Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Apartamente ARED - Arad

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
divedeep

divedeep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.03.2008

 guenter, on 27th March 2011, 19:48, said:

Nu cred sa existe blocuri ARED cu pereti de rigips intre apartamente. Doar cei interiori sunt de rigips

La inceputul anului mi-am luat si eu un apartamet de 2 camere la ei si sunt foarte multumita de el. Treaba cu peretii sta in felul urmator, doar peretii din interiorul apartamentului sunt din rigips iar cei dintre vecini sunt din caramida. Initial si eu m-am gandit la treaba asta, ca daca sunt toti din rigips o sa se auda de la vecini dar cand am aflat ca intre apartamente sunt din caramida m-am linistit... oricum inainte am stat intr-un apartament vechi si chiar daca avea toti peretii din caramida se mai auzea de la vecini, nu poate fi ca la casa...  Ce am observat cand m-am apucat de amenajat e ca lucrezi mult mai usor cu ei fata de cei din caramida daca vrei sa faci anumite schimbari in interior.

#38
stefanel15

stefanel15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2011
stie cineva daca au si apartamente cu trei camere mari?

#39
diego24

diego24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.11.2011

 stefanel15, on 28th October 2011, 15:35, said:

stie cineva daca au si apartamente cu trei camere mari?


Au apartamente si cu 3 camere, eu am fost si am vazut, sunt mari si spatioase, eu de curand mi-am achizitionat un apartament la ared in bloc nou care este in constructie, abia astept sa se termine lucrarile si sa ma mut in el. Sunt impresionat de evolutia lucrarilor, ei mi-au spus ca va fi gata spre predare in martie, dar eu sunt convins ca lucrarile vor fi gata mult mai repede, au constructori seriosi (unguri) care muncesc cot la cot de dimineata pana seara. Asa ca eu va recomand sa mergeti sa vedeti, nu aveti nimik de pierdut!

#40
stefanel15

stefanel15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2011
Multumesc diego24. Stii cumva daca sunt si deschisi la negocierea pretului? :naughty:

#41
diego24

diego24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.11.2011

 stefanel15, on 4th November 2011, 15:14, said:

Multumesc diego24. Stii cumva daca sunt si deschisi la negocierea pretului? :naughty:


Bineinteles! Eu pentru ca am fost "cuminte" am primit un discount, si o sa mai primesc in continuare daca le recomand si alti clienti. Vrei si tu sa cumperi? :)

#42
stefanel15

stefanel15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2011

 diego24, on 6th November 2011, 19:24, said:

Bineinteles! Eu pentru ca am fost "cuminte" am primit un discount, si o sa mai primesc in continuare daca le recomand si alti clienti. Vrei si tu sa cumperi? :)

Deocamdată doar sunt curios... cum ai făcut să fi "cuminte"? ai pe cineva să-mi recomanzi? :D

Apropo, acum stai acolo? regreți ceva?  Ai descoperit lucruri de care ai fi vrut să știi din-ainte?

#43
stefanel15

stefanel15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2011
Heeeei mai e cineva pe aici? parca erau mai multi care se preicepeau la apartamentele din ared... :confuzzled:

#44
stefanel15

stefanel15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2011
Se caută apartamente în perioada asta?

#45
diego24

diego24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.11.2011

 stefanel15, on 10th November 2011, 19:45, said:

Deocamdată doar sunt curios... cum ai făcut să fi "cuminte"? ai pe cineva să-mi recomanzi? :D

Apropo, acum stai acolo? regreți ceva?  Ai descoperit lucruri de care ai fi vrut să știi din-ainte?


Inca nu stau deoarece blocul nu este gata inca! Un singur lucru regret...ca nu mi-am achizitionat apartament mult mai repede, dar e bine si acuma :P

#46
stefanel15

stefanel15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2011
Ai ajuns să cunoști pe cineva de la ei? pe cine ai recomanda?

#47
stefanel15

stefanel15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2011
Nimeni nu recomandă pe nimeni....  :rolleyes:

#48
higheaven

higheaven

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 01.09.2005

 stefanel15, on 20th January 2012, 15:42, said:

Nimeni nu recomandă pe nimeni....  :rolleyes:
Eu am luat recent, de la biroul din centru de langa Teatru printr-o finantare foarte anvantajoasa.  Reprezentanta Ared deosebit de amabila mi-a ales cea mai buna varianta de plata/rate. Si eu sunt genul de om care cauta-compara-analizeaza de 100 de ori inainte de a face o achizitie. Si am decis sa imi iau NOU. Locuiesc intr-un apartament mai vechi si m-am saturat de atatea "investitii" in lift, acoperis, termopane si degeaba imi pun eu tevi noi ca explodeaza coloana sau ma inunda vecinu ce are inca tubulatura veche, de instalatia electrica nu mai zic, si multe altele.
Acum detalii despre cel nou:
Apartamentul e de 1 camera cu nisa de dormit, mai bine zis e un apartament de o camera la 47 de mp, care are si o zona unde se poate face un mic dormitor, cam la 9 mp, asa ca am: hol, baie chiar mare, living, un dormitor mic, bucatarie, loc de luat masa. Avans in vedere ca la Fortuna sunt apartamente de 2 camere la 44 mp eu zic ca asta nu e tocmai apartament cu o camera. Diferenta e ca nisa aia de dormit a mea nu are geam, dar sincer nici nu ma intereseaza pentru ca nu stau acolo toata ziua, e pentru dormit asa ca prefer sa fie mai intuneric.
Apartamentul l-am luat in R15, daca intri la ei pe site vezi schite, va fi gata in decembrie, am tot trecut zilele astea pe acolo si am ramas surprins de cat de repede se misca cu peretii exteriori, sunt deja cateva etaje care au caramida pusa, ma gandesc ca la ritmul asta o sa fie gata mai repede, asta daca ma iau si dupa R11 asta ultimul ce l-au facut ei. Eu pe asta l-am vizitat de cateva ori in constructie, inainte de a ma hotari ce sa iau.
Parerile sunt impartite, ca de obicei, am auzit si bune si rele, am incercat sa ma documentez mai ales la cele rele, adica am avut prieteni care au zis chestii urate despre ele, dar am constatat ca nu veneau de la persoane care locuiesc acolo sau erau auzite prin intermediari si atunci deja sunt denaturate.
Dupa mine este asa:
1 - peretii interiori sunt de rigips - imi convine ca ii modific la o adica cum vreau eu, mut cabluri si fire dupa bunul plac. Nu imi convine ca nu is la fel de solizi, dar nici nu am de gand sa-mi pun mobila de 100 kg pe ei.
2 - oricat ai vrea la bloc e la bloc, sper sa am noroc de vecini cu mintea la cap, daca nu asta e, voi vedea, oricum asta cu vecinii e o problema generala la blocuri, blocul nu e casa oricat ar dori unii sa nu auda niciun zgomot de la vecinul
3 - cheltuielile de intretinere is mici, asta a fost unul din atuurile care m-au convins si asta nu pentru ca am auzit lucrurile astea, ci in vizita de pe teren am tras un ochi la listele de cheltuieli si am ramas foarte surprins de cat de mici sunt cheltuielile comune. La partea cu gazul am mai intrebat intr-o parte si in alta si aici depinde de cat de friguros e fiecare, insa la toti is mult mai mici decat ce platesc eu pentru incalzire acum, in conditiile in care nu stau in tricou in casa ci fac economie.
4 -locatia mi se pare foarte buna, de la blocuri ai acces rapid la tramvai, taxi, autobus, spre centru, spre intim, spre Nadlac, e Atrium-ul aproape, ai Penny langa, ai farmacie non-stop, ai banci, gradinite, scoli, etc.
As putea continua, dar am scris deja cam mult ... un sfat doar ... cumparati-va si parcare daca va luati apartament, ca sa puteti intra cu masina pana langa bloc.
Iar daca vrei recomandare intreaba si pot sa-ti ofer pentru ca primesc bonus si prin faptul ca aduc clienti noi, (poate ma aleg cu un frigider nou).
stima

Edited by higheaven, 30 January 2012 - 11:21.


#49
Ayana_29

Ayana_29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2012
Eu nu prea am incredere in agentii imobiliari din Arad, sunt cam pitbull-asi si fata de un agent imobiliar din o tara civilizata nu reusesc sa para profi..Daca iti cauti un apartament e totusi o investitie pe o perioada mai lunga, nu e ca si cum ai cumpara o carte si daca nu-ti place, o arunci..Afara se pune foarte mult accent pe servicii, adica un agent imobiliar este mai mult un consilier care stie sa-ti recomanda si o investitie buna, sa sublinieze care sunt avantajele si dezavantajele ofertelor, sa caute oportunitati in functie de bugetul tau..Aici prefer sa fac eu munca asta pentru ca nu am incredere in informatiile date de ei..Intradevar cei de la Ared sunt mai profi decat cei din agentii si poti sa ai o discutie civilizata cu ei..In plus in ziua de astazi nimeni nu se avanta sa arunce cu banii pe geam si tre sa te gandesti si la ce cheltuieli o sa ai in viitor cu apartamentul, daca doamne fereste nu ai bani de rate sa il poti inchiria cu o suma care sa iti acopere ratele..

#50
divedeep

divedeep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.03.2008

 Ayana_29, on 30th January 2012, 21:21, said:

Eu nu prea am incredere in agentii imobiliari din Arad, sunt cam pitbull-asi si fata de un agent imobiliar din o tara civilizata nu reusesc sa para profi..Daca iti cauti un apartament e totusi o investitie pe o perioada mai lunga, nu e ca si cum ai cumpara o carte si daca nu-ti place, o arunci..Afara se pune foarte mult accent pe servicii, adica un agent imobiliar este mai mult un consilier care stie sa-ti recomanda si o investitie buna, sa sublinieze care sunt avantajele si dezavantajele ofertelor, sa caute oportunitati in functie de bugetul tau..Aici prefer sa fac eu munca asta pentru ca nu am incredere in informatiile date de ei..Intradevar cei de la Ared sunt mai profi decat cei din agentii si poti sa ai o discutie civilizata cu ei..In plus in ziua de astazi nimeni nu se avanta sa arunce cu banii pe geam si tre sa te gandesti si la ce cheltuieli o sa ai in viitor cu apartamentul, daca doamne fereste nu ai bani de rate sa il poti inchiria cu o suma care sa iti acopere ratele..


Eu am dat, la biroul din centru, peste o tipa foarte faina care a avut rabdare cu mine pana m-am hotarat sa cumpar. In ciuda faptului ca am avut o multime de intrebari si s-a plimbat cu mine de o gramada de ori sa-mi arate apartamentele pe santier tot timpu am vazut ca vrea sa ma ajute in functie de ceea ce eu imi doresc. De fiecare data cand ne auzeam imi spunea de avantajele pe care le am si ce facilitati noi mai apar. Ce mi-a placut mult si chiar m-a impresionat a fost cand mi-a spus despre cardul ARED GOLD(l-am folosit mult la amenajare) prin care am beneficiat de o multime de reduceri de la firme care au incheiat parteneriat cu ei. Sunt foarte multumita de modul in care a relationat cu mine si in continuare daca am ceva problema stiu ca pot apela la ea linistita. Cei de la Ared sunt diferiti de majoritatea agentilor imobiliari si se vede ca se implica in relatia cu clientul ceea ce pentru mine inseamna mult...

#51
rodar

rodar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2009
Vad ca s-a mai animat putin subiectul, am mai tras cu ochiul pe aici da nu era mare zarva. Ma bucur sa vad ca mai sunt si altii care au cumparat si is multumiti per ansamblu. Daca ati citit subiectul vedeti ca exista si pareri pro si contra, acuma eu vin deja sa povestesc din ce am trait in aceasta perioada.
Primul lucru, un PLUS foarte fare sunt cheltuielile mici. Avem cheltuielile comune (lift, curent casa scarii, etc), la 2 camere, 2 persoane, 55 lei in medie, gazul il platim separat si am avut acum in perioada cand nu a fost foarte frig cam 80 lei pe luna. O sa vedem acum ca e mai frig cat va fi, dar nu cred ca foarte mult in plus pentru ca nu se resimte asa in apartamente pentru ca is bine izolate.
Probleme am avut doar cu clima azi vara, ca la un moment dat nu facea fata, insa am facut o sesizare la ei si a venit unul de la firma ce a montat climele si a bagat freon ... banui eu ca la momentul cand au fost puse nu au bagat astia cu climele destl freon sau asa vin dn fabrica, oricum s-a rezolvat.
In rest am reusit sa ne facem cativa prieteni aici, ne place ca avem doar vecini tineri si vara ne-am adunat si am facut si gratare in zona de spatii verzi special amenajate, a fost super.

De ceva vreme ne bate tare gandul sa cumparam un apartament de 1 camera si sa-l dam in chirie, am vazut ca is multi studenti aici in zona care platesc niste chirii uriase fata de ce am vazut ca is in alte parti ale orasului si pentru ca li s-a schimbat si celor de la ARED finantarea (avans mai mic necesar si rate pe 8 ani) ne tot gandim cum sa facem sa mai luam unul. In momentul asta nu mai is cu o camera nimic, dar o sa mai scoata la vanzare 1 boc, ultimul de aici de la uta si am rugat-o pe tipa de la care am cumparat noi sa ne sune cand stie preturi.

Apropo, cineva a scris mai demult de modificarea dobanzii din contract ... nu e adevarat, avem aceleasi rate in contract ca si la inceput, nu au crescut cu nimic, de fapt in contractul nostru nu e trecuta nicaieri dobanda, e trecuta direct rata cu dobanda cu tot si nicaieri nu scrie ca se pot modifica. Scrie in schimb care e reducerea de pret daca achitam mai repede, de fapt e acea dobanda pe care nu o mai platim daca terminam mai repede de aia 7 ani socotiti la inceput.  Singurul lucru de care depindem e cursul BNR ca platim in lei la cursul BNR, dar jonglam cu zilele in care este mai mic.

PS: Sunt de acord cu higheaven, cumparati-va si arcare cand luati apartamentul, stiti asa ca aveti locul vostru fara sa va chinuiti sa gasiti pe cine stie unde.

#52
diego24

diego24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.11.2011

 divedeep, on 31st January 2012, 19:11, said:

Eu am dat, la biroul din centru, peste o tipa foarte faina care a avut rabdare cu mine pana m-am hotarat sa cumpar. In ciuda faptului ca am avut o multime de intrebari si s-a plimbat cu mine de o gramada de ori sa-mi arate apartamentele pe santier tot timpu am vazut ca vrea sa ma ajute in functie de ceea ce eu imi doresc. De fiecare data cand ne auzeam imi spunea de avantajele pe care le am si ce facilitati noi mai apar. Ce mi-a placut mult si chiar m-a impresionat a fost cand mi-a spus despre cardul ARED GOLD(l-am folosit mult la amenajare) prin care am beneficiat de o multime de reduceri de la firme care au incheiat parteneriat cu ei. Sunt foarte multumita de modul in care a relationat cu mine si in continuare daca am ceva problema stiu ca pot apela la ea linistita. Cei de la Ared sunt diferiti de majoritatea agentilor imobiliari si se vede ca se implica in relatia cu clientul ceea ce pentru mine inseamna mult...


Cine este tipa acea faina care s-a ocupat de tine?

#53
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

 rodar, on 1st February 2012, 17:55, said:

Vad ca s-a mai animat putin subiectul, am mai tras cu ochiul pe aici da nu era mare zarva. Ma bucur sa vad ca mai sunt si altii care au cumparat si is multumiti per ansamblu. Daca ati citit subiectul vedeti ca exista si pareri pro si contra, acuma eu vin deja sa povestesc din ce am trait in aceasta perioada.
Primul lucru, un PLUS foarte fare sunt cheltuielile mici. Avem cheltuielile comune (lift, curent casa scarii, etc), la 2 camere, 2 persoane, 55 lei in medie, gazul il platim separat si am avut acum in perioada cand nu a fost foarte frig cam 80 lei pe luna. O sa vedem acum ca e mai frig cat va fi, dar nu cred ca foarte mult in plus pentru ca nu se resimte asa in apartamente pentru ca is bine izolate.
Probleme am avut doar cu clima azi vara, ca la un moment dat nu facea fata, insa am facut o sesizare la ei si a venit unul de la firma ce a montat climele si a bagat freon ... banui eu ca la momentul cand au fost puse nu au bagat astia cu climele destl freon sau asa vin dn fabrica, oricum s-a rezolvat.
In rest am reusit sa ne facem cativa prieteni aici, ne place ca avem doar vecini tineri si vara ne-am adunat si am facut si gratare in zona de spatii verzi special amenajate, a fost super.

De ceva vreme ne bate tare gandul sa cumparam un apartament de 1 camera si sa-l dam in chirie, am vazut ca is multi studenti aici in zona care platesc niste chirii uriase fata de ce am vazut ca is in alte parti ale orasului si pentru ca li s-a schimbat si celor de la ARED finantarea (avans mai mic necesar si rate pe 8 ani) ne tot gandim cum sa facem sa mai luam unul. In momentul asta nu mai is cu o camera nimic, dar o sa mai scoata la vanzare 1 boc, ultimul de aici de la uta si am rugat-o pe tipa de la care am cumparat noi sa ne sune cand stie preturi.

Apropo, cineva a scris mai demult de modificarea dobanzii din contract ... nu e adevarat, avem aceleasi rate in contract ca si la inceput, nu au crescut cu nimic, de fapt in contractul nostru nu e trecuta nicaieri dobanda, e trecuta direct rata cu dobanda cu tot si nicaieri nu scrie ca se pot modifica. Scrie in schimb care e reducerea de pret daca achitam mai repede, de fapt e acea dobanda pe care nu o mai platim daca terminam mai repede de aia 7 ani socotiti la inceput.  Singurul lucru de care depindem e cursul BNR ca platim in lei la cursul BNR, dar jonglam cu zilele in care este mai mic.

PS: Sunt de acord cu higheaven, cumparati-va si arcare cand luati apartamentul, stiti asa ca aveti locul vostru fara sa va chinuiti sa gasiti pe cine stie unde.


Dar cat este chiria pt un apartament cu 2 camere mobilat si utilat complet?
Dar pt o garsoniera?

#54
divedeep

divedeep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.03.2008

 diego24, on 5th February 2012, 19:50, said:

Cine este tipa acea faina care s-a ocupat de tine?

E la biroul din centru de langa teatru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate