Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Turul Frantei

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Traseul va avea in jur de 6500 km
Taxe de drum Hu cca 26 lei, Au 8 euro Fr 10-15 euro It 54 euro Sk 0, Hr nu stiu inca Sb la fel
Bani pentru telecabine, obiective, vaporas etc 150- 200 /pers
Cazare: 17 nopti.
Mancare: 20-40 euro/zi/pers. Daca esti la cura cu atat mai bine.
Suveniruri: 12-15 Gb fotografii si biletele de intrare
Satisfactie: imensa
Timp cercetare : 2 luni
Sper ca am fost de folos.

Edited by sil200, 17 March 2011 - 15:39.


#56
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Multumesc frumos sil200, intr-adevar, mi-ai fost de mare folos; se pare ca totusi cazarea ramane cea mai scumpa - daca ai mai fost, imi poti spune cam cat costa 1 noapte de cazare (fara pretentii) pentru 2 persoane? In Paris gasesti si cu 50€ la particulari dar nu stiu cum sta situatia in restul Frantei.

#57
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007

View PostWhiky, on 17th March 2011, 17:21, said:

Multumesc frumos sil200, intr-adevar, mi-ai fost de mare folos; se pare ca totusi cazarea ramane cea mai scumpa - daca ai mai fost, imi poti spune cam cat costa 1 noapte de cazare (fara pretentii) pentru 2 persoane? In Paris gasesti si cu 50€ la particulari dar nu stiu cum sta situatia in restul Frantei.

Nu stiu.Prefer sa merg avand cazarea asigurata.
Am uitat o rubrica foarte importanta si anume parcarea. 7-8 euro/zi

#58
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009
Salut,
Merge cineva pe 24 iulie la Paris sa vada ultima etapa din Tour?

#59
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Poststedan, on 3rd July 2011, 21:32, said:

Salut,
Merge cineva pe 24 iulie la Paris sa vada ultima etapa din Tour?

Mai degraba as merge sa vad contratimpul de la Grenoble, cu o zi inainte.

#60
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postdenky, on 3rd July 2011, 23:01, said:

Mai degraba as merge sa vad contratimpul de la Grenoble, cu o zi inainte.

Merci de sfat, dar sunt aproape 600 de km intre Paris si Grenoble si nu am cum sa-l prind, cu toate ca aterizez in Paris sambata dimineata.

Merg in Franta doar pentru acest eveniment (turul) si n-am cum sa stau mai mult de doua zile. :(

#61
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Ne-am intors.
A fost frumos si obositor.
Intrarea in Franta a fost pe malul lacului Leman si prima oprire a fost in Evian urmand Thonon les bains si Annency unde am ramas peste noapte.
A doua zi am urmat malul lacului si apoi am intrat in La route des Alpes trecand prin Val D'Isere coborand in Italia si in final ajungand pe malul lacului Serre- Poncon la Embrun .A treia zi am plecat spre Castellane urmand conturul lacului de acumulare trecand prin Barcelonnette si urcand Col de la Bonnette (2802 m), amanata de acum doi ani. Ziua apatra am intrat in Provence prin defileul Gorge de la Verdon. vizitand cateva sate din zona Luberon si ne-am cazat la 30 km de Avignon intr-un conac cu un superb parc.(multumesc Dariuscha!)

Attached Files


Edited by sil200, 10 July 2011 - 11:51.


#62
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
f. frumoase fotografiile !
asteptam continuarea ...

#63
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Multumesc!
In a cincea zi am mers dimineata la Fontaine de Vaucluse apoi ne-am indreptat spre Pont du Gard si seara vizitand un pic de Avignon.
Ziua urmatoare am mers la mare vizitand in Nimes amfiteatrul si Maison Care, n-am intrat in Monpelier ci am facut staga spre Le grau du Roi si la Grande Motte.Mai aveam in plan Aigues Mortes, salinele si delta Rhonului, dar au ramas pe alta data.
Ziua a saptea a inceput cu vizita satelor Gordes si Rousillon cu tinta finala Aix en Provence.
In a opta zi am fost la Cassis unde am vizitat de pe mare Les Calanque de Marseille apoi pe Route de Crete am ajuns La Ciotat si am ajuns la Cannes prin Saint Tropez unde am facut pauza de-o baie.
La cannes am fost o zi la plaja si recreere, a doua zi am vizitat Eze si Monte Carlo chiar in ajunul mariajului princiar unde am asistat la repetitia dinainte concertului J.M. Jarre repetitie care de fapt a fost concert in toata regula de la 20:30 la 0:20.
A doua zi ne-am plimbat prin zona, plaja si odihna pentru ca ziua urmatoare urma sa ajungem la Opatija in Croatia si dupa alte doua zile sa ajungem acasa.
In total au fost 18 zile , 10 locuri de cazare  6400 km si 17 GB fotografii.
Daca vrei sa vizitezi Provence cred ca trebui aleasa o luna mai devreme.Caldura a fost un factor important in renuntarea la unele obiective.In schimb pentru Alpi a fost un pic cam devreme.
Gata.Acum visam la turul de anul viitor.

Attached Files



#64
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Am pus si din ultimele zile de vacanta.

Attached Files



#65
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009
Salutare!

Chiar nimeni nu mai este interesat de turul ciclist al Frantei? Mai exact de ultima etapa, cea care se desfasoara in Paris, cu ultimele eforturi pe Champs-Élysées. Macar sa se gaseasca la Paris printr-o coincidenta...  :bicycle:

#66
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Turul Frantei de anul acesta incepe si se incheie din Barcelona.Perioada 3-19 august
Traseul va fi Barcelona - Andorra -Lourdes - Biaritz (2 zile) - Arcachon(2 zile) - La Rochelle (2 zile) - Bordeaux(2 zile)- Sarlat la Caneda(2 zile) -Albi - Carcassonne- Barcelona(3 zile)
Ca principale obiective in afara localitatilor mentionate vor fi drumurile alpine din Pirinei,duna de nisip Pila si bazinul Arcachon, valea raului Dordonne, Rocamadour,viaductul de la Millau (rest de anul trecut) si Cadaques (satullui Salvador Dali)

#67
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Din ciclul Franta nu este Paris atasez cateva fotografii.
Primele 7 sunt din  Pirinei,urmatoarele 2 Lourdes,2 din St. Jean du Luz,,3 Biarritz,4 Arcachon cu dune du Pyla si ultimele 5 din la Rochelle , Ile de Re si Fort Boayard. Revin curand si cu restul destinatiilor.

Attached Files



#68
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Bordeaux primele 8
Valea Dordonne si Sarlat la Caneda urmatoarele 6

Attached Files



#69
Chioretele

Chioretele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.12.2013
Buna seara,

Vrem sa vizitam Franta intr-un concediu de 15 zile cu masina inchiriata din Beauvais.
Am vazut in trecut Parisul si Coasta de azur asa ca pentru moment putem sari peste ele.
Nu ne putem hotari ce sa vizitam in afara de Mont Saint Michel, Valea Loirei si Chamonix care sunt destinatii clare.
Sunt multe locuri prezentate pe forumuri si dupa parerea noastra prea putin timp. Din acest motiv suntem deschisi la orice sugestie a cunoscatorilor despre ce nu trebuie ratat in prima noastra incursiune adevarata in Franta (asta daca mai este cineva activ prin partile astea de forum).
Multumim.

#70
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
sugestia mea ar fi sa renuntati la chamonix .in 15 zile abia veti avea timp sa vizitati normandia, bretania si valea loirei. sigur, acum depinde de ritmul fiecaruia!
te sfatuiesc sa nu ratezi saint malo ( cu trecere la dinard), iar daca in dinan prindeti festivalul ar fi un bonus pt voi.

#71
Chioretele

Chioretele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.12.2013
Multumesc  #dariuscha dar am schimbat planul-aeroportul, aterizam in Nice cu Taromul(am gasit o oferta buna) in detrimentul Blue Air-ului la care am renuntat fara regrete.
Incerc sa fac un traseu majoritar prin sud (sau doar prin sud) care sa cuprinda cat mai multe obiective dar fara sa cadem in extrema cealalta si sa le bifam fara sa le vedem cat de cat.
Este destul de greu sa fac un traseu coerent de care sa nu ne para rau la sfarsit.
28.05.-14.06.2015 este perioada in care mergem si nu prindem festivalul.

#72
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Doua saptamani in Franta e ceva de vis.
Eu folosesc Google Earth si pun pioneze locurilor pe care doresc sa le vizitez.Dupa aceea stabilesc timpul pe care sa-l petrec acolo.Daca ai in fiecare zi o alta cazare atunci 200 km/zi sunt suficienti.Daca obiectivele sunt apropiate iti stabilest cazarea pe mai multe zile.
Eu n-as rata Alpii si as petrece 5 zile 5 Provence si 5 pe coasta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate