Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebare PFA - TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postralsera, on 11th February 2010, 12:11, said:

http://ec.europa.eu/...ctedLanguage=RO

Aici se pot verifica platitorii de tva din Ue , ii ceri codul, il bagi in apilcatie, apoi ii dai un print si il bagi la dosar .

ok multumesc mult.

Concluzionand (doar pentru prestari servicii) ca poate intereseaza si pe altii:

daca suntem neplatitori de TVA (scutire pana la 35000 eur CA ) , suntem obligati sa ne inregistram ca si platitori DOAR DACA prestam servicii intracomunitare catre persoane IMPOZABILE ( persoanele neimpozabile ( fizice sau neinregistrate in scop de TVA ), fie ele si din EU nu ne intereseaza) )

de asemenea, nu ne intereseaza in cazul in care lucram cu persoane DIN AFARA UE

Am dreptate?

#56
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Da  :thumbup:

#57
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postralsera, on 11th February 2010, 12:37, said:

Da  :thumbup:

mii de multumiri ;)

#58
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Recitind cu atentie, am mai observat un amanunt:

Quote

B) persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, neinregistrata si care nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 153 si care nu este deja inregistrata conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), daca presteaza servicii care au locul in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligata la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 150 alin. (2), inainte de prestarea serviciului;

Si mergand la articolul 150 (2), gasesc

Quote

(2) Taxa este datorata de orice persoana impozabila, inclusiv de catre persoana juridica neimpozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 133 alin. (2) si care sunt furnizate de catre o persoana impozabila care nu este stabilita pe teritoriul Romaniei sau nu este considerata a fi stabilita pentru respectivele prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 125^1 alin. (2), chiar daca este inregistrata in Romania conform art. 153 alin. (4) sau (5).

Deci, trebuie sa te declari platitor TVA daca beneficiarul din tara X din UE este obligat la plata TVA in tara sa, X,  pentru servicii care au locul prestarii in X dar prestate de o persoana din afara X. Deci nu e suficient sa fie platitor de TVA beneficiarul, trebuie sa fie obligat la plata TVA pentru acest tip de servicii in tara sa (foarte probabil ca acest lucru sa fie valabil peste tot in UE, dar cine stie). Ar trebui deci sa-mi pun clientul sa verifice in legislatia lor daca trebuie sa plateasca TVA la ei pentru serviciile prestate de mine ca sa stiu daca trebuie sa ma inregistrez sau nu. Iar daca el nu-mi solicita sau nu-mi spune acest lucru? Eu cum stiu daca e obligat sau nu la plata TVA? Ar trebui sa citesc codul fiscal din fiecare tara UE?

#59
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postaladdin2k, on 12th February 2010, 10:51, said:

Recitind cu atentie, am mai observat un amanunt:


Si mergand la articolul 150 (2), gasesc


Deci, trebuie sa te declari platitor TVA daca beneficiarul din tara X din UE este obligat la plata TVA in tara sa, X,  pentru servicii care au locul prestarii in X dar prestate de o persoana din afara X. Deci nu e suficient sa fie platitor de TVA beneficiarul, trebuie sa fie obligat la plata TVA pentru acest tip de servicii in tara sa (foarte probabil ca acest lucru sa fie valabil peste tot in UE, dar cine stie). Ar trebui deci sa-mi pun clientul sa verifice in legislatia lor daca trebuie sa plateasca TVA la ei pentru serviciile prestate de mine ca sa stiu daca trebuie sa ma inregistrez sau nu. Iar daca el nu-mi solicita sau nu-mi spune acest lucru? Eu cum stiu daca e obligat sau nu la plata TVA? Ar trebui sa citesc codul fiscal din fiecare tara UE?

cam asa am inteles si eu ... si la asta ma refeream cand ziceam ca de unde stiu dc o persoana din alt stat membru este sau nu obligata la plata tva. TEORETIC, daca este obligata, ar trebui sa ne furnizeze un cod valid de TVA. deci daca primi cod valid de TVA suntem obligati sa ne declaram platitori in sens art 153^1. daca nu...nu.

DAR. ce se intampla daca lucram cu o persoana care nu este inregistrata, ( dar care ar trebui sa fie ). Noi nu devenim platitori ca nu avem motive. La un moment dat, respectiva persoana este depistata si astfel se ajunge si la noi. Ce patim atunci?

#60
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Tot teoretic, in cazul expus de tine, nu ar trebui sa fie problema ta ca clientul nu era inregistrat. Tu ai respectat legislatia, el nefiind inregistrat la momentul emiterii facturilor, nu aveai de ce sa te inregistrezi. Din punctul tau de vedere, totul a decurs legal. Dar eu ziceam ca ar putea exista posibilitatea ca clientul sa fie inregistrat la plata TVA, dar sa nu fie obligat la plata taxei pentru serviciile prestate de tine (servici prestate in tara X, a beneficiarului, de catre o persoana impozabila nestabilita in X) si atunci nici tu nu ai fi obligat sa te inregistrezi. Clientul ar trebui sa-ti raspunda intai la intrebarea daca este obligat la plata TVA pentru serviciile tale (conform echivalentului art. 150 alin. (2)) si daca da, sa-ti furnzieze codul lui de TVA. Si doar in acest caz, tu te inscrii ca platitor, emiti factura cu TVA 0, iar el plateste TVA la el in tara. Cam asta am reusit sa pricep pana acum, niciodata n-am citit de atatea ori un articol de lege :).

PS: Dar daca clientul iti spune ca nu e obligat la plata TVA pentru serviciile tale (desi poate este)? Cum poti dovedi asta celor de la finante? Tiparesti un mail, sau ce? Naiba sa-i ia, numai beleaua asta cu tva-ul mai lipsea acum.

#61
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postaladdin2k, on 12th February 2010, 12:06, said:

Tot teoretic, in cazul expus de tine, nu ar trebui sa fie problema ta ca clientul nu era inregistrat. Tu ai respectat legislatia, el nefiind inregistrat la momentul emiterii facturilor, nu aveai de ce sa te inregistrezi. Din punctul tau de vedere, totul a decurs legal. Dar eu ziceam ca ar putea exista posibilitatea ca clientul sa fie inregistrat la plata TVA, dar sa nu fie obligat la plata taxei pentru serviciile prestate de tine (servici prestate in tara X, a beneficiarului, de catre o persoana impozabila nestabilita in X) si atunci nici tu nu ai fi obligat sa te inregistrezi. Clientul ar trebui sa-ti raspunda intai la intrebarea daca este obligat la plata TVA pentru serviciile tale (conform echivalentului art. 150 alin. (2)) si daca da, sa-ti furnzieze codul lui de TVA. Si doar in acest caz, tu te inscrii ca platitor, emiti factura cu TVA 0, iar el plateste TVA la el in tara. Cam asta am reusit sa pricep pana acum, niciodata n-am citit de atatea ori un articol de lege :).

PS: Dar daca clientul iti spune ca nu e obligat la plata TVA pentru serviciile tale (desi poate este)? Cum poti dovedi asta celor de la finante? Tiparesti un mail, sau ce? Naiba sa-i ia, numai beleaua asta cu tva-ul mai lipsea acum.

mda, cred ca ai dreptate. singura solutie cred ca este gasirea "echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 150 alin. (2)". Daca am gasi echivalentul asta, ar fi rezolvata problema. Dar, e chinuitor pentru un amarat de PFA care incearca sa faca un ban cinstit sa tina piept cu legislatia romana (si actualizarile ei) dar sa mai tina cont si de legile clientilor.
Eu lucrand in IT pot teoretic sa am sute de clienti ( un client poate vrea o chestie foarte mica). Pai si at ce fac... ma fac enciclopeie de legi europene?

ar trebui sa ma concentrez sa fac ceea ce am invatat..nu sa citesc mii de randuri de legi. Ca bani sa imi "angajez" un contabil nu am. Si oricum, daca as vrea un contabil, pai mi-ar cere o groaza de bani pentru munca pe care el trebuie sa o faca (sa fie la curent cu legile din toata uniunea)

ma insel oare?
naiba sa ii ia cu legile lor. Asa de simplu pare sa fie in SUA de ex....

#62
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006

View Postaladdin2k, on 12th February 2010, 10:51, said:

Deci, trebuie sa te declari platitor TVA daca beneficiarul din tara X din UE este obligat la plata TVA in tara sa, X,  pentru servicii care au locul prestarii in X dar prestate de o persoana din afara X. Deci nu e suficient sa fie platitor de TVA beneficiarul, trebuie sa fie obligat la plata TVA pentru acest tip de servicii in tara sa (foarte probabil ca acest lucru sa fie valabil peste tot in UE, dar cine stie).


Da , acest lucru este valabil peste tot in UE, daca e inregistrat in scopuri de tva este si obligat la plata tva-ului. Si acest tva nu se plateste efectiv, in fiecare tara din UE exista niste masuri de simplificare , ceea ce la noi se numeste taxarea inversa , adica in decontul de tva aceasta suma se va trece atat la tva deductibila, cat si la tva colectata

#63
pyngi

pyngi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2008
Buna ziua! Sunt PFA neplatitor de TVA din 2006. In 2007 Septembrie m-am angajat cu norma intreaga, insa am continuat sa platesc impozitul. Luna aceasta am cerut recalcularea impozitului pe perioada 2007-2010. Mi-a si venit decizia de impunere, calculata frumos la jumatate de norma. In acelas plic mi-au venit si precedentele decizii recalculate toate cu minus. Chestia e ca ei imi datoreaza bani si ma pun pe mine sa platesc. Aveti idee cand si daca voi primi acei bani inapoi sau daca se poate scade impozitul de anul acesta din suma respectiva?

#64
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postpyngi, on 25th February 2010, 15:59, said:

Buna ziua! Sunt PFA neplatitor de TVA din 2006. In 2007 Septembrie m-am angajat cu norma intreaga, insa am continuat sa platesc impozitul. Luna aceasta am cerut recalcularea impozitului pe perioada 2007-2010. Mi-a si venit decizia de impunere, calculata frumos la jumatate de norma. In acelas plic mi-au venit si precedentele decizii recalculate toate cu minus. Chestia e ca ei imi datoreaza bani si ma pun pe mine sa platesc. Aveti idee cand si daca voi primi acei bani inapoi sau daca se poate scade impozitul de anul acesta din suma respectiva?

Ca sa iti dea ei bani trebuie sa faci o cerere in acest sens. Daca se aproba, iti vine instiintare acasa, te duci la casierie si ii ridici.

#65
pyngi

pyngi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTLGsoft, on 25th February 2010, 15:16, said:

Ca sa iti dea ei bani trebuie sa faci o cerere in acest sens. Daca se aproba, iti vine instiintare acasa, te duci la casierie si ii ridici.
Multumesc!

#66
ursfe

ursfe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2006
Buna seara,
Am citit t-1 forumuri despre PFA... si am observat ca unde este o agentie fiscala este si alta legislatie... va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Conform Direcției generale a finanțelor publice a județului Ilfov in NOMENCLATORUL ACTIVITATILOR INDEPENDENTE - 2010 este definita activitatea 101 Servicii de Informatica, avand norma anuala de 18.500ron.
Ce coduri CAEN corespund activitatii 101 Servicii de informatica la DGFPJ Ilfov?

2. La Registrul Comertului:
Diploma/Licenta de la ASE – Contabilitate si Informatica de Gestiune este ok pentru codul/codurile CAEN corespondente raspunsului de mai sus!

3. La depasirea pragului de 35.000euro devii platitor de TVA.
Are aceasta schimbare influenta asupra stabilirii impozitului pe baza de norme de venit?

4. Este posibil sa prestezi servicii in calitate de PFA catre societatea la care esti si angajat?

5. DGFPjudetene pot modifica lista activitatilor independente, in sensul ca pot scoate din aceasta lista categoria 101 Servicii de informatica.
Desi trecerea de la un sistem de impozitare (bazat pe norme de venit) la sistemul real se poate face doar din 2 in 2 ani, DGFPjudetene pot hotara sa-ti modifice sistemul de impozitare in orice moment( respective la 1an)?

Va multumesc frumos pentru suport.

#67
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005
1) si  2) nu stiu ca nu sunt din ilfov ( la adm financiara unde sunt eu, la serv info incadreaza aproape toate codurile caen referitoare la inf )
3) nu afecteaza - sunt chestii total diferite si separate. cand devii platitor de tva trebuie oarecum sa tii o contabilitate minimala a serviciilor prestate.
4)da - nu am gasit nici un fel de restrictie in ceea ce priveste clientii unui pfa...daca esti si angajat cu atat mai bine ca norma de venit se reduce la jumatate si nu mai platesti CASS
5)din cate stiu eu DGFP locale(judetene) pot modifica decat cuantumul normelor si au obligatia sa publice aceste norme cu ceva timp inainte de sfarsitul anului anterior celui in care se aplica. Lista activitatilor cred ca este reglementate decat prin lege. prostia cea mare este ca se reglementeaza foarte vag lista activitatilor : Servicii de informatica, fara a fi precizate codurile caen asociate. Am impresia ca asta o sa se schimbe in viitorul apropiat.

numai bine

View Postursfe, on 27th February 2010, 18:56, said:

Buna seara,
Am citit t-1 forumuri despre PFA... si am observat ca unde este o agentie fiscala este si alta legislatie... va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Conform Direcției generale a finanțelor publice a județului Ilfov in NOMENCLATORUL ACTIVITATILOR INDEPENDENTE - 2010 este definita activitatea 101 Servicii de Informatica, avand norma anuala de 18.500ron.
Ce coduri CAEN corespund activitatii 101 Servicii de informatica la DGFPJ Ilfov?

2. La Registrul Comertului:
Diploma/Licenta de la ASE – Contabilitate si Informatica de Gestiune este ok pentru codul/codurile CAEN corespondente raspunsului de mai sus!

3. La depasirea pragului de 35.000euro devii platitor de TVA.
Are aceasta schimbare influenta asupra stabilirii impozitului pe baza de norme de venit?

4. Este posibil sa prestezi servicii in calitate de PFA catre societatea la care esti si angajat?

5. DGFPjudetene pot modifica lista activitatilor independente, in sensul ca pot scoate din aceasta lista categoria 101 Servicii de informatica.
Desi trecerea de la un sistem de impozitare (bazat pe norme de venit) la sistemul real se poate face doar din 2 in 2 ani, DGFPjudetene pot hotara sa-ti modifice sistemul de impozitare in orice moment( respective la 1an)?

Va multumesc frumos pentru suport.


#68
ursfe

ursfe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2006
multumesc frumos claudiuR


astept si info in particularitatea "republicii ILFOV"
daca mai este cineva care a reusit sa se inregistreze PFA cu diploma de la ASE CIG si sa se incadreze in norma Servicii de informatica rog sa posteze codul CAEN folosit!
sa auzim numai de bine

#69
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008
Sunt PFA din Decembrie 09 si neplatitor de TVA. Vreau sa devin platitor de TVA, dupa ce am fost la finante mi-a zis o doamna ca imi trebuie urmatoarele documente:

- 2x declaratia 070.
- copiede dupa jurnal de incasari si plati
- borderou cu veniturile pe ultimii ani
- memoriu de ce vreau sa devin platitor de TVA
- 1 copie dupa certificat de pfa
- dosar cu sina

Ce nu gasesc este acel borderou si un model cu memoriu, cum sa arate? Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate