Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebare PFA - TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postkum, on 25th January 2010, 19:58, said:

Eu nu vreau sa imi deschid PFA ca platitor de TVA! Din cate mi s-a spus la Registrul comertului, pot deschide PFA doar intr-una din urmatoarele variante:
- la norma de venit - fara contabilitate, neplatitor de TVA, nu pot deduce nimic, platesc impozit, CAS la cat este norma de venit din orasul meu, pensii cat vreau (dar nu mai putin de 100 RON/luna), somaj daca vreau!
- la venit real - tin contabilitate primara, platesc TVA, imi pot deduce cheltuieli, etc.
Ca sa obti acel cod cu RO trebuie sa imi infiintez PFA la venit real, ceea ce nu doresc!

nu are legatura TVA cu felul impozitarii...iti spun sigur pentru ca am infintat PFA mai anul trecut. Poti fi platitor de TVA si cand esti impozitat la norma si cand esti impozitat la venit real.
Tu nu vrei sa fii platitor de TVA ca este mai comod dar cred ca te obliga legislatia intrucat prestezi servicii intracomunitare catre o persoana platitoare de TVA ( daca am inteles bine)

Art 153^1 lit B ).
citind de sute de ori acel articol si normele metodologice , eu inteleg ca aceasta este singura situatie cand esti obligat sa ceri inregistrarea in scop de TVA(desigur dc ai cifra d  afaceri su 35 000 eur ca altfel esti obligat oricum). Asadar at cand eu , pfa in RO, prestez servicii catre o pers platitoare de TVA din UE

Claudiu

Edited by claudiuR, 25 January 2010 - 20:10.


#38
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Da, Claudiu are dreptate . si una din intrebarile puse de tine era ce o sa se intample cand o sa devii platitor de tva .

#39
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postralsera, on 25th January 2010, 22:19, said:

Da, Claudiu are dreptate . si una din intrebarile puse de tine era ce o sa se intample cand o sa devii platitor de tva .

ai aflat ceva de la admin financiara in legatura cu acest subiect? TVA
Eu nu am aflat. numai incompetenti....

Si putin offtopic, dar ne priveste direct pe noi PFA:

http://www.capital.ro/articol/lovitura-sub...pfa-131048.html

daca va fi asa....e vai d noi. multi si-au facut PFA dar lucreaza pt o firma ca si cand ar fi angajati. Ei nu-s afecatati ca tot ies mai bine, dar noi ceilalti, care trebuie sa ne stresam zi de zi sa ne gasim clienti....si sa mai avem timp sa si lucram e groaznic... Nici nu vreau sa ma gandesc sa platesc 31.3% + 16% + 6.5% din ceea ce castig. pentru ce ne mai omoram zi si noapte sa cautam clienti, sa facem bani, daca mai mult de jumatate ni se ia  in conditiile in care nu cerem si nu ni se da nimic in schimb.

BATAIE DE JOC (scuzati-mi tonul pesimist)

#40
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Astazi o sa merg.

#41
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Noutati?
Vin si eu cu situatia mea: PFA, servicii informatice (6201), norma, neplatitor TVA. Facturez lunar catre un client din UE(Italia), platitor de TVA. Am citit si eu prin codul fiscal si se pare ca ar trebui sa ma inregistrez ca platitor TVA (din cauza asta inca nu am emis factura pe ianuarie). Dar: am fost la finante (sunt din Galati), acolo am intrebat-o pe tanti de la informatii (expunandu-i cazul) daca trebuie sa ma declar platitor TVA si mi-a spus ca doar daca clientul imi cere asta sau depasesc plafonul, altfel n-am nicio treaba.
Presupunand ca ma inregistrez ca platitor, nu prea am inteles aici:

Quote

Cine este persoana obligata la plata TVA in Romania pentru serviciile intangibile?
In principiu, este prestatorul.
Prin exceptie, obligat la plata TVA va fi beneficiarul, daca urmatoarele conditii sunt indeplinite simultan:
- prestatorul nu este stabilit in Romania, chiar daca este inregistrat in scopuri de TVA in Romania, si
- beneficiarul este o persoana impozabila actionand ca atare, stabilita sau avand un sediu fix pentru care este prestat serviciul in Romania, chiar daca nu este inregistrat in scopuri de TVA.

Cum va proceda un prestator stabilit si inregistrat in scopuri de TVA in Romania cand factureaza servicii intangibile?
a) Daca beneficiarul este o persoana impozabila stabilita in Comunitate sau orice persoana stabilita in afara Comunitatii, va emite factura fara TVA, in care va inscrie mentiunea „neimpozabil in Romania”;
B) Daca beneficiarul este o persoana neimpozabila stabilita in Comunitate (persoana fizica, institutie publica), va emite factura cu TVA din Romania.

Ar trebui sa emit factura cu TVA 0 si mentiunea "neimpozabil in Romania"? Ce se intampla daca nu ma inregistrez ca platitor TVA iar clientul imi accepta facturile asa? (banuiesc ca e vreo amenda, penalitati...; desi nu ma bate gandul sa fac asa ceva, vreau sa fiu in legalitate, dar eram curios)

#42
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postaladdin2k, on 1st February 2010, 16:31, said:

Noutati?
Vin si eu cu situatia mea: PFA, servicii informatice (6201), norma, neplatitor TVA. Facturez lunar catre un client din UE(Italia), platitor de TVA. Am citit si eu prin codul fiscal si se pare ca ar trebui sa ma inregistrez ca platitor TVA (din cauza asta inca nu am emis factura pe ianuarie). Dar: am fost la finante (sunt din Galati), acolo am intrebat-o pe tanti de la informatii (expunandu-i cazul) daca trebuie sa ma declar platitor TVA si mi-a spus ca doar daca clientul imi cere asta sau depasesc plafonul, altfel n-am nicio treaba.
Presupunand ca ma inregistrez ca platitor, nu prea am inteles aici:


Ar trebui sa emit factura cu TVA 0 si mentiunea "neimpozabil in Romania"? Ce se intampla daca nu ma inregistrez ca platitor TVA iar clientul imi accepta facturile asa? (banuiesc ca e vreo amenda, penalitati...; desi nu ma bate gandul sa fac asa ceva, vreau sa fiu in legalitate, dar eram curios)

Situatia ta am inteles eu ca ar fi singura in care trebuie sa ne declaram platitori dc nu suntem, in spete, at cand facturam unui client din UE care este platitor de TVA. Nu m-a contrazis nimeni pana acum ( as spera din toata inima so o faca :) ). Cum am dedus asta (explicand , poate cineva imi spune daca gresesc):
art 153^1 lit b )
persoana impozabilă care are sediul activității economice în România, neînregistrată și care nu are obligația să se înregistreze conform art. 153 și care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislația altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

din asta inteleg in primul rand ca nu ne intereseaza inscrierea in scopuri de tva decat dc avem client din UE. apoi locul prestarii serviciului trebuioe sa fie in alt stat membru , nu in romania

apoi, locul serviciului:
art 133, alin 2) dc serviciul este prestat catre o persona impozabila at locul prestarii este la acea persoana ( cazul tau ). acum nu imi e clar ce inseamna persoana impozabila...poate imi explica cineva

art 133 alin 3) dc serviciul est prestat catre persoana neimpozabila din UE at locul este la prestator( la noi in spete) - din nou, ce intelegem prin persoana impozabila.
pentru prestari catre persoana din afara Ue locul este la ei.

cam asta am gasit eu in codul fiscal.

apoi in normele metodolgice,
art 153^1 alin 4)
Înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 1531  alin. (1) lit. b ) și c) din Codul fiscal se solicită numai de persoanele care nu sunt deja înregistrate conform art. 153 din Codul fiscal sau pentru achizițiile intracomunitare de bunuri conform art. 1531 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal și numai în cazul serviciilor intracomunitare pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, sau echivalentul acestui articol din legislația altui stat membru, altele decât cele scutite de taxă. Înregistrarea respectivei persoane conform acestui articol va fi considerată valabilă de la data solicitării înregistrării. Nu se va solicita înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 1531 din Codul fiscal dacă serviciile se încadrează pe oricare din prevederile art. 133 alin. (3) - (7) din Codul fiscal. De asemenea nu se va solicita înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 1531 din Codul fiscal în cazul serviciilor pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, dar nu sunt servicii intracomunitare, respectiv sunt prestate de o persoană impozabilă din România către o persoană impozabilă stabilită în afara Comunității, sau sunt prestate de o persoană impozabilă stabilită în afara Comunității în beneficiul unei persoane impozabile stabilite în România.

aici se specifica foarte clar ca art 153^1 nu se aplica pentru servicii prestate catre persoane din afara UE (am dreptate? )
ce inseamna ca se aplica doar in cazul serv intracomunitare pentru care se aplica art 133 alin 2) ? Adica doar pentru acele servicii prestate catre persoanel impozabile din UE?

poate cineva avizat ne lamureste . probabil articolele sun cele mentionate de mine dar nu inteleg 100% ce spun

Multumesc

#43
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Am fost azi iar, dar am dat de aceeasi persoana, care mi-a repetat cele spuse ieri (este inspector fiscal, dar nu tin de dumneaei, insa cum avea biroul vecin cu inspectoarea mea nu am putut sa o ignor). M-a intrebat daca vreau sa devin platitor de TVA, i-am spus ca n-as vrea, dar nu sunt obligat? Raspunsul a fost acelasi, nu. A aruncat doar o privire fugara pe hartiile cu care venisem pregatit de acasa (extrase din codul fiscal). Asa ca mai astept, poate ne lumineaza cineva ce-i cu TVA-ul asta. Pana atunci strang bani de amenzi :D

#44
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postaladdin2k, on 2nd February 2010, 15:21, said:

Am fost azi iar, dar am dat de aceeasi persoana, care mi-a repetat cele spuse ieri (este inspector fiscal, dar nu tin de dumneaei, insa cum avea biroul vecin cu inspectoarea mea nu am putut sa o ignor). M-a intrebat daca vreau sa devin platitor de TVA, i-am spus ca n-as vrea, dar nu sunt obligat? Raspunsul a fost acelasi, nu. A aruncat doar o privire fugara pe hartiile cu care venisem pregatit de acasa (extrase din codul fiscal). Asa ca mai astept, poate ne lumineaza cineva ce-i cu TVA-ul asta. Pana atunci strang bani de amenzi :D

damn, nu ar trebui sa fie asa deloc. Nu ar trebui sa fim pusi in situatia de a plati amenzi usturatoare pentru ca niste persoane sunt incompetente. Ii platim ca sa ne ajute...dar de ce sa ne ajute cand e mai usor sa ne amendeze... Asta-i Romania ce sa-i faci :(

#45
vrajeala

vrajeala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.08.2002

View PostclaudiuR, on 2nd February 2010, 15:39, said:

damn, nu ar trebui sa fie asa deloc. Nu ar trebui sa fim pusi in situatia de a plati amenzi usturatoare pentru ca niste persoane sunt incompetente. Ii platim ca sa ne ajute...dar de ce sa ne ajute cand e mai usor sa ne amendeze... Asta-i Romania ce sa-i faci :(

si eu vreau sa ma fac PFA.... dar pt a avea un rapsuns oficial in legatura cu  situatia de "neplatitor de TVA" care lucreaza pt un beneficiar din UE as recomanda sa se faca o cerere(in care sa fie expusa situtia/cazul) prin care sa se ceara informatiile de care ai nevoie.
Si asa veti avea un raspuns oficial pe care il veti folosi mai tarziu pt a fi "scutiti" de amenzi/penalitati/corvoade :D
just my opinion.

#46
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postvrajeala, on 5th February 2010, 13:32, said:

si eu vreau sa ma fac PFA.... dar pt a avea un rapsuns oficial in legatura cu  situatia de "neplatitor de TVA" care lucreaza pt un beneficiar din UE as recomanda sa se faca o cerere(in care sa fie expusa situtia/cazul) prin care sa se ceara informatiile de care ai nevoie.
Si asa veti avea un raspuns oficial pe care il veti folosi mai tarziu pt a fi "scutiti" de amenzi/penalitati/corvoade :D
just my opinion.

am incercat asta oe cale electronica...email dar nu a raspuns nimeni. voi mai incaerca. Oricum, din cate stiu eu , in tara noastra nici chiar un raspuns oficial nu te scuteste de amenzi. Daca cel care raspunde o face eronat, iar tu actionezi conform cu acel raspuns, tot vei lua amenzi...

#47
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
M-am lamurit mai mult singura, la administratiile financiare nimeni nu stie nimic , trebuie sa  te inregistrezi ca platitor tva pentru prestatea de servicii in ue
http://static.anaf.r...ANAF_7_2010.pdf
pentru asta se va depune la administratiile financiare declaratia 091
Atentie declaratia se va depune inainte de prestarea serviciului respectiv!!


Totodata exista si obligativitatea depunerii declaratiei 390
http://static.anaf.r...ecl390_2010.pdf

Raspunsurile de la ministerul fianntelor cuprind doar extrase din lege , niciodata nu ti se va raspunde cu esti obligat/nu esti obligat sa depuni.

#48
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postralsera, on 10th February 2010, 22:22, said:

M-am lamurit mai mult singura, la administratiile financiare nimeni nu stie nimic , trebuie sa  te inregistrezi ca platitor tva pentru prestatea de servicii in ue
http://static.anaf.r...ANAF_7_2010.pdf
pentru asta se va depune la administratiile financiare declaratia 091
Atentie declaratia se va depune inainte de prestarea serviciului respectiv!!


Totodata exista si obligativitatea depunerii declaratiei 390
http://static.anaf.r...ecl390_2010.pdf

Raspunsurile de la ministerul fianntelor cuprind doar extrase din lege , niciodata nu ti se va raspunde cu esti obligat/nu esti obligat sa depuni.

multumim pentru precizari. Din pacate ceea ce ai spus despre raspunsurile MF este 100% adevarat. Nimeni nu te ajuta asa cum ar trebui....decat iti da citate din lege  ( de parca nu am avea la indemana asta si noi.

revenind, si eu am inteles ca trebuie sa te inreg doar dc ai achizitii/prestari servicii intracomunitare. acum

in normele metodologice de aplicare a art 153^1 alin 3) zice

Înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 1531  alin. (1) lit. B) și c) din Codul fiscal se solicită numai de persoanele care nu sunt deja înregistrate conform art. 153 din Codul fiscal sau pentru achizițiile intracomunitare de bunuri conform art. 1531 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal și numai în cazul serviciilor intracomunitare pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, sau echivalentul acestui articol din legislația altui stat membru, altele decât cele scutite de taxă. Înregistrarea respectivei persoane conform acestui articol va fi considerată valabilă de la data solicitării înregistrării.
Nu se va solicita înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 1531 din Codul fiscal dacă serviciile se încadrează pe oricare din prevederile art. 133 alin. (3) - (7) din Codul fiscal
. De asemenea nu se va solicita înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 1531 din Codul fiscal în cazul serviciilor pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, dar nu sunt servicii intracomunitare, respectiv sunt prestate de o persoană impozabilă din România către o persoană impozabilă stabilită în afara Comunității, sau sunt prestate de o persoană impozabilă stabilită în afara Comunității în beneficiul unei persoane impozabile stabilite în România.

mai precis ceea ce este bold. mergand la art 133 art 3)-7)

art 133, alin 3)

Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă și-a stabilit sediul activității economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.

deci sa inteleg ca dc prestarea este facuta catre o pers neimpozabila ( ce inseamna pers neimpozabila??) , fie ea si din UE, at nu trebuie sa ne inregistram?

#49
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Persoanele neimpozabile sunt persoane fizice sau persoane neinregistrate in scopuri de tva in tara respectiva

#50
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postralsera, on 10th February 2010, 22:58, said:

Persoanele neimpozabile sunt persoane fizice sau persoane neinregistrate in scopuri de tva in tara respectiva

mersi...deci daca prestam servicii catre persoane fie ele din UE care nu sunt inreg in scopuri de TVA sau sunt persoane fizice at trebuie nu trebuie sa ne inregistram ca platitori de tva... Inseamna ca singurul caz cand suntem obligati sa ne inregistram este acela cand lucram cu persoane inregistrate in scopuri de TVA.  Daca este asa, eu pot emite o factura ca si pana acum catre o persoana platitoare de TVA , fara a trece pe factura insa codul acelei persoane. La un control pot spune ca nu am stiut ca e platitoare...Ca altfel de unde sa stiu eu daca este sau nu....Decat daca clientul imi spune.

#51
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostclaudiuR, on 11th February 2010, 09:13, said:

La un control pot spune ca nu am stiut ca e platitoare...Ca altfel de unde sa stiu eu daca este sau nu....Decat daca clientul imi spune.


Asa sa faci, Garda Financiara savureaza argumentele irefutabile.

#52
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006

View PostclaudiuR, on 11th February 2010, 08:13, said:

mersi...deci daca prestam servicii catre persoane fie ele din UE care nu sunt inreg in scopuri de TVA sau sunt persoane fizice at trebuie nu trebuie sa ne inregistram ca platitori de tva... Inseamna ca singurul caz cand suntem obligati sa ne inregistram este acela cand lucram cu persoane inregistrate in scopuri de TVA.  Daca este asa, eu pot emite o factura ca si pana acum catre o persoana platitoare de TVA , fara a trece pe factura insa codul acelei persoane. La un control pot spune ca nu am stiut ca e platitoare...Ca altfel de unde sa stiu eu daca este sau nu....Decat daca clientul imi spune.


Nu cred ca tin chestiile astea si o sa fie mult mai greu ptr tine daca vreodata o sa te prinda ,amenda ptr declaratiile nedepuse este destul de mare si cred ca nu se merita. Si codul e obligatoriu de trecut pe factura si pentru asta e amenda

#53
claudiuR

claudiuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.06.2005

View Postralsera, on 11th February 2010, 11:56, said:

Nu cred ca tin chestiile astea si o sa fie mult mai greu ptr tine daca vreodata o sa te prinda ,amenda ptr declaratiile nedepuse este destul de mare si cred ca nu se merita. Si codul e obligatoriu de trecut pe factura si pentru asta e amenda

multumire pentru raspunsuri. Nu intentionez sa fac ( nici nu lucrez cu persoane din EU acum ) dar ma intreb cum pot eu sa stiu dc clientu este sau nu platitor.  

Oricum banuiesc faptul ca un client din EU are interesul sa imi spuna daca este platitor pentru a putea justifica TVA-ul in propria contabilitate

Multumesc inca o data

#54
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
http://ec.europa.eu/...ctedLanguage=RO

Aici se pot verifica platitorii de tva din Ue , ii ceri codul, il bagi in apilcatie, apoi ii dai un print si il bagi la dosar .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate