Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Excursie scurta dar ieftina

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
angisz

angisz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.08.2009

View Postroth, on 14th January 2010, 09:26, said:

BUNA  imi place cum gandesti, amintirile sunt singurele pe care nu le pierzi sau nu ti le ia nimeni.
Vezi daca te ajuta promo Cluj-Roma  maxim 27.03  la 2.99 sens cu taxe cu tot GRABESTETE  oferta de la blue air
  
  
Helooooo,
Pretul la Blue Air pentru zborul Cluj-Roma incepe sa creasca , asa ca , dupa cum a spus  "roth " , GRABESTE-TE .S-ar putea ca din cei 40 euro alocati avionului sa-ti ramana bani si de transfer si cred ca si de mancare (la 6 euro dus-intors.....)
Distractie placuta

#20
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postciureanuc, on 14th January 2010, 16:36, said:

Daca le iei cu 4 luni in avans, sper sa nu.
Ele exista in oferta pe site...

Daca mai  stai  tu  mult  pe  sait,  trece  oferta  pe  linga  tine,  si  nici  sfaturile  lui  'imperator' tatal  drumetiilor  de  aici,  nu  te  mai  scapa din gura  colegilor. :thumbup:

#21
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Si eu am fost la Roma cu 100 euro, in camera dubla, 3 nopti.
In Turcia, 8 zile , 200 euro. In Istanbul hotel de 4 stele cu 34 eur dubla.
In circuit rapid Roma(1)-Barcelona(1)-Lisabona(3)-Madrid(3)-Maroc(2)  350 euro
La Berlin si Stockholm(2 centi dus-intors cu Ryanair dus dimineata, intors seara) 2 nopti, 110 euro
Venezia, 2 nopti, 100 euro

Ma duc in februarie in Maroc(7) + Madrid(1) si Toledo(1)   9 zile, 180 euro  
Si in Martie la Barcelona 3 nopti, probabil hotel de 4 stele, 100 euro

In pret intra transportul si cazarea (aproape mereu in camera dubla).

Deci, de ce sa dau bani degeaba, cant pot calatori ieftin si bine?

#22
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
simulare buget 50e/om  pt ciureanuc

transport 1e/75min metrou 2*1=2e/ daca te incadrezi in cele 2 calatorii dimineata si seara
masa dimineata o chifla din mag de la colt 0.5e gen japoneja in care pui mezel si cascaval la ~1.5-2e cateva felii in vid din supermarchet
         prinz ; var1=supermarchet salata ok cu destule ~3.5e  mezel, branza etc ~2e/varianta,  chifla 0.5e  bere 0.6l 1.55e
                   var2= tavorna calda  de  la 8e/pranz bunicel  sau  auto gril idem de la 5e in sus
                   var3= o  felie  pizza 3-4e + o bere de la punga din mag  
                 cu totul la minim nu iesi sub 10e decat subnutrit si nuasta e scopul
        cina  idem  dimineata    
     TOTAL  zi  15-20 buget de criza*4zile (eventual cu ceva sendwich de acasa  in prima zi) si  cu  uitat mult  la obiective  si  nu  la  taverne   ~70-75e
la  cazare daca era  vara  iti  ziceam  cort  dar  asa  cauta si  tu.
            BAFTA, BAFTA, BAFTA!!!!

Daca ai bafta de hotel ok si cu mic dejun inclus te-ai scos :OK:

Edited by roth, 14 January 2010 - 21:54.


#23
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postremg, on 14th January 2010, 16:42, said:

Sint convins ca sint afisate pe site-ul unei companii de zbor, oricare ar fi aceea.
Spuneam insa ca este posibil sa nu gasesti 10 bilete la pretul asta, nu ar fi rau sa verifici.
Am facut rezervarile: 45 de euro dus-intors, toate taxele incluse.
Vom plati in lei - 200 de roni de caciula.

Ne adunasem 10 oameni, cand sa plec la aeroport, au mai sunat 4. Va fi un team-building in toata regula. :)

View Postutopium, on 14th January 2010, 20:01, said:

Tot uiti sa tii cont de transferul spre aeroport si transportul local. In caz ca nu stii, aeroportul e la 30-40 de km de Roma, cel mai ieftin tren e 5.50 pe o directie, deci 11 euro dus-intors. Parca sunt autobuze mai ieftine, dar oricum ideea e ca hostelurile ieftine nu sunt foarte centrale deci mai cheltuiti si pe metrou ceva sau autobuze locale. In mod normal daca hostelul nu e in centrul istoric mai platiti pe transport local si transferuri aeroport inca 15-20 de euro (chiar si daca mergi cu autobuzul ala ieftin la aeroport). Deci, hai 120 un minim "decent" :)
bine punctat. inca 11 euro pe langa aia 45...   vom depasi 100 de euro de caciula. :)

Vom depasi fix cu banii de mancare, pentru ca maine trimitem e-mail la vreo 3 locatii unde vazusem ca ar avea oferte la 10 euro/noapte/persoana, si noi am sta 4 nopti.
Pana una-alta, "socoteala de acasa" de pana acum e 45 + 11 + 40 = 96 de euro.
Daca putem manca cu 1 euro/zi vom fi in target. (NOT!)  :)

View Postroth, on 14th January 2010, 21:50, said:

Daca ai bafta de hotel ok si cu mic dejun inclus te-ai scos :OK:
Asta parca era scris la oferta... bed&breakfast.
Dar nu mai tin minte daca erau si din cele la 10 euro sau la 15 euro/noapte. Eu personal am oprit 4-5 oferte, colegii au mai gasit si in alte locuri.
(nu uitati ca vorbim aici de DORMITOR cu 6-8 paturi, unul pentru fete, altul pentru baieti)


--------------
Sper ca v-ati dat seama ca toti au ras cand au auzit ca vreau sa mergem cu 100 de euro/4 zile.
Nu se astepta nimeni chiar sa iasa atat de exact, cred ca mai toti ne-am gandit la dublul sumei.
Dar eu personal vreau sa fac un experiment si un site: Europa cu 100 de euro... sau ceva de genul.

De exemplu, acum plecam joi la ora 17 si ne intoarcem luni la ora 8. Platim 2 nopti aiurea - joi noaptea si duminica->luni.
Puteam alege cealalta companie care pleca dimineata si se intorcea de la Roma seara - si recuperam 2 nopti de cazare DAR ne-am gandit si la confortul de te trezi la Roma dupa o noapte de somn (nu de stat prin aeroport la 5 dimineata) si de a pleca dimineata = adica duminica seara in Roma, dormim, nu ne gandim toata ziua cum sa ajungem la aeroport la ora 19...

Edited by ciureanuc, 14 January 2010 - 23:27.


#24
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
Pana una-alta, "socoteala de acasa" de pana acum e 45 + 11 + 40 = 96 de euro.

Pt  transport citeste pe  forum la "roma" si  vei gasi  variante de  transfer aeroport centru gen 3,ceva e/ sens  sau un bus COTRAL ceva la vreo 2e.
Tine-ne la curent , daca iese prind si altii curaj. Se poate. :coolspeak:

Edited by roth, 14 January 2010 - 23:26.


#25
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postutopium, on 14th January 2010, 13:02, said:

iar Capela Sixtina s-ar putea sa te dezamageasca - e intuneric, aglomerat, un murmur continuu si un gardian care striga "Silenzio" :) - greu de admirat arta sau de te recules in conditiile astea). Toata chestia e sa gasesti restul de 9 persoane, desi evident ca poti merge si singur si sa stai cu inca 9 necunoscuti in camera.

Nu te mai uit ala Mircea Badea, nu striga nimeni Silenzio.

#26
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

Quote

De exemplu, acum plecam joi la ora 17 si ne intoarcem luni la ora 8. Platim 2 nopti aiurea - joi noaptea si duminica->luni.


Dupa parerea mea joi->vineri nu e pierdere, te poti plimba , sunt destule obiective ce merita vazute atat ziua cat si noaptea.
dar dum.->luni e castig doar daca vii tarziu si vrei sa furi 3-4 ore d somn pt ziua de munca de acasa, altfel plimbare, o cafea, o bere ca baietii si  depanati sau planificati alte astfel de excursii, somn in avion. :thumbup:

#27
cosmorom

cosmorom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 04.12.2005

View Postciureanuc, on 14th January 2010, 08:29, said:

Hello,

"Din startul inceputului" trebuie sa stiti ca mi se spune "vanatorul de reduceri". LOL
Am reusit sa vad jumatate de Europa cu bani foarte putini, alegand solutii de compromis, pe tipul: "nu conteaza unde stai si ce mananci, conteaza ce vezi".

Ce nebunie! Se fac angajati pe la voi? Vreau sa fiu si eu coleg cu voi  :D  Felicitari!   :thumbup:
Pentru martie eu am mai gasit o destinatie acum cateva zile. La Berlin cu 75 euro transport + cazare in camera dubla pt 3 nopti in centru. sau 85 euro pentru 5 nopti.

Edited by cosmorom, 15 January 2010 - 00:19.


#28
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Cand pleci 5-7-10 persoane, nu mai conteaza unde dormi. caterinca si toate cele , te fac sa uiti ca nu dormi la 5*****.
Legat de mancare, in ro nu mananci de la supermarket? de unde faci cumparaturi? Locuitorii de acolo nu tot de la supermarket iau mancare?
E ceva normal sa mananci de la supermarket. Te duci la Roma pt mancare sau sa vizitezi/amintiri? Si cautatul de mancare ieftina prins upermarket si 3doze de cola la 0.50 euro centi, tot la amintiri ramane.

Bafta

#29
mirelaaa1985

mirelaaa1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2007
Mi-ar placea sa am si eu cu cine sa organizez asemenea excursii. Din pacate cei din grupul meu sunt mai pretentiosi...Pacat.. :mellow:

#30
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu plec la Roma dimineata si ma intorc cu zborul de seara. F fain.

#31
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View PostThomas-, on 15th January 2010, 00:53, said:

Eu plec la Roma dimineata si ma intorc cu zborul de seara. F fain.

ok dar cu orele de aeroport ce faci ca numai fain nu e.
plec sa beau o cafea!  unde?   la Roma!

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostThomas-, on 14th January 2010, 23:29, said:

Nu te mai uit ala Mircea Badea, nu striga nimeni Silenzio.
Eram acolo cand a strigat Silenzio, nu vorbesc din povesti. Si inca a facut-o de mai multe ori. Dupa ce striga se facea liniste, apoi incepea iar un murmur permanent. Era si foarte aglomerat cand am fost eu, chiar nu am ramas cu mare lucru din Capela Sixtina. Asta nu inseamna ca nu mi-a placut muzeul Vatican, am vazut multe alte chestii care mi s-au parut mai faine si unde nu era asa imbulzeala. Capela Sixtina a fost oarecum o dezamagire din cauzele expuse mai sus. Uite si ce scrie pe wiki travel daca nu crezi la Capela Sixtina: "Remember that the chapel is consecrated, and silence should be observed. You will be reminded of this from loudspeakers on your way there and in the chapel (it's a common feature of Italian churches that the word silenzio is shouted out loudly quite often, one of those little inconsistencies that makes life more interesting), but sadly many choose to ignore this. Please set an example and be silent in the chapel. "

@ciureanuc
Trenul e 11 euro dus/intors (cel ieftin care nu merge in Termini, Leonardo Express e 22 de euro), insa dupa cum zicea cineva, am inteles ca este si autobuz care e 2-3 euro/sens, deci iesiti la 6 euro dus/intors sa zicem. Nu stiu daca circula la fel de des, dar daca intri pe forumul de Roma sau pe site-ul aeroportului o sa gasesti informatii mai multe. Si asta e de la Fiumicino, de la Ciampino nu stiu preturile (aici merge Wizz-ul din Bucuresti).

#33
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostThomas-, on 14th January 2010, 23:29, said:

Nu te mai uit ala Mircea Badea, nu striga nimeni Silenzio.

Ba striga, cel putin eu l-am auzit.

#34
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postdenky, on 15th January 2010, 08:08, said:

Ba striga, cel putin eu l-am auzit.

Atunci eu am avut noroc.

View Postroth, on 15th January 2010, 01:00, said:

ok dar cu orele de aeroport ce faci ca numai fain nu e.
plec sa beau o cafea!  unde?   la Roma!

Plecam de la 6 din Bucuresti, la 7 si putin eram deja in Roma, la opt puteam sa mananc o felie de pizza, si inapoi pleca avionul la 9 seara. Aveam cam 12 ore de stat in Roma si vizitat ce doream eu la momentul ala. Pentru 80 de lei transportul, se merita.

#35
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postciureanuc, on 14th January 2010, 09:29, said:

"nu conteaza unde stai si ce mananci, conteaza ce vezi
Sunt de acord cu tine...daca n-ai copii,nevasta/prietena.Daca ai,parca nu mai merge cu dormitul la gramada...
Si eu as pune pe primul loc ceea ce e de vazut,dar parca e pacat sa nu gusti din "bucataria" specifica tarii pe care o vizitezi.Face si asta parte din cunoasterea tarii respective,cel putin din punctul meu de vedere.

#36
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View Postdenky, on 15th January 2010, 08:08, said:

Ba striga, cel putin eu l-am auzit.
Si la mormantul Papei sta un paznic de asta si te fugareste de acolo.Numa' "silenzio" si te prinde de mana si te trage de acolo. Ca n-ai voie sa stai prea mult la mormant ca-i coada mare. Ma rog....io i-am zis" nu inteleg ce zici bre!" si am mai stat oleaca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate