Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

producere dale

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009
pe criza aceasta m ar interesa sa incerc afaceri cu investitie mica...
o astfel de afacere consider ca este si producerea de dale din ciment...am vazut ca matritele sunt la 1 euro buc(pt inceput cate o suta din 3 modele diferite cred ca este ok)...la nisip si la ciment preturile au scazut...mai imi trebuie un spatiu si pot incepe(chiriile au scazut mult)....
ma interseaza daca cineva are o afacere de acest gen..sa imi spuna despre preturi, tehnologie,etc...

Edited by republikbanat, 19 December 2009 - 10:51.


#2
andrei_ionescu

andrei_ionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2009
Pai daca vrei sa te apuci acum , iarna, trebuie sa ai un spatiu de depozitare al matritelor incalzit . Betonul pt. pavele si borduri se face dupa o reteta diferita decat cel normal , trebuie adaugat aditiv de plastifiere si pigment pt. culoare . Matritele in care torni betonul trebuie unse inainte cu o substanta Decofrol , pavelele le vei putea decofra abia dupa 7 zile . Iti dau un exemplu de reteta de beton pt. pavele impreuna cu preturile materialelor pt. 1m cub beton:
  
   290 kg ciment = 7 saci = 150 lei
   175 litrii apa
   2 kg aditiv plastifiant = 9 lei
   sort 0-4    - 754 kg
   sort 4-8    - 302 kg = 60 lei
   sort 8-16   -830 kg
   pigment culoare - 2 kg = 9 lei

                             Total 228 lei

Cu 1 mc produci pavele cu o grosime de 5 cm care sa acopere 20 metrii patrati , deci te va costa 11.4 lei /mp

#3
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 andrei_ionescu, on 22nd December 2009, 00:54, said:

Pai daca vrei sa te apuci acum , iarna, trebuie sa ai un spatiu de depozitare al matritelor incalzit . Betonul pt. pavele si borduri se face dupa o reteta diferita decat cel normal , trebuie adaugat aditiv de plastifiere si pigment pt. culoare . Matritele in care torni betonul trebuie unse inainte cu o substanta Decofrol , pavelele le vei putea decofra abia dupa 7 zile . Iti dau un exemplu de reteta de beton pt. pavele impreuna cu preturile materialelor pt. 1m cub beton:
  
   290 kg ciment = 7 saci = 150 lei
   175 litrii apa
   2 kg aditiv plastifiant = 9 lei
   sort 0-4    - 754 kg
   sort 4-8    - 302 kg = 60 lei
   sort 8-16   -830 kg
   pigment culoare - 2 kg = 9 lei

                             Total 228 lei

Cu 1 mc produci pavele cu o grosime de 5 cm care sa acopere 20 metrii patrati , deci te va costa 11.4 lei /mp

ms frumos de raspuns...am vazut ca undeva la 20 lei mp se vand...si cred ca montajul (doresc sa imi fac si o echipa de montatori) este undeva la 20 lei mp...
am vazut ca sunt masini de pavele si borduri...dar pt inceput mai bine iau matrite...
cat despre cele 7 zile dupa care pot decofra...eu stiam ca dupa 2 zile poti decofra...apoi sa le depozitezi la uscare...

#4
andrei_ionescu

andrei_ionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2009
Le poti decofra si la 2 zile , dar risti sa strici muchiile pavelei , in plus chiar daca vei aplica Decofrol pe matrite va trebui sa bati cu un ciocan de cauciuc pt. a o scoate , si risti sa o crapi . Daca vrei decofrezi la scurt timp de la turnare iti recomand sa folosesti si un aditiv de intarire

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate