Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Once Upon a Time in America (1984)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
GycuBrun

GycuBrun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.07.2007
In primul rand, imi vine greu a crede ca nu a mentionat cineva acest film. Las' ca o fac eu.
[ http://www.ekd.com/images/covers/Once-Upon-a-Time-in-America-tf.org-free.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

David "Noodles" Aaronson – Robert De Niro (adult), Scott Tiler (adolescent)
Maximilian "Max" Bercovicz and Christopher Bailey – James Woods (adult), Rusty Jacobs (adolescent)
Deborah Gelly – Elizabeth McGovern (adult), Jennifer Connelly (adolescent)
Patrick "Patsy" Goldberg – James Hayden (adult), Brian Bloom (adolescent)
Philip "Cockeye" Stein – William Forsythe (adult), Adrian Currie (adolescent)

Pelicula de fata centrata in jurul mafiotului Noodles, interpretat de Robert DeNiro si a grupului sau de prieteni Max, interpretat superb de James Woods, Cockeye si Patsy. Prezinta inceputul vietii lor de infractori, apogeul si sfarsitul, evident nu in aceasta ordine, timpul fiind manipulat de regizor dupa bunul plac folosind tehnica bine-cunoscuta a "flashbackului" Povestea lor are toate ingredientele "stereotipice" bani, dame de companie si violenta in plan fizic dar prezinta si iubire, tradare, lacomie si prietenie in alte planuri.

Sincer, nu o sa merg pana in panzele albe sa spun ca este cel mai bun film ever and so on, pot spune doar ca lunga vizionare nu mi-a lasat un gust amar ba chiar m-a surprins ca regizorul mi-a oferit cam tot ce vroiam de la pelicula lui 110%, adica am vazut cam tot ce vroiam sa vad intr-un film incadrat in genul celor cu mafioti si in plus. Evident vor fi clisee dar per ansamblu este o calatorie fantastica intr-o atmosfera a perioadei respective perfect redate.

Partea copilariei celor 4  infractori mi s-a parut cea mai buna dar si sfarsitul e la fel de bun in opinia mea. Nu sunt eu mare critic de filme dar cred ca pot identifica un film care merita vazut. Nu o sa laud actorul Robert DeNiro pentru ca este evident ca au facut-o destui pentru mine pana acum, insa James Woods e pur si simplu "eye-candy".
Daca nu ati vazut filmul, vi-l recomand cu mare caldura, insa nu versiunea americana editata ci aceea de 389 minute(?) "adevarata".
Over and out.

#2
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
L-am vazut si mi-a placut! :thumbup:

#3
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Genial filmul, e considerat de majoritatea criticilor cel mai bun film din istorie, alaturi de prima parte e trilogiei "Nasul"! Impresionanta scena sinuciderii lui James Woods in acel malaxor al masinii de gunoi, avand mustrari de constiinta ca si-a tradat cel mai bun prieten. Genial!

#4
GycuBrun

GycuBrun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.07.2007
Si totusi nu e sigur daca a facut asta, e doar indicat.

#5
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
un film super :D

#6
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
un singur cuvant despre acest film: minunat!

#7
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008
Deosebit! Cum de nu remarcasem ca regizor este SL?

#8
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Un film bun,toti actorii si-au intrat bine in rol,decorurile excelente,scenariul pe masura,scene de dialog bune.Concluzia:merita vazut.

#9
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostboxXxing_star, on 13th January 2010, 18:48, said:

Un film bun,toti actorii si-au intrat bine in rol,decorurile excelente,scenariul pe masura,scene de dialog bune.Concluzia:merita vazut.
E considerat unul din cele mai bune filme din istorie, alaturi de Godfather I, singurele filme care au primit nota 10 de la critici. Ce e culmea e ca nici n-a prea facut multi bani in box-office, la fel si Nasul, poate si din cauza anilor in care au fost lansate. In tara de origine, SUA, a strans doar 5.321.000$

#10
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Acest film sta de o perioada de peste 20 de ani pe locul 1 in topul preferintelor mele. Si probabil ca acolo va imbatrani, impreuna cu mine...
Iar De Niro a ramas, datorita rolului din acest film, tot acolo. Pe primul loc. Intangibil.

#11
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
La fel si la mine. Unul din filmele mele preferate. Cel mai bun din genul lui. Mereu imi amintesc cu placere faze din el.

#12
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
A fost ok filmul. Nu intra in top 5 filme despre mafie, parerea mea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate