Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Apartamente ARED - Arad

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
vikaero

vikaero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2010
Ciao a tutti, eu lucrez in Italia de ceva vreme si mi-as investii banii intr-un apartament acasa (Arad). Din ce citesc pe aici (si nu numai) vad ca tot mai multa lume isi ia apartamente in cartierul nou de la UTA. M-am uitat si eu pe site-ul firmei asteia ARED si par foarte seriosi. Mai nou vad ca au si preturi pe site. Am trimis un e-mail vineri dupamasa sa le cer detalii si nu mi-a venit sa cred ca mi-au raspuns  aproape imediat (oare firma e romaneasca?). Saptamana asta ma duc acasa si o sa le bag o vizita sa vad pe viu ce apartamente noi au. Daca gasesc ceva pe gustul meu imi si fac contractul ca am inteles ca merge foarte repede si nu-mi trebuie decat 2000 euro in prima faza. Cu parcarile cum stiti ca e?
Am inteles ca sunt doua feluri, ceva cu 1700 si sub bloc cu 3900 euro. Pare mult pentru romani, dar mie mi se par pe gratis comparativ cu ce e aici in Italia unde un loc de parcare e cateva zeci de mii.
O sa revin pe forumul asta caci vad ca gasesc multe informatii utile de la posibilii mei noi vecini :P

#20
rodar

rodar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2009
Chrome, am avut ceva probleme si nu am intrat pe net o vreme asa ca iti raspund abia acum. Nu e confidential, de ce sa fie, doar e un forum si de aia ne-am adunat aici ca sa ne povestim una alta. Asadar in pretul ala a intrat parchetul in hol, dormitor si living, gresie si faianta in bucatarie, gresie, faianta, vana pe colt, mobilier cu chiuveta incorporata si sus oglinda cu dulapior, vas wc cu rezervor incorporat in perete de rigips pentru baie, corpuri de iluminat peste tot in casa si usile interioare si lavabil de diferite culori in camere. Am fost la ei si ne-am ales ce culori si ce tip de gresie si faianta dorim, de asemenea am ales si parchetul si usile interioare. Aaaa, era sa uit, in pret au mai intrat si doi pereti, unul in living si unul in dormitor, pe care ne vor pune tapet. Vazusem la ei apartament model si arata tare bine asa facut asa ca am vrut si noi.

#21
chrome78

chrome78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.12.2008

View Postrodar, on 1st April 2010, 16:41, said:

Chrome, am avut ceva probleme si nu am intrat pe net o vreme asa ca iti raspund abia acum. Nu e confidential, de ce sa fie, doar e un forum si de aia ne-am adunat aici ca sa ne povestim una alta. Asadar in pretul ala a intrat parchetul in hol, dormitor si living, gresie si faianta in bucatarie, gresie, faianta, vana pe colt, mobilier cu chiuveta incorporata si sus oglinda cu dulapior, vas wc cu rezervor incorporat in perete de rigips pentru baie, corpuri de iluminat peste tot in casa si usile interioare si lavabil de diferite culori in camere. Am fost la ei si ne-am ales ce culori si ce tip de gresie si faianta dorim, de asemenea am ales si parchetul si usile interioare. Aaaa, era sa uit, in pret au mai intrat si doi pereti, unul in living si unul in dormitor, pe care ne vor pune tapet. Vazusem la ei apartament model si arata tare bine asa facut asa ca am vrut si noi.
Va multumesc f f mult pt amabilitatea raspunsurilor date si va doresc sa aveti parte de o casa cat mai frumoasa si mai primitoare. Deasemenea va doresc sa aveti un Paste Fericit!


#22
a_luca

a_luca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2010
Sal la tata lumea,

Io am vazut ca ei zic ca au peretii din rigips ... pai se aude atunci tot da la mine la ala de langa? Si ma aude vecinu tot ce vorbesc io in apartament si tot ce fac ... zau ca nu vreau asa ... Sa zica careva care aveti deja luat cum e cu treaba asta? Si am mai auzit ca inauntru nu ai peretii facuti ... pai atunci cumpar numa peretii ce-i am cu vecinu sau cum?

#23
vikaero

vikaero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2010

View Posta_luca, on 22nd May 2010, 11:10, said:

Sal la tata lumea,

Io am vazut ca ei zic ca au peretii din rigips ... pai se aude atunci tot da la mine la ala de langa? Si ma aude vecinu tot ce vorbesc io in apartament si tot ce fac ... zau ca nu vreau asa ... Sa zica careva care aveti deja luat cum e cu treaba asta? Si am mai auzit ca inauntru nu ai peretii facuti ... pai atunci cumpar numa peretii ce-i am cu vecinu sau cum?

Eu lucrez in constructii si-ti pot spune din experienta ca un perete din rigips facut ca lumea, izoleaza fonic mai bine decat un perete de caramida tencuit de aceeasi grosime si ca sa fiu mai specific, cel de rigips e mai izolant cu 10 dB mai bine decat cel de caramida.
Personal prefer rigipsul fiindca il pot modela cu usurinta cand si cum vreau eu.
Sper ca informatia sa fie de ajutor.   ;)

#24
bond_ar

bond_ar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2010
Am scris aici de mult si intre timp am reusit ce ne-am propus, am cumparat un apartament de 1 camera in R12, este o camera cu spatiu de dormit, ei ii zic nisa, adica un dormitor mai micut, dar suficient pentru un pat, noptiere si un dulap mai mic. Are si un pic de balcon, numa bun de stat la o cafea sau o tigara. Luna asta trebe sa fie gata blocul, am fost acum vreo saptamana e acolo si apartamentul nostru e gata, liftul functiona, da am mai vazut o gramada de muncitori misunand. Noi mai avem de platit putin din avans, am negociat sa dam avansul pana in noiembrie, asa ca nu o sa ne dea cheile pana atunci, dar asa am putut noi sa achitam avansul.
Il vom amenaja si mobila partial si apoi il dam in chirie. Am si vorbit cu un tip ce are o agentie imobiliara si ne-a zis ca la un ap de genu asta, in functie de amenajari si dotari/urilari putem lua 200-300 euro/luna. Numa bine o buna parte din rata o vom plati cu chiria. Se pare ca sunt foarte cautate apartamentele de inchiriat acolo, mai ales de catre studentii italieni si francezi ce is la medicina si stomatologie. Ar fi fost fain sa avem acum banii si sa il amenajam acum, inainte de inceperea facultatilor, dar nu cred ca vom reusi mai repede de noiembrie sa dam banii.

#25
bond_ar

bond_ar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2010
Gata, am primit cheile ieri, am primit si o gramada de garantii si instructiuni de folosit pentru ce mai e pe acolo ... suntem foarte incantati, abia asteptam sa ne apucam de amenajat. Numa bine ieri ne-au dat si ceva card ARED GOLD ii zice si avem reduceri la o lista intreaga de magazine, poate mai facem si economie daca tot cumparam mai multe odata. Am si vorbit cu tipu ala de la imobiliare ca are pe cine interesat, i-am spus ca in 2 saptamani cred ca terminam, poate 3, pentru ca depindem de aia cu mobila, dar de la ARED mi s-a recomandat un tip ce face mobila faina si la pret bun, la care am si dicount cu cardul ala. Zilele astea vine sa ia masuri si sper sa terminam rapid sa il dam in chirie, nu de alta da vine iarna.
Tot de la ARED am primit nr de tel al unei tipe de la internet si cablu, care vine ea la tine pentru facut contractul ceea ce e foarte bine, nu mai stau acolo la coada un ceas-doua. Mi-au mai oferit si nr de telefon pentru cine vine sa-mi monteze aragazul, cu toate ca nu stiu daca nu optam pentru plita electrica, asta inca dezbatem. Se pare ca strainii is amatori de plita si cuptor electric asa ca ne orientam.

#26
Guru_Arad

Guru_Arad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2010
Care stie cat e chiria in zona la un ap de 2 camere? Ca tare ma bate gandul sa cumpar ceva si sa-l dau in chirie daca imi iese rata cum trebe.

#27
Cara_sofia

Cara_sofia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.11.2010
Chiria depinde de apartament, cum e si ce are in el. Daca prinzi niste macaronari iei si 350 euro/luna daca e aranjat si mobilat si utilat. Poti sa iei de la 200 in sus. Cerere este, am un amic ce are o agentie imobiliara si zicea ca tare bine se dau in chirie acolo in  zona, asa ca daca tu poti cred ca merita sa-l iei si sa il dai in chirie.

#28
bond_ar

bond_ar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2010
Am terminat de amenajat si suntem multumiti de ce am reusit si cat ne-a costat tot. Pe amenajari, fara mobila, am dat cam 2000 euro si mobila in bucatarie, living si nisa de dormit 2000 euro cu tot cu aparatura. Am ales ceva nici ieftin, nici scump. Am cumparat unele chestii cu reducere si la mobila, pentru ca am facut toata mobila cu acelasi tip ne-a iesit foarte bine. E bine zic eu si deja l-am si dat in chirie, la 250 euro cu toate dotarile.

#29
bond_ar

bond_ar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2010
Am vazut ceva interesant pe site la ARED, ce ziceti se baga cineva ...

Fii cel mai iute Mos Craciun ...

#30
byatorres

byatorres

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2010
Buna. cei care a-ti luat ap la ARED si a-ti facut finnatare de la ei, ce clauze ascunse contine antecontractul de vanzare cumparare? Din cate am inteles exista o clauza cum ca ei pot majora dobanda cu cat vor ei. Astept pareri.

#31
guenter

guenter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.12.2007
Ce sa zic, mi-am luat si eu apartament intr-unul din primele blocuri, fara balcon.
Teoretic arata bine.
Dar detaliile nu sunt tocmai premium.
Dupa ce am platit vanzatorul mi-a zis ca vorbeste cu mesterii sa termine ceva mai repede decat era specificat in contract ca trebuie sa termine, si asa a vorbit de mi-au dat apartamentul la vreo 3 saptamani dupa ce trecuse termenul. Iar locul de parcare doar 2 luni dupa aia, deci n-am putut sa ma folosesc de boxa pentru depozitarea materialelor.
Notarul cu care a venit Ared a zis ca taxele sunt mari dar ca macar se va ocupa el de transcrierea la cartea funciara, dar n-a mai facut-o.
Poarta de intrare in parcare se deschide tot mai greu, de ceva timp trebuie practic sa sprijini masina cu botul de poarta ca sa raspunda la telecomanda, si sa o retragi repede cand incepe sa se deschida. Becul care arata ca poarta e activa a mers vreo 6 saptamani in 2 ani, nu tine decat cateva zile. Poarta nu se poate deschide decat electric, daca Electrica opreste curentul nu mai iesi cu masina.
In boxa de la parcare ploua.
Usile de intrare in bloc sunt de proasta calitate, freaca pe jos iar sistemul de inchidere al usii a doua s-a stricat imediat, fiind inlocuit apoi de catre un mester cu un foraibar care nu arata bine dar macar merge. Sistemul de clante de pe poarta si usa de intrare arata relativ bine, insa poarta n-a fost montata la distanta corecta asa ca au fost inlocuite cu sistemele clasice de yale electrice puse la toate blocurile, montate improvizat si total inestetic, si partial nefunctiona, deoarece ar fi fost nevoie de un fir suplimentar pentru actionarea electrica.
Chestia cea mai deranjanta insa e aerisirea in baie. Nu are tiraj natural, si la mine cel putin aerul intra usor pe acolo cand nu merge nici un ventilator. Se pare ca sunt legate intre ele cosurile de ventilatie de la mai multe apartamente, frecvent imi gasesc baia plina de miros de fum sau de canal. De asemenea din baie se aude perfect ce vorbesc in baie vecinii de deasupra sau de dedesubt, probabil tot prin sistemul de ventilatie.
Din cate inteleg in tot blocul exista capaturi pe peretii din dormitor (probabil si la bucatarie dar nu se vede prin faianta), acest perete fiind pana la jumate din beton, iar apoi din caramida.
N-am primit cu apartamentul, pentru instalatia electrica, decat un proiect facut fiindca trebuia sa fie facut, care avea doar vagi asemanari cu situatia de fapt, iar daca vrei sa muti un fir sau are vreunul probleme trebuie sa faci gauri prin peretii de rigips sa cauti firele, neexistand nici un plan dupa care sunt duse sau vreo metoda de acces la fire.
In baie din constructie nu a fost prevazut nici un sifon, care o fi planul proiectantului in cazul ca exista vreo scurgere de apa n-am idee.

#32
guenter

guenter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.12.2007

View Posta_luca, on 22nd May 2010, 10:10, said:

Sal la tata lumea,

Io am vazut ca ei zic ca au peretii din rigips ... pai se aude atunci tot da la mine la ala de langa? Si ma aude vecinu tot ce vorbesc io in apartament si tot ce fac ... zau ca nu vreau asa ... Sa zica careva care aveti deja luat cum e cu treaba asta? Si am mai auzit ca inauntru nu ai peretii facuti ... pai atunci cumpar numa peretii ce-i am cu vecinu sau cum?
Nu cred sa existe blocuri ARED cu pereti de rigips intre apartamente. Doar cei interiori sunt de rigips

#33
priculici

priculici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.11.2007
Buna,
De curand am hotarat si eu cu sotul meu sa ne cumparam un apartament mai mare, mai ales ca asteptam si bebe, insa nu ne putem hotari daca ar fi mai ok in bloc vechi sau in cele noi. Am gasit la Ared UTA apartament cu 3 camere, 114 mp, intr-unul din primele blocuri construite. M-ar interesa daca locuieste cineva acolo, de ceva mai mult timp, cam ce probleme sunt?
As vrea sa stiu daca sunteti multumiti si nu regretati alegerea facuta: bloc nou fata de un bloc mai vechi. Ma consum foarte mult gandindu-me sa nu fac o greseala pe bani multi :confuzzled: si as evea nevoie de parerile voastre.
Multumesc

#34
cristache77

cristache77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 30.06.2011

View Postpriculici, on 12th July 2011, 21:42, said:

Buna,
De curand am hotarat si eu cu sotul meu sa ne cumparam un apartament mai mare, mai ales ca asteptam si bebe, insa nu ne putem hotari daca ar fi mai ok in bloc vechi sau in cele noi. Am gasit la Ared UTA apartament cu 3 camere, 114 mp, intr-unul din primele blocuri construite. M-ar interesa daca locuieste cineva acolo, de ceva mai mult timp, cam ce probleme sunt?
As vrea sa stiu daca sunteti multumiti si nu regretati alegerea facuta: bloc nou fata de un bloc mai vechi. Ma consum foarte mult gandindu-me sa nu fac o greseala pe bani multi :confuzzled: si as evea nevoie de parerile voastre.
Multumesc

Superb apartament trebuie sa fie la 114 mp :thumbup:  Cati bani e?

Ca idee,apartamentele Ared sunt bine vazute in oras,peretii interiori in anumite cazuri sunt din rigips,unora le place altora nu

Edited by cristache77, 13 July 2011 - 11:19.


#35
priculici

priculici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.11.2007
Sal, e 54 de mii apartamentu, se poate negocia usor ca il vrem cu prima casa si nu cu rate la ei.De banii astia ti-l dau chel,iar  unul finisat si f putin mobilat e la 65 de mii, dar eu zic ca nu merita diferenta.

#36
cristache77

cristache77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 30.06.2011

View Postpriculici, on 13th July 2011, 22:25, said:

Sal, e 54 de mii apartamentu, se poate negocia usor ca il vrem cu prima casa si nu cu rate la ei.De banii astia ti-l dau chel,iar  unul finisat si f putin mobilat e la 65 de mii, dar eu zic ca nu merita diferenta.

Hmm,54 000 Euro plus finisari,mobila si electro iesi la 70 000 Euro...bani de teren si o casuta cocheta la minim 150 mp ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate