Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

camera video ideala videochat!?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
six45i

six45i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2009
Salut, in primul rand salutare tuturor ,sunt nou pe forum .

Deschid un studio de videochat si am ajuns in momentul in care trebuie sa fac alegerea camerelor video.

Am cateva nedumeriri si rog cunoscatorii sa ma lamureasca :

1. E mare diferenta intre o camera video HD si o camera normala atat timp cat streamingul se face online, deci 640x480 ?

2. Ce trebuie sa urmaresc la o camera pt. videochat ?

3. Ce imi recomandati ? Faceti va rog 2 recomandari . o camera low cost si una de calitate,dar care sa nu depaseasca 2000 RON.

4. Care e cel mai sanatos transfer? Firewire? USB  sau prin Tv Tunner ? Eu stiu din putina mea experienta ca prin Tunner e cel mai sanatos.



Ce parere aveti de camera asta :

http://price.ro/spec...105b_184529.htm ?

Cum e cu HDMI-ul asta ca eu abia acum studiez problema  , exista tunnere cu HDMI ?

Astept parerile voastre.

#2
vali38

vali38

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 16.10.2005
Nu iti pot raspunde la toate intrebarile insa pentru 4 eu spun ca cel mai bun e firewire insa in cazul tau nu ai nevoie de transfer mare de date si merge si pe USB
legat de streaming. aici intervin doi factori. viteza de download si upload si latenta. trebuie sa ai destula banda alocata pentru a face un transfer de calitate foarte inalta + o rezerva. latenta va determina cat de tarziu va ajunge imaginea la destinatar si asta depinde foarte mult de provider si de tipul de conexiune
ceea ce vrei tu e destul de complicat in cazul in care vrei sa faci o treaba buna
sincer pentru video chat ti-as recomanda webcamuri mai de calitate si nici de cum camere video hd. e o risipa de bani tinand cont de resursele necesare. in plus o camera web de 2 MP cu rezolutie de 1024x768 se vede destul de bine

Edited by Mtz, 02 January 2010 - 10:50.
Am eliminat CITATUL STUPID! Ca sa nu mai citezi AIUREA si ENERVANT postul imediat PRECEDENT, apasa butonul de RASPUNS RAPID atunci cand raspunzi la ULTIMUL POST din topic. Daca nu vei face asa pe viitor, iti pot suspenda contul pentru un timp.


#3
six45i

six45i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2009
pe mine ma intereseaza in primul rand calitatea .

daca trebuie sa dau 2000 RON pe o camera + inca 500 pe un tunner ca sa obtin calitatea ireprosabila o sa fac asta ,
daca diferenta de calitate pt .streaming online este mica intre o camera HD sau o camera scumpa si o camera oarecare atunci o sa cumpar camere low cost ca sa spun asa.

astept in continuare raspunsuri.

pe firewire am conectat pt alt studio un Sony DCR-TRV22E si imaginea se vedea in reluare.


De ce conectarea prin USB e o alegere mai buna decat prin tunner ?

In legatura cu webcamurile , sunt intradevar webcamuri foarte bune,dar nu cred ca se pot compara cu o camera video si aici ma refer la senzori si in special senzorii de lumina pt. ca in videochat o iluminare cat mai buna e foarte importanta.

Astept in continuare raspunsuri,va rog justificati.

Edited by six45i, 30 December 2009 - 00:46.


#4
vali38

vali38

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 16.10.2005
raspunsuri cred ca nu primesti pentru simplul fapt ca imbini doua domenii care nu prea sunt exploatate pe aria asta. din cate stiu, trasnferul pe firewire e cel mai rapid (de pana la 400 mB/s)
calitatea. cred ca stii foarte bine ca, cu cat imaginea e mai calitativa si mai mare, cu atat firmul e mai mare. ei bine, pentru streaming trebuie sa oferi posibilitatea ca intr-o secunda sa expediezi o mare cantitate de date si prin urmare ai nevoie de o banda foarte mare si nu stiu ce furnizor vei alege pentru asta si mai ales din punct de vedere al latentei. spre exemplu, eu, cu conexiunea mea, am latenta 126 ms pe NY. in concluzie, daca incerc sa comunic cu cineva din NY, datele  trimise vor ajunge cu 1 secunda si ceva mai tarziu si e extrem de mult
daca spui ca ai conectat pe firewire o camera si se vedea intepenit cu siguranta ceva nu mergea bine

ti-am mai spus o data ce ti-am scris mai sus in speranta ca vei intelege ca e foarte important sa privesti treaba asta din ansamblu. altfel te vei lovi de o gramada de probleme. inca o data. tine mare cont de conexiune si nu te arunca din prima la produse scumpe. parerea mea este ca pentru un videochat e o investitie foarte mare

Edited by vali38, 30 December 2009 - 01:34.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Streaming sa zic asa, nativ, nu se poate! Adica se poate, dar foarte prost!
Streaming-ul trebuie facu cu un server dedicat, cu soft special, pentru ca:
- Nu cred ca veiavea doar o camera, vor fi mai multe!
- Cantitatea de informatie video+audio necomprimat este imensa! Gandeste-te la rezolutie si numar de frame-uri pe secunda.
Pentru 640*480 nu ai nevoie de camere video, sunt webcam-uri excelente cu rezolutii mai mari.
Lumina o asiguri cu reflectoare bine pozitionate.

La servici am reusit sa transmitem 352*288, 8 biti per pixel, 1 frame pe secunda, pe o banda simetrica de 256 Kb (2 M comerciali) in conditiile in care pe sarma respectiva se mai primesc si mail-uri, se transfera date de firma, etc. Cu scule profesionale Cisco si DVR de 4000 RON. Stream-ul video este comprimat h264. Fara audio.

Parerea mea sa te adresezi unei firme de profil!

Edited by viceroy56, 30 December 2009 - 09:42.


#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Dupa cum ti s-a mai spus, cea mai importanta este conexiunea. Nu neaparat a ta ci si a utilizatorului final, acesta sa aiba internet atat de puternic sa primeasca imaginile tale de "calitate". Si ca veni vorba de calitate, nu cred ca in domeniul videochat trebuie sa oferi rezolutii maxime si calitate maxima posibila deoarece vor fi vizibile si cele mai mici defecte ale fetelor, ale locatiei pentru ca nu vei avea totul perfect. Niste greseli sau chestii neingrijite alunga clientii. Lasa, asa, fara detalii ca e mai bine.
Si dupa cum ti-a zis si viceroy, intr-un domeniu care se bazeaza pe imaginea video si este o afacere, adreseaza-te unei firme specializate.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 02 January 2010 - 10:55.


#7
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Am cunoscut pe cineva care avea un studio de chat online(gen jasmine). Avea dotate 4-5 calculatoare cu camere web d-astea si era multumit.
http://www.pcfun.ro/...ma-hd-microsoft
Si mie mi s-a parut ieftin dar cand am vazut ce fain se vede...

Edited by reovel, 02 January 2010 - 19:01.


#8
six45i

six45i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2009
Multumesc pentru raspunsuri. Astept in continuare opinii.

Rog daca poate cineva sa-mi raspunda exact la intrebari. Multumesc

#9
six45i

six45i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2009
up..

#10
six45i

six45i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2009
se poate inchide .

se poate inchide.

#11
thebaronn

thebaronn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2010
salut in primul rand ai facut o greseala jasmine nu e un studio ci e un site pe care se poate face chat.e o diferenta intre un studio care lucreaza cu modele si le asigura suport in aceasta meserie si un site care preia imaginile de la modele si administreaza conturile acestora le livreaza banii in conturi acestia vand practic mai departe prestatiile modelelor pe bani membrilor sai .deci u ce vrei pana la urma studio sau sati faci un site de chat ?eu cred ca studio (sa faci un site ai neovie de caruta de bani si o caruta de reclama si avand in vedere ca sunt 1000x situri de chat akm cam greu)in primul rand nu ai nevoie de o firma specialiazata ci de oameni care au mai lucrat in domeniu si au habar ai nevoie de o conexiune la net foarte mare (upload )un server de pe care sa securizezi conexiunile si sa administrezi internetul,tre sa ai si putin simt estetic sa amenajezi cateva decoruri ,calculatoare bune ,lumini (aici e mai complicat ai nevoie de ajutorul unui inginer de lumini sa stii cum sa folosesti lumina calda cu cea rece in combinatie)camere video sau web(sony au niste camere super pt chat unele la cam 300 euro accesibile cu telecomanda se vad bine si altele cam la 1000 euro sunt best)si nu in ultimul rand modele bune (caci fara ele vei da faliment si vei pierde toti banii investiti in 3 luni)ai nevoie si de firma dak faci asa ceva sa platesti taxe la stat sa fii "legal" cel putin asa se zice dak platesti taxe esti legal dar legea nu supne ca e legal sau ilegal chatul (ai grija sa folosesti numai modele la single nu la cupluri caci asta inseamna prostitutie)dak mai ai neovie sa stii ceva lasa un offline si am sa stradui sa fiu cat mai explicit sa intelegi

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Probabil ca omul are tot ce ai enumerat tu acolo, mai putin camerele video. Dupa parerea mea, asa ceva este simplu de facut fata de celelalte probleme pe care le-ai enumerat si tu.
Ar fi trebuit sa numesti cele 2 camere amintite de tine ca sa fim si ontopic. Eventual sa spui ce ai intalnit tu cu rezultate bune, nu neaprat tinand cont de raportul pret/calitate.

enjoy,
Mtz

#13
thebaronn

thebaronn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2010
nu vreau sa fac reclama la sony dar sunt cele mai bune de videochat cauta pe google sigur le gasesti! :OK:

#14
seful_retelei

seful_retelei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2009

 six45i, on 3rd January 2010, 13:28, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Astept in continuare opinii.

Rog daca poate cineva sa-mi raspunda exact la intrebari. Multumesc



un raspuns sigur simplu si clar bazat pe experienta personala -Sony DCR-HC21 NTSC era in jur de 500 RON pe net la mana a II a in 2009 se misca in timp real ca webcam si pe yahoo ... cu internet d'ala varza wireles ... altceva mai bun si mai ieftin de atat nu am gasit
...  tine cont de ceea ce iti scriu aici ... altii il tin ca secret profesional probabil ...

#15
MoldovanDan

MoldovanDan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2012
Buna ziua! Sunt nou pe forum si va rog sa ma scuzati pt. eventualele greseli.Vreau sa primesc niste meditatii la metematica prin internet de la un profesor din Bucuresti la un elev din Cluj-Napoca.Am incercat prin skype cu ajutorul unei camere web Microsoft Hd5000(de149 ron) dar calitatea imaginii e foarte slaba in sensul ca am receptionat clar numai o mica parte din tabla pe care erau expuse problemele si imaginea era neclara.Doresc sa cumpar o camera de videochat sau ceva similar pana la un buget de 1500 Ron.Va rog sa ma sfatuiti si ce trebuie sa mai cumpar sau sa imbunatatesc la calculatoare, respectiv la cele 2 laptopuri cu care se face emisia - receptia .

Edited by MoldovanDan, 08 October 2012 - 11:58.


#16
VideoModeling

VideoModeling

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2013
Iti recomand cu incredere camerele HD de la Logitech.
De exemplu Logitech C920 filmeaza HD, are microfon stereo incorporat, merge perfect cu Skype si e in jur de 450 lei bucata. O gasesti la mai multe magazine online: http://www.price.ro/...0768_508087.htm

Edited by _DelSte_, 26 January 2013 - 14:30.
-scos citat inutil-


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate