructura, nivel de trai si siguranta.
Este singurul oras pe care l-am vizitat pana acum in care nu am vazut cersetori.
Exista discrepante mari intre preturile produselor de acolo si cele din Europa. Daca cu 8-9 euro (80-90 HKD) pot manca pe saturate 2 persoane mancare traditionala (noodle soup, pork with yellow curry sau chicken soup, orez si pui macazian sau duck si beef with red curry) intr-unul din zecile de malluri in schimb cazarea e extrem de scumpa. Am platit pe 2 nopti in perioada revelionului 550 de euro fara MD. Dar serviciile oferite de East Hotel Hong Kong sunt high-class.

Sa incep cu inceputul.
Am ajuns pe 23.12 cu Turkish in Hong Kong si aveam 8 ore timp liber pana la zborul Hong Kong Airlines spre Phuket.
Viza se ia direct de pe aeroport si e valabila maxim 90 de zile de la data intrarii in HKG. Cost 0.
De la aeroport am preferat Airport City Express spre Central. Ne-a costat 80 HKD / pers, iar durata calatoriei a fost de 24 de minute (42 km). Mancarea si bautura sunt interzise la metrou (amenda este de 2000 HKD).
Bagajele le-am lasat la aeroport pentru 12 HKD / h / bagaj.

Ajunsi in Central ne-am indreptat catre atractia nr. 1 din HKG: Peak Tram. Ne-am asezat la coada la 17:15 si de-abia la 19:00 cumparam biletele (65 HKD / pers / dus-intors si acces la platforma 428). La 19:30 ajungeam sa vedem de pe cel mai inalt punct al Insulei Hong Kong privelistea incantatoare de skyscrapperi. La intoarcere am luat un taxi pentru ca eram la limita cu timpul.

La revenirea din Phuket (pe 30.12 dimineata) ne-am luat 2 Octopus Carduri cu care poti plati pentru majoritatea mijloacelor de transport (bus, tram, expres, ferry, exceptand taxiul) si in multe din locatiile din Hong Kong - de la malluri la restaurante si parcuri de distractii).
O zi am dedicat-o Ocean Park (280 HKD/pers) care are la ora 19.30 un spectacol impresionant de sunet si lumini la fantana aflata in mijlocul parcului. Au un acvariu impresionant cu Napoleoni, Rechini Ciocan, Rechini Leopard, Manta Ray, Testoase, Pisici de Mare, samd.
Ursii Panda rosii mi s-au parut foarte funny... numai ursi nu par... se apropie mai mult de ratoni si vulpi.

Plimbarea cu telecabina si view-ul din balon iti taie respiratia; pe o parte se vede parcul, iar pe alta marea. Ziua am incheiat-o cu 5 feluri de mancare (orez cu ou si legume, sardine prajite, vita cu curry galben, legume fiarte si pui portughez) la un restaurant cu specific macazian.

Hotelul ales de mine - East Hong Kong - se afla destul de departe de Central - la iesirea din gura de metrou Taikoo. (zona de est)
Ne-am ales o camera Harbour View si am stat la etajul 26, avand o minunata panorama a intregii zone Taikoo si a portului. Peretele exterior este un geam din podea pana in tavan, iar privelistea e unicat.
Camera avea cel mai bun pat si cele mai bune perne de hotel pe care le-am avut vreodata in calatoriile noastre. Avea ipod station, adaptor pentru priza si do not disturb sign cu senzori.

Pe 31 am plecat spre Insula Lantau sa il vedem pe Big Buddha. Costul unei calatorii cu telecabina este de 125 HKD / dus-intors. Se poate ajunge si pe jos dar dureaza cateva ore sa parcurgi poteca care serpuieste printre dealurile Insulei Lantau.

Seara ne-am dus pe Avenue of The Stars sa vedem spectacolul de artificii de Revelion. Am stat 3 ore ca sa vedem 5 minute de artificii care exceptand cele lansate de pe cladirea IFC nu mi s-au parut extraordinare.

Pe 1 ne-am plimbat cu Tour Busul (200 HKD / zi / pers) si am vazut cele mai scumpe si mai inalte cladiri din Hong Kong: cladirea IFC, cladirea HSBC (construita de Sir Norman Foster in 1985 era cea mai scumpa cladire din lume la vremea aceea), Lippo, samd. Pretul unui mp de teren in zona centrala poate atinge si 10 mil HKD.


Am vizitat si Exhibition Center-ul din Bauhinia - locul unde s-a inmanat presedintelui chinez cheia orasului Hong Kong la data de 30.06.1997. Intr-una dintre poze se poate vedea leul de aur donat de presedintele chinez orasului Hong Kong.

Ne-am plimbat si cu tramvaiul cu 2 etaje (alaturi de Blackpool din UK reprezinta singurele orase din lume unde se mai folosesc asemenea mijl de transport), cel mai ieftin mijloc de transport din HKG (2.3 HKD - 1 RON), am facut shopping la Esprit si la Delsey si ne-am minunat de multitudinea de iphone 4S care erau butonate de localnici in metrou si de gentile Bally si Burberry plimbate prin metrou de hong-kong-ezele in pantaloni scurti.  

M-am simtit mult mai sigur in Hong Kong decat in propria tara, a fost pentru prima data cand nu ma mai puteam desparti de camera de hotel, am vazut numai oameni cu zambetul pe buze mandri ca sunt hong-konghezi si am devenit fun mancare asiatica. As vrea sa ma reintorc in Hong Kong sa vad privelistea din cea mai inalta cladire din HKG, sa ma plimb pe strazile pline de cazinouri din Macao si sa imi fac check-in-ul si drop off baggage-ul in centrul orasului la 42 de km de aeroport.

Attached Files


Edited by razvanait99, 07 January 2012 - 13:15.


#27
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Ma incanta de fiecare data povestile despre acest oras.
Astept continuarea, pare f. aglomerat si te duce cu gandul la "haos".

Eu as vrea sa stau aprox. o saptamana, 5 nopti in HK si 1 noapte in Macao. Vise...
Am remarcat si eu pretul mare la cazare, in camere mici - spatiul este o problema la ei.

Edited by metalactual, 07 January 2012 - 14:13.


#28
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postmetalactual, on 7th January 2012, 14:11, said:

Ma incanta de fiecare data povestile despre acest oras.
Astept continuarea, pare f. aglomerat si te duce cu gandul la "haos".

Eu as vrea sa stau aprox. o saptamana, 5 nopti in HK si 1 noapte in Macao. Vise...
Am remarcat si eu pretul mare la cazare, in camere mici - spatiul este o problema la ei.

Noi am fost norocosi legat de camera de hotel, avea 26 mp cu tot cu baie.
Este aglomerat intr-adevar dar metroul te poate duce dintr-un capat intr-altul al Hong Kongului in numai 70 de minute.
Si nu mi s-a parut mai aglomerat ca la noi in centru la orele de varf.

5 zile sunt suficiente pt HKG.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am programate 8 nopti in HK + 3 in Macau. Sunt programate in functie de locurile pe care doresc sa le vad, distanta intre ele si timpul alocat pentru fiecare. Eu voi sta la JJ Hotel in Wan Chai, pretul este mai mult decat decent la fel si marimea camerelor.

#30
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Pare f. ok hotelul, ce tip de camera ai ales ? Eu as merge pe De luxe, pret rezonabil vs. spatiu/facilitati. Pretul este ca in vest, pentru 3*.
Te duci in august ?

Legat de aglomeratie, eu am ramas surprins cata lume era seara in SIN sau BK, toti cascau gura, mancau, pareau "aerieni"...nu stiu ce sa zic.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Deluxe, da. 19 mp mi se pare mai mult decat ok pentru Hong Kong. Hoteluri bune am gasit o multime, inclusiv Ibis North Point mi se pare foarte bun desi camera este mai mica. Eu voi merge dupa jumatatea lui Iulie. Nu e cea mai buna perioada deoarece o sa fie foarte cald dar atunci am ocazia.

#32
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostMembruAnonim, on 7th January 2012, 15:44, said:

Deluxe, da. 19 mp mi se pare mai mult decat ok pentru Hong Kong. Hoteluri bune am gasit o multime, inclusiv Ibis North Point mi se pare foarte bun desi camera este mai mica. Eu voi merge dupa jumatatea lui Iulie. Nu e cea mai buna perioada deoarece o sa fie foarte cald dar atunci am ocazia.

Pare ok hotelul si pretul. Pregateste-te sa te hidratezi. Iulie e o luna torida, iar uneori musonul ploios isi face simtita prezenta. Rareori in iulie Hong Kongul este afectat de taifun.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Știu ... Si eu as fi preferat temperaturi de maxim 20-23 grade dar atunci pot.

#34
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Mie nu mi s-a parut asa torid HK-ul in august. Chiar mi s-au parut temperaturi ok, si macar poti sa respiri, din cauza brizei. Oricum nu se compara cu Shanghai sau Guangzhou din China continentala, unde smogul te ucide pur si simplu.
Ca hotel inclinasem si eu catre cel din Wan Chai, insa pana la urma am ales Ibis North Point de care am fost mega-multumit. Pretul a fost decent (vreo 75 E/noapte daca nu ma insel), camera mica insa model pentru mine, de atunci, de organizare, view bestial asupra portului si conexiuni perfecte (autobuzul A11 de la aeroport are capatul fix in fata hotelului iar gura de metrou e lipita de hotel).
Legat de aglomeratie, depinde ce standarde ai :). Eu tocmai m-am intors din Saigon si acolo e, intr-adevar, aglomerat :). HK-ul mi s-a parut ok, aglomerat doar la punctele turistice, insa nimic de speriat din cauza organizarii foarte bune. Daca ai multe zile de stat merita sa strici o zi pentru ngong ping 360 (mai mult pentru calatoria cu telecabina si view-urile oferite), totul sus este cam kitsch si templele, daca ai mai vazut si altele, nu sunt nimic spectaculos. Eu cand am nimerit am stat vreo 2h la o coada imensa la telecabina, plus plimbarea destul de lunga pana la capatul metroului, iar ce am vazut sus nu m-a impresionat prea tare, intr-o ora m-am carat. View-ul din telecabina catre insule si aeroport e super, insa.

#35
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Foarte frumos! Telecabina aceea deasupra apei pare cam infricosatoare... dar cred ca e interesant!

Edited by T Irina, 11 January 2012 - 16:47.


#36
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
Cum era vremea de Revelion? Cate grade?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate