Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

despre facultatea de informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
Salut!
am si eu nevoi de un sfat...tocmai am terminta o facultatea si vreau sa incep alta...facultatea de informatica...pentru ca lucrez in domeniul IT si vreau sa am o diploma legata de acest subiect.Credeti ca se merita? sau nu se mai cer diplome etc conteaza daca ai terminat o fac de info atunci cand te duci sa te angajezi in domeniul IT? sau conteaza mai mult cursurile particulare? gen microsoft , cisco etc --de chestia asta sunt cel mai curios...asa ca va rog sa imi impartasiti si mie din experienta voastra :)
Apoi as vrea sa fac  o facultate evemtual la fara frecventa sa fie o facultate "usoara" adica sa ma pot duce sa iau un examen cu un nivel satisfacator de cunostinte...deci sa nu fie pe  acolo profesori imbecili . As vrea doar o facultate de stat ca astea sunt mai ieftine.Iar admiterea sa se bazeze pe concurs de dosare  :P .Ce sfaturi imi dati?La ce facultate sa ma duc?

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Eu cred ca o certificare Microsoft, CISCO, Oracle cantareste mai mult in CV decat o diploma de facultate.
La orice facultate cu profil IT te-ai baga o sa te lovesti de muulta matematica, poate chiar si fizica/electronica si nu cred ca exista vreo facultate fara profesori imbecili.
In privinta taxei, in cele mai multe cazuri, cele particulare au taxa mai mica decat cele de stat.

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
eu cred ca mai bine te apuci si inveti singur, sa poti demonstra la un interviu ca stii....

#4
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
@horatzica - in principiu si eu sunt de aceeasi parere...dar nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca o facultate de informatica implica mai multa experienta mai mult studiu cel putin in ochii unui angajator(parerea mea).Pe de alta parte stiu ca multe dintre materiile studiate nu au nici o legatura cu "informatica", dar chiar nu exista in tara asta o facultatea de informatica la care sa se studieze in principiu doar informatica? si plus de asta ma gandesc la faptul ca multe din cursurile astea particulare costa si foarte mult...si nu sunt tocmai foarte accesibile...ma rog
Alta intrebare care imi vine in minte sau cred ca s-ar gandi un angajator la asa ceva: Daca iti place informatica de ce nu ai dat la facultatea de informatica?

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

StormRider, on Jun 10 2005, 10:50, said:

Alta intrebare care imi vine in minte sau cred ca s-ar gandi un angajator la asa ceva: Daca iti place informatica de ce nu ai dat la facultatea de informatica?

<{POST_SNAPBACK}>

...pentru ca am vrut sa-mi largesc orizontul cunoasterii :D

Edited by mufa, 10 June 2005 - 11:00.


#6
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002

StormRider, on Jun 10 2005, 11:50, said:

... si plus de asta ma gandesc la faptul ca multe din cursurile astea particulare costa si foarte mult...si nu sunt tocmai foarte accesibile...
Alta intrebare care imi vine in minte sau cred ca s-ar gandi un angajator la asa ceva: Daca iti place informatica de ce nu ai dat la facultatea de informatica?

<{POST_SNAPBACK}>

Gandeste-te cat dai pe 4 ani de fac.
Raspuns posibil: ca in .ro nu se face informatica in fac. Este doar un curs aditional la multele cursuri de mate, fizica, electronica, economie, etc. Plus ca si alea care se fac mi se par lipsite de sens. Inca mai exista cursuri de fox, pascal, prolog sau mai stiu eu ce. Nu zic, au si astea o utilitate dar sa nu se intinda pe cate un an, doi.

#7
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Eu sunt la Facultatea de Matematica-Informatica in anul 4 din cadrul Universitatii Spiru Haret , insa cam 80-85% din materii sunt matematica ! Nu ti-as recomanda aceasta facultate , cat despre programe ... doar c++ se face in 4 ani de zile si te mai invata ceva la baze de date mysql ! Am inteles ca la Romana-Americana se face multa informatica , dar nu mai tin minte ce facultate , parca Informatica manageriala. O facultate de informatica pura nu se gaseste in Romania , eu cel putin asa stiu. Nu ii inteleg pe cei care zic ca nu iti trebuie o diploma care sa ateste ca ai terminat o facultate ce a implicat si informatica , DESIGUR CA ITI TREBUIE , uite un ex. : daca nu ai pile , dupa ce depui cv-ul la firma , nici nu te mai cheama la interviu daca nu vad scris acolo o diploma ceva , asa ca ... cum sa le demonstrezi ce calitati ai daca nu te cheama ? Niste cursuri din astea de informatica certificate de Ministerul Educatiei si al Muncii sunt un plus in cv , asa ca sunt bune , nu la fel de bune ca o diploma de facultate , insa decat nimic ...

#8
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002

flex21, on Jun 10 2005, 12:39, said:

Eu sunt la Facultatea de Matematica-Informatica in anul 4 din cadrul Universitatii Spiru Haret , insa cam 80-85% din materii sunt matematica ! Nu ti-as recomanda aceasta facultate , cat despre programe ... doar c++ se face in 4 ani de zile si te mai invata ceva la baze de date mysql ! Am inteles ca la Romana-Americana se face multa informatica , dar nu mai tin minte ce facultate , parca Informatica manageriala. O facultate de informatica pura nu se gaseste in Romania , eu cel putin asa stiu. Nu ii inteleg pe cei care zic ca nu iti trebuie o diploma care sa ateste ca ai terminat o facultate ce a implicat si informatica , DESIGUR CA ITI TREBUIE , uite un ex. : daca nu ai pile , dupa ce depui cv-ul la firma , nici nu te mai cheama la interviu daca nu vad scris acolo o diploma ceva , asa ca ... cum sa le demonstrezi ce calitati ai daca nu te cheama ? Niste cursuri din astea de informatica certificate de Ministerul Educatiei si al Muncii sunt un plus in cv , asa ca sunt bune , nu la fel de bune ca o diploma de facultate , insa decat nimic ...

<{POST_SNAPBACK}>

Eu nu ma refeream la cursuri certificate de ministere ci la certificari recunoscute in toata lumea: Microsoft, Cisco, Oracle.

#9
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
pai stai putin...eu singurele cursuri serioase pe care le stiu sunt cele mari gen Microsoft etc stiu ca exista tot felul de cursuri gen " vino si invata sa folosesti un calculator"&shit dar astea nu cred ca merita vreo atentie; nici cele cu european computer driving license ...nu cred ca merita atentie, adica cel putin din cate am auzit eu...adica eu nu as numi un curs de la microsoft ca doar "un plus la cv" sau un CCNA, un CCNP...parerea mea.

Edited by StormRider, 10 June 2005 - 11:48.


#10
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
@StormRider:
1) Unde lucrezi si pe ce pozitie? Zici ca lucrezi in "domeniul IT"...
2) La ce te ajuta a 2-a facultate?
3) Informatica (adevarata) fara matematica, nu exista.
4) Iti recomand Informatica din Facultatea de Matematica (Universitate). Restul nu exista.

#11
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Eu sunt la Matematica-Informatica in Iasi. Mi se pare o porcarie ce zice @africanul invat o gramada de porcarii din matematica care nu au nici o aplicatie in informatica si tocmai la matematica te rupe profesorii si vor sa inveti niste tampenii care nu iti vor fi utile niciodata

Da la ceva de Informatica din prima

Edited by Takeshy, 10 June 2005 - 12:13.


#12
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005

Africanul, on Jun 10 2005, 11:51, said:

@StormRider:
4) Iti recomand Informatica din Facultatea de Matematica (Universitate). Restul nu exista.

<{POST_SNAPBACK}>


Am facut-o eu pe aia (la Iasi, la Al. I. Cuza). E o porcarie de facultate.

Cursurile de informatica adevarata sunt:

Anul I: Birotica, Algoritmica si programare (curs bun, se fac tehnici de programare).
Anul II: Tehnici de progr. in C, C++, Arhitectura calc., Sisteme de operare (cursul se face cu un prof care habar nu are ce-s alea drepturi in Linux/Unix), Programare orientată obiect (Visual Basic !!!!!!).
Anul III: Progr. WINDOWS (Visual Basic II), Retele de calculatoare (curs extraordinar de bun, se face cu un tip care chiar stie si poate sa-ti raspunda la absolut orice intrebare), Programare Web (HTML......acelasi prof de la VB I si II). Optional: Programare paralela (se face cu acelasi personaj de la SO. Problema lui e ca are vreo 60 de ani si nu a vazut pana acum vreun sistem multiprocesor, asta ca sa nu mai spunem ca nu stie ce-i ala thread.)
Anul IV: Metode numerice pentru ecuatii diferențiale (se face cu o tipa care invata algoritmii pe de rost, daca-i schimbi numele variabilelor se pierde, in general habar n-are ce-i cu ea), Inteligență artificială și algoritmi genetici (nu stiu cu cine se face, nu era pe vremea mea). Structuri si baze de date (aceeasi tipa de la MNEDP, asta a fost singurul examen din viata mea la care stiam ULTIMELE 2 cursuri, din cauza ca ea abia la ultimele 2 a reusit sa ajunga la sql, eu as redenumi cursul asta: Istoria SGBD-urilor).

Pentru carcotasi:
http://www.math.uaic...E_INF_2005.html

Cam asta e facultatea de matematica, sectia informatica de la UAIC..... Nu vreau sa-mi amintesc de cursurile de analiza1+2+3+4, probabilitati, statistica, modelare stochastica, analiza functionala, teoria multimilor samd.....

Sfatul meu....cei care vrei sa invatati informatica: NU VA INSCRIETI LA ACEST PROFIL. Veti termina facultatea si veti fi mai slabi si ca informaticienii si ca matematicienii.......

Peace.

#13
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
European Computer Driving Licence e bun de ceva?

#14
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

maxy, on Jun 10 2005, 12:32, said:

European Computer Driving Licence e bun de ceva?

<{POST_SNAPBACK}>


Eu cred ca asta e mai mult pt secretare, nu e pt cei care lucreaza in it.

#15
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005
Haideti sa va spun eu ce e bun.....

Comptia A+ si Network+

....si pentru cei care vor mai mult:
Cisco: CCDP (dupa CCNA si CCDA), CCIP (dupa CCNA),
D=Design, I=Internetworking.

#16
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
@Takeshy &  u9511160 : Africanul a mentionat ca e vorba de UNIBUC, nu aia din Iasi.

#17
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Da. Permisul european de conducere a calculatorului este foarte important la CV. Desii este o banalitate, da foarte bine in Europa asta si mai toti angajatorii se uita dupa el. Asta dac nu cumva vrei sa lucrezi in IT si ai niste certificate adevarate.

#18
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003

Takeshy, on Jun 10 2005, 12:12, said:

Eu sunt la Matematica-Informatica in Iasi. Mi se pare o porcarie ce zice @africanul invat o gramada de porcarii din matematica care nu au nici o aplicatie in informatica si tocmai la matematica te rupe profesorii si vor sa inveti niste tampenii care nu iti vor fi utile niciodata
Da, asa am crezut si eu mai demult. Dar in timp am cam fost nevoit sa recunosc ca informatica==matematica. Poate daca vrei sa faci programe in flash, nu iti trebuie, insa daca lucrezi la un joc sau ceva asemanator, matematica e de baza. Foarte des aud de notiuni pe care nu dadeam 2 bani in facultate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate