Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Seminte de Catina alba in ghiveci!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009
Salutare tuturor! De ceva timp tot zic ca plantez niste catina alba , ca tot am niste teren pe care nu este nimic plantat!
Am incercat cu  un pom  fructifer(PAR) , dar cineva  i-a rupt varful crescut cu greu fix asta-toamna! Bineinteles ca m-am "ofticat " rau tare si am zis ca nu mai plantez nimic acolo pana nu termin constructia de acolo si o sa FIE cineva permanent in zona+ caini + GARD, si sa vedem atunci! :cursing:  !
Intre timp am zis ca macar "puiet" sa fie , ca de plantat n-o fi atat de greu... (am mai plantat vreo 100 metri liniari de capsuni+ 10 fire de coacaz negru si rosu -5 fire din fiecare soi DAR in gradina personala! )
Am gasit mici plantute de catina alba la vreo 20 de km de Ramnicu-Sarat (in poza apare si proprietarul terenului pe care cresc plantele in voie , are 84 ani...)  , dar n-am avut timp deloc toamna asta si ... a ramas "in aer" toata ideea mea...
Aveam de gand sa  "transplantez"  vreo cateva din  cele de acolo , din  zona aceea  "infestata" da catina alba! :lol:
Oare nu as putea sa plantez seminte de catina alba  in mici vase , sa le las sa creasca un an pana la primavara anului 2011 si sa le plantez atunci?
Am citit in cartea  "Cultura arbustilor fructiferi " de Lenuta Chira cum se face inmultirea prin seminte  iar rezultatele cele mai bune se obtin la plantarea de primavara!
Citez: "Terenul destinat insamantarii trebuie sa fie usor ,cald,maruntit si fertilizat.Inainte de semanat , semintele se stratifica timp de 30 de zile in nisip , la temperaturi de 3-5 grade celsius. Pentru rezultate mai bune se practica imnuierea semintelor timp de 30 de ore ,inainte de semanat ,in apa curata, la temperatura camerei. Dupa ce se scot din apa , semintele se dezinfecteaza timp de 10 minute intr-o solutie  de hipermanganat  de potasiu . Semintele se seamana in straturi la distanta  de 12-15 cm  , 20-25 cm  si 35-40 cm , dupa care  puietii vor ramane in acelasi loc 1,2 sau 3 ani.
Adancimea de semanat este de 1 cm, iar cantitatea de samanta este de 2-3 grame / metru .
Semintele se trateaza impotriva ciupercii Pytium debaryanum , iar pamantul se trateaza saptamanal cu hipermanganat de potasiu  1 la mie  timp de 30-35 zile de la rasadire!
In timpul vegetatie se fac lucrari de intretinere! "
Daca a plantat cineva seminte de catina alba IN CASA  in mici ghivece , va rog sa-mi confirmati   macar sa nu ma  apuc degeaba de asa ceva!
Niste poze cu zona din care aveam de gand sa "transplantez" fire de catina alba ,  locul unde vreau sa   plantez  catina , cartea de care va spuneam  si niste catina  din care mai "rontzai" eu  din cand in cand , ca are muuulta vitamina C(printre multe alte vitamine ) si  iarna este foarte buna!
Va multumesc anticipat!
Gabriel! :peacefingers:

Attached Files



#2
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009
:mellow:  n-a incercat nimeni?
Eu le-am plantat deja ; caldura au , apa de asemenea!
Va tin la curent+ poze! :photo:

#3
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009
noutati :
pana acum sunt bine!
  :thumbup:

Attached Files



#4
asteroid

asteroid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 31.01.2010
Felicitari,arata foarte bine!Eu am incercat acum vreo 3 ani dar nu mi-a reusit.Dupa ce au incoltit s-au uscat.Probabil din cauza temperaturii prea mari din apartament.
Acum ca am vazut ca se poate,voi incerca iarasi mai ales ca m-am mutat la casa si am curte si gradina.
Daca imi voi cumpara catina din plafar sau farmacii ,ar fi vreo problema?

Edited by asteroid, 14 February 2010 - 19:14.


#5
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 asteroid, on 14th February 2010, 19:10, said:

Felicitari,arata foarte bine!Eu am incercat acum vreo 3 ani dar nu mi-a reusit.Dupa ce au incoltit s-au uscat.Probabil din cauza temperaturii prea mari din apartament.
Acum ca am vazut ca se poate,voi incerca iarasi mai ales ca m-am mutat la casa si am curte si gradina.
Daca imi voi cumpara catina din plafar sau farmacii ,ar fi vreo problema?
:thumbup:  poti sa o cumperi/iei  de unde vrei , numai sa fie semintele capabile sa germineze!
Astea-s culese in toamna , deci proaspete!
In ceaiurile de catina mai gasesti fructul cu totul , da' e dificil de scos samanta intreaga pt. ca e uscat !
  Mai conteaza si solul+ ce substante nutritive sunt in el care sa-i fie pe plac catinei!
In camera unde le tin eu sunt 24 grade celsius si chiar daca mai scade nu scade sub 20 de grade!
Sa nu le uzi prea des ca putrezesc! Oricum , catina rezista bine la seceta!
Daca se comporta bine in toamna le plantez pe teren deschis!
succes!

Edited by gabigowriel, 15 February 2010 - 00:15.


#6
Gxgeorge27

Gxgeorge27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.01.2010
Te chinui prea mult cu semintele, eu unul n-as avea rabdare cu ele. Pe dealurile din prahova sunt o multime de puieti, care imediat dupa ce ajung la maturitate sunt taiati si folositi la garduri, asa ca n-ar fi vreo problema daca ti-ai scoate vreo 50 de puieti si i-ai planta pe mosie.

#7
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 gabigowriel, on 15th February 2010, 00:13, said:

:thumbup:  poti sa o cumperi/iei  de unde vrei , numai sa fie semintele capabile sa germineze!
Astea-s culese in toamna , deci proaspete!
In ceaiurile de catina mai gasesti fructul cu totul , da' e dificil de scos samanta intreaga pt. ca e uscat !
  Mai conteaza si solul+ ce substante nutritive sunt in el care sa-i fie pe plac catinei!
In camera unde le tin eu sunt 24 grade celsius si chiar daca mai scade nu scade sub 20 de grade!
Sa nu le uzi prea des ca putrezesc! Oricum , catina rezista bine la seceta!
Daca se comporta bine in toamna le plantez pe teren deschis!
succes!


felicitari!

da' io zic sa ii muti in primavara in gradina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate