Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Hong Kong

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#127
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
pai daca ala e mai aproape de hotel, acolo mergi. De aia ti-am dat link-ul cu ferry , ca sa vezi exact de unde se pleaca si unde se ajunge. Are si o harta mai jos cu toate rutele.

#128
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Si tu cum crezi ca ar fi mai bine? Sa-mi cumpar biletele pentru ferry de acum, plata cu cardul sau direct acolo dupa ce aterizez in Hong Kong? Vad ca m-ar costa vreo 70 $ dus-intors..

Am aterizarea la 10:05.. am selectat la ferry ora de plecare ora 12:00... crezi ca am timp sa ma incadrez?

Edited by ZDR, 28 March 2017 - 15:30.


#129
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Altceva... vad ca peste tot apare CREDIT CARD accepted.. doar pe astea le pot folosi? Un card de debit nu poate fi utilizat?

#130
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
nu are rost sa-ti cumperi de acum biletele de ferry....le cumperi la fata locului pentru ca au curse destule si in caz de nu ajunge avionul la ora programata sa nu iti para rau ca ai dat banii si pe bilete.

Ti-am mai zis ca nu trebuie sa-ti fac probleme cu cardurile ...am si card de credit si de debit si le-am folosit pe ambele . In cad de dai de unii care sunt mai stricti cu platile, adica vor numai cash, iti scoti de la ATM si ai rezolvat problema

#131
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Aham am inteles. Bun, mersi..

Mi-am luat astazi si un adaptor pentru priza.. ma tot gandesc ce mi-ar mai trebui pe acolo .. daca mai ai ceva sfaturi, le primesc :)

Mersi fain, inca o data!

#132
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
sa chiulesti de la o zi de poker si mergi sa vezi si HK-ul :D . Nu se stie cand mai ajungi pe acolo si e pacat sa nu vezi una din cele mai impresionante metropole din lume . Cu amintirile din calatorii ramai in viata, nu cu taxele platite la stat sa traiasca toata plebea bugetara :lol:

#133
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Corect. Vedem cum imi impart timpul.. :D

#134
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
baga mare la poker sa le iei banii la chinezi, castigi potul cel mare si te plimbi toata viata Posted Image Posted Image . Am uitat sa te intreb....mai mergi cu cineva sau esti singur pe drum ?

Pe ruta dintre Abu Dhabi si HK sa iei loc pe partea stanga a avionului si la geam ca sa ai sanse sa vezi HK-ul de sus daca o sa faca acea bucla pana sa aterizeze.

#135
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Sunt singur pe drum.. ceilalati romani, fie pleaca mai devreme, 30-31, fie au luat zbor catre Macau si ajung pe 01 Aprilie acolo..

Mersi de pont.. zbor cu Etihad Airways (cu Aegean pana in Atena).. am citit ca pot face check-in online cu 48 de ore inainte si sper sa-mi pot alege locul :)

PS: e prima oara cand zbor cu avionul!

#136
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
ti-am trimis mesaj privat aici pe forum. Cauta in casuta de inbox

#137
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Gata, citit, executat :)

#138
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Am ramas dator cu impresii din Hong Kong .. Desi nu am apucat sa vizitez foarte mult, in cele 2 zile petrecute prin Hong Kong am vazut lucruri interesate. M-am descurcat foarte ok cu card-ul bancar (Raiffeisen Bank), comisioane aproape inexistente la retragerea din bancomate sau la platile facute cu el. Din Hong Kong in Macau am mers cu ferry, aproximativ 70- 80 minute (acum cred ca au terminat podul de 60km si in 30 minute ajungi dintr-un oras in altul).

Chinezii foarte saritori sa te ajute daca aveai nevoie de ajutor.

Daca are de gand cineva sa plece si are intrebari, postati aici si o sa va raspund in limita in care va pot ajuta :)

PS: vreau sa mai ajung cel putin 1 data impreuna cu familia si poate reusesc sa vizitez mai in detaliu.

#139
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Probabil cel mai impresionant si "culture-rich" loc care am vizitat (Am vizitat aproape 30 tari in Asia si Europa). Daca nu ma insel e orasul ce cele mai multe zgarienori din lume. Sub zgarienori puteti sa gasiti magazine de medicina veche chinezeasca si restaurante mici cu mancaruri traditionale cantoneze. Au un metrou impresionant care merge pana in China mainland si vederi de nemaipomenit, as recommanda Sevva Bar pentru a vedea intregul oras de la inaltime.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate