Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Apple cu procesoare Intel ?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

Poll: Vom vedea un calculator Apple cu chip Intel ? (27 member(s) have cast votes)

Vom vedea un calculator Apple cu chip Intel ?

  1. Da (22 votes [81.48%])

    Percentage of vote: 81.48%

  2. Nu (5 votes [18.52%])

    Percentage of vote: 18.52%

Vote Guests cannot vote

#37
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
miroase a atac la windows, intr-adevar

de la x86 mac la x86 restul mai e doar un pas.

si stiu destui care si-ar pune si maine mac os pe calculator daca:

1. ar fi posibil
2. ar fi piratat


probabil la straini argumentele arata:
1. ar fi posibil
2. ar costa asemanator

#38
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
check it out !!!
eram sigur ca nu va mere dar am zis poate poate ...
eu raman totusi cu PearPc-ul meu  -_-

#39
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
cica ar fi aparut v de intel pe p2p ...
eu nu am gasit-o inca
voi ? :naughty:

#40
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
se pare ca nu e reala stirea
sorry

#41
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Mai e cale lunga pana la o varianta (si beta) a OS-ului pt. Intel.

#42
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
nu ziceau ca toate versiunile de 10 au deja variante x86? parca asa am vazut in keynote ala. nu sunt sigur ca eram total adormit, dar cred ca asa zicea.
era acolo o parte cu 'just in case plan' si os x platform independent.


ca ajungem aici. e admirabil ce bine a fost tinut secret sistemul, in comparatie cu longhorn, sa zicem.

#43
Gobi

Gobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2005
Eu, chiar daca nu stiu nimic despre Mac am vazut totusi conferinta. Vremurile se schimba, acum

Microsoft ar trebui sa se ingrijoreze pentru ca Longhorn-ul se va lansa in 2007. Numai ca majoritatea lucrurilor pe care le va avea longhorn le ARE ACUM Mac OS X + + + multe altele.

Binenteles poate fi o dezamagire, iar aceasta dezamgaire ii va costa pe cei de la Apple. ( Clientii acum nu vor sti ce sa faca; sa astepte pentru clc. cu proc. Intel sau sa-si ia acum un Mac). Daca ai acum bani si vrei, ia-l, desigur. Pana la anul vom vedea. In final se pot ajunge la doua lucruri:

- Apple va esua cu acesta initiativa. Sau.

- Mac OS X va deveni sistemul standard de operare. Asteptam cu nerabdare.

#44
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
CALDURA

asta nu e buna la un G5

dealtfel, daca o sa fiti atenti la prezentare, Steve Jobs pentru minimac si laptopuri a facut precizarea....


iaca si aici

http://news.softpedi...s-ro-3053.shtml

#45
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pana acum o saptamana sau doua nu tintea nici la intel. si nici n-avea vreo intentie de x86. si totusi toate variantele de X merg si pe x86 si o sa avem si macuri cu intel.

never say never...

#46
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Jobs se gandise pana si la CELL
Chiar se intalnise cu Sony
Da nu i-a placut omului arhitectura CELL  :confuzzled: ...
asta e, mai bine pt noi si ,cred eu , mai bine pt ei ...

Edited by Koniaku, 13 June 2005 - 22:29.


#47
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
Citeam un articol in care un veteran spunea ca aceeasi dezbatere aprinsa a fost si la trecrea de la 68k la ppc. Nu e char acelasi lucru dar atata timp cat porcaria merge mai repede si se incinge mai putin (stim cu totii ce face G5 la nervi) eu nu vad unde e problema. Chiar daca o sa-mi pot pune windoze pe el nu o sa-mi pun. Daca un fan windoze o sa-si puna windoze sa fie iubit. Daca Apple o sa-si creasca cota de piata sa fie iubit. Nu am actiuni Apple. Daca stau bine sa ma gandesc nici nu vreau lucrul asta pentru ca nu vreau sa-mi pun antivirus.
Ce ma intereseaza pe mine ca enduser este sa fie la fel de productiv ca ibool-ul meu G3. Adica sa-i dau restart cand schimb intre 9 si X. In rest....

#48
@lcor

@lcor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 09.06.2005

Koniaku, on Jun 8 2005, 07:14, said:

gigahertzii nu-s buni ...
prea putini fata de Intel
stii care e primul lucru la care se uita un taran cand isi ia pc?

<{POST_SNAPBACK}>


e f. posibil ca problema sa tina de tehnologie. procesoarele risc se bazeaza pe paralelizarea instructiunilor. care paralelizare la frecventze mari nu mai merge din cauza ecourilor si interferentzelor. ganditi'va ca si pe arhitecturile cisc, s'a revenit la serial in cazul perifericelor: video si ide.
pe scurt, a ajuns sa fie mai rapid sa transmiti serial la 5 gh decat paralel la 2 gh

pe de alta parte apple nu a vrut sa vanda niciodata la tzarani. si d'aia nu l'a interesat care e primul lucru la care se uita respectivu'. numai ca boom'ul cu ipod'ul a facut pofta unora. si de aici nu cred ca e o decizie luata doar de jobs.

Edited by @lcor, 20 June 2005 - 13:22.


#49
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

Quote

Whether or not this is true remains to be seen, however I'd expect that it's true in a sense. Logic says that it's only a matter of time now, since there is definitely at least one developer out there who copied his disc image of OSX x86 onto his laptop, went to work for the day, his little brother borrowed the laptop and took it to school, showed his friends, and with the help of Scott (that was the name of the best hacker in my high school way way back, replace with your hacker's name if desired) they managed to create a .img or .iso or similar file that they burned onto dvds for their friends. One of the eager parties, too ignorant to realize the potential for legal action against him and his friends, dumps the file onto his home ftp server.

Enter the sniffer, a simple and surprisingly prevelant autonomous program created by some brilliant but terribly dull people, it finds the file, sees that the fool with the ftp server didn't hide it from public access, and sends a url message back to the sniffer's maintainer. This person (with no life) creates a .torrent file for it and uploads it to http://www.torrentsearch.com or http://www.torrentspy.com or some similar area (don't email me telling me that torrentsearch doesn't actually host files but is only a search engine (actually many search engines), I know how it works, I'm trying to keep it simple for the masses here ok?), so anyway someone downloads the file, it ends up on their pc, and someone else downloads the file more quickly from the two combined locations, and 3 others download it and it comes from the first three locations, and in typically efficient bit torrent style the world now has OSX for x86 and it'll never disappear as long as people have their computers powered up and connected to the .net.

Ok, so that was a boring long read but it's what's happening right now, and it's only a matter of hours before we see the file appear somewhere -- probably not very quickly at first -- probably will take days to download at first... but it'll get faster. And somewhere a teenager who didn't bother with his home computer's security has opened it up for everyone. That person may be in big trouble now, but as I've written about in the past it's quite possible that Apple may just let it go.

link

#50
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
http://www.thinksecr...06intelmac.html

sunt si cateva poze...

#51
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

Koniaku, on Jun 23 2005, 22:08, said:


Imi cam miroase mie a antitrust in viitor. Faza cu chipul EDID. Asta daca gagiul de la Think Secret are dreptate. Pentru ca nu poti sa iei drept bun tot ce zice oricare Nea Gheorge de pe net.

#52
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
de ce antitrust ?

nu este decit un software si hardware protejat printr-o cheie. vad asa ceva in fiecare zi

#53
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
pana si DELL cica are asa ceva la cd-urile cu XP  :confuzzled:

#54
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
Pana acum ma cam lasa rece tranzitia. Dar ia uitati-va la imaginile din josul paginii:

http://www.appleinsi...cle.php?id=1146

Pai daca incep si pe Mac sa setez hdd-uri si memorii si draci eu ma las de sportul asta! Sper ca versiunea finala sa nu aibe chestiile astea pe care le urasc la un PC.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate