Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Temporizare lumina plafoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Salutare ma poate cineva ajuta cu o schema de temoprizator , Deci : vreau in locul luminilor din masina sa pun leduri albastre si dupa ce se inchid usile sa mai stea 2 s aprins si dupa aia sa se stinga lent aveti idei? :help:

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pune in paralel cu ledurile cate un condensator mai mare de 2-3000 µF ;)

#3
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
sau un LS 74123, parca monostabil dual

#4
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
ai o schema ceva cu CI asta

#5
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
deci datasheet-ul .... gasesti aplicatia in pdf la pagina 5

Attached Files



#6
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Sa stii ca nu prea le am cu ttl-urile si nu stiu cum sa  conectez cicuitele de la pag.5 ca sa obtin temoprizare!

#7
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Poate poti sa ma ajuti!

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cred ca treaba cu condensatorii e cea mai simpla,ieftina si eficienta, fara alte complicatii
poti incerca cu un condens de 1000-4700 microF/16v pus paralel cu led-urile,dar care in inte, inseriat pe circuit, o dioda pt a preveni descarcarea lui pe alte dispozitive ale masinii :).Cu cat este mai mare condens cu atat vor ramane mai mult timp aprins led-urile

                      dioda             rezistenta
+ 12vo-----------|>|----o------||||||-------o   + led (sau led-uri)
                                    |
                                   --    Condensator
                                   --
                                    |
-        o--------------------o------------------o -

- rezistenta o dimensionezi in functie de led-uri si de nr lor (500-900 ohmi/05-1 W)
- dioda un model oarecare care rezisa la min 1A (din seria 1N4xxx)
- condens dupa preferinte, cu cat mai mare cu ata tine mai mult timp, dar definde ff mult de cate led-uri sunt si cat consuma ele

vad ca nu sta prea bine schema mea "text" pe forum....consensatorul acela se cupleaza intre cele doua "o", unul intre dioda si rezistenta, celalt pe bara de - (masa)

#9
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Am pus un led de 10mm o rezistenta de 1K un c de 6000uF dar chestia e ca , cum am scos alimentare cum incepe sa scada intensitatea luminoasa pe mine ma interesa ca dupa cateva secunde sa inceapa sa scada intensitatea luminii.

#10
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
nu vreau sa fac reclama ;) dar am vazut de vanzare in targ la vitan temporizatoare homemade.

#11
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Eu s din cta mestere

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hm, atunci complici cu un tranzistor cel putin...
ai pus si dioda inainte ? led-urile albastre consuma cam mult, intradevar

sa ma gandesc, trebuie circuit separat  prin care sa aduci plusul de la baterie laturi de cel care vine de la usile cu butoanele de plafoniera..mai nasol

mai potoi incerca cu o dioda zenner paralela cu led-ul, dar atunci trbuie sa maresti binisor condensatorul...vezi la tensiune merge ledul, pui paralel cu el o dioda zener (polarizata invers binenteles, ca orice zenner) cu tensinea egala cu cea de alim a led-ului (chiar putin mai mica, sa zicem un 3.3v de inceput, desi nu prea am idee la cat merg led-urile albastre), redimensionezi rezistenta (va trebui sa o micsorezi probabil)...

principiul este ca la intrruperea alimentarii, condensatorul incepe sa se descarce pe gruopul dioda zenner+led; datorita zenner-ului, tensiunea ramane constanta (putin timp)=> lumina constanta, dupa care descarcarea aduce tensiunea sub cea zenner, dioda se blokeaza, iar led-ul incepe sa lumineze din ce in ce mai slab....

#13
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Nu inteleg de ce atatea complicatii. Se comanda LED-urile prin tranzistor de medie putere (eventual montaj DARLINGTON cu 2 TZ ) , iar condensatorul trebuie pus la BAZA acestuia si nu in paralel pe alimentarea LED-urilor, unde nu avem curent asa mare si deci nu avem nevoie nici de condensator de valoare foarte mare. Si in afara de asta ar fi bine ca luminile de la plafoniera sa ramana , iar dupa inchiderea usilor ele sa se stinga , ramanand aprinse numai LED-urile pt o perioada determinata de timp.

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai complicatia este data de necesitatea unui fir suplimentar de alimentare direct din baterie daca ledurile se pun in locul plafonierei.....aceasta are legatura doar la masa, iar plusul este trecut prin intrerupatorul de la usi, asa ca atunci cand inchide usa, nu mai are de unde sa ia curent tranzistorul decat de la un circuit suplimentar....adica un fir legat la plusul batriei si adus la plafoniera....trebuie mascat,protejat, etc.

eventula depistat unde sunt conectate firele de la plafoniera, pe undeva pe sub bord si pus temporizatorul pe acolo, dar trebuie studiata instalatia electrica a masinii si o greseala poate duce la prajela cablurilor, incendii, etc....si nu glumesc, pt ca stiu un caz cu cineva ca re a adus un cablu de alimentare de undeva de sub bord catre un bec din pafon, la fixat cu un surub de carcasa si aciupit izolatia...la un moment dat a facut scurt circuit si au luat foc mai mult de jumatate din firele de sub bord...la o dacia :(

#15
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
pai atunci: de la alim. plafoniera, dioda serie, cond. de val. mare paralel, un stab. 7805, iar la iesirea stab. rez. serie cu led-urile. la alim. se vor aprinde instant, dupa intr. alim., luminozitatea va scadea dupa cateva sec, cand tensiunea pe cond. va scadea sub 6V, limita de stabilizare a 7805-ului. asa e bine ?

#16
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
NU inteleg ce rol mai are stabilizatorul ala  integrat

#17
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
tocmai ce-am explicat. cond. de pe intrare se incarca la 12V. cum ai cuplat alim, led-urile se vor alim. prin rez. serie la 5V. cand inchizi portiera, stab. se alim. doar din cond., cateva sec, pana se descarca. deci in alea cateva sec. led-urile vor ramane aprinse la acelasi niv. ca atunci cand ai alim. cuplata..... pe mas. ce cond. se descarca, ilum. va scadea, pt. ca 7805 nu are cum sa stabilizeze sub 6V tens. de intrare., deci ilum. va scadea progresiv, in cateva sec. se vor stinge de tot.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
da, mai bine cu stabilizatorul decat cu zennerul meu, e mai simplu si mai eficient ... da-i bice , dar sa nu uitit rez serie cu ledurile, daca pui 7805 cred ca 100 ohmi e suficient

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate