Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10763 replies to this topic

#37
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Salutare legumicultorilor, de problema protectiei lemnului ingropat m-am lovit si eu, si am ales urmatoarea solutie: ramanandu-mi un numar de dale de beton de 50x50x10 cm de la pavatul curtii, am fixat cu coltare metalice fiecare stalp al solarului pe cate o dala. La greutatea dalei adaugandu-se greutatea structurii din lemn de 80x80 mm, n-am avut niciodata in cei 2 ani de cand folosesc solarul probleme cu vantul. Apropo de semanatul prea timpuriu al rasadurilor, nu uitati ca legumicultorii din zona Matca-jud Galati, primii din tara, seamana rasadurile in decembrie inainte de Craciun, or fi stiind ei ceva :).

#38
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
ca sa nu mai aveti probleme cu putrezirea lemnului eu va propun sa folositi plastic, este un material plastic compozit, dur greu si fara moarte, nu necesita intretinere si este facut pt exterior (rezista la uv)

ce poate sa iasa din materialul respectiv vedeti in poza, eu n-am vrut sera, dar sunt convins ca din dulapii aceeia se poate face si sera, firma care a executat lucrarea e din bucuresti, nu-i gasiti, pm-me si va dau date de contact

pavilion

Attached Files



#39
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pune si tu un link, ceva, referitor la materialul asta compozit, cum se numeste, cine-l vinde, cat costa etc.

Sa vada si ochiu' nostru ...

View Postfitness4mind, on 27th January 2010, 23:02, said:

Salutare legumicultorilor, de problema protectiei lemnului ingropat m-am lovit si eu, ...

Salutare si tie, piscicultorule ... :)

Referitor la lemnul ingropat, am vazut la magazinele de bricolaj un fel de tzarusi din tabla zincata, de forma tronconica, care au baza formata dintr-un pahar patrat de 100 x 100 mm. Se infig in sol si, in acel pahar se poate introduce o rigla din lemn de 100 x 100.

#40
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
te referi la aceia lungi ?  ai vazut si pretul ?

#41
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostDDuras, on 18th January 2010, 16:42, said:

Voi chiar vreti sa incepeti acum la rasaduri ? si daca o fi iarna pana in aprilie (ceea ce nu e exclus) ce faceti cu ele ?
:naughty:  Ia uite aici : catina alba  , la primavara o plantez  :thumbup:
Ma gandeam sa comand si de aici http://www.amsterdam...id=419411284238  niste seminte "mai deosebite" , da' io stiu?! ...

Attached Files



#42
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
eu as zice sa te potolesti ...

#43
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Daca am inteles eu bine aici se discuta despre un solar. Asta e prin definitie o constructie provizorie care se face sezonier. Poate anul urmator vrei sa-l pui in alta parte, poate il vrei mai mare sau mai mic ... asa ca niste lemne protejate cat de cat la putrezire cred ca e mai mult decat suficient. Daca jucaria asta noua da rezultate bune ... ies legume multe, munca nu vi se pare doboratoare si cheltuiala merita ... in sezonul urmator degradarii lemnului (2-3 ani)n-ai decat sa schimbi lemnele cu altele noi ... oricum ar iesi mai ieftin decat cu cine stie ce materiale sofisticate si scumpe. Dupa ceea ce zicea trestie cred ca foarte importanta este folia ... aici trebuie luata decizia scumpa. Altfel cateva zeci de rigle de lemn ... la 80x80x3000 mm sunt 8-10-12 RON/buc. Paharele cu tarus de care zice horea sunt o poala de bani si sunt destinate altor scopuri ... dar se poate face cu mai mult succes ceea ce zicea fitnes4mind, cu amendamentul ca placile de beton poti sa ti le faci singur si la dimensiunile pe care le vrei. Coltarele de fixare sunt ieftine si daca nu vrei sa le cumperi le poti improviza din resturi de CD60 sau alti montanti de rigips ... dupa o lucrare raman o sumedenie de capete care se pot folosi cu mare succes aici. In general calitatea lucrarii poate fi mult imbunatatita daca in loc de cuie folosesti hotzsuruburi bagate cu bormasina sau surubelnita electrica.
Da' cred ca trebuie lasat trestie sa termine ce are de spus ...

Edited by masterd6ib6, 28 January 2010 - 21:07.


#44
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostDDuras, on 28th January 2010, 20:28, said:

eu as zice sa te potolesti ...
stiu stiu... un amic de-a meu era sa faca puscarie pentru vreo 200 grame de canabis... da' l-au "iertat"...
Eu zic asa : pana la urma se va legaliza canabisul , ca si asa sunt o gramada   care au plante acasa, si nu stie nimeni de ele , PENTRU CA sunt fumate de proprietari NU vandute!  


View Postmasterd6ib6, on 28th January 2010, 20:58, said:

Daca am inteles eu bine aici se discuta despre un solar. Asta e prin definitie o constructie provizorie care se face sezonier. Poate anul urmator vrei sa-l pui in alta parte, poate il vrei mai mare sau mai mic ... asa ca niste lemne protejate cat de cat la putrezire cred ca e mai mult decat suficient. Daca jucaria asta noua da rezultate bune ... ies legume multe, munca nu vi se pare doboratoare si cheltuiala merita ... in sezonul urmator n-ai decat sa schimbi lemnele cu altele noi ... oricum ar fi iesi mai ieftin decat cu cine stie ce materiale sofisticate si scumpe. Dupa ceea ce zicea trestie cred ca foarte importanta este folia ... aici trebuie luata decizia scumpa. Altfel cateva zeci de rigle de lemn ... la 80x80x3000 mm sunt 8-10-12 RON/buc.
Da' cred ca trebuie lasat trestie sa termine ce are de spus ...
Cat despre solar?! Va pun maine poze cu solar facut din arcade de otel!(deja au vreo 12 ani... oare cat mai tin?!)
Din lemn este bun DAR sa nu ajunga umezeala la el si sa fie cat de cat tratat  impotriva umezelii sa nu putrezeasca usor...
Eu zic ca unul din OTEL + policarbonat face toti banii...
Bine, ca la asta de acasa tot folie am folosit asta e "alta treaba"...  money  "rulzzz"
:thumbup:

View Postfitness4mind, on 27th January 2010, 23:02, said:

Salutare legumicultorilor, de problema protectiei lemnului ingropat m-am lovit si eu, si am ales urmatoarea solutie: ramanandu-mi un numar de dale de beton de 50x50x10 cm de la pavatul curtii, am fixat cu coltare metalice fiecare stalp al solarului pe cate o dala. La greutatea dalei adaugandu-se greutatea structurii din lemn de 80x80 mm, n-am avut niciodata in cei 2 ani de cand folosesc solarul probleme cu vantul. Apropo de semanatul prea timpuriu al rasadurilor, nu uitati ca legumicultorii din zona Matca-jud Galati, primii din tara, seamana rasadurile in decembrie inainte de Craciun, or fi stiind ei ceva :).
Corect , macar baza solarului sa nu fie in contact cu solul/apa!
Merge si in ianuarie  :rolleyes:

#45
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007

View Posthoria66, on 28th January 2010, 19:16, said:

Salutare si tie, piscicultorule ... :)

Referitor la lemnul ingropat, am vazut la magazinele de bricolaj un fel de tzarusi din tabla zincata, de forma tronconica, care au baza formata dintr-un pahar patrat de 100 x 100 mm. Se infig in sol si, in acel pahar se poate introduce o rigla din lemn de 100 x 100.
Salutare domn doctor, deocamdata sunt piscicultor amator, da' lasa ca imi vine si mie randul sa trec la profesionisti :). Despre tarusii zincati, prima data asa ceva am folosit, insa din cauza ca nu au baza de sprijin suficient de mare, au tendinta sa se scufunde in pamant in timp din cauza greutatii structurii. Tot gandindu-ma cum sa maresc baza fara mare cheltuiala, am ajuns la solutia cu dalele de beton, solutie de care sunt foarte multumit. Deocamdata productia e pentru consumul familial, pentru o treaba comerciala e nevoie de suprafata mare de cultura si apa din belsug.

#46
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postgabigowriel, on 28th January 2010, 21:12, said:

Eu zic asa : pana la urma se va legaliza canabisul.

Sa ne fereasca Dumnezeu !

#47
gabrielantal

gabrielantal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2007

View Posttrestie-de-balta, on 15th January 2010, 22:29, said:

Baga-le la congelator la noapte, maine le scoti si le lasi in frigider cateva ore apoi le tii in camera, iar duminica le pui in apa cateva ore, apoi le semeni.
castigi cateva zile si obtii plante mult mai rezistente la frig si viguroase la boli.

Chestia de mai sus este valabila doar pentru tomate sau pentru orice legume? In cazul in care este valabila doar pentru unele specii, va rog sa-mi spuneti care sunt ele. Topicul este, mai ales ca anul asta fac prima mea mini-sera, extrem de interesant.

#48
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostDDuras, on 28th January 2010, 21:20, said:

Sa ne fereasca Dumnezeu !

Nu-ti fa griji prea multe, este ok, si o sa se legalizeze, iar asta nu e rau deloc... poti incerca eventual si o sa vezi... PEACE MAN  :smoke:

------

Ce parerea aveti despre o astfel de contructie ? Sper sa se vada poza, costul cred ca este undeva la 50 ron/mp.

Attached Files



#49
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Foarte interesanta constuctia, este facuta din profile de rigips ?

#50
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttavktm, on 31st January 2010, 13:28, said:

Nu-ti fa griji prea multe, este ok, si o sa se legalizeze, iar asta nu e rau deloc... poti incerca eventual si o sa vezi... PEACE MAN  :smoke:

No offence  ... din pacate pentru tine, nu stii ce vorbesti ...




View Posttavktm, on 31st January 2010, 13:28, said:

Ce parerea aveti despre o astfel de contructie ? Sper sa se vada poza, costul cred ca este undeva la 50 ron/mp.

este tot un solar, dar pe arcade cumparate gata, din aluminiu (sau ceva asemanator).  are un vecin, e ok, doar ca e destul de ingust.

#51
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Cum s-a legalizat in Cehia, asa o sa se legalizeze si la noi, bineinteles ca noi suntem in urma cu ceva ani fata de cehi, asta este, m-am obisnuit. Stiu prea bine ce inseamna, nu ma ofensez deloc insa, fie cum o fi. Oricum alta e ideea topicului. :)

Da, sunt arce de aluminiu unite intre ele cu profil rigips. Rezista bine la vant, deschiderea la baza este de 4 metri.
Poate cunoaste cineva insa o sursa de astfel de profile metalice, cu o deschidere mai mare, 5-6 metri, chiar de ar fi arc de oval sa zic asa decat arc de cerc.

Folia este intinsa, ingropata cu pamant pe laterale, ventilatia laterala insa nu este posibila, decat daca se  fac niste fereste insa este destul de complicat.

#52
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttavktm, on 1st February 2010, 00:01, said:

Cum s-a legalizat in Cehia, asa o sa se legalizeze si la noi, bineinteles ca noi suntem in urma cu ceva ani fata de cehi, asta este, m-am obisnuit. S

era bine ca eram si noi inapoiati la ceva; de-acum nici privilegiul asta nu-l vom mai avea...   ne va inunda inclusiv toata scursura occidentului.



View Posttavktm, on 1st February 2010, 00:01, said:

Da, sunt arce de aluminiu unite intre ele cu profil rigips. Rezista bine la vant, deschiderea la baza este de 4 metri.
Poate cunoaste cineva insa o sursa de astfel de profile metalice, cu o deschidere mai mare, 5-6 metri, chiar de ar fi arc de oval sa zic asa decat arc de cerc.

nu am vazut cu deschidere prea mare; problema e si daca ar putea rezista la asa deschidere ...

#53
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posttavktm, on 31st January 2010, 14:28, said:

Nu-ti fa griji prea multe, este ok, si o sa se legalizeze, iar asta nu e rau deloc... poti incerca eventual si o sa vezi... PEACE MAN  :smoke:

------

Ce parerea aveti despre o astfel de contructie ? Sper sa se vada poza, costul cred ca este undeva la 50 ron/mp.


E foarte ingust la doar 4 m si nu poti pune mai mult de 6, maxim 7 randuri de plante.
E ingust pentru un solar tunel, pentru ca la solariile tunel e greu cu aerisirea. Cele moderne nu mai au problema asta avand sisteme care culiseaza, folia nefiind dintr-o bucata, din pamant pana in pamant.



View PostDDuras, on 1st February 2010, 01:14, said:

nu am vazut cu deschidere prea mare; problema e si daca ar putea rezista la asa deschidere ...

Sant si cu deschideri de 9-10 m, dar sunt destul de scumpe, dar isi scot banii.

#54
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

View Posthoria66, on 28th January 2010, 19:16, said:

Pune si tu un link, ceva, referitor la materialul asta compozit, cum se numeste, cine-l vinde, cat costa etc.

Sa vada si ochiu' nostru ...


firma o gasesti aici

utilizari sunt multiple, eu am facut cu ei si un cotet de gaini si unul pt iepuri, dar asa ceva pt casa nu industrial.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate