Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Bai termale

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
d_alinus2006

d_alinus2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.07.2008
vrem sa plecam si noi cu masina la BUDAPESTA Budaors de revelion (daca vom putea trece de drumurile astea). Avem cazare la hotel Holiday Inn in zona comerciala din vest ( accessible from the Vienna-Balaton highways M1-M7 unde e Pesco, kIKA etc). As dori daca stie cineva ce bai termale sunt cel mai aproape de acest hotel (care sa fie deschise iarna). De asemenea unde imi recomandati sa schimbam banii la Arad sau in Budapesta?

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Sunt la Budapesta. Schimba banii la bancomat ;)
Folsoeste cat mai des posibil plata cu cardul.

Despre bai nu stiu...

#3
shoarezu

shoarezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.06.2009

View Postd_alinus2006, on 16th December 2009, 22:13, said:

vrem sa plecam si noi cu masina la BUDAPESTA Budaors de revelion (daca vom putea trece de drumurile astea). Avem cazare la hotel Holiday Inn in zona comerciala din vest ( accessible from the Vienna-Balaton highways M1-M7 unde e Pesco, kIKA etc). As dori daca stie cineva ce bai termale sunt cel mai aproape de acest hotel (care sa fie deschise iarna). De asemenea unde imi recomandati sa schimbam banii la Arad sau in Budapesta?

nu stiu dc sunt aproape de hotelul tau, dar sunt deschise pana mai tarziu, adica pana la ora 22, in timp ce restul se inchid la ora 19 sau 21. sunt baile termale szechenyi din parcul orasului (varosliget). au si un bazin termal in aer liber, e ceva deosebit. eu am prins un februarie cu -15 grade si stateam in bazinul de afara...

am vazut ca s-a deschis mai de curand si un aqua world, din pacate site-ul este doar in ungureste.

uita-te si pe site-ul asta: http://www.budapesti...n/budapest_card - cardul e bun, ai destule reduceri dar cel mai important este ca brosura pe care o gasesti pe site iti da idei despre ce poti vizita si cum poti ajunge in respectivele puncte. gasesti in brosura inclusiv informatii despre baile szechenyi si despre alte bai termale. balaceala placut :rolleyes: a.

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postshoarezu, on 17th December 2009, 21:08, said:

Au si un bazin termal in aer liber, e ceva deosebit. eu am prins un februarie cu -15 grade si stateam in bazinul de afara...



De așa ceva ai parte și în Bulgaria! :coolspeak:

De abia aștept să ajung din nou!

#5
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 30.04.2008

View Postshoarezu, on 17th December 2009, 21:08, said:

...
am vazut ca s-a deschis mai de curand si un aqua world, din pacate site-ul este doar in ungureste.
...
Site-ul Aquaworld Budapest este si in engleza, germana, etc.: http://www.aqua-world.hu/en

#6
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006

View Postcopjob2000, on 17th December 2009, 21:16, said:

De așa ceva ai parte și în Bulgaria! :coolspeak:

De abia aștept să ajung din nou!
si nu ne vinzi si noua pontul? chiar serios m-ar interesa bazine de bai termale mai aproape (fiind din buc)

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Daca esti dispus sa mergi cam 450-500 km pana in sud, muntii Rila si Pirin sunt plini de astfel de locuri!
Trebuie sa ajungi in zona oraselor Velingrad, Smolian sau Kardjali!

#8
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006

View Postcopjob2000, on 18th December 2009, 13:49, said:

Daca esti dispus sa mergi cam 450-500 km pana in sud, muntii Rila si Pirin sunt plini de astfel de locuri!
Trebuie sa ajungi in zona oraselor Velingrad, Smolian sau Kardjali!
o sa studiez informatia/zona, ma gandeam pt aprilie (Pasti)

#9
Roxana_Farca

Roxana_Farca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.12.2009
In Bulgaria sunt si la Constantin si Elena
Eu m-am balacit bine merci anul trecut prin Noiembrie, in aer liber. Aveau si la interior totusi.

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cel mai bine este să fie afară!
Senzația de a ieși pe vremea asta afară, la temperaturi de -5 grade, sau mai joase, și să stai în apă.... este de neuitat!  :bouncey:

#11
crision84

crision84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.01.2010

View Postcopjob2000, on 19th December 2009, 16:28, said:

Cel mai bine este să fie afară!
Senzația de a ieși pe vremea asta afară, la temperaturi de -5 grade, sau mai joase, și să stai în apă.... este de neuitat!  :bouncey:


In Budapesta e fain la Gellert, la spa. Cica ar fi cele mai multe izvoare termaledin orice alta capitala...
Eu am fost la Gellert  - dar vara doar la piscina. nu stiu cum e la spa sau alte chestii de genul asta...

#12
MmeButterfly

MmeButterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Baile Gellert sunt chiar in incinta hotelului cu acelasi nume, cum treci Podul Libertatii, unde incepe urcare pe dealul Gellert, spre Citadela. Ambianta este de vis, dar profita din plin de faptul ca esti turist si de ex. un masaj de 30 min te trezesti ca dureaza doar 15-20, iar de inteles nu prea te poti intelege in engleza, desi e plin de turisti acolo.

La Szekenyi ajungi din Piata Eroilor, sunt pe partea opusa castelului Vajdahunyiad. Poti intra si numai in hol, au o intrare monumentala, multi intra doar sa fotografieze. Acolo poti face baie in aer liber, insa este delimitat pe sexe. Aici gasesti mai multe info despre bai si eticheta la bai (au tot felul de obiceiuri stranii):
http://www.consilier...n-spa-city.html

Oricum, la oricare te-ai duce, eu zic ca merita din plin!

#13
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009

View PostMmeButterfly, on 24th January 2010, 11:14, said:

Baile Gellert sunt chiar in incinta hotelului cu acelasi nume, cum treci Podul Libertatii, unde incepe urcare pe dealul Gellert, spre Citadela. Ambianta este de vis, dar profita din plin de faptul ca esti turist si de ex. un masaj de 30 min te trezesti ca dureaza doar 15-20, iar de inteles nu prea te poti intelege in engleza, desi e plin de turisti acolo.

La Szekenyi ajungi din Piata Eroilor, sunt pe partea opusa castelului Vajdahunyiad. Poti intra si numai in hol, au o intrare monumentala, multi intra doar sa fotografieze. Acolo poti face baie in aer liber, insa este delimitat pe sexe. Aici gasesti mai multe info despre bai si eticheta la bai (au tot felul de obiceiuri stranii):
http://www.consilier...n-spa-city.html

Oricum, la oricare te-ai duce, eu zic ca merita din plin!

La Szechenyi nu e delimitat pe sexe, doar la vestiar, ceea ce e normal. Sunt 3 bazine afara din care unul olimpic, f f ok.

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttraveling_peach, on 11th February 2010, 14:04, said:

La Szechenyi nu e delimitat pe sexe, doar la vestiar, ceea ce e normal. Sunt 3 bazine afara din care unul olimpic, f f ok.

Edited by Imperator, 11 February 2010 - 22:06.


#15
eklor

eklor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.01.2010

View PostRoxana_Farca, on 19th December 2009, 12:40, said:

In Bulgaria sunt si la Constantin si Elena
Eu m-am balacit bine merci anul trecut prin Noiembrie, in aer liber. Aveau si la interior totusi.
  Spune-mi te rog ce hoteluri au piscine termale in interior. Am vazut o piscina termala exterioara , dar ma intereseaza una acoperita sau in interiorul hotelului...Am fost dezamagita de piscina interioara a hotelului Grand Varna a carei temperatura de revelion nu a depasit 20 de grade...

View Postcopjob2000, on 17th December 2009, 21:16, said:

De așa ceva ai parte și în Bulgaria! :coolspeak:

De abia aștept să ajung din nou!
Spune-mi te rog ce hoteluri au piscine termale in interior. Am vazut o piscina termala exterioara , dar ma intereseaza una acoperita sau in interiorul hotelului...Am fost dezamagita de piscina interioara a hotelului Grand Varna a carei temperatura de revelion nu a depasit 20 de grade...

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu știu!
Nu merg pe litoral la bai termale ci la munte... unde nu prea gasesti piscine cu ape termale interioare.....  :mellow:

#17
rodica_drd

rodica_drd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.08.2012
In luna octombrie am fost intr-o vizita de 2 zile la Gyula - Ungaria.
A fost foarte frumos, orasul este mic si frumos, cu multe cladiri vechi, chiar si un castel. Aici foarte multa lume umbla pe biciclete si este deosebit de curat si plin de flori.
Orasul este renumit pentru baza de tratament cu ape termale dar cand am fost noi deja sezonul era pe sfarsite si multe bazine deja inchise. Ne-am plimbat si am mancat foarte bine, lumea este amabila iar meniurile sunt si in limba romana.
Am dormit la hotelul
Várárok Apartman Gyula

un hotel deosebit de frumos si de curat.

Dar eu cred ca ..... indiferent unde as mai merge ..... gandul imi va fi tot la insulele C

Ciclade ....... mi-au ramas in suflet ...... mi-e dor de ele ......

#18
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Ati incercat parcul acvatic cu strand termal din Hajduszoboszlo Ungaria ? Este accesibil foarte usor celor care locuiesc in zona Oradea - Arad.

Se pare ca este cel mai mare din Europa si a fost foarte vizitat de romani cu ocazia Sarbatorilor de iarna din 2013. Cel putin asa au zis televiziunile in aceste zile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate