Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

MUNCA IN GRECIA SI CIPRU CINE NE POATE AJUTA?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
adrianmurad26

adrianmurad26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.01.2010
:notangel:Buna ziua si Sarutmana am lucrat 3 ani in cipu acolo facand si o scola de bucatari dar  avenit vremea sa incer altceva si am zis anul acetsa as vrea sa incerc grecia !! desi am neamuri acolo mi-e nu mi-a placut niciodata sa apelez la ele  ci sa ma descurc singur pe spatele meu .Am gasit o firma in bucuresti se numeste eurolife consulting  este pe calea plevnei cu sediul de 4 ani dar este cam neseriosa ...am vb inainte de sarbatori despre un posta la un hotel de 4-5* si surpriza cand sun dupa sarabatori nu mai raspundea la nici un numar de telefon( 6)  am mirosit imediat ca e ceva necurat si am lasato balta .Acum am vb cu un prieten din constanta si am gasit o alta firma EUROJOBS RECRUITMENT cu sediul in constanta si care a venit cu o oferta buna zik eu 200euro comision+150ron taxa de inscriere  !! acum va rtog frumos sa imi spuna cineva cate ceva despre firma asta sau una de incredere !!!   :thumbup:

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Nenumarate firme de recurate a fortei de munca de pe piata din Romania ofera contracte pentru oameni pe care-i duc in Cipru ori Grecia dar si alte tari dar, odata ajunsi acolo foarte multi oameni au constatat ca firmele unde au ajuns sa lucreze i-au sugerat sa arunce contractele la gunoi declarindu-le nule.

De fapt, firmele din strainatate spun ca firma de recrutare X din Romania nu era imputernicita sa incheie un contract in numele acesteia, sa ca in mass media a u fost date cazuri fara numar cu firme facute peste noapte care recrutau oameni contra unor sume apoi ai abandonau in strainatate.

1) Verifica firma respectiva de cand este pe piata de recrutarea fortei de munca pentru strainatate.

2.) Avizul Oficiului pentru Ocuparea Fortei de Munca in care se mentioneaza faptul ca postul pe care doreste sa-l ocupe persoana straina este disponibil si nu vine in concurenta cu un cetatean al statului respectiv.

3.) Fiecare dintre voi cautati in mass media dar si prin intermediul internetului dupa numele firmei daca are antecedente negative, implicari in scandaluri cu tepe etc, aceste informatii te pot ajuta pe tine si pe oricine sa nu devina victima unor excrocherii.

4.) Firma de recrutarea fortei de munca X este si trebuie sa fie inregistrata la Inspectoratul de Munca pe raza judetului unde-si are sediul si altele.

De asemenea nu uita ca un astfel de contract trebuie sa contina din start clauze obligatorii precum, exemple:

-durata contractului,
-tarif,
-orarul de lucru,timpul de repaus
-functia, meseria ocpata, dar si alte clauze extrem de importante care prin natura lor sunt concepute sa ofere o protectie sociala, o garantie a angajatului/angajatei.

Nu uitati intotdeauna ca astfel de firme care nu-si respecta contractul risca amenzi intre 5.000 si 10.000 roni.

Nota Informati-va bine deoarece intoteauna sunt oameni din cadrul unei firme facute peste noapte care pot afirma ca au fost in strainatate cu firma X, s-au imbogatit etc.

Orice firma isi poate lua biroul, telefonul, fax-ul si calculatorul dupa cateva tepe si-si muta sediul in alt oras/judet.

O firma serioasa are cativa zeci de angajati cu experienta in domeniu, are vechime in recrutarea fortei de munca, asta in viziunea mea cel putin.

Edited by Header, 12 January 2010 - 14:59.


#3
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
Stie cineva ce chirii se practica in Cipru?
M-ar interesa in mod special in Nicosia, un apartament cu living+ o camera, macar preturi estimative

#4
adrianmurad26

adrianmurad26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.01.2010

View PostPharrell25, on 4th March 2010, 06:39, said:

Stie cineva ce chirii se practica in Cipru?
M-ar interesa in mod special in Nicosia, un apartament cu living+ o camera, macar preturi estimative
pai sa sti asa cam in jur de 350-400 euro ku apa  si nu stiu daca inklude si kurent!!!! eu am stat in cipru aproximativ 5 ani!!1

View PostHeader, on 12th January 2010, 14:59, said:

Nenumarate firme de recurate a fortei de munca de pe piata din Romania ofera contracte pentru oameni pe care-i duc in Cipru ori Grecia dar si alte tari dar, odata ajunsi acolo foarte multi oameni au constatat ca firmele unde au ajuns sa lucreze i-au sugerat sa arunce contractele la gunoi declarindu-le nule.

De fapt, firmele din strainatate spun ca firma de recrutare X din Romania nu era imputernicita sa incheie un contract in numele acesteia, sa ca in mass media a u fost date cazuri fara numar cu firme facute peste noapte care recrutau oameni contra unor sume apoi ai abandonau in strainatate.

1) Verifica firma respectiva de cand este pe piata de recrutarea fortei de munca pentru strainatate.

2.) Avizul Oficiului pentru Ocuparea Fortei de Munca in care se mentioneaza faptul ca postul pe care doreste sa-l ocupe persoana straina este disponibil si nu vine in concurenta cu un cetatean al statului respectiv.

3.) Fiecare dintre voi cautati in mass media dar si prin intermediul internetului dupa numele firmei daca are antecedente negative, implicari in scandaluri cu tepe etc, aceste informatii te pot ajuta pe tine si pe oricine sa nu devina victima unor excrocherii.

4.) Firma de recrutarea fortei de munca X este si trebuie sa fie inregistrata la Inspectoratul de Munca pe raza judetului unde-si are sediul si altele.

De asemenea nu uita ca un astfel de contract trebuie sa contina din start clauze obligatorii precum, exemple:

-durata contractului,
-tarif,
-orarul de lucru,timpul de repaus
-functia, meseria ocpata, dar si alte clauze extrem de importante care prin natura lor sunt concepute sa ofere o protectie sociala, o garantie a angajatului/angajatei.

Nu uitati intotdeauna ca astfel de firme care nu-si respecta contractul risca amenzi intre 5.000 si 10.000 roni.

Nota Informati-va bine deoarece intoteauna sunt oameni din cadrul unei firme facute peste noapte care pot afirma ca au fost in strainatate cu firma X, s-au imbogatit etc.

Orice firma isi poate lua biroul, telefonul, fax-ul si calculatorul dupa cateva tepe si-si muta sediul in alt oras/judet.

O firma serioasa are cativa zeci de angajati cu experienta in domeniu, are vechime in recrutarea fortei de munca, asta in viziunea mea cel putin.
foarte bine de stiut  !!!!!

#5
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010

View Postadrianmurad26, on 5th March 2010, 11:26, said:

pai sa sti asa cam in jur de 350-400 euro ku apa  si nu stiu daca inklude si kurent!!!! eu am stat in cipru aproximativ 5 ani!!1
Multumesc frumos

#6
ann6

ann6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2010
Buna , imi spune si mie cineva daca a fost cu vreo firma de recrutare din Cluj in Cipru , care ar fi aceasta si daca a meritat? Mersi

#7
ACOLEGYU

ACOLEGYU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2010

View Postann6, on 17th May 2010, 10:30, said:

Buna , imi spune si mie cineva daca a fost cu vreo firma de recrutare din Cluj in Cipru , care ar fi aceasta si daca a meritat? Mersi



Scuzama ,
Mi sa oferit si mie o oferta de la firma pe care o mentionezi .
Ai plecat ?
Daca da cum a fost ?
Au fost ok ?

#8
lukyeug

lukyeug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2012
Aveti grija daca apelati la aceasta firma EUROJOB RECRUITMENT  din Constanta  http://eurojobrecruitment.com/ unde este administrator Dl. NURCIU GEORGE. Eu si inca 6 persoane cunoscute  am apelat la serviciile acestei firme inca din septembrie 2011 si am rams cu banii dati si fara loc de munca. Cine stie cati mai sunt la fel de naivi ca si noi. Aveti MARE GRIJA!

#9
nasty79

nasty79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2012

View Postlukyeug, on 17th March 2012, 17:10, said:

Aveti grija daca apelati la aceasta firma EUROJOB RECRUITMENT  din Constanta  http://eurojobrecruitment.com/ unde este administrator Dl. NURCIU GEORGE. Eu si inca 6 persoane cunoscute  am apelat la serviciile acestei firme inca din septembrie 2011 si am rams cu banii dati si fara loc de munca. Cine stie cati mai sunt la fel de naivi ca si noi. Aveti MARE GRIJA!
am primit prin email contract de munca care ar trebui sa il semnez si sa il trimit inapoi si sa trimit intr-un cont 50euro in 2 zile ca altfel pierd postul de ospatar la un hotel in Grecia pe insula Mykonos,95 la suta din mine stie cae teapa dar sunt si disperat sa ma duc sa muncesc.cine are informatii despre eurojob recruitment sa ma ajute.

#10
larisalo

larisalo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2012
CE AI FACUT?AI TRIMIS BANII?MIE MI-A SPUS ACELASI LUCRU,URMEAZA SA VIREZ 50 E INTR-UN CONT.E CEVA SERIOS SAU E TEAPA?

View Postnasty79, on 21st May 2012, 18:33, said:

am primit prin email contract de munca care ar trebui sa il semnez si sa il trimit inapoi si sa trimit intr-un cont 50euro in 2 zile ca altfel pierd postul de ospatar la un hotel in Grecia pe insula Mykonos,95 la suta din mine stie cae teapa dar sunt si disperat sa ma duc sa muncesc.cine are informatii despre eurojob recruitment sa ma ajute.




CE AI FACUT?AI TRIMIS BANII?MIE MI-A SPUS ACELASI LUCRU,URMEAZA SA VIREZ 50 E INTR-UN CONT.E CEVA SERIOS SAU E TEAPA?

#11
Zacharia1

Zacharia1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2013
Buna ziua,

Am un anunt pentru romanii din Grecia care ar fi interesati de o colaborare. In Grecia exista un numeros public pentru produsul nostru.

Cautam comercianți cu amanuntul / distribuitori pentru CALENDARUL  NOSTRU ORTODOX, HOMOERTOTIC DE PERETE.
Oferim CONDITII FOARTE BUNE de vanzare.
Dacă sunteți interesat trimiteti-ne un e-mail la [email protected]

Acest produs nu este destinat pentru a fi utilizat în scopuri religioase. Este o lucrare de expresie artistică,de comentarii politice și sociale pentru promovarea modernitatii și dinamismului  persoanelor implicate în Biserica Ortodoxa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate