Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10770 replies to this topic

#10549
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
La mine (un sat din TR), o data sau de 2 ori pe luna, firma de salubritate ridica sacii cu deseuri din platic. Tot multumita lor am scapat de resturile vegetale (3 tomberoane indesate si un snop mare) obtinute dupa desfiintarea gradinii.

#10550
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
In Sălaj nu vor să colecteze folia uzată. Să o fac bucăți este complicat (750m2 X 2buc). Să o aprind este ilegal.

#10551
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Să o îngrop?😱

#10552
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Adreseaza-te primariei de care apartii. Din cate stiu eu colectarea selectiva a deseurilor este obligatorie pentru toate UAT-urile. Ca unii se fac ca ploua asta e alta problema, dar poti suna la APM Salaj si faci o sesizare pentru refuzul de ridicare a foliei si eventual sa intrebi daca exista un loc unde o poti preda pentru reciclare.
Cu cativa ani in urma am fost in situatia ta, nu aveam unde sa predau deseurile textile rezultate din productie. Am fost "calcat" de APM, au vrut sa ma amendeze si le-am cerut sa-mi dea datele de contact ale unui centru de colectare care preia deseuri textile. Nu au avut nici un raspuns asa ca s-a lasat doar cu avertisment.

Edited by cotzi, 06 February 2022 - 18:46.


#10553
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Primariile din aceasta tara, au incheiat contracte banoase pentru ele, nu pentru cetatenii acestei tari. Si totul prin cetatenii care ii voteaza. O scuza penibila.  Acesti penibili (parerea mea ca sunt penali) au ales la tara sa faca selectarea gunoiului. De parca in zona rurala cantitatea de gunoi (indiferent de ce fel este) ar fi mult mai mare decat in zona orasaneasca. Hai sa va spun ce le bese mintea celor care vor gunoi selectat intr-o comuna din TR, guvernata de un rebut PNL. Odata pe saptamana  gunoi organic (coji de cartofi, morcovi, ceapa, usturoi, etc.), o data pe luna peturi de aluminiu si alte deseuri de plastic, o data pe luna deseuri din sticla, o data pe luna deseuri rezultate din hartia cu care ma sterg LA FUND, o data pe luna zat de cafea si alte gogorite inventate sau reinventate. De fapt anul trecut au refuzat sa preia acele tulpini vegetale de la rosii, castraveti, ardei etc. Am inteles ca cineva ar fi blocat casa primarului cu 2 remorci cu tulpini din gradina. Apoi dupa aceia au inceput sa le ridice din sate.

Pana la urma cei care ne ducem viata la tara suntem la mana rahatilor pe care ii votam, chipurile sa ne faca o viata mai buna.
Mi-am pierdut un parinte si cu certificatul de deces au refuzat sa il scoata de la plata anuala la gunoi. Asa a fost incheiat contractul, pe un an, justifacarea lor. Dupa acel asa zis contract (niciodata primaria nu a incheiat vreun contract cu cineva din sat, cu ai mei nici atat) primarul refuza sa imi puna la dispozitie acele contracte (cu ai mei, intre primarie si salubritate). Doar amenintari. Nu platesti te dau in judecata si multe altele. Imi este sila ca traiesc in Romania. Ma doare al dracului de tare, dar asta este realitatea !

#10554
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Mulțumesc pentru "încurajări".

#10555
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Romaneste, ii dai foc. Pe bucăți dacă e cazul. Sau o tai cât sa o bagi în saci, te duci în cel mai apropiat oraș și o împrăștii pe la tomberoane.
Idjoteniile astea cu reciclarea, obligativitatea colectării selective șamd sunt deocamdată povesti,  pana una alta tu ai o problema și atata timp cât nu exista o soluție asa cum visează ăștia, trebuie sa găsești o rezolvare rapida și de bun simt, ca nu e treaba ta sa rezolvi problema imbecililor care stau si emit legi cretine fără sa creeze și cadrul real sa poată fi respectate.
Asta e, dacă mai bine nu poți, nu o arunci aiurea pe câmp, găsești o varianta cât e posibil de normala/curata dar rapida și eficienta.
Când s-o putea altfel, faci altfel.

Edited by parintele, 07 February 2022 - 03:13.


#10556
fostrobi69

fostrobi69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.11.2017
La Stefanesti Arges, s-a intamplat minunea cu reciclarea(de cand s-a schimbat primarul), avem colectare gunoi menajer in fiecare saptamana, reciclabile (PET,folie plastic,hartie,sticla,cutii aluminiu,fier) de doua ori pe luna, craci si alte vegetale de doua ori pe luna (lunile martie-noiembrie)

Pentru reciclabile primim saci de la firma colectoare.
Deci omul sfinteste locul ,vezi Ciugud jud Alba

#10557
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Fumul de la polietilena arsa contine dioxina, un compus extrem de toxic si cancerigen. Eu nu as supraveghea un astfel de foc.... Mi-e greu sa cred ca nu exista in Salaj un centru unde se duc deseurile reciclabile...

P.S. Aviz si celor harnci care fac curat prin si pe langa gospodarie si ard peturile....

Edited by cotzi, 07 February 2022 - 14:39.


#10558
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View Postcotzi, on 07 februarie 2022 - 14:37, said:

Fumul de la polietilena arsa contine dioxina, un compus extrem de toxic si cancerigen. Eu nu as supraveghea un astfel de foc.... Mi-e greu sa cred ca nu exista in Salaj un centru unde se duc deseurile reciclabile...

P.S. Aviz si celor harnci care fac curat prin si pe langa gospodarie si ard peturile....
Peturile "curate" le colectează.😂

#10559
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
O idee pentru culturi nu prea înaltePosted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BO9j9Tow_oQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10560
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Mi-au cazut si mie ochii pe pliantul de reciclare de la firma salrerv. Scria clar ca nu colecteaza folia de la solar. Cand o fi sa o schimb, daca nu mi-o iau aia de vin saptamanal cred ca le-o duc si le-o las in fata sediului sa se descurce cu ea. Dar de fapt de ce sa ma mir ca la noi nici tetra pak nu colecteaza.

#10561
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Un solar de genul asta avea si taica-miu. Din plasa de Buzau. Fara stalpi fara nimic cu o usa incropita intr-o laterala.

#10562
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostVertixTM, on 11 ianuarie 2022 - 14:28, said:

Va citesc cu drag si spor (pe sărite ca e mult...) așteptând al meu solarel de 8x12x3.7
Pana la 20 Martie - data când va fi montat si dat spre folosire - adun date (ca e la moda) si va adresez câteva întrebări:

1. Vreau sa montez plasa verde de umbrire pe exteriorul solarului (petrecuta peste folie si întinsă in chingi). Pentru cei ce s-au mai întâlnit cu acest sistem de umbrire, care sunt sfaturile (densitate plasa, eficienta, etc)?
2. Având aerisire pe capete se justifica ventilarea mecanica sau este doar un moft la dimensiunea asta? (Puteam opta pentru aerisiri laterale dar fiind doua folii este mai complicat de ridicat folia din interior)

Câteva poze cu solarul comandat:
Attachment 1.jpg Attachment 2.jpg Attachment 3.jpg

Salutare....cum s-a intins folia pe interior? pare ca e folie si pe interior nu ?

ARcele sunt din fier-beton ?

#10563
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
La micul meu solar arcele din teava pvc 40 mm sunt fixate cu coliere din tabla zincata.
Folia ce se afla deasupra colierelor s-a gaurit/topit de caldura la o vara de folosinta.
Ma gandesc ce se poate intampla cu folia intinsa peste plasa tip Buzau

Edited by ProdanV, 14 May 2022 - 19:48.


#10564
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 16.10.2019
Ceva poze?

#10565
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
De la alţii Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WcGjNfupL6A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10566
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Asta e pe placul meu :)))) Fara fiare, electrozi si miros de service auto. Dupa atatia ani petrecuti printre fiare am ajuns sa urasc mirosul de fier :))))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate