Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ajutor sapa

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 fasttaff, on 27th January 2011, 23:03, said:

recomandare personala:
sapa mecanizata elicopterizata - cu rosturi de dilatatie,banda perimetrala,etc
calitate excelenta, executie fff rapida...repet este parerea mea.

bafta

De acord . Da` spune-ne si diferenta de pret ! B)

#20
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
E de ajuns si pretul pe mp, ca diferenta poate ne-am pricepe sa o calculam noi... :naughty:

#21
fasttaff

fasttaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2005

 dacis2, on 28th January 2011, 17:25, said:

E de ajuns si pretul pe mp, ca diferenta poate ne-am pricepe sa o calculam noi... :naughty:

pai hai sa vedem.....
materialul este 14 ron/mp pentru o grosime de 5 cm - inclusiv banda perimetrala 5mm
armare suplimentara cu fibre polipropilena - 2.5 ron/mp/5 cm grosime
manopera 12 ron/mp - inclusiv rosturi dilatatie

Total = 26 ron/mp/5cm grosime

astept sa-mi spuneti si mie care este diferenta.... :peacefingers:

bafta

#22
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Pai ca sa afli o diferenta, trebuie sa ai macar doi termeni. Iar tu nu ne-ai dat decat unul...

#23
fasttaff

fasttaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2005

 dacis2, on 28th January 2011, 17:25, said:

E de ajuns si pretul pe mp, ca diferenta poate ne-am pricepe sa o calculam noi... :naughty:

poate nu inteleg eu...dar m-ai rugat sa-ti dau DOAR pretul/mp....asta am facut
tu doar trebuie sa compari pretul pe material si manopera de la alte echipe...si ai raspunsul :thumbup:

bafta

#24
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Probabil nici eu nu m-am priceput sa ma fac inteles. Ideal era ca un meserias / constructor care face si sape normale si din cele elicopterizate sa prezinte preturile pentru fiecare in parte. Ca sa avem in fata amblele alternative... Evident ca e bine sa aflam si preturi din surse diferite, dar atunci e mai dificil cu comparatia... Ca unul lucreaza mai scump, altul mai ieftin.

Edited by dacis2, 31 January 2011 - 09:39.


#25
fasttaff

fasttaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2005
pretul pentru manual este identic cu cel de mecanizat....materialul este acelasi chiar daca il aplici mecanizat sau manual,nu?

bafta

#26
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Da, dm'le, am priceput. CAT E PRETUL ASTA LA TINE, pana la urma? Adica pentru sapele normale, fie ele facute manual ori mecanizat.

#27
fasttaff

fasttaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2005

 dacis2, on 31st January 2011, 13:35, said:

Da, dm'le, am priceput. CAT E PRETUL ASTA LA TINE, pana la urma? Adica pentru sapele normale, fie ele facute manual ori mecanizat.

gata dom'le....sapa mecanizata elicopterizata - 25 ron/mp/5 cm grosime :peacefingers:

bafta

#28
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Si la cea traditionala cat iei?

#29
fasttaff

fasttaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2005

 dacis2, on 1st February 2011, 11:42, said:

Si la cea traditionala cat iei?

27 ron/mp/5cm grosime.... :peacefingers:

bafta

#30
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 matzu_2003, on 24th March 2010, 04:50, said:

sapa trebuie lasata 30 zile sa se usuce si sa se aseze si dupa aceea se poate trece la urmatoarele operatii....mai ales parchet
acesta e termenul mediu de uscare al sapei sau e doar pt parchet?
la parter vom pune gresie...

#31
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 anonima1, on 18th July 2011, 19:11, said:

acesta e termenul mediu de uscare al sapei sau e doar pt parchet?
la parter vom pune gresie...

Fiind vorba, in principiu, despre foarte mult nisip si mai putin ciment, minim 30 zile.

Edited by budrom, 18 July 2011 - 19:47.


#32
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
salutare,

bun topic, mai ales ca sunt si eu la capitolul sape.

sa va spun cum au facut cei care lucreaza la mine, am rugamintea sa ma atentionati daca au facut bine si procedeaza in continuare corect:

* la mansarda, suprafata de 105mp, libera, sapa de aprox. 5-7 cm, in functie de cat de mare era denivelarea. ciment + nisip + apa, conform retetei date de cineva, mai sus

* la etaj, suprafata de 91mp, camere, balcon, in afara de baie, cam la fel, in jur de 5cm grosime, aceeasi reteta

* maine incep parter, am cumparat polistiren extrudat 2cm + plasa, intre polistiren si plasa imi vor baga tevi de apa calda de la viitoarea centrala (va fi pe lemne), pana la bucatarie si baie. in baile de la parter si etaj vor da cu bormasina in placa pentru a baga si aceste tevi de apa calda (PPL 25D20, ceva de genul asta, am cumparat azi) + tevile de canalizare de la baie, de 110mm (plus panta de scurgere spre iesirea din casa). reteta pentru sapa va fi aceeasi, sapa va fi turnata peste polistiren + tevi + plasa.

este corecta procedura? sau mai trebuie imbunatatit ceva? m-au asigurat ca tevile nu vor coroda polistirenul absolut deloc, mai ales ca ele cica tin pana la 95 de grade.

imediat dupa turnarea sapei de la parter doresc sa pun gresie, e vreo problema daca fac asta in decurs de o saptamana? e vreo problema cu mucegai, etc.?


am uitat o chestie importanta: cat e pretul / mp pt manopera la sapa? sa stiu si eu daca m-am incadrat corect.

Edited by mihaic99, 18 July 2011 - 21:53.


#33
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Am incalzire clasica,si am Cu la colac de 15 cu izolatie,Sanco.Sapa nu acoepra in totalitate acest cupru ramanad cativa mm.E o problema??

#34
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Am decis sa renuntam la parchetul vechi din 2 camere (era de prin 1968, avea rosturi maricele, scartaia de mama focului si in plus pe ici pe colo se lasase). Am apelat la o firmulita locala, care a scos parchetul vechi si cartonul de sub acesta. Meseriasii mi-au recomandat sa pastrez nisipul din camere (cam 5-6 cm grosime) si au turnat o sapa peste acesta dupa ce l-au nivelat (groasa de cam 4 cm). Inteleg ca montarea parchetului se va putea face cam dupa o luna. Intre timp, toate geamurile din casa si usile stau deschise si priponite bine sa nu se tranteasca de la vant. Parchetul va fi din cel triplu stratificat, de la Dedeman, gros de 13-14 mm. Sugestii?

Edited by Sebiko, 04 May 2012 - 11:54.


#35
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

 Sebiko, on 4th May 2012, 11:52, said:

Am decis sa renuntam la parchetul vechi din 2 camere (era de prin 1968, avea rosturi maricele, scartaia de mama focului si in plus pe ici pe colo se lasase). Am apelat la o firmulita locala, care a scos parchetul vechi si cartonul de sub acesta. Meseriasii mi-au recomandat sa pastrez nisipul din camere (cam 5-6 cm grosime) si au turnat o sapa peste acesta dupa ce l-au nivelat (groasa de cam 4 cm). Inteleg ca montarea parchetului se va putea face cam dupa o luna. Intre timp, toate geamurile din casa si usile stau deschise si priponite bine sa nu se tranteasca de la vant. Parchetul va fi din cel triplu stratificat, de la Dedeman, gros de 13-14 mm. Sugestii?


Eu scoteam nisipul si in locul lui bagam polistiren EXTRUDAT de grosimea nisipului sau mai bine spus grosimea care era in asa fel incat sa-mi permita o sapa de 5 cm grosime.Cu nisip se izola fonic(ca termic nu stiu cat de mult ajuta)acum 1 milion de ani.Deja la tine este facuta operatiunea,asa ca nu vad ce sugestii sa mai primesti!!!
Eventual incearca sa ne dai mai multe explicatii despre ce anume ai vrea sa primesti sugestii!!!

#36
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

 toteu12, on 4th May 2012, 14:47, said:

Eu scoteam nisipul si in locul lui bagam polistiren EXTRUDAT de grosimea nisipului sau mai bine spus grosimea care era in asa fel incat sa-mi permita o sapa de 5 cm grosime.Cu nisip se izola fonic(ca termic nu stiu cat de mult ajuta)acum 1 milion de ani.Deja la tine este facuta operatiunea,asa ca nu vad ce sugestii sa mai primesti!!!
Eventual incearca sa ne dai mai multe explicatii despre ce anume ai vrea sa primesti sugestii!!!

Problema izolarii termice nu prea se mai pune la etajul III, in conditiile in care vecinul de la etajul inferior mai da caldura din cand in  cand iarna, iar blocul e izolat interior si exterior. Sugestiile se refereau la timpul dupa care se poate monta parchetul. Mesterii spuneau ca daca afara e cald, iar geamurile sunt deschise, in maxim o saptamina ar putea fi montat parchetul. Eu, sincer, din teama sau din cele auzite inclin sa cred ca nu au dreptate. Ei sustin ca nisipul -  care este perfect uscat, ar "trage" si ajuta la maturarea sapei. La asta ma refeream, Toteu! Si, in plus, la ce fel de burete sa ma orientez?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate