Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#253
adrian1987

adrian1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.03.2013
e primul an cand cultiv rapita  mentionez ca in toamna am avt o rasarire de peste 80 la suta am erbicidat-o cu pantera pentru samulastra de grau rasarita si insecticid .....in martie(2martie) i am dat 250kg azot dupa 20 martie ma uitam la vecin care a folosid samanta de la pionner ca ,cum au inceput sa creasca temperatura 12grade a inverzit locul a mea insa era in stand by asa (soi remy kws) acum a venit ceva -6 grade si am observat ca a vecinului e afectata vizibil acum a nins cam 30 cm si sunt ingrijoorat ore va avea de suferit datorita schimbarilor bruste de temperatura?
as fi recunoscator daca imi dati ceva pareri din propria experienta va multumesc

#254
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Toata lumea poarta grija pentru rapita in perioada asta... nu numai tu.
A mea avea frunzele intoarse si ofilite de la gerul de -8 grade. Stau cu teama pentru ca nu stiu ce efecte va avea mai tarziu.

Edited by daniel_tandara, 26 March 2013 - 12:34.


#255
adrian1987

adrian1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.03.2013
daniel stii ceva de soiul asta remy ca de cataloage sunt satul

#256
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Nu stiu nimic.
Eu am semanat Triangle de la KWS pentru anul asta.
Si e prima mea cultura de rapita (pe care am reusit sa o aduc in stadiul asta). Am mai semanat si in toamna lui 2011, dar nu a rasarit din cauza secetei.
Poze cu a ta cultura nu ai?

Edited by daniel_tandara, 26 March 2013 - 12:39.


#257
adrian1987

adrian1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.03.2013

 daniel_tandara, on 26 martie 2013 - 12:38, said:

Nu stiu nimic.
Eu am semanat Triangle de la KWS pentru anul asta.
Si e prima mea cultura de rapita (pe care am reusit sa o aduc in stadiul asta). Am mai semanat si in toamna lui 2011, dar nu a rasarit din cauza secetei.
Poze cu a ta cultura nu ai?
nu am dar o sa pun imediat ce o sa pot face

daniel am vazut pozele tale de pe 7 martie asa arata a mea acum un pic mai verde dar ca marime e ca a ta atunci nu stiu ce sa mai zic!!

#258
geopit

geopit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2013
Va salut...pentru cei care sunt interesati de cultura rapitei am de vanzare 13 saci de seminte tratate de rapita din care
-5 saci sunt hibrizi Regis
-8 saci sunt soi  Makila
Ambele tipuri sunt produse de Masadour semences si au certificat de autenticitate pe fiecare sac
Cine este interesat sa lase un pm pt poze si discutii mai amanuntite.Tin sa precizez k pretul este mai mult decat acceptabil:)

#259
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Maine ii voi administra un insecticid rapitei.
Am constatat prezenta gargaritei tulpinii, cam 2 insecte pe metru patrat.

#260
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Spor la treaba, nu e ud pamantul?

#261
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
E acceptabil. Se cam fac urme dar n-am ce sa-i fac.
Multumesc!

Edited by daniel_tandara, 01 April 2013 - 23:53.


#262
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Stau si eu pregatit dar n-am cu cine sa ma razboiesc.

#263
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
a mea de abia scoate prima frunzita verde

#264
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Astazi la tratament am observat ceva mai multe insecte pe unitatea de suprafata decat constatasem initial.
Si faceau prostii nebunele, pe rapita mea.
Cred ca o sa ma inarmez cu o capcana pentru insecte.

#265
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Interesant este ca tu ai semanat pentru prima data rapita,daca imi aduc aminte.

#266
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Buna ziua tuturor. Nu sunt agricultor, se poate spune ca am facut facultatea prin "vecinatatea" agriculturii (agro-turism).
Va-si deranja si eu, totusi, cu o intrebare. Am in judetul CL un numar de 7 stupi + 5 ai unui prieten. Eu m-am apucat de acest hobby de 2 ani, iar prietenul meu abia de anul trecut, iar pentru prima data, in multi ani de zile, se pune in acea zona rapita. Intrebarea mea este: ce tratamente si cat de "criminale" sunt acestea pentru albine, nu de alta, dar ar fi o lovitura grea daca ne trezim cu albinele moarte langa stupi.
Si daca ma mai puteti ajuta cu ceva, unde ma pot interesa, mai in detaliu, cu ce se stropeste in zona respectiva?

#267
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Iei legatura cu cei care au rapita(unde pui stupii) le lasi nr de tel sa te anunte cand fac tratamente si cu ce le fac.

#268
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Oooofff e tare frumoasa teoria...practica ne omoara. Problema nu este ca nu as avea cum sa iau legatura cu ei doar ca:
1-Legea, din cate stiu, ii obliga sa ma anunte (din cate stiu prin intermediul primariei) dar nu-stiu-de-ce ma indoiesc ca cineva o sa ridice vreun deget
2-Problema este ca intre mine/amicul meu si stupi sunt vreo 120-130 Km, care nu e problema...daca eventualul apel telefonic nu este in timpul saptamanii.
Intrebarea mea este:
Exista tratamente pentru rapita bio/mai putin distrugatoare pt albine? Intreb pt ca citisem pe un forum ca ar exista si aceasta optiune pentru agricultori dar nu stiu cat de eficiente/folosite sunt.

#269
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 toderascuA, on 03 aprilie 2013 - 13:32, said:

Exista tratamente pentru rapita bio/mai putin distrugatoare pt albine? Intreb pt ca citisem pe un forum ca ar exista si aceasta optiune pentru agricultori dar nu stiu cat de eficiente/folosite sunt.

I-ati gandul de la asa ceva. Orice produs de sinteza dauneaza,ca o fi imediat in stup,ca o fi la o luna dupa,ca o fi dupa un an cand mananci mierea din el, tot ne va afecta,pe noi sau pe albine.
Mai dureaza pana o sa iasa pesticide selective. Mie tare frica sa nu se joace de-a Dumnezeu geneticienii astia si sa faca o albina super rezistenta la porcariile astea.

S-a demonstrat ,in SUA si alte tari dezvoltate ca agricultura, ca Neonicotinoide ,ar fi de vina pentru CCD (colony colapse disorder).
Era zilele astea o dezbatere nu stiu pe unde,cum ca vor europenii sa le interzica,nu stiu cum s-a terminat.
Plangeau marii mei profesori ca ce se vor face  daca le vor interzice,  "cu ce mai tratam noi culturile?",unul era chiar foarte indignat. Imi venea sa-i zic ceva,dar am tacut in banca mea.

Sincer,la cat de ciudat a fost anul acesta,nu cred ca voi culege cu cei 4 stupii ai mei ceva la rapita. E o lege il ultimii ani,iarna tarzie pana la inceput de primavara, albinele nu se dezvolta, si dupa, trei saptamani de caldura de peste 25 *C, rapita explodeaza , infloreste ,si albina noastra caruia ii trebuie 30-40 de zile sa ia functia de culegatoare va ramane in urma, va sta pe rama cu lanul langa ea. Te intrebi, de ce nu iese la cules,doar are un ditai cuibul pe 15 + rame? Pentru ca nu apuca completa dezvoltare .

Edited by medelin992, 03 April 2013 - 21:44.


#270
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
daca se demonstra ca neonicotinoidele ar fi de vina erau interzise la ora asta. mai nou, de cateva zile fungicidele din clasa triazolilor sunt bagate in aceeasi oala cu insecticidele neonicotinoide, adica se incearca si eliminarea lor.
se pare ca totul a plecat de la un fermier german care avand in anul precedent intamplarii niste probleme cu daunatorii porumbului, si-a tratat singur samanta cu Cruiser in doza de 7 (sapte) ori mai mare, iar la semanat o cantitate foarte mare de insecticid a ramas la suprafata solului sau s-a raspandit prin aer. acest fenomen putea fi evitat daca semanatoarea ar fi avut deflectoare speciale care sa directioneze reziduurile in pamant, pe randul de semanat. albinele care au zburat prin zona au murit si in laborator s-a gasit tiametoxam in stomacul lor.

Edited by jean.cezar, 04 April 2013 - 06:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate