Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Apple cu procesoare Intel ?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

Poll: Vom vedea un calculator Apple cu chip Intel ? (27 member(s) have cast votes)

Vom vedea un calculator Apple cu chip Intel ?

  1. Da (22 votes [81.48%])

    Percentage of vote: 81.48%

  2. Nu (5 votes [18.52%])

    Percentage of vote: 18.52%

Vote Guests cannot vote

#19
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002

gtk, on Jun 6 2005, 21:02, said:

hmm... si atunci cum se vor deosebi Mac-urile de PC-uri? Doar prin OS?

<{POST_SNAPBACK}>


Cred ca visul lui Jobs pe termen lung e sa concureze direct cu Windows si pe PC-uri.
Din moment ce iPod-urile pt Pc-uri au avut atita succes, probabil se spera ca Mac OS sa devina
un killer pt Windows pe PC-uri. Suna plauzibil sau eu vorbesc aiurea?

#20
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
vb aiurea ..mai mult ca sigur procesoarele Intel vor fi custom made 4 apple
de ce nu lanseaza chiar acum mac Os x 4 x86 ?
de ce la anu`?

#21
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Evident ca nu o sa fie custom-made. Intel nu se oboseste sa faca cateva milioane amarate de procesoare x86 doar pentru Apple diferite de ce vinde restului de clienti.

Ce o sa fie poate diferit este chipset-ul, in asa fel incat sa se asigure ca OS/X nu va rula decat pe Mactel-urile de la Apple. Dar asta o sa fie destul de greu: avem deja confirmat ca noile masini nu vor mai avea OpenFirmware.

Deci fie vor lucra cu EFI, fie, destul de probabil, vor avea tot BIOS. Si daca acest lucru se adevereste, atunci in secunda in care vor fi lansate primele versiuni publice, vom vedea si crack-urile pentru configuratii generice x86.

Salutari,
Andrei

#22
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
deci Steve Jobs este pina la urma un business-man, nu ?


trecind peste valurile de mihnire ale unor useri si peste risul in hohote al celor care spun "ti-am zis eu", etc, parerea mea este ca am asistat la unul dintre cele mai importante evenimente (daca nu cel mai important) din existenta computer-ului personal. toti ce interesati fie pro fie contra au stat cu sufletul la gura sa afle ceea ce timp de o saptamina a animat forum-uri, email-uri si chiar bursa:

Apple a renuntat la parteneriatul de 14 ani cu IBM pentru realizarea microprocesoarelor sale, incredintindu-si viitorul companiei Intel.

In spatele deciziei am certitudinea ca au stat nopti nedormite si sedinte interminabile despre viitorul Apple. Probabil ultimul "avint" spre aceasta decizie a fost faptul ca IBM nu a fost capabil sa creeze o varianta de procesor G5 care sa poata fi folosita in calculatoare portabile, o piata in plina crestere. G5 este fara indoiala un procesor extraordinar ca performante dar din pacate limitele tehnologiei de fabricare nu permit o disipare mai eficienta a caldurii astfel incit procesorul sa nu se supraincalzeasca intr-o carcasa strimta si care nu premite multe ventilatoare.


Un alt motiv important probabil ca a fost si faptul ca IBM nu a reusit sa ajunga la 3GHz cu procesorul G5. acest lucru este mai putin important  deoarece arhitectura este diferita dar din pacate Gigahertzii au devenit material de marketing iar user-ul obisnuit este bombardat zi de zi cu "cit mai multi" Gigahertzi. Este greu de eplicat si de cistigat o discutie cu un user fara cunostinte "de specialitate" care spune "doar 2 GHZ ? pai tata eu am acasa un .... de 4 GHz"

Unul dintre motivele pe care Jobs l-a scos in evidenta a fost reducerea cu 20% a pretului calculatoarelor Apple in viitor.

#23
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
Jobs a facut cea mai mare greseala din istoria Apple. Sau este un vizionar desavirsit!

A reusit sa creeze cel mai popular player de Mp3 si sa cistige o cota impresionanta de piata. A reusit sa impuna un site cu vinzari de muzica in era P2P. A reusit sa creeze un sistem de operare modern, user-friendly si cu un design deosebit. Vinzarile de computere insa nu erau pe masura asteptarilor din pacate. Va reusi Jobs si Apple sa vinda mai bine un Mac bazat pe procesor Intel ? Ramine de vazut...


Privind in urma la dezvoltarea Mac OS X bazat pe Darwin era inevitabil ca printr-un hack sau port Mac OS X sa poata fi instalat pe un calculator cu arhitectura PC. Dar poate ca acesta era si scopul, de a crea un sistem de operare alternativ pentru masinile din piata Windows....

Sa nu uitam ca Apple vrea sa faca WebKit closed-source si sa dezvolte Safari in Infinite Loop. Oare asta se va intimpla si cu Mac OS X ?...

De ce nu s-a intimplat asta mai devreme? Pentru ca Apple produce hardware, iar vinzarile de hardware sunt generate nu de design, nu de megaflops ci de interfata utilizator

Trecind peste momentul WWDC 2005, viitorul computer-ului personal este destul de greu de prevazut.

Privind pesimist, s-ar putea ca Apple sa aiba un declin major al vinzarilor de calculatoare si astfel vom asista la sfirsitul computerelor Apple. asta nu inseamna ca va disparea si iPod, iTunes si poate vor aparea cine stie ce alte device-uri inteligente pe care le vor inventa in cursa spre dominarea pietei "Digital Home"

Viitorul care ma face sa cred ca Jobs este un vizionar care risca totul pe o singura carte, suna cam asa:

Dupa valul de mihnire care a cuprins userii traditionali de Mac vom asista la o crestere substantiala a vinzarii masinilor bazate pe PPC, tocmai din cauza ca vor disparea. De asemenea, Apple a fost saptamina aceasta pe buzele a milioane de oameni, un lucru care va atrage suficient de multi clienti spre Apple.

Aceste vinzari vor aduce suficienti bani pentru o dezvoltare consistenta a unor noi caculatoare bazate pe procesoare Intel, si care vor avea suficienti Gigahertzi si DDRei ca sa atraga userii traditionali de PC dar cu componente de calitate si fara probleme de compatibilitate. Designul va fi ceva foarte important, dar Apple nu este un novice in design.

In paralel, Mac OS X etc, cum se va numi el dupa ce vor fie epuizate toate numele de feline periculoase va deveni cross-platform sau mai degraba hardware-independent. Astfel, toata lumea va putea incerca Mac OS X si nu vor fi putini cei care vor fi vrajiti definitiv de Aqua, mai ales din cauza lipsei necazurilor asociate ciu Windows (spyware, brese de securitate, etc)

Fiind convinsi de sistemul de operare, userii vor avea de ales intre o masina PC si o masina Mac, care seamana foarte mult ca si performante, Mac-ul fiind mai controlat din punct de vedere al calitatii si compatibilitatii. In acest caz, singurul lucru care va diferentia masinile va fi... design-ul.

Astfel Jobs incearca sa prinda doi iepuri. Userii de Pc carora le va da Aqua ca si o alternativa mai buna la Windows si cei care vor cumpara Apple (probabil o mare parte din cei care au avut pe vremuri un Apple si le-a trecut supararea).

Desigur, aceasta este o opinie pur personala si implica o dezvoltare unilaterala a Apple. Concurenta Apple nu va fi doar Microsoft cu Longhorn ci si Linux sau OS-uri closed-source bazate pe Nix-uri.

Oricum, Jobs are acum sarcina de a multumi userii traditionali care nu se vor opri din a critica Apple decit in momentul in care caculatorul bazat pe Intel va fi intr-adevar o bijuterie tehnica cu performante extraordinare.

Edited by Centris, 07 June 2005 - 11:08.


#24
nihilsineMac

nihilsineMac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 03.03.2004
Amyd: puteam sa jur ca vei reveni triumfator pe arie.


Succesul sau insuccesul trecerii la Intel si OSX for x86, depinde de un singur lucru:
cit de mult va renunta Apple la hardware, si cit de mult se va axa pe software.
Daca intre cele 2 nu va pastra un echilibru financiar-sentimental, se va duce de ripa...
Daca va produce in continuare sistemele superbe din zilele noastre, va fi ok.
Dar daca va rezuma in final, sa vinda doar o placa de baza Apple, made by Intel,
si procesorul adecvat va muri.
Similar despre compatibilitatea OSX cu platforma x86. Daca se va pastra o minima
decenta in compatibilizare, adica pentru rularea OSX sa ai nevoie de un hardware
cit de cit performant, procesor Intel cutare, placi video ATI Radeon ???, sau NVidia
GeForce ???, va fi OK. Dar daca compatibilizarea va fi impinsa pina la capat, sa te
trezesti ca OSX va rula pe placi de baza PCCHips, si S3Virge de 2M, si sunet
CMI 8738, va fi vai si amar. Se cheama ca OSX se va cobori la nivelul hardware-ului
actual, si nu hardware-ul Intel-based se va ridica la nivelul OSX.

E chestiune de saptamini ca cei mici cu ochii oblici sa cloneze hardware-ul Apple,
asa cum au facut cu iPod Shuffle. Si la citi sint ei, raportat la citi sintem noi,
mai conteaza un proces cu Apple?

Era de asteptat ca OSX sa fie adus pe Intel. E doar bazat pe FreeBSD.
FreeBSD care e disponibil pe multe platforme. Adaugi un pic de albastru, faci niste
icoane sa sara pe loc, si gata... Ceea ce m-a frapat pe mine a fost faptul ca
nu s-a simtit nici adiere despre aceasta rumoare timp de 5 ani.
Sa aiba Apple o hala inchiriata in Area 51?

Om trai si om vedea.

#25
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002
Oricum, din ce am citit pe forumurile de mac straine e dezamagire totala pt userii fideli de Mac. Sloganul "Think different" se duce pe apa simbetei. :confuzzled:  Dar, deh totul tine de marketing si de obsesia lui Steve Jobs legata de 'fratiorul' mai mare, Bill Gates.
Chiar nu mai inteleg nimic. Dupa ce au lansat mac-urile cu procesoare IBM G5 cu atita tam tam "world's fastest desktop", dintr-o data Apple renunta la IBM si Motorola. :(

#26
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Oare sa se apuce Intel de fabricat procesoare RISC pt. Apple?  :notangel:

#27
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
dragilor, dincolo de indignarea pe care fiecare o avem in noi, eu tot nu inteleg o chestie: de ce draq au oamenii aia de gand sa faca miscarea asta? cui i-a venit ideea, cine a fost de acord cu ea si de ce?
ce nu e bun la un G5 pentru a fi necesara o schimbare de natura asta?  :confused:

#28
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
gigahertzii nu-s buni ...
prea putini fata de Intel
stii care e primul lucru la care se uita un taran cand isi ia pc?

#29
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Koniaku, on Jun 8 2005, 07:14, said:

stii care e primul lucru la care se uita un taran cand isi ia pc?

<{POST_SNAPBACK}>


La marca.

Salutari,
Andrei

#30
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Amyd, on Jun 8 2005, 08:26, said:


Nu prea stiu ei de marci la PC-uri, ca astea nu prea au marci... iar unii nici de ghz...  tzaranii de obicei intreaba: "e pentium 4"? ....pt. poate fi si AMD la 3 ghz ca nu stiu cu ce se mananca, daca nu e pentium 4 chiar si la 1 ghz, ceva nu e in regula...

#31
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Ah, daca te referi la taranul roman, atunci ala se uita la pret.

Taranul strain stie de "Dude, you're getting a Dell!".

Salutari,
Andrei

#32
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

gtk, on Jun 8 2005, 08:21, said:

Nu prea stiu ei de marci la PC-uri, ca astea nu prea au marci... iar unii nici de ghz...  tzaranii de obicei intreaba: "e pentium 4"? ....pt. poate fi si AMD la 3 ghz ca nu stiu cu ce se mananca, daca nu e pentium 4 chiar si la 1 ghz, ceva nu e in regula...

<{POST_SNAPBACK}>


asa e ...
totusi ei se uita la cati Ghz are ...
anyway poza din atasament e destul de dura ... cine oare se gandea la asa ceva ?
a aparut pe net  :naughty:  varianta de x86 ?

Attached Files



#33
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
http://developer.app...nsitionkit.html  :naughty:

cine e mah developer pe aici ?

2. http://stream.apple.akadns.net/ pt cei ce nu au fost in san francisco

cine imi poate scoate din tot filmul secventele cu Mac os X pe x86 ?
pls stau pe dial si la mine merge ingrozitor ...

Edited by Koniaku, 08 June 2005 - 13:09.


#34
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
interesant ....sunt si cateva poze
http://www.macrumors...608191153.shtml

#35
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
voi va dati seama ca daca os x va rula pe x86 , il vom f. pe bill gates cu geamurile
lui de 2 bani ? sfarsitul e aproape ... si va rog nu mai fiti asa sceptici , sunt sigur ca cei
de la apple nu experminteaza , riscand sa piarda atata . daca fac asta , inseamna ca
stiu ei ce stiu ! cei de la ibm ar fi trebuit sa scoata deja dual G5 3,0 Ghz si nu au facut-o ...
asta ii deranjeaza pe utilizatoruii "marului" !

Edited by Centris, 10 June 2005 - 16:05.


#36
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
haideti sa vedem o analiza a procesoarelor pentru PC-uri. oare Jobs avea dreptate in ceea ce a spus despre PPC vs Intel ?

Anandtech-no more mysteries

Edited by Centris, 10 June 2005 - 16:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate