Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hong Kong

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#109
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View PostAsontea, on 13 iulie 2014 - 14:45, said:

Cum se ajunge in satul traditional?  Pe insula Lantau ce e de vazut ?
Daca ai timp , poate povestești si ceva impresii calde despre Bangkok si samui ?!

La satul Tai O am mers cu autobuzul 21 de la Tian Tan Buddha (Big Buddha). Se poate plati cu cardul Octopus si costa vreo 14 HKD, iar autobuzele pleaca destul de repede. De acolo, poti lua autobuzul 11 catre statia de metrou Tung Chung, costul fiind de aproape 20 HKD.
Pe insula Lantau am urcat la Big Buddha, de unde panorama e superba - se vede Marea Chinei de Sud -, apoi am mers la manastirea Po Lin, plantatia de ceai si Wisdom Path.
Incerc acum sa pun cateva poze. Posted Image

Despre Koh Samui si Bangkok o sa incerc sa povestesc cat de repede, pe thread-ul dedicat. Posted Image

Edited by brixie, 13 July 2014 - 15:32.


#110
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Hong Kong

Attached Files



#111
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Macao

Attached Files



#112
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Imi doresc pentru la anul viitor sa merg catre hong kong si shenzhen,anul asta am terminat bugetul cu Dubai,Singapore si Bali. A trecut cineva terestru dinspre Hong Kong spre Shenzhen sa impartaseasca aventura??

#113
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Hello,

am si eu nevoie de putin ajutor: ma tenteaza sa merg pentru vreo 3 zile in HK la sfarsitul lui Noiembrie si dupa sa petrec undeva la o sapt la plaja undeva si ultimile 3 zile sa le stau in Singapore. Unde sa ma duc la plaja ? Vreau ceva frumos ( mai izolat, apa albastra, nisip fin). Bali nu stiu de ce dar nu prea ma tenteaza ( parca suna a Phuket ... fff turistic, in care esti luat drept ATM ambulant). Desi am fost deja in Thailanda ( Bangkok, Krabi, Phuket) ma gandeam sa ma duc in Ko Samui..problema e ca e zborul cam scump datorita monopolului detinut de Thaiairways. Ce ma sfatuiti ? In momentul de fata nu e nimic batut in cuie, stiu doar ca vreau din nou in Asia (iubesc mancarea asiatica, fructele, cultura, etc), stiu ca e musai sa am parte si de o sapt undeva la plaja exotica ( nu vreau agitatie, capcane turistice, vreau sa am parte de o apa cristalina, nisip fin, izolat..un pic de rasfat).

#114
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Maldive.

#115
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013

View PostMembruAnonim, on 30 mai 2015 - 00:48, said:

Maldive.

Nu prea as vrea in Maldive. E ok pentru partea cu plaja.. dar pentru partea de vazut si experimentat lucruri interesante nu o pot lega decat cu SriLanka. Dar nu ma prea atrage. Spre exemplu am fost in Seychelles, o natura incredibila...senzatia ca esti in JurasicPark, plaje izoloate, nisip fin.. DAR..mancarea nu o pot compara nici la degetul mic fata de ce am experimentat in Thailanda, raport pret - calitate la cazare si mancare dezastruos.
Ce spuneti de urmatorul plan: Plecare sfarsit de Noiembrie: Buk - HongKong (stat 3 zile full acolo, una dedicata Macau). Cu Air Asia din HongKong in Malaezia (stat o zi in KualaLumpur si 6 zile intr-un resort izolat pe vreo plaja cu nisip fin si apa cristalina). Cu Air Asia din Malezia in Singapore ( stat 2-3 zile full). Pare un plan bun ? Gasesc in Malaezia acea plaja pe care o visez ?

Multumesc

#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai spusesei izolat ... un pic de rasfat :) gasesti :) vezi dacă Langkawi este ok https://www.youtube....=langkawi beach

#117
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
ca sa bati atata drum si sa stai doar 3 zile in Hong Kong, 3 in Singapore mi se pare pierdere de bani pe biletele de avion :). Eu am stat anul trecut 7 zile in Singapore si tot nu am vazut ceea ce  mi-am propus. In Singapore poti face plaja pe insula Sentosa....nu e chiar ce vrei tu, dar impusti doi iepuri dintr-un foc
Cred ca HK si Macau merita cel putin 7 zile adunate , iar in Kuala Lumpur cred ca sunt de ajuns 3 zile ...parerea mea :)

#118
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Am fost total dezamagit de plajele artificiale pe care le gasesti pe Sentosa. Pe cat de curat si frumos e Singapore, pe atat de murdara si urata este plaja Siloso. Nu ma asteptam sa gasesc sticle de plastic si ambalaje plutind in apa. In Singapore ma voi intoarce ori de cate ori se va ivi ocazia, au cea mai frumoasa piscina din cate exista pe planeta asta, dar de Sentosa nici nu vreau sa mai aud.
Insula Langkawi nu ofera plaje cu ape cristaline, doar Datai beach se ridica cat de cat la standardul unei plaje exotice, dar nu rivalizeaza cu superbele plaje din Seychelles. In schimb padurile tropicale din Langkawi iti ofera sansa de a descoperi maimutele dusky leaf sau flying lemur.
Bottom line: Malaezia nu are in noiembrie plajele la care visezi.

#119
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmccrya, on 30 mai 2015 - 14:47, said:

ca sa bati atata drum si sa stai doar 3 zile in Hong Kong, 3 in Singapore mi se pare pierdere de bani pe biletele de avion Posted Image. Eu am stat anul trecut 7 zile in Singapore si tot nu am vazut ceea ce  mi-am propus. In Singapore poti face plaja pe insula Sentosa....nu e chiar ce vrei tu, dar impusti doi iepuri dintr-un foc
Cred ca HK si Macau merita cel putin 7 zile adunate , iar in Kuala Lumpur cred ca sunt de ajuns 3 zile ...parerea mea Posted Image

7 zile nu au fost suficiente in Singapore ?! :-) In 7 zile cartografiezi Singapore :-)

#120
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostSorin Nedelcu, on 10 septembrie 2014 - 11:38, said:

Imi doresc pentru la anul viitor sa merg catre hong kong si shenzhen,anul asta am terminat bugetul cu Dubai,Singapore si Bali. A trecut cineva terestru dinspre Hong Kong spre Shenzhen sa impartaseasca aventura??
cu intarziere, poate mai are cineva problema.
Terestru: Lo Wu si Lok Ma Chau. Lok Ma Chau e ca in stalinism, cu vamele la 1 km distanta si un autobuz care te cara intre ele si nu-i metro in apropiere. din pacate e singura vama deschisa 24 de ore. Lo Wu e mai civilizat, dar se inchide la miezul noptii si se deschide la 6 dimineata. Lo Wu e capat de linie pentru metroul in HK. Varianta de a ajunge de la aeroport e autobuzul 43 de langa aeroport pana in Sheung Shui. De acolo mai e o statie cu metroul pana in Lo Wu, in total cam 1 ora.
Varianta cea mai comfortabila: din Terminalul 2 in aeroport in HK este un vapor pana in SZ-Sheikou. cca 45 de minute.

#121
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005

View PostMembruAnonim, on 31 mai 2015 - 02:45, said:

7 zile nu au fost suficiente in Singapore ?! :-) In 7 zile cartografiezi Singapore :-)

nu au fost suficiente, drept pentru care o sa mai merg si anul asta vreo 10 zile in Singapore Posted Image. De acolo am sa merg tot 10 zile in Hong Kong si Macau . Sunt curios cum o sa mi se  para Hong Kong dupa Singapore Posted Image.
Se pare ca anul asta o sa merg pe cazare cu AIRNB....prețuri mult mai bune față de booking in ambele locații și diversitate mult mai mare

Edited by mccrya, 29 January 2016 - 23:00.


#122
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
O sa ajung si eu in Hong Kong in data de 02 Aprilie, la ora 10:05. De aici trebuie sa ajung in Macau cu ferry.

Voi ateriza in Terminal 1 - Hong Kong. Cateva sfaturi de la cei care au fost de curand? Biletele de ferry le pot cumpara direct de acolo platind cu un card debit MasterCard? Am vazut ca este un Bus din terminal care duce pana la locul de plecare cu ferry.

Alte informatii, care m-ar ajuta le primesc cu maxim interes.

Multumesc!

#123
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
Am vazut ca ti-ai facut pasaport temporar, sper sa nu fie probleme pe drum cu el. In Abu Dhabi/UAE sigur nu ai voie sa iesi din aeroport in caz ca ai timp si vrei sa vezi orasul cu pasaport temporar.

In HK, nu se pune viza/stampila pe pasaport, se da un cartonas/permis de sedere la controlul de securitate cand se intra in HK, pe care trebuie sa-l prezinti si sa-l ai cu tine si la iesirea din HK. In avion, in segmentul dinspre Abu Dhabi catre HK o sa primesti un formular de intrare in HK pe care o sa trebuiasca sa-l completezi si o sa-l arati la controlul pasapoartelor .

Plata cu cardul ti-am mai spus ca se poate face mai peste tot in HK, deci nu cred ca o sa fie vreo problema atunci cand iei biletele de ferry pt Macau. Mai multe info gasesti aici https://www.tripadvi...-Hong_Kong.html .  

Daca vrei sa mergi direct din aeroportul HK la Macau , vezi aici http://www.directfer...o_hong_kong.htm ...bagi rutele si o sa ai mai multe variante. Cazare in Macau unde o sa ai ? Ca in Macau sunt mai multe zone de sosire/plecare din/spre HK by ferry

Edited by mccrya, 27 March 2017 - 17:33.


#124
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Salut.

Mi-am facut pasaport normal pana la urma, valabil 5 ani.

In Macau am cazare in City of Dreams, la Hard Rock Hotel. Deci o sa plec cu bani pe carduri si eventual o sa-mi iau vreo 50-100 Euro cash si 100-200 USD la mine sa am in caz de ceva.

#125
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
daca nu ai euro si usd schimbati, nu-i mai schimba. Acolo scoti din ATM , HKD (dolari HK) ca sa ai ceva cash de buzunar. 1 HKD = 0.53 RON.

In HK nu ai luat deloc cazare ? E pacat sa ajungi acolo si sa nu vezi in mare HK-ul Posted Image

L.E. fain hotelul in Macau Posted Image Posted Image  http://www.booking.c...fs=1

Edited by mccrya, 27 March 2017 - 20:27.


#126
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Am schimbati in casa deci o sa iau ceva de tavaleala asa macar.. una alta prin aeroport.. nu am cazare.in Hong Kong.pentru ca am pachetul complet in Macau (castigat la poker).. cred ca cel mai bine este sa ajung in terminalul Taipa din Macau, nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate