Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Hong Kong

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Am vazut oarece oferte spre Hong Kong. Am tot "foit" paginile de China si Asia de pe forum dar n-am gasit prea multe informatii. Ce ar fi de vazut acolo intr-o saptamana? O zi cred ca merita de mers la Macau, am vazut ca sunt multe variante de transport. Disneyland Hong Kong - oare e la fel ca marime cu cel din Paris?
De stat pe insula sau in Kowloon? Care ar fi diferenta - unde e actiunea?
Multumesc.

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadilushu, on 14th January 2010, 10:01, said:

Am vazut oarece oferte spre Hong Kong. Am tot "foit" paginile de China si Asia de pe forum dar n-am gasit prea multe informatii. Ce ar fi de vazut acolo intr-o saptamana? O zi cred ca merita de mers la Macau, am vazut ca sunt multe variante de transport. Disneyland Hong Kong - oare e la fel ca marime cu cel din Paris?
De stat pe insula sau in Kowloon? Care ar fi diferenta - unde e actiunea?
Multumesc.
Pai destule - sa te urci pe Victoria Peak cu trenul prin care s-a impuscat si James Bond prin nu stiu ce film si sa cobori pe jos, sa te plimbi prin oras pur si simplu, night market in Temple Street, Disneyland cum ai zis si tu, 1 - 2 zile fuga la Macao (cu vaporul, faci cam 1 - 1.5 ore). Exista zone de action si in HK, si in Kowloon, poate aia din HK e mai trendy acum. Am stat si pe insula si in Kowloon, oriunde e ok pentru ca transportul cu metroul e rapid si acopera toate zonele importante. De obicei, am stat in Golden Mile, in Kowloon. Sa nu uit pe insula Lantau, e un mare Buddha, temple, e o insula mult mai "rurala" si traditionala.

#3
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc Imperator. Am tot sapat net-ul, dar vroiam sa aud si de la cineva care a fost pe acolo. Oare 7 zile sa fie prea mult pentru Hong Kong?

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadilushu, on 14th January 2010, 14:18, said:

Multumesc Imperator. Am tot sapat net-ul, dar vroiam sa aud si de la cineva care a fost pe acolo. Oare 7 zile sa fie prea mult pentru Hong Kong?
Daca ar fi dupa gustul meu, ar fi un pic cam mult, dar e ok... o iei linistit.
As zice 2 zile in HK, 1 zi in Macao, 1 zi in Lantau, 1 zi in Disneyland. In Macao, ai mai putea sa stai inca 1 zi insa. Uite, incet, incet se fac 7 zile.,.. si nu uita ca vei fi la inceput obosit de drum, fus orar, etc

#5
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postadilushu, on 14th January 2010, 14:18, said:

Multumesc Imperator. Am tot sapat net-ul, dar vroiam sa aud si de la cineva care a fost pe acolo. Oare 7 zile sa fie prea mult pentru Hong Kong?


salutari....tocmai m-am intors dintr-o calatorie prin asia si am stat si in HK 3 zile....
orasul este superb.....dintre toate orasele din asia in care am fost cred ca e cel mai frumos.....
deci 7 zile sunt suficiente....eu am stat 3 dar cred ca mi-ar mai fi trebuit vreo 2 zile.....
nu rata victoria peak...du-te si ziua si seara....imaginile sunt superbe....
nu rata lantau island cu giant buda....
o zi poti merge si la ocean park.....
nu rata lan kwai fong si soho.....2 strazi superbe cu baruri si restaurante pline de viata.....
in disneyland nu am fost...dar nu stiu daca se merita....
nu rata avenue of stars si plimbarea cu vaporasul din victoria harbour.....de preferabil seara ca sa vezi simphony of light...
kowloonul este de asemea super....cu multa agitatie....
deplasarea de colo-colo este f usoara pt ca reteaua de transport este incredibila.....am mers f mult cu tramvaiul si metroul...
in concluzie iti recomand sa mergi...HK este incredibil....

#6
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
hong kong este un oras care merita vizitat pentru zgarie-nori. skyline-ul pe care-l ofera zice-se ca e unul dintre cele mai spectaculoase. nu stiu daca este asa sau nu, pentru ca nu am cu ce sa fac o comparatie, dar impresionant este.

7 zile mi se pare foarte mult, dar, vorba lui Imperator, o poti lua incetisor. victoria peak este supra-apreciat, dupa parerea mea. zgarie-norii se vad mult mai bine de pe faleza peninsulei. tramvaiul care duce in varf este scump si insotit mai mereu de o coada mare, fiind considerat atractia nr. 1 a orasului.

daca nu vrei sa-ti usurezi repede portofelul, evita tururile specializate, fie ele cu vaporul sau cu autobuzul. foloseste cu incredere harta turistica (disponibila la orice hotel) si mijloacele de transport in comun. sunt foarte ieftine. mancarea este semnificativ mai scumpa decat in china, oricum ai da-o. totusi, se poate manca bine si cu bani putini. nu manca de 2 ori acelasi fel de mancare, experimenteaza cat poti de mult, este o bucatarie cu care nu te intalnesti in fiecare zi. arunca un ochi aici: http://www.guardian....ood-restaurants

mai multi localnici mi-au spus ca disneyland-ul american si cel european sunt mult peste, asa incat nu am mers acolo. exista in schimb plaje frumoase, mai ales pe insulele mai indepartate. o buna alternativa. in macao te poti duce dimineata si intoarce seara, insa efectiv nu sunt prea multe lucruri de vazut acolo. este tinutul cazinourilor. ceva arhitectura coloniala, frumoasa, dar cam putina.

electronicele sunt mai ieftine decat la noi, dar nu cu mult. exista seara strazi care se inchid circulatiei, pentru a face loc spatiilor comerciale. cu putina atentie te poti alege cu o amintire frumoasa. se negociaza mult, nu te sfii.

daca ai intrebari punctuale, sunt p-aici.

#7
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc de informatii. Mi-am luat "cartile" de Hong Kong - acum le citesc - daca mai am intrebari revin. Am luat biletele pentru inceput de aprilie. M-am gandit ca o saptamana e mult, dar daca tot batem drumul pana acolo...apoi noua ne place sa batem orasele la pas, lejer.
La Disney n-as vrea sa merg, am fost la Paris si in California, nu cred ca e mare lucru in plus.
Mancarea - categoric sunt pus pe experimentat.

Din punct de vedere siguranta, cum e? Ceva zone de evitat?

#8
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postadilushu, on 21st January 2010, 15:14, said:

Din punct de vedere siguranta, cum e? Ceva zone de evitat?

n-ai ce sa eviti...e liniste si pace peste tot.
la hk o sa mergi pentru asta:

Attached File  china_2009_hk_p2.jpg   1.55MB   258 downloads

Attached File  china_2009_hk_p4.jpg   1.6MB   233 downloads

nu pot decat sa-ti urez sa ai parte de vreme faina.

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadilushu, on 21st January 2010, 16:14, said:

Multumesc de informatii. Mi-am luat "cartile" de Hong Kong - acum le citesc - daca mai am intrebari revin. Am luat biletele pentru inceput de aprilie. M-am gandit ca o saptamana e mult, dar daca tot batem drumul pana acolo...apoi noua ne place sa batem orasele la pas, lejer.
La Disney n-as vrea sa merg, am fost la Paris si in California, nu cred ca e mare lucru in plus.
Mancarea - categoric sunt pus pe experimentat.

Din punct de vedere siguranta, cum e? Ceva zone de evitat?
Zonele cele mai periculoase sunt mall-urile - ca te jefuiesc de bani.

#10
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostImperator, on 21st January 2010, 15:54, said:

Zonele cele mai periculoase sunt mall-urile - ca te jefuiesc de bani.

alea-s muzee ma :)

#11
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
De "muzee" nu scap sigur, a citit sotia cum ca e de mers acolo.
Astept sa vad cum e, e prima calatorie in China (sau ma rog, pe-aproape).
Multumesc de urari.

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadilushu, on 21st January 2010, 19:53, said:

De "muzee" nu scap sigur, a citit sotia cum ca e de mers acolo.
Astept sa vad cum e, e prima calatorie in China (sau ma rog, pe-aproape).
Multumesc de urari.
Du-o la muzeul de noapte de pe Temple Street... O sa ramai cu ceva bani in buzunar s-o duci cu metroul inapoi la hotel... Asta daca nu stai in Jordan sau Tsim Sha Tsui ca poti sa te intorci pe jos...

#13
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 17.06.2007

View Postadilushu, on 21st January 2010, 16:14, said:

M-am gandit ca o saptamana e mult, dar daca tot batem drumul pana acolo...apoi noua ne place sa batem orasele la pas, lejer.
daca tot vi se spune ca 7 zile sunt multe si chiar va plictisiti , faceti o excursie de o zi in Shenzen si sa fie  excursie de cumparaturi , o sa aveti o surpriza cand o sa comparati preturile cu cele din HK .
cred ca e nevoie de viza pentru china , asta nu mai stiu exact .

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcccbbb_2, on 24th January 2010, 12:38, said:

daca tot vi se spune ca 7 zile sunt multe si chiar va plictisiti , faceti o excursie de o zi in Shenzen si sa fie  excursie de cumparaturi , o sa aveti o surpriza cand o sa comparati preturile cu cele din HK .
cred ca e nevoie de viza pentru china , asta nu mai stiu exact .
Da, e nevoie de viza Republicii Populare

#15
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Mda, am un coleg care a fost si in Shenzen si in Hong Kong - dar pentru o zi nu cred ca se merita efortul de a cere viza.

#16
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postadilushu, on 27th January 2010, 13:07, said:

Mda, am un coleg care a fost si in Shenzen si in Hong Kong - dar pentru o zi nu cred ca se merita efortul de a cere viza.
nu cred ca merita  Shenzen de  vizitati  turistic . Orasul  shenzen mai mult   fabrica si  productie ori ce felul de  produs.
Cu tren  din HK  ajungeti 1  ora  .  dar  repeti nu merita.  am  fost multi ori  ,  nu  pentru vizita  turistic. pentru  afaceri  am fost .
Despre  HK, attentie ; produsele  electronice  ce  cumparati de la  piata  sau  magazinele de colt , exista riscul sa fie  FALS .
Despre  Tsim Sha Tsui mai  bine vezi dupa  ora 18.00 PM  , Daca  ai timp  faci  si  acapunturi.

Succes

Attached Files



#17
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Nu vreau sa mergem la Shenzen. Poate alta data, cand vom vizita China.
Cu acupunctura...nu cred. Ma bag insa la mancare - serpi, lacuste, ce-o mai fi pe acolo.

#18
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postadilushu, on 25th February 2010, 14:37, said:

Nu vreau sa mergem la Shenzen. Poate alta data, cand vom vizita China.
Cu acupunctura...nu cred. Ma bag insa la mancare - serpi, lacuste, ce-o mai fi pe acolo.
Pofta mare  :)  Personal nu am  putut  sa mananc  din cauza  miroasa  ....

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate