Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

MICRO FOUR THIRDS thread general

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3970 replies to this topic

#1
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Senzor ~ DSLR, obiective interschimbabile, patina blitz extern, RAW-uri,  totul la dimensiuni reduse.

Ce parere aveti?

Edited by Dex., 14 December 2009 - 00:59.


#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDex., on 14th December 2009, 01:57, said:

Senzor ~ DSLR, obiective interschimbabile, patina blitz extern, RAW-uri,  totul la dimensiuni reduse.

Ce parere aveti?
Densitate mare de pixeli = bine pentru tele pe lumina. Pentru astfel de aplicatii specializate e boboc. Dar ce te faci daca vrei iso 800-1600-3200?
In rest imi plac implementarile in camerele Panasonic (functiile si alte gageturi).

#3
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View PostDex., on 14th December 2009, 00:57, said:

Senzor ~ DSLR
Diferenta de suprafata e cam cit de la crop la FF. In plus raportul asta 4/3 ma irita. Prefer 3/2 sau chiar mai wide, eventual patrat adevarat, insa nu 4/3.

View PostDex., on 14th December 2009, 00:57, said:

obiective interschimbabile
Aici sta prost de tot ca si acoperire; sigur ca poti folosi obiective 4/3 cu adaptor, insa nu asta este ideea. Sistemul are la baza ideea unor obiective mici. Inca o hiba inerenta sistemului este faptul ca, pentru genurile de fotografie in care se prefera DoF mic si bokeh placut, senzorul e cam mic.

View PostDex., on 14th December 2009, 00:57, said:

patina blitz extern, RAW-uri
Asta are orice compact mai rasarit.


Ideea este ca sistemul e la inceput. Astept sa se mai matureze pina sa investesc intr-un backup de genul asta. Pentru peisaje nu e rau deloc, pacat ca sistemul 4/3 nu a fost gindit de la inceput astfel. E3 numai mic si usor nu este  :P

E o nisa buna, care va inceta sa mai fie nisa cind si preturile se vor mai aseza. Canikon a pierdut deja un tempo, deci chiar in eventualitatea intrarii pe piata, Panoly isi pastreaza diferenta de experienta pe asa ceva. La Nikon cel putin, la ce compacte de duzina scoate, n-am nici o pretentie. Canon probabil a evitat intrarea pe segmentul asta tocmai ca sa nu-si saboteze propriile produse, ei avind totusi unele din cele mai bune compacte de pe piata.

Edited by raldox, 14 December 2009 - 13:50.


#4
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Atractia mare a fost la inceput faptul ca poti folosi aproape orice obiectiv manual cu adaptor. Deocamdata exista doua probleme majore: lipsa stabilizarii din camerele Panasonic si autofocusul lent de pe Olympus. Daca prima problema nu pare sa se rezolve fiindca Panasonic nu crede in IBIS la a doua se lucreaza.

Deoarece concurenta nu are nimic concret pe segmentul asta nu prea are rost sa discutam.

Pentru 2010 se anunta lucruri interesante: Olympus a promis un body mai solid, poate weathersealed, cu EVF integrat iar Panasonic mai mult ca sigur va lansa urmasul lui G1 adica un G1 cu video dar nu full HD. Despre obiective se stie deja ce va veni dar sunt posibile surprize.

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdevlin2427, on 14th December 2009, 15:06, said:

Deoarece concurenta nu are nimic concret pe segmentul asta nu prea are rost sa discutam.
Nu are pe segmentul asta dar concurenta e data de existenta celorlalte segmente, concurenta cu care are de luptat.
Faptul ca nu au concurenta e o problema: nu-mi plac preturile destul de mari, unele chiar duble fata de un body 4/3 sau ASPC.

O intrebare: montura de m4/3 (mecanic vorbind) e aceeasi ca la 4/3, si ca la olympusurile mai vechi?

#6
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Montura e diferita de aici si nevoia unui adaptor pentru a putea folosi obiective 4/3. Absenta oglinzii face ca distanta dintre senzor si montura sa scada considerabil de aici si obiectivele mai mici si mai usoare. Alta diferenta ar fi prezenta a 11 contacte pe obictive si body pentru a permite folosirea focalizarii prin detectia contrastului.

Pina o sa apara produse similare de la alti producatori concurenta pe segmentul asta nu exista. Sa vedem cu ce vin Samsung si Sony anul viitor.

#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 14th December 2009, 12:24, said:

Dar ce te faci daca vrei iso 800-1600-3200?

Le confuzi cu niste compacte gen FZ-38 sau SX20IS.

De fapt rezultatele la ISO mare sunt excelente, comparabile cu ale DSLR-urilor.
Pozele sunt OK pana la ISO-1600 si acceptabile la ISO-3200.

Am citit asta din mai multe surse, dar o sa fac un paste din review-ul lui E-P1 de pe dpreview.com :
"Good high ISO performance up to ISO 3200 and lots of control over noise reduction."
http://www.dpreview....sEP1/page37.asp
Arunca un ochi si la testele de zgomot !

Densitatea de pixeli pe cm2 e aceeasi ca la Canon 7D.
Sunt DSLR-uri 4/3 sau APS-C pe piata care sunt mai slabe decat E-P1/GH1 la zgomot.

Pretul e maricel. O sa scada in 6-12 luni si o sa ajunga la o valoare rezonabila.
Daca nu ma insel Panasonic G1, modelul mai vechi, a ajuns deja la 19 mil.

Dar cum ti se pare un Canon G11 la 25 de milioane? Sau un SX20IS la 20 de milioane ? (SX20 s-a vandut mult timp la pretul asta). Si astea sunt compacte si se bat intr-un segment de  piata unde e concurenta imensa.

Pentru mine m4/3 e un format de camera care imbina excelent avantajele compactelor si ale DSLR-urilor.

Edited by katran, 15 December 2009 - 22:30.


#8
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postkatran, on 15th December 2009, 22:03, said:

Am citit asta din mai multe surse...
Pentru mine m4/3 e un format de camera care imbina excelent avantajele compactelor si ale DSLR-urilor.
Tu folosind...?

#9
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Mie imi place sistemul, ca back-up pentru poze usurele de familie si cu prietenii. nu l-as considera pentru multe alte aplicatii, decat atunci cand discretia este primul criteriu.

pe langa hibele deja mentionate, Olympus mai are una: reclamele pline de ifose cu Kevin Spacey :lol:

"Don't be a tourist"  -_- ("Be a snotty tourist")

Edited by glumetu, 15 December 2009 - 22:35.


#10
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postraldox, on 15th December 2009, 23:33, said:

Tu folosind...?
Dar tu...?

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Raldox
Eu am un E-520 daca consideri neaparat relevant.
Sper ca nu ma consideri subiectiv, atata timp cat vin cu lnk-uri si informatii de pe site-uri serioase.

Un m4/3 se preteaza intr-adevar excelent pentru backup.
E iarasi o alegere excelenta pentru utilizatorii pretentiosi de compacte.

Edited by katran, 15 December 2009 - 22:41.


#12
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postglumetu, on 15th December 2009, 23:35, said:

...Olympus mai are una: reclamele pline de ifose cu Kevin Spacey :lol:
"Don't be a tourist"  -_- ("Be a snotty tourist")
Ghici cu ce sunt filmate reclamele? :rolleyes:

#13
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postkatran, on 15th December 2009, 22:40, said:

Multumesc. Discutabil cit de serioase sunt site-urile, insa tu macar folosesti un DSLR. Sunt multi pe aici care vorbesc numai de pe site-uri si folosesc mobilu'  :P

#14
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postraldox, on 14th December 2009, 14:50, said:

Diferenta de suprafata e cam cit de la crop la FF.

Aici eu zic ca gresesti. Sau depinde ce inseamna la tine crop.

E-P1  17.3 x 13.0 mm   2.25 CM2
D300 23.6 x 15.8 mm   3.73 CM2
D700 36.0 x 23.9 mm   8.60 CM2

Comparate cu D700 (FF), E-P1 si D300 au dimensiuni ale senzorului asemanatoare.

Mi-ar fi jena sa-mi dau cu parerea daca as avea compacta sau tel mobil. :-)
Oricum, sunt incepator in comparatie cu tine.
E un motiv in plus ca sa fiu foarte atent la ce scriu (vreau sa evit sa scriu prostii).  :-)

Edited by katran, 15 December 2009 - 23:06.


#15
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
pai DX a aproape dublu cat 4/3 , iara FX aproape de patru ori cat 4/3 si mai mult de dublu decat DX.

#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
"Aproape" nu are nici-o valoare pentru mine  pentru ca il pui cum vrei tu.

Daca vrei , facem un calcul si vedem exact cum stau lucrurile.

Referindu-ma strict la exemplele pe care le-am postat :
-D300 are senzorul cu 66% mai mare decat un E-P1 ;
-D700 are senzorul cu 131% mai mare decat un D300.

Deci diferentele nu sunt comparabile.
D300 (nu mai vorbesc de Canon 50D) e mult mai aproape de E-P1, decat de D700.
Sau altfel spus, 4/3 si APS-C nu sunt foarte departe unul de altul. Iar FF-ul e la mare distanta de ambele.

Edited by katran, 15 December 2009 - 23:31.


#17
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postkatran, on 15th December 2009, 22:59, said:

Oricum, sunt incepator in comparatie cu tine.
Fii serios, cine te-a pacalit :)
In plus mi-am mai dat si cu parerea, eu nefolosind de altfel nici un oly 4/3 pina acum. Doar m-am holbat la un moment dat pe vizorul unuia (unul mai de inceput) si mi-am promis ca decit asa, mai bine iau din nou Zorki de la tata :) Lucrurile s-au mai schimbat nitel de atunci, a aparut LV  :P

Sa revenim totusi la subiect, desi calculele exacte n-au provocat pagube iremediabile nimanui...

L.E. Sunt rautacios, insa stiu ca sunt destule DSLR cu vizoare asemanatoare. Ca sa evitam alte calcule - http://www.neocamera...inder_sizes.php
Oricum, aici vorbeam de m(ezinu')4/3, nu de hibele sistemului 4/3.

Edited by raldox, 16 December 2009 - 00:08.


#18
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Exista totusi topic dedicat 4/3 daca aveti nelamuriri. Hai sa nu facem o ciorba nemincabila pe toate topicurile.

EVF-ul de pe majoritatea camerelor m4/3 e la nivelul FF-ului ca dimensiune. Din ce am vazut asta nou de pe E-P2 pare sa fie ceva deosebit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate