Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10763 replies to this topic

#10531
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Asa simplu , speră că le da clientul

#10532
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 16.10.2019
Cine?
Patronul?

#10533
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postnoxes, on 01 decembrie 2021 - 15:49, said:

Revin cu solarul. Am luat de la Huns pana la urma.  
Ce dimensiune si ce pret ( ca aia is tare secretosi , trebuie sa-ti vada mutra ca sa-ti faca oferta Posted Image ) ?

#10534
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La mulți și Crăciun fericit !
Pentru un solar de 5x10 la ce ar trebui să fiu atent ? Mi-aș dori bare de cultura pentru ușurința la palisare . Cu aerisirea , uși acces nu prea știu cum să procedez . Vă multumesc anticipat pentru răspunsuri și îndrumări.

#10535
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Va citesc cu drag si spor (pe sărite ca e mult...) așteptând al meu solarel de 8x12x3.7
Pana la 20 Martie - data când va fi montat si dat spre folosire - adun date (ca e la moda) si va adresez câteva întrebări:

1. Vreau sa montez plasa verde de umbrire pe exteriorul solarului (petrecuta peste folie si întinsă in chingi). Pentru cei ce s-au mai întâlnit cu acest sistem de umbrire, care sunt sfaturile (densitate plasa, eficienta, etc)?
2. Având aerisire pe capete se justifica ventilarea mecanica sau este doar un moft la dimensiunea asta? (Puteam opta pentru aerisiri laterale dar fiind doua folii este mai complicat de ridicat folia din interior)

Câteva poze cu solarul comandat:
Attached File  1.jpg   72.45K   116 downloads Attached File  2.jpg   83.09K   101 downloads Attached File  3.jpg   72.57K   109 downloads

#10536
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
1. Plasă de umbrire cu densitatea de 40%
2. Sunt suficiente aerisirile pe capete la dimensiunea solarului tău

Recomand să-l poziționezi pe direcția N-S dacă îți permite spațiul

#10537
lorant19

lorant19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2020
Buna ziua!

Am posibilitatea sa achizitionez un solar de structura metalica la mana a doua. Este extrem de solid. Facut sa reziste la vant si zapada.

Am trei aspecte care ma ingrijoreaza si despre care as vrea sa va cer o parere (pentru ca nu ma pricep deloc):

1. solarul are 10 ani vechime, fierul a primit doar o mana de vopsea iar in momentul de fata prezinta urme de rugina. Nu pare sa fie nimic grav.  Structura/stabilitatea nu este afectata. Pare doar o problema estetica. Credeti ca e ok in conditiile in care l-as curata, trata, grundui si vopsi?

2. pe lateralele solarului si pe sus pe arce are trase sarme (acele sarme care ar avea menirea sa ajute folia la vant/zapadai). Sarmele sunt trase efectiv prin barile de fier (adica pentru fiecare sarma s-a gaurit fierul si s-a trat prin el, si tot asa pentru fiecare stalp si arcada pe lungime). Daca ajung sa il cumpar, as vrea sa renunt la acele sarme dar imi raman acele gaurele. Ar putea sa prezinte probleme in viitor? Ma gandesc in mod specific la condensul care ar putea patrunde in interior si la rugina care s-ar forma.

3. este vreo problema daca structura va fi taiata cu flexul si resudata (dpdv al stabilitatii intreb)?

Orice parere e binevenita ca sunt foarte habarnist la lucrurile astea. Multumesc!

#10538
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004

 VertixTM, on 11 ianuarie 2022 - 14:28, said:

Câteva poze cu solarul comandat:
1.jpg 2.jpg 3.jpg
Ce pret are?

#10539
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Cu tot cu transport si montare: 8400 Ron

#10540
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Au un site? Da-mi te rog pe PM daca vrei.

#10541
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Dati-mi si mie un sfat va rog. Anul asta vreau sa fac un sistem de palisare pentru ca m-am saturat de araci strambi si care in al 2-lea an se rup de la nivelul solului. Am decis sa-l fac din lemn patrat 70*70*210 cu suporti de tabla zincati. 2 randuri de cate 7 stalpi la distanta de 2 metri unul de altul.
Distanta intre aceste 2 siruri paralele nu sunt hotarat daca sa o fac  - 2 metri si atunci am 3 randuri cu 1 metru intre ele si pot sa fac traversele din scandura de gard de 2metri pe care o am deja in magazie
                                                                                                                sau
                                                                                                            - 2,4 metri si atunci am 4 randuri cu 80 cm intre ele iar ca traversa as folosi tot lemn patrat 70*70*240 pe care trebuie sa ii cumpar ( 7 bucati).

Daca socotesc o distanta intre plante pe rand de 40 cm as avea loc in primul caz pentru 90 de plante iar in al 2-lea pentru 120.

Materialele arata cam asa in afara de scandura pe care o am si care oricum va face legatura in ambele cazuri intre stalpii de pe un rand ( longitudinal ) iar in cazul 2 ar putea fi folosite si ca traverse.

https://www.hornbach...186/produs.html

https://www.leroymer...-x-210-mm/31529

Intre cele 2 randuri, cel intermediar ( sau cele 2 intermediare in cazul 2 ) va fi din sarma zincata care va trece prin niste scoabe atasate pe fiecare traversa, cu intinzator la cap.

#10542
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Acum 3 ani am construit din teava rectangulara 30 x30 minunea din poza de mai jos. Grunduit si vopsit rezista 10 ani cu siguranta, eventual intretinuta dupa cativa ani (la mine nu e cazul inca). Daca o vrei modulara/demontabila/prelungibila o conectezi mecanic cu coltare si suruburi. Apoi palisezi cu ata si cleme ca in solar. Dimensiunea la ce am facut eu este: 220h x 60l x 600L mm iar in pamant 300 mm. Partea din pamant poate fi grunduita cu material bituminos. Ieftin si eficient.


Attached File  palisare.jpg   114.31K   39 downloads


https://www.dedeman....p=0&osa=0&upf=1

Edit: Eu am pus 4 astfel de sisteme in randuri pralele si plasa peste ele...

Si daca vrei sa fie nesimtit de ieftin poti sa faci din teava de 15 x 15 x 1.5 mm prinse in puncte de sudura fara sa le mai grunduiesti/vopsesti. De tinut va tine mai putin iar pretul e de rasul vecinilor, iar reparatile o joaca.

https://www.dedeman....-5-mm/p/6006337

Edited by VertixTM, 12 January 2022 - 15:37.


#10543
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Azi am cumparat de la Brico 21 de stalpi de-astia :
Asa ca la primavara trebuie sa ma descurc cu astia si cu scandurile mele. Pana la urma cred ca voi face 4 randuri. Vorba romanului: "mai mult mai bine" Stalpii sunt foarte ok dupa parerea mea iar costul mi se pare rezonabil

https://www.bricodep...-uc4-verde.html

M-am dus si i-am ales eu bucata cu bucata. Apropos nu va apucati sa comandati online asa ceva. Eu am dat la o parte circa 50% care erau crapati. Unde credeti ca ajung aia pe care i-am dat eu la o parte? La cei care comand on-line

Edited by gabiroa, 12 January 2022 - 23:04.


#10544
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
si eu trebuie sa fac o alegere o alegere pentru la primavara ...

intre 6 metri la 30 RON  http://www.dedeman.r...-5-mm/p/6006337 si 2,4 metri la  36 RON  http://www.bricodepo...-uc4-verde.html

cred ca rigiditatea si rezistenta (si pretul) favorizeaza prima alegere; desi imi place mai mult lemnul

#10545
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Daca ai aparat de sudura si te pricepi oleaca, intradevar iesi mai ieftin cu fierul. Eu nici nu am sudat vreodata nici aparat nu am asa ca m-am orientat spre lemn. Am mai lucrat cu stalpi de-astia cu camasuiala batuta in pamant si e o varianta mai scumpa dar mai zdravana decat poate parea la prima vedere. Am facut 2 platforme pe care am montat 2 carashcambete. Una e magazie iar cealalta WC.
La lemn mai e si dezavantajul ca trebui sa-l tot dai cu lac. Magazia aia a mea e din lemn si trebuie in fiecare an sa o dau cu lac altfel o strica soarele, ploile. WC-ul e din plastic ( de fapt el se vrea tot o magazie, shed cum zic englezoii ). In schimb in octombrie 2019 a fost grindina puternica la Lumina si mi-a spart acoperisul si un perete  la WC in vreo 12 locuri, noroc ca e panou dublu si am reparat cu silicon de exterior. Magazia de lemn nu a avut nici pe dreaq acoperisul fiind din sindrila bituminoasa. Avantaje si dezavantaje ....

Edited by gabiroa, 13 January 2022 - 10:39.


#10546
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Deci de-acu s-a lamurit treaba pana la un punct. Voi avea 7 porti de 2,4 m inaltime si de 2,4 metri latime , fiecare confectionata din 3 stalpi de lemn de 7*7*240. Aceste porti vor fi la distanta de 2 metri una de alta. Axul acestui adapost va fi pe directia N-E  S-V. Deci practic pe latura exterioara de pe N-V nu am nevoie de umbrire. Dar pe partea de S-E am neaparat nevoie sa cobor cu plasa in jos pentru a proteja primul rand de tomate ( sau ardei nu stiu inca cum le voi pune ). Si atunci cum ar fi bine sa fac schema de plantare avand in vedere ca trebuie sa ma incadrez in cei 2,40 si dupa ultimul rand de pe S-E trebuie cumva sa cobor plasa de umbrire pana aproape jos pentru a umbri si randul acela? Eu ma gandesc ca ori pun numai 3 randuri la 1 metru unul de altul si imi raman 40 de cm pe exterior sa cobor plasa, sau fac o schema de 60-90-60 si castig un rand in plus, imi raman totusi 30 de cm pe exterior la partea cu soarele pentru plasa. Credeti ca e prea inghesuita ?

#10547
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Am nevoie de sfatul vostru. Fac un solar pt casa de 5x3.6m din ppr de 32. Nu ma pricep la sudat și nu am scule pentru asta.
1.  Să îl fac tot semirotund cu înălțimea la coama de 2.6 m  sau cu pereți laterali drepți 2 m și acoperișul semirotund tot cu 2.6m la coama? Care ar fi mai rezistent?
2. Capetele vreau sa le las complet neacoperite cu folie și sa pun folie completa pe acoperiș și laterale. Evident totul cu o prindere solida a dolarului în pământ. Nu stau acolo și voi ajunge la solar maxim de 2 ori pe saptamana. Irigare prin picurare cu autatizare.E o idee buna sa las capetele complet descoperite sau îl umfla vântul și rupe folia?

Dintre aceste 2 modele as dori sa aleg dolarul pe care îl voi face. Care mă sfătuiți că e mai rezistent și mai practic?

Edited by Constantin1975, 23 January 2022 - 12:01.


#10548
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009
Help!
Cum procedați cu folia uzată?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate