Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Temporizare lumina plafoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Salutere uite ca treaba cu stailizatoru a mers beton cu un C de 400uF si  cu un led de 10mm ultra light albastru statea 3s si  se stingea era beton problema e ca nu ajunge lumina in masina e cam slaba  , ar mai fi o chestie daca stiti ceva becuri albastre puternice sau neoane albastre si de unde gasesc  dar aici se schimba treaba cu consumul si am aflat azi ca mai exista o metoda cu un tranzistor cu un condensator in baza si mi se pare foarte interesanta!

#20
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
pune mai multe led-uri :)

#21
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Cate mai multe ca e 35mii unu

#22
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
7805 duce un 1A cu un mic radiator, un led nu cred sa consume mai mult de 100 ma, deci poti pune vreo 10 :) direct pe stabilizator.....totusi sa probezi cu mai putine si sa verifici cat de tare se incalzeste integratul...

totusi, probabil e mai eficient cu un bec vopsit albastru sau intr-un plastic albastru, dar unde il gasesti.......incearca pe la magazinele de pe maica domnului, poate gasesti ceva

#23
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Man eu s' din Constanta  de la mare mai!

#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mda, am uitat....trebuie sa fie si pe acolo magazine de electronice, nu se poate....

#25
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Daca folosesti tranzistor de medie putere (de ex. BD 139 ) poti pune vreo 30 LED-uri , iar daca mai inseriezi cate 4 , va rezulta 120 bucati. Bineinteles ,trebuie calculata rezistenta pt limitarea curentului prin LED (sau LED-uri inseriate) , acesta e bine sa nu depaseasca 30 mA in general.
La 100mA nu cred ca va mere mult led-u. BD-ul poate fi comandat in montaj Darlington de un BC , iar baza BC-ului sa fie polarizata de la +12V prin dioda dupe care un electrolitic pt mentinerea perioadei discutate iar apoi o rezistenta de limitare a curentului de baza.

#26
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Am rezolvat problema am folosit un trazistor BD 912 cu o rezistenta de 10K in baza  si apoi conectata la contactu de la usa si intr baza si emitor am pus un C de 220uF  in serie cu o rezistenta de 15 ohmi   in colector  am pus 3 leduri ultra bright cu rezistente de 560 ohmi  si apoi la masa iar emitorul tot timpul alimentat la +12V   functioneaza perfect daca vreti schema spuneti cum se posteaza aicea.Oricu merci mult de ajutor Bafta!

#27
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006

 max34, on Jul 31 2004, 18:01, said:

Am rezolvat problema am folosit un trazistor BD 912 cu o rezistenta de 10K in baza  si apoi conectata la contactu de la usa si intr baza si emitor am pus un C de 220uF  in serie cu o rezistenta de 15 ohmi   in colector  am pus 3 leduri ultra bright cu rezistente de 560 ohmi  si apoi la masa iar emitorul tot timpul alimentat la +12V   functioneaza perfect daca vreti schema spuneti cum se posteaza aicea.Oricu merci mult de ajutor Bafta!

Saluti, imi pot face o idee despre cum arata schema, dar daca ai un webcam, scanner etc, fa si u o poza si pune aici :D

sau da`mi mail, [email protected], daca ti-e mai usor ;)

Multumiri anticipate!

#28
Ba'Ioji

Ba'Ioji

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2007
Attached File  dimer.bmp3.jpg   17.06K   151 downloadsAttached File  dimer.bmp10a.jpg   19.19K   145 downloads[attachmen
=206234:dimer.bmp_b.jpg]Attached File  dimer.bmp_b2.jpg   35.76K   152 downloadsAttached File  Dome_light_dimmer.gif2.jpg   16.15K   124 downloadsme_lig...mer.gif2.jpg]

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate