Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10763 replies to this topic

#19
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Posttrestie-de-balta, on 17th January 2010, 09:19, said:

Tine-le in casa momentan, dar la lumina si fara curenti reci. 24 de grade e optim pentru tomate si germineaza in 5-6 zile.
Dupa ce rasadurile au primele frunzulite, le muti unde ai 16-18 grade constant.
Cu cat e temperatura mai mare cu atat mai multa lumina le trebuie.

Zi cum si in ce recipiente ai semanat sa-ti pot spune mai multe.

Nu am avut recipiente speciale, asa ca am pus in niste pahare de plastic de unica folosinta cam 10-20 de seminte de pahar.
As mai vrea sa cumpar nishte pahare de plastic (nu am gasit alte recipiente).

Ca sa le tin in casa momentan e cam complicat, am un copil mic care de-abia a inceput sa exploreze pe aici si e greu sa feresc de el :)

#20
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 20.01.2007
e absolut necesara repicarea? eu as vrea sa pun cate 1 samanta in fiecare paharut si sa nu le mai mut!

#21
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostBosley, on 17th January 2010, 10:45, said:

Nu am avut recipiente speciale, asa ca am pus in niste pahare de plastic de unica folosinta cam 10-20 de seminte de pahar.
As mai vrea sa cumpar nishte pahare de plastic (nu am gasit alte recipiente).

Ca sa le tin in casa momentan e cam complicat, am un copil mic care de-abia a inceput sa exploreze pe aici si e greu sa feresc de el :)


Pune-le pe pervazul  geamurilor care nu le deschizi. Asta pana rasar si cresc la stadiul de  frunze cotiledonate, apoi le treci unde ai mai rece, dar nu sub 12 grade.
Sau  pui paharele intr-o ladita si o cocoti pe ceva la care nu ajunge copilul, dar la lumina, cat mai multa lumina pentru tomate.
Le repici in pahare de 300-500 ml, sunt bune alea de bere, cand au 4 frunze adevarate.


View Postjusty, on 17th January 2010, 14:18, said:

e absolut necesara repicarea? eu as vrea sa pun cate 1 samanta in fiecare paharut si sa nu le mai mut!


Nu, nu-i obligatoriu, doar ca vei semana intrun pahar mai mare, iar dupa ce au dat frunzele adevarate trebuie sa reduci temperatura pe timp de zi la 16-20 grade, iar noaptea la 12-15 grade. Si mai trebuie si lumina.
Alternativa e sa le dai caldura si vor creste inalte, cu distante mari intre frunze, si predispuse la boli.
Poti folosi pentru semanat si pastile jiffy, celebrele pastile de turba.

#22
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 20.01.2007

Quote

Poti folosi pentru semanat si pastile jiffy, celebrele pastile de turba.

eu am luat niste turba ungureasca special pentru rasaduri de legume si tavi cu 45 de paharute marisoare!

Edited by horia66, 17 March 2012 - 16:50.


#23
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Mi-am luat si seminte de castraveti.
Am vazut ca au o perioada mai mica pana trebuie rasadit in pamant.

Ceva sfaturi ?
Multumesc.

#24
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Voi chiar vreti sa incepeti acum la rasaduri ? si daca o fi iarna pana in aprilie (ceea ce nu e exclus) ce faceti cu ele ?

#25
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 18th January 2010, 16:42, said:

Voi chiar vreti sa incepeti acum la rasaduri ? si daca o fi iarna pana in aprilie (ceea ce nu e exclus) ce faceti cu ele ?

Si daca nu e ! ... cand mai ies ?
:dj:  Eu n-am pus niciodata ... da' asta e an de criza nasoala ... asa ca o sa incerc ... si solar si livada si gaini si vre-o 2-3 ha cu porumb ... sa vedem ce iese !

#26
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
oricum e prea devreme acum; pe la mijlocul/a doua parte a lui februarie.

#27
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on 14th January 2010, 09:42, said:

1. Stalpii solarului se fac din lemn care nu putrezeste usor si care se arde pe portiunea ce se baga in pamant.
Ideal e salcamul si stejarul. Lemnul se decojeste inainte de folosire, diametrul stalpilor trebuie sa fie de minim 10 cm, iar daca sunt mult mai grosi, se sparg in 2 sau 3.

nu merg si patrati de brad, arsi si dati apoi cu smoala pe portiunea ce sta in pamant ? ma gandesc ca n-ar avea moarte;  eventual date cu ulei ars laturile pe care va sta folia, si pe care se va forma condens vara.




View Posttrestie-de-balta, on 14th January 2010, 09:42, said:

Distantele dintre stalpi sant de 1,8-2,2 m, iar intre cei de pe margine si cei de pe centru de 1,5 pana la 5 m, aceasta fiind jumatate din latimea solarului.
Ideal pentru un solarel e sa fie lat de 3,5-4 m, dar fiecare si-l face cum vrea.

cam ce grosime ar merge la capriori (patrati), la o distanta de la margine la centru de 3-4 m , FARA sa mai trebuiasca un rand de popi suplimentari, in afara celor de pe centru ? e totusi ceva lungime ...

#28
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on 14th January 2010, 09:42, said:

4.Sarmele care stau sub folie au rolul de a face un caroiaj ce ajuta folia sa stea intinsa si a nu-i da voie sa faca pungi unde sa stea apa de ploaie. Cele de pe lungimea solarului se pun din 15 in 15 cm, iar intre capriori dar paraleli cu ei se pun 3 sarme.


n-am inteles partea asta.  se pun sarme si INTRE capriorii acoperisului,paralel cu ei ? caci nu apar in poza ta, si, sincer, nici n-am vazut pana acum la solarii asa ceva.

Edited by DDuras, 27 January 2010 - 19:14.


#29
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDDuras, on 27th January 2010, 18:42, said:

nu merg si patrati de brad, arsi si dati apoi cu smoala pe portiunea ce sta in pamant ? ma gandesc ca n-ar avea moarte;  eventual date cu ulei ars laturile pe care va sta folia, si pe care se va forma condens vara.

Merg si de rasinoase dar vor putrezi mai repede. Putrezirea are loc chiar la suprafata pamantului.
Mai merge sa-i imbraci cu tabla de 0,3-0,4 mm pe portiunea care intra in groapa +10 cm si sa torni in groapa beton, nu pamant. Practic faci un manson de tabla prins in cuie de sita (shitza), iar la suprafata bagi spuma.




View PostDDuras, on 27th January 2010, 18:42, said:

cam ce grosime ar merge la capriori (patrati), la o distanta de la margine la centru de 3-4 m , FARA sa mai trebuiasca un rand de popi suplimentari, in afara celor de pe centru ? e totusi ceva lungime ...

10/8 sau 8/8 daca ai panta mai mare.
Oricum, bilele rotunde sunt cele mai rezistente la curbare.



View PostDDuras, on 27th January 2010, 20:13, said:

n-am inteles partea asta.  se pun sarme si INTRE capriorii acoperisului,paralel cu ei ? caci nu apar in poza ta, si, sincer, nici n-am vazut pana acum la solarii asa ceva.

Da, se pune pentru ca folia sa nu faca burti in care sa se stranga apa de la ploaie. Am uitat eu sa trec pe desen, scuze.

Edited by horia66, 17 March 2012 - 16:52.


#30
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on 27th January 2010, 20:02, said:

Merg si de rasinoase dar vor putrezi mai repede. Putrezirea are loc chiar la suprafata pamantului.

dar n-ai spus ce parere ai de ideea cu smoala - data cu smoala portiunea ce sta in pamant, eventual si 30-40 deasupra pamantului,daca zici ca sunt probleme in acea zona;  mie imi pare ca fiind cea mai simpla metoda.

de folosit o sa folosesc patrati de brad, caci mi-au ramas de la sarpanta casei si de la popit placa. am 8/8 , 10/10 , 10/12, parca si vreo 3 buc de 12/12.  ramane sa vad care unde ii pun.

#31
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDDuras, on 27th January 2010, 20:21, said:

dar n-ai spus ce parere ai de ideea cu smoala - data cu smoala portiunea ce sta in pamant, eventual si 30-40 deasupra pamantului,daca zici ca sunt probleme in acea zona;  mie imi pare ca fiind cea mai simpla metoda.

de folosit o sa folosesc patrati de brad, caci mi-au ramas de la sarpanta casei si de la popit placa. am 8/8 , 10/10 , 10/12, parca si vreo 3 buc de 12/12.  ramane sa vad care unde ii pun.


Smoala nu se foloseste, din ce stiu eu, pentru ca lemnul se va dilata si, smoala fiind casanta, va fi smolit degeaba.
Practic apa se va infiltra in stalp.

Daca tot ti-au ramas patrati, pune- de 180 pe margine si 300 pe centru, iar latimea fa-o de maxim 7 metri, dar mai bine de 6 metri.

#32
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ok.

da, poate fi o problema cu smoala (de fapt e un fel de bitum,mai moale decat smoala clasica, care nici nu stiu daca se mai gaseste)

ca sa nu abandonez de tot ideea ma mai gandesc la ceva: un amestec din bitumul asta cu ceva seu (asemanator masticului pt. altoit; bine, acolo se mai adauga si ceara/parafina).  in felul asta ar deveni mai unsuros si maleabil, nu cred ca ar mai crapa.

lungimea va fi de 10m, caci atat imi permite locul; n-ar merge un 7-8 latime ? cu niste capriori chiar si de 8/8 pusi ceva mai desi, n-as crede sa fie probleme chiar si doar cu singur rand de popi, central.

#33
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDDuras, on 27th January 2010, 21:55, said:

ok.

da, poate fi o problema cu smoala (de fapt e un fel de bitum,mai moale decat smoala clasica, care nici nu stiu daca se mai gaseste)

ca sa nu abandonez de tot ideea ma mai gandesc la ceva: un amestec din bitumul asta cu ceva seu (asemanator masticului pt. altoit; bine, acolo se mai adauga si ceara/parafina).  in felul asta ar deveni mai unsuros si maleabil, nu cred ca ar mai crapa.

lungimea va fi de 10m, caci atat imi permite locul; n-ar merge un 7-8 latime ? cu niste capriori chiar si de 8/8 pusi ceva mai desi, n-as crede sa fie probleme chiar si doar cu singur rand de popi, central.


Astea din petrol cam polueaza si produci sa mananci.
Merge cat vrei de lat, nu-i bai, cat timp poti sa-i asiguri o aerisire buna.
Sa-l faci cu 6 stalpi pe centru, nu cu 5, e mai rezistent la deschidere mai mare.

#34
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on 27th January 2010, 22:05, said:

Sa-l faci cu 6 stalpi pe centru, nu cu 5, e mai rezistent la deschidere mai mare.

6 stalpi ??????? adica popii verticali,nu ?  pai nici la sarpanta casei nu-i am asa desi !

eu ma gandeam sa pun doar 3. doi pe capete si unul in centru,cu talpa intre el si grinda orizontala.  cred ca vei zice ca sunt prea lungi 2 buc. la 5 m. cu un singur pop pe mijloc.
dar daca ar fi grinzi de 10/12 puse pe cant oare n-ar tine ? ma gandesc ca practic nici n-ai greutate pe "acoperis",doar daca s-o mai pune ceva zapada iarna.
dar parca n-as vedea indoita o grinda de 12.

#35
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDDuras, on 27th January 2010, 23:20, said:

6 stalpi ??????? adica popii verticali,nu ?  pai nici la sarpanta casei nu-i am asa desi !

eu ma gandeam sa pun doar 3. doi pe capete si unul in centru,cu talpa intre el si grinda orizontala.  cred ca vei zice ca sunt prea lungi 2 buc. la 5 m. cu un singur pop pe mijloc.
dar daca ar fi grinzi de 10/12 puse pe cant oare n-ar tine ? ma gandesc ca practic nici n-ai greutate pe "acoperis",doar daca s-o mai pune ceva zapada iarna.
dar parca n-as vedea indoita o grinda de 12.


Eu ti-am zis cum e bine sa-l faci ca sa nu se rupa de la greutatea plantelor sau sa ti-l mute vantul la vecini.
Tu faci cum vrei, dar la mine la tara i-a mutat vantul unuia la vecin un solar de 50/10 metri. :naughty:

#36
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
uau ! e adevarat ca la vant nu ma gandisem

partea cu greutatea plantelor recunosc ca n-am inteles-o.  cum adica ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate