Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ne așteaptă o nouă catastrofă financiară anul acesta

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Deci:

Quote

Criza economică nu s-a încheiat. În fapt, abia a început, este de părere Simon Johnson, un reputat economist din Statele Unitea. Johnson, fost director al Fondului Monetar Internațional, a declarat la postul TV CNBC că există posibilitatatea apariției, în perioada imediat următoare, a unei catastrofe financiare."În Statele Unite ne bazăm pe faptul că statul o să salveze la infinit băncile, așa cum a făcut-o în septembrie 2008 și în lunile care au urmat. În general, există credința că nu se pot succede două crize financiare, iar oamenii sunt liniștiți, în timp ce noi ne pregătim în următoarele 12 luni pentru o nouă catastrofă finaciară", a spus Johnson într-un interviu la CNBC.

Economistul crede că băncile nu au învățat nimic din criză. Activele celor mai mari șase bănci din SUA reprezintă 60% din PIB. Ele s-au mărit în timpul crizei, iar marii jucători pe piețele financiare sunt gata să-și asume noi riscuri. Dacă băncile spun că nu-și asumă riscuri, este pentru că nu-și dau seama că o fac. Noua frontieră pentru criză sunt piețele emergente, în care băncile sunt pregătite să investească, rerspectiv țări precum Kazahstanul.

Vorbind despre modul în care ar putea fi evitată o nouă criză, Simon Johnson a spus că "Statul este îngrijorat, dar nu știe ce să facă, iar băncile au început să se comporte într-un mod cu adevărat iresponsabil", investind în diverse bunuri sau în țari precum China, unde toată lumea crede că vor crește prețurile.

Johnson crede că și următoarea economie puternic afectată va fi cea chineză: "Piața chineză este foarte greu de "descifrat. Se merge pe scenariul din Japonia de la finalul anilor 80 când lucrurile mergeau atât de bine în domeniul imobiliar. Atunci toată lumea vedea Japonia care fiind numărul unu în economia mondială, așa cum este cazul Chinei acum. Apoi vine crashul. Sunt multe depozite în China, așa cum au fost și în Japonia, însă criza de acum de pe plan mondial schimbă lucrurile și de aceea trebuie să ne gândim că situația este diferită față de anii 90. Am putea avea o criză puternică a sistemului bancar urmată de probleme în economia reală. Dinamica schimburilor valutare va avea un impact asupra întregii lumi", a spus Johson.

Simon Johson a fost consilier economic  și director al Departamentului de Cercetare al FMI din martie 2007 până în august 2008.  Este expert în sectorul financiar și în crize economice. Americanul a lucrat în ultimii 20 de ani pentru prevenirea și micșorarea efectelor crizelor și pentru dezvoltarea creșterii economice în țările dezvoltate, dar și în țari cu economie emergentă sau în curs de dezvoltare.

sursa

Argumentele lui, desi sunt lipsite de substanta in sensul ca nu da exemple concrete, par credibile.Variabila "China" ne poate pune pe ganduri. Ce parere aveti?!

Edited by gugutata, 12 July 2010 - 10:14.


#2
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
China se bazeaza foarte mult pe numarul mare de locuitori, care implica o mare forta de munca, buna si ieftina. Nu inteleg de ce China este o mare superputere mondiala ? Ca mare parte din piata este detinuta de multinationale, deci ele aduc cresterea economica. Daca impartim cresterea economica la numarul de locuitori, rezulta ca cetatenii chinezi traiesc sub limita saraciei, au un trai foarte redus, nu ca in porcariile de statistici oficiale.

Legat de ce spune acest baiat, e clar ca el a ramas cu relatii pe la FMI, si de ce nu cred ca el poate conduce din umbra un departament de la FMI. Eu cred ca are dreptate omul, sigur stie mai multe decat noi toti la un loc.

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostGabysh, on 13th January 2010, 22:26, said:

Eu cred ca are dreptate omul, sigur stie mai multe decat noi toti la un loc.
sa vedem de ce ar avea dreptate:

Articol din 13 Ianuarie

Quote

Even residents find it peculiar:

Gloria Gu paid $483,000 for an apartment near Shanghai’s financial district so her 3-year-old son could attend one of the city’s best kindergartens. Six months later, a similar place in her building sold for $615,000.

“Prices are way past reasonable,” said Gu, 31, a food company manager who bought her three-bedroom, 140-square-meter (1,507-square-foot) apartment in the Pudong area in May. “The market is too good to be true.”

Quote

orrowers are maxing out all available lines of credit, fearing that they might miss out on this extraordinary opportunity. Luo Yan and her husband took out the maximum amount of money possibe according to China Daily:

Thirty-year-old Luo Yan and her husband raced to complete the purchase of a three-bedroom apartment in Shanghai with the help of an 800,000 yuan ($117,000) mortgage. The amount they borrowed was the maximum they qualified for.

"I am afraid that if we don't do something now, we will certainly miss the boat," Luo said.

Joe Zhou, research head at property consultants Jones Lang LaSalle, said in the following months, "we expect house prices will remain at a high level, bolstered by increasingly strong demand and limited supply."

Quote

China could be the next Dubai, says Jim Chanos. Note that he has a pretty good track record of spotting bubbles.

Goldman Sachs vinde

Quote

The bank just dumped some Shanghai property (Remember, these were the guys who even saw the US housing bubble popping!).
Aceeasi problema dezvoltata si in businessweek. Citind povestile astea, parca am un deja-vu -_- .

Edited by gugutata, 14 January 2010 - 15:15.


#4
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006
ce este sigur este faptul ca nu s-a terminat aceasta criza economica si ca este departe de a se fi terminat iar si sincer cred ca mai devreme sau mai tarziu va veni o criza ecomica care ne va afecta si mai mut si va fi una a bunurilor , nu cred in aceasta crestere economica  la infinit a Chinei cred ca in 10-12 ani si china va fi lovita de o criza iar aceasta criza va fi cauzata de faptul ca tarile in care hina exporta foarte mult si in care somajul face ravagii vor realiza ca o tara nu poate trai la nesfarsit doar din servicii si atunci se vor schimba diviziunile muncii, tot mai multe tari vor alege sa isi dezvolte sectorul industrial si agricol in detrimentul serviciilor , si atunci va incepe o criza mult mai mare decat este in momentul de fata.
cat despre un raspuns la iesirea din criza economica am gasit ceva aici

#5
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostTuvene, on 21st January 2010, 00:30, said:

ce este sigur este faptul ca nu s-a terminat aceasta criza economica si ca este departe de a se fi terminat iar si sincer cred ca mai devreme sau mai tarziu va veni o criza ecomica care ne va afecta si mai mut si va fi una a bunurilor , nu cred in aceasta crestere economica  la infinit a Chinei cred ca in 10-12 ani si china va fi lovita de o criza iar aceasta criza va fi cauzata de faptul ca tarile in care hina exporta foarte mult si in care somajul face ravagii vor realiza ca o tara nu poate trai la nesfarsit doar din servicii si atunci se vor schimba diviziunile muncii, tot mai multe tari vor alege sa isi dezvolte sectorul industrial si agricol in detrimentul serviciilor , si atunci va incepe o criza mult mai mare decat este in momentul de fata.
cat despre un raspuns la iesirea din criza economica am gasit ceva aici
Inainte de a veni criza bunurilor de larg consum, ne asteapta o noua criza financiara. Eu cred ca sunt prea multi bani pe piata, nu in Romania, ci in tarile din Vest, si cred ca vor scoate banii respectivi de pe piata cat de curand. Chiar daca ii lasa pe piata si chiar daca ii scoate, e acelasi rau. Daca ii lasa pe piata, va scadea puterea de cumparare, si daca ii scoate va veni criza financiara. Vom trai experimente de neuitat.

#6
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006

View PostGabysh, on 21st January 2010, 12:17, said:

Inainte de a veni criza bunurilor de larg consum, ne asteapta o noua criza financiara. Eu cred ca sunt prea multi bani pe piata, nu in Romania, ci in tarile din Vest, si cred ca vor scoate banii respectivi de pe piata cat de curand. Chiar daca ii lasa pe piata si chiar daca ii scoate, e acelasi rau. Daca ii lasa pe piata, va scadea puterea de cumparare, si daca ii scoate va veni criza financiara. Vom trai experimente de neuitat.
tu nu faci altceva decat sa imi confirmi banuelile si sa afirm cu mai multa putere ca cel mai bine in momentul de fata pentru cei care au bani este sa achizitioneze diferite bunuri, nu stiu dar poate ca mai bine ar fi sa cumparam aur, fiindca oricum in vreme decriza sau de bum economic pretul aurului ramane oarecum neschimbat.

#7
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostTuvene, on 21st January 2010, 13:33, said:

tu nu faci altceva decat sa imi confirmi banuelile si sa afirm cu mai multa putere ca cel mai bine in momentul de fata pentru cei care au bani este sa achizitioneze diferite bunuri, nu stiu dar poate ca mai bine ar fi sa cumparam aur, fiindca oricum in vreme decriza sau de bum economic pretul aurului ramane oarecum neschimbat.
Nu, ai inteles gresit ce am afirmat eu in frazele respective. Nu incurajez pe nimeni sa achizitioneze bunuri de larg consum sau in ce sa investeasca economiile, acum cat exista bani, putere de cumparare, doar imi spuneam parerea cu privire la "noua criza financiara" care va veni.

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
China poate fi o problema iminenta si imediata.

Daca vreti sa va calmati, un interviu interesant

#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Din acelasi registru: un interviu interesant

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Cand am deschis acest topic, nici prin cap nu mi-a trecut ca va avea "audienta" scontata, totusi o sa revin asupra lui

Dl Johnson a spus pe 8 ianuarie 2010, urmatoarele (vezi postul de inceput al topicului)

Quote

Johnson crede că și următoarea economie puternic afectată va fi cea chineză: "Piața chineză este foarte greu de "descifrat. Se merge pe scenariul din Japonia de la finalul anilor 80 când lucrurile mergeau atât de bine în domeniul imobiliar. Atunci toată lumea vedea Japonia care fiind numărul unu în economia mondială, așa cum este cazul Chinei acum. Apoi vine crashul. Sunt multe depozite în China, așa cum au fost și în Japonia, însă criza de acum de pe plan mondial schimbă lucrurile și de aceea trebuie să ne gândim că situația este diferită față de anii 90.
Cu totii stim cat de grozav este sa traiesti in China, mai ales in zonele fierbinti. Salarii mari, investitii imobiliare fulminante, preturi pe masura, SLK-uri, X5-uri, blah blah...prosperitate.

Dar...exista semne nu prea incurajatoare, semne de oboseala.

Quote

Imports slipped from a yearly growth rate of 48.3% in May to 34.1% in June, allowing the trade surplus to swell. On a year-on-year basis, export growth was 43.9%, down from 48.5% in May, although edging up only modestly from $136 billion to $137.3 billion, month-on-month.

Si acolo ca si la noi, in vara lui 2008, statul a inhibat creditul sa tempereze euforia creditarii. Rezultatele se simt acum. Din ce vad, observ ca si la noi, un interval de aprox 6 luni de cand masurile de temperare au fost impuse pana cand se simt in economia reala. La noi masurile de temperare au fost luate in vara iar in iarna eram deja oficial in criza sau in recesiune, criza avand o semnificatie mai profunda.

Quote

Most likely, this slowdown reflects government administrative measures to curb lending to property and infrastructure investment. Iron-ore and copper imports, for instance, just fell for the third straight month.

Un text extrem de familiar

Quote

To continue covering the country in concrete buildings and new highways does not seem to be the answer. The mainland Chinese habit of holding multiple properties empty as investment looks a particularly inefficient way to run an economy.
Nu mai ramane decat un "boom" de panica generalizat si avem una "bucatarie chinezeasca" picanta si delicioasa.
sursa citatelor.

Sincer, ma doare-n fund de chinezi dar nu pot sa nu ma intreb ce se intampla cu piata lor de consum mai ales cu pofta lor crescanda de bunuri de lux europene. Ma rog, om vedea...nimic nu este sigur.

LE: Exista si un revers al medaliei, unui mai optimist. Am convingerea ca in China stau la adapost in cautarea profitului, multi bani ale fondurilor si bancilor din US si UE. Daca China se va lovi de un meltdown, banii respectivi ar cauta noi oportunitati in urma unui exit si poate se intorc acasa.

China are deja cantitati uriase de valuta in special dolari si la o prima vedere au din ce sa-si finanteze un eventual "crash".

Edited by gugutata, 12 July 2010 - 10:27.


#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Dar ma rog, orice-i posibil. Bâldâbâc bâldâbâc. Poate nu este China, poate suntem noi...

Quote

Double-dip looks doubly certain
Commentary: The economic recovery is just an illusion

NASHVILLE, Tenn. (MarketWatch) -- Economists and financial analysts are currently arguing whether the economy will experience a "double dip," a recession followed by a short recovery, followed by another recession.

Some think the worst is behind us, and that output and employment will slowly but steadily increase during the next few years. Others believe we are headed for another crash. The lessons from the last business cycle favor the case for pessimism.

It has been said that if one laid all the world's economists end to end, they wouldn't reach a conclusion. Even so, a surprisingly large number of economists now agree that then-Federal Reserve Chairman Alan Greenspan made a tragic mistake. After the dot-com bubble burst in 2000, Greenspan opened the monetary floodgates.

Specifically, Greenspan allowed the "monetary base" to increase 22% from June 2000 through June 2003. The monetary base, also called "high-powered money," is the base upon which bank loans are pyramided, expanding the total amount of money held by the public.

During the same three-year period, Greenspan cut the federal funds rate -- the interest rate commercial banks charge each other for overnight loans -- from 6.5% down to 1%, the lowest federal funds rate in more than 40 years.

The rationale for Greenspan's easy-credit policy was to provide a "soft landing" for the economy in the wake of the dot-com crash and Sept. 11 attacks. And for a while, it seemed he had succeeded. People marveled that housing prices continued to rise, even amidst the recession of 2001. Indeed, people referred to Greenspan as "the Maestro."

In retrospect, economists across the political spectrum recognize the role Greenspan's Fed played in fueling the housing bubble. The more cynical analysts argue that Greenspan's policies weren't "easy" at all and merely postponed the inevitable day of reckoning for the economy. Rather than gritting its teeth and suffering through the necessary adjustments in the early 2000s, the nation got an injection of artificial credit that masked the underlying problems with a euphoric boom.

The housing market eventually collapsed, as all bubbles do. At this point, Ben Bernanke was at the helm of the Fed. Unfortunately, he got his policies out of Greenspan's playbook, except Bernanke doubled down.

Rather than pushing short-term interest rates down to 1% as Greenspan did, Bernanke has pushed them down to almost zero percent. And in contrast to Greenspan's 22% increase in the monetary base during a three-year period, Bernanke increased it by 94% in one year.

The unprecedented monetary stimulus from the Fed, in conjunction with the massive deficits of the federal government, did succeed in partially re-flating the stock market and stabilizing home prices. Time magazine named Bernanke its 2009 Person of the Year, and Obama administration officials are taking credit for nipping the Great Recession in the bud. Yet the parallels with the Greenspan episode are clear.

It makes no sense to "rescue" the economy by having politicians borrow and spend trillions of dollars. It also makes no sense to fix the horrible mistakes of the housing-bubble years by having the Fed create electronic money out of thin air to buy "toxic assets" from investment banks that would otherwise be insolvent.

The alleged economic recovery is unfortunately just as illusory as the prosperity of the housing-bubble years. It is disturbing to consider that if this is the calm before the storm, then the pending crash will be painful indeed. In the current debate on the direction of the economy, those predicting a "double dip" have the stronger -- if more depressing -- case.

Robert P. Murphy is a senior fellow in Business and Economic Studies at the California-based Pacific Research Institute.
sursa

#12
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
spunea acum cateva luni, Moise Guran la BizBazar ca e posibil sa vedem primul minim si ca aceasta criza nu va fi "V" ci un "W", adica va avea 2 puncte de minim, al 2-lea mult mai rau.
Vom trai si vom vedea/comenta

#13
mishu2007

mishu2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.01.2006
nu cred sa vedem o noua criza... cel mai probabil or sa se resimta efectele crizei ipotecare transformata in criza fin.

cel mai rau lucu care ni se poate intampla si pe care sper sa il evitam este o criza a deficitelor bugetare in care statele (precum ro) sa ajunga in imposibilitatea de a-si mai sustine sis asig sociale

#14
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Parca am un deja vu.

boom

#15
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
mishu - ai dreptate, nu avem o noua criza, e aceeasi, care nu s-a terminat decat pe hartie sau in capul unor analisti economici

Quote

Parca am un deja vu.

Tu vorbesti ? :D

#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Au inceput "pregatirile"...din timp.

Quote

Chinese banks have been asked to conduct a round of stress tests to gauge the impact of a fall in house prices of up to 50% in cities that have seen sharp gains, according to reports.

The China Banking Regulatory Commission ordered banks to conduct the tests last month, according to media reports Thursday citing unidentified sources.

The new tests follow others that were carried out earlier this year that assumed a 30% decline in prices.

The new tests will only apply to cities where price gains are viewed as excessive, the reports said.

Separately, banks have been ordered to halt lending for purchases of third homes in Beijing, Shanghai, Shenzhen and Hangzhou, according to Reuters, which citied three unidentified banking sources.

In cities where third-home purchases are still permitted, buyers will face tougher down payments and mortgage rates. Down payments for such purchases will rise to 60%, and the mortgage rate will be lifted to 50% above the central bank's benchmark rate for real-estate buyers in other cities, the report said

sursa

#17
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Atunci cind o economie se bazeaza atit de mult pe speculatii (imobiliare, derivate si alte inventii fara sens) e normal sa crape buboiul odata si odata. Cit se poate cistiga din speculatii imobiliare si din parierea pe valorile viitoare ale unor instrumente financiare inventate de smecheri (majoritatea evrei)?
Mai tineti minte ce emisiuni se faceau pe TMC in 2007, 2008 despre tot felul de bonduri, futures, derivate samd? Tot felul de neica-nimeni vorbeau savant despre nimic iar eu ma intrebam oare cind o sa apara adevarul din spatele acestor pariuri cu piata? A aparut foarte repede adevarul! Si o sa o tina mai tina criza atita timp cit cresterea economica mondiala se va baza pe speculatii si pariuri.

#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Ciripituri sezoniere tind sa se inmulteasca.
US

Quote

Fed: Riscul unei duble recesiuni in SUA s-a amplificat
Riscul producerii unei duble recesiuni in Statele Unite s-a amplificat in ultimele sase luni, a declarat, marti, presedintele Rezervei Federale din Chicago, Charles Evans, citat de Reuters.
Revenirea economiei pe un trend descendent nu este cel mai probabil scenariu, dar somajul ridicat si evolutia nefavorabila a sectorului imobiliar fac redresarea fragila, a spus Evans, potrivit Mediafax.

"Probabilitatea unei duble recesiuni este scazuta, dar sunt ingrijorat in privinta soliditatii redresarii", a afirmat Evans la o reuniune privind sectorul imobiliar, adaugand ca politica monetara permisiva a Fed este adecvata situatiei.

Ca reactie la criza economica, Fed a redus dobanda de politica monetara la o banda de variatie de 0-0,25%.
sursa

UE

Quote

Stiglitz: Europa risca sa cada inapoi in recesiune din cauza masurilor de austeritate
Economia europeana risca sa cada inapoi in recesiune, din cauza reducerilor de cheltuieli aplicate de guverne pentru taierea deficitelor bugetare, a declarat reputatul economist Joseph Stiglitz, laureat al premiului Nobel, transmite Bloomberg, citat de Mediafax.
"Reducerea cu una, cu doua a investitiilor cu return ridicat doar ca sa arate mai bine deficitul este complet nesabuita", a declarat Stiglitz la postul irlandez de radio RTE.

Guvernele din zona euro au luat masuri pentru reducerea deficitelor bugetare sub limita de 3% din PIB impusa de UE dupa ce criza din Grecia de la inceputul anului a erodat increderea investitorilor in uniunea monetara.

In timp ce economia a crescut in trimestrul al doilea in cel mai rapid ritm din ultimii patru ani, relansarea da deja semne de slabiciune.

"Pentru ca atat de multi se concentreaza in Europa pe cifra artificiala de 3%, care nu este sustinuta de nicio realitate si care analizeaza doar o portiune a situatiei financiare, Europa risca sa aiba o recesiune dubla", avertizeaza economistul.

Cresterea sectorului serviciilor si a industriei prelucratoare din zona euro a incetinit in luna august mai mult decat prognozau economistii, iar increderea investitorilor in economia germana a cazut la minimul ultimelor 16 luni.

Moody's a avertizat luni ca riscurile pentru cresetrea economica sunt clar negative in economia zonei euro.

Deficitul bugetar mediu din zona euro va creste probabil la 6,6% din PIB in acest an, de la 6,3% din PIB in 2009, anticipa in luna mai Comisia Europeana.

Guvernul elen vrea sa reduca deficitul de la 13,6% anul trecut la 8,1% in acest an si sub 3% din PIB pana in 2014, dupa ce a redus salariile si pensiile publice, majorand totodata taxele.

"Evident, Irlanda de una singura este prea mica pentru a determina ce se intampla in Europa ca intreg. Dar daca Germania, Marea Britanie si alte tari puternice urmeaza aceasta abordare de austeritate excesiva, si Irlanda va avea de suferit", a declarat Stiglitz la Dublin.

Economistul a mai aratat ca nu se asteapta la consolidarea cresterii economice prea curand, din moment ce companiile continua concedierile.

"Problema este ca nu iesim rapid din aceasta criza. Ceea ce facem de fapt este sa ne pregatim singuri o criza mai indelungata, pe stil japonez, cu crestere economica slaba pentru o perioada lunga de timp. Este ingrijorator ca se vorbeste despre un nou normal cu somajul la 10%. Asta ar fi devastator", prevede Joseph Stiglitz.
sursa

Edited by gugutata, 25 August 2010 - 09:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate