Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#217
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postadriani61, on 9th October 2009, 18:38, said:

din pacate nu-l am in format electronic... Poate il are altcineva.
Slabe speranțe... :( Mai toate standardele pe care le-am căutat nu sînt la "liber". ;)

#218
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Tronsonul de la centrala la cos poate intra si sub un unghi mai mic de 45 de grade?

#219
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postnik1965, on 11th October 2009, 10:48, said:

Tronsonul de la centrala la cos poate intra si sub un unghi mai mic de 45 de grade?
de regula, doar la centralele pe combustibil solid se recomanda un unghi de 45 grade. Coturile de 90 grade, influienteaza tirajul, in mod negativ. Exista si racorduri de fum de 30 grade, 15, grade.... dar ce tip de centrala ai?

#220
prohornar

prohornar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.08.2009
Salutare, sunt in posesia acestui standard si pot sa-l ofer in format pdf celor interesati. Poate nu e corect, dar oamenii trebuie sa fie informati.
    Lecturare placuta...daca pot sa mai ajut cu ceva ?

Edited by prohornar, 11 October 2009 - 20:08.


#221
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Mulțumesc! :worthy:



P.S. De fapt, care este diferența între cele două variante?

#222
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

View Postadriani61, on 11th October 2009, 17:34, said:

de regula, doar la centralele pe combustibil solid se recomanda un unghi de 45 grade. Coturile de 90 grade, influienteaza tirajul, in mod negativ. Exista si racorduri de fum de 30 grade, 15, grade.... dar ce tip de centrala ai?
voi lua o centrala cu combustibil solid fara gazeificare de 25kW, iar cosul pe care vreau sa il instalez este ceramic cu termoizolatie, de 20cm diametru

#223
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postnik1965, on 12th October 2009, 08:11, said:

voi lua o centrala cu combustibil solid fara gazeificare de 25kW, iar cosul pe care vreau sa il instalez este ceramic cu termoizolatie, de 20cm diametru
Iti recomand un racord de fum la 45 gr. Pentru a dimensiona un cos de fum pt. o centrala ce nu este in gazieficare, trebuie sa sti care este necesarul de tiraj (difera de la producator la producator, iar Ferroli nici macar nu ne da aceasta informatie - oare de ce?)

#224
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

View Postprohornar, on 11th October 2009, 20:51, said:

Salutare, sunt in posesia acestui standard si pot sa-l ofer in format pdf celor interesati. Poate nu e corect, dar oamenii trebuie sa fie informati.
    Lecturare placuta...daca pot sa mai ajut cu ceva ?

Va salut,

Sunt interesat... multumesc anticipat!!!

Spor!

#225
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008
:rolleyes: :rolleyes:

#226
dandreibv

dandreibv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.10.2007
O intrebare poate putin offtopic, dar poate cineva stie mai bine decat mine cum sta treaba.

Un cos schiedel mai trebuie izolat pe exterior sau nu ? Eu doar l-am tencuit si atat, am considerat ca e suficienta vata de sticla ce o are in interior. Cum e ?

#227
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat. Acum imi construiesc casa (parter plus etaj plus mansarda - va avea sapte camere, trei bai si o bucatarie). In proiectul casei nu figureaza nici un cos pentru fum. Inca nu am luat o decizie referitoare la incalzirea casei (oscilez intre centrala pe gaz, centrala pe lemne si, mai nou, am aflat despre incalzirea cu peleti). Ce fel de cos de fum pot construi, daca nu am avut nici unul in proiect? Inca nu am acoperis, dar incep sa-l pun maine... sa le zic sa-mi faca si o gaura pentru cosul de fum ?

#228
danielsco

danielsco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.03.2008

View Postdandreibv, on 27th October 2009, 17:48, said:

O intrebare poate putin offtopic, dar poate cineva stie mai bine decat mine cum sta treaba.

Un cos schiedel mai trebuie izolat pe exterior sau nu ? Eu doar l-am tencuit si atat, am considerat ca e suficienta vata de sticla ce o are in interior. Cum e ?
Bineinteles ca e suficient, aia e izolatia cosului nu mai trebuie pusa alta, de aia si costa atat cat costa.

View Postnegociator, on 27th October 2009, 18:40, said:

Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat. Acum imi construiesc casa (parter plus etaj plus mansarda - va avea sapte camere, trei bai si o bucatarie). In proiectul casei nu figureaza nici un cos pentru fum. Inca nu am luat o decizie referitoare la incalzirea casei (oscilez intre centrala pe gaz, centrala pe lemne si, mai nou, am aflat despre incalzirea cu peleti). Ce fel de cos de fum pot construi, daca nu am avut nici unul in proiect? Inca nu am acoperis, dar incep sa-l pun maine... sa le zic sa-mi faca si o gaura pentru cosul de fum ?
Ar fi bine sa te hotarasti ce fel de incalzire vei avea si unde va fi amplasata.La mine de ex nu m-am hotarat din timp.... dar apoi am facut horul pe exterior.Se poate face si dupa numai ca e mai complicat. Apropos atasez cateva imagini cu hornul meu care e in curs de constructie.

Attached Files



#229
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postdanielsco, on 29th October 2009, 09:43, said:

Ar fi bine sa te hotarasti ce fel de incalzire vei avea si unde va fi amplasata...
M-am decis, voi avea centrala termica pe gaze si, intr-un viitor mai indepartat, sper sa-mi pun si panouri solare.
Pentru centrala termica pe gaze, cum trebuie sa arate cosul? Sunt anumite conditii de inaltime si de diametru ? Si inca o intrebare... cosul se construieste in momentul instalarii centralei, sau poate fi construit si daca inca n-am cumparat centrala termica ?

Edited by scheleton, 30 October 2009 - 18:52.


#230
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai daca e pe gaze la ce-ti trebuie cos ? nu iei una cu tiraj fortat ? scoti teava prin perete si gata.

#231
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postdandreibv, on 27th October 2009, 16:48, said:

O intrebare poate putin offtopic, dar poate cineva stie mai bine decat mine cum sta treaba.

Un cos schiedel mai trebuie izolat pe exterior sau nu ? Eu doar l-am tencuit si atat, am considerat ca e suficienta vata de sticla ce o are in interior. Cum e ?

doar tencuit

View Postnegociator, on 30th October 2009, 18:30, said:

M-am decis, voi avea centrala termica pe gaze si, intr-un viitor mai indepartat, sper sa-mi pun si panouri solare.
Pentru centrala termica pe gaze, cum trebuie sa arate cosul? Sunt anumite conditii de inaltime si de diametru ? Si inca o intrebare... cosul se construieste in momentul instalarii centralei, sau poate fi construit si daca inca n-am cumparat centrala termica ?
Pentru a stii ce fel de cos (diametru, inaltime, tip constructiv: pt. cazane cu suprapresiune, atmosferice, tiraj fortat, condensatie, etc...) trebuie sa stim ce tip de cazan vrei sa iei, ce putere, debit masic (pt. centralele in condensatie), inaltimi pana la coama, streasina, daca este interior sau exterior, etc. Parerea mea, daca doresti sa-ti lasi loc pentru cos in plansee, lasa un 45x45. Este acoperitor. De exemplu, un cos de diam. 20cm, are la exterior 36x36, daca este ceramic. daca este de inox iti trebuie o gaura, pt. un cos de diam.20cm, de 25 cm + min.10 cm daca trece cosul prin elemente combustibile.
Hai sa nu gandim ca DDuras, sa ne gandim si la faptul ca exista cosuri de fum si pentru centrale cu tiraj fortat ("quadro") ce se folosesc special pentru a ridica randamentul centralei, aerul aspirat fiind preincalzit de cos. Folosind cosul de fum evitam ca incaperile ce au geamurile deasupra "tevii scoase prin perete" sa nu fie afectate de noxe. In ce tara ati mai vazut cladiri ce arata ca un fagure de albine pline de tevi ce ies din perete ? Pana si in Moldova (ex sovietica) este interzisa scoaterea tevilor prin perete ale centralelor cu tiraj fortat.
Spor la treaba. Pentru dimensionari de cosuri, contacteaza-ma in PM.

#232
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
iti multumesc pentru sfat si sunt de acord cu tine ca un perete "perforat" de un cos nu arata prea bine. Din pacate insa, eu nu am avut cosul in proiectul casei, iar casa are deja finalizate placile dintre etaje (placa dintre parter si etaj, precum si cea dintre etaj si mansarda). Placile astea sunt de beton. Ca sa fac gauri pentru cos, ar trebui sa le sparg cu ciocanul pneumatic... nu stiu daca merita efortul si daca nu e riscant pentru structura de rezistenta a casei.

Edited by scheleton, 04 November 2009 - 19:07.


#233
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai exact asta e ; o merita din punct de vedere tehnic, dar in situatia ta (despre asta vorbim, @adriani, nu ?) merita atata balamuc (curat balamuc sa gauresti 2 placi , si chiar si unul exterior presupune ceva bataie de cap) pentru asta ? daca era pe lemne, n-aveai incotro, dar asa ...

Edited by DDuras, 04 November 2009 - 20:23.


#234
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Din pacate am mai descoperit o problema... nici pentru tevile de apa si canalizare nu sunt perforate placile dintre etaje, asa ca oricum va trebui sa fac niste gauri in beton... :((  Asa ca, daca tot chem niste muncitori cu un ciocan pneumatic, i-as pune sa faca o gaura si pentru cosul centralei termice, intre parter si etajul 1, urmand sa scot cosul undeva pe la etajul 1, prin lateral. Deci cosul de fum o sa faca un unghi de 90 de grade. Ce parere aveti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate