Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Terapie cu raze dupa tiroidectomie totala

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
eniko57

eniko57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2009
Am fost operata recent de tiroida mai bine zis mi sa facut o tiroidectomie totala dar inainte de operatie mi sa facut  un examen citologic si rezultatul examenului a fost suspiciune de malignitate cc papilar. Si va rog frumos spuneti mi daca trebuie sa urmezi un tratament cu raze? Si pentru acest tratament  la ce medic trebuie sa ma prezint in caz de examenul histopatologic o sa fie tot malign?Multumesc.

#2
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Posteniko57, on 12th December 2009, 23:12, said:

Si va rog frumos spuneti mi daca trebuie sa urmezi un tratament cu raze?

Da, "raze" sub forma unor comprimate de Iod radioactiv pe care le inghiti si care vor distruge intern restul de tesut tiroidian malign.

View Posteniko57, on 12th December 2009, 23:12, said:

Si pentru acest tratament la ce medic trebuie sa ma prezint in caz de examenul histopatologic o sa fie tot malign?

Medicina nucleara, recomand sectia de izotopi Instit. Parhon din Bucuresti.

Edited by ionutz78, 14 December 2009 - 17:17.


#3
bocskai

bocskai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.11.2006
Buna sunt Eniko si   asi fi recunoscatoare daca cineva a fost in situatia mea si mi ar putea da informati la diagnosticul meu.La examennnul histopatologic al tiroidei mea iesit carcicom papilar tiroidean forma foliculaara incapsulata la lob dr.La lob stg hiperplazie nodulara tiroidiana.Am fost operata mi sa facut o tirectomie totala si acum medicul endocrinolog ma trimte la Cluj  la raze daca stiti cite zile trebuie sa stau la raze si aceste raze la ce intervale trebuie facute si daca sunt dureroase .As mai avea o intrebare poate chiar bizara cei operati  de tiroida ca in cazul meu maligna de cite zile de concediu pot beneficiaa sau mai bine zis cand se poate prelua activitatea la munca.Va multumesc

#4
gazel

gazel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2011

View Postionutz78, on 14th December 2009, 20:16, said:

Da, "raze" sub forma unor comprimate de Iod radioactiv pe care le inghiti si care vor distruge intern restul de tesut tiroidian malign.



Medicina nucleara, recomand sectia de izotopi Instit. Parhon din Bucuresti.

Buna Eniko.
Eu sunt din Bacau si am fost diagnosticata cu acelasi diagnostic ca al tau la INCE C. I. Parhon Buacuresti.
Te rog foarte mult , daca poti  sa-mi spui evolutia ta si cum ai trecut peste asta.

#5
xIuLiia

xIuLiia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2011
Bună . Am o problemă despre care am observat că au mai întrebat și alții . păi . . am 14 ani și 7 luni și am doar 1.47  :deadtongue: . Cu greutatea nu stau rău, dimpotrivă sunt slabă, poate chiar prea slabă . Tata are 1.74 , iar mama 1.55 și s.ar putea să am aceeași grupă sanguină ca tata .. nu știu sigur , o să merg săptămâna asta să.mi fac analize și să văd . Mama o are aceeași ca bunciă.mea adică 0I care e și ea la fel de scundă și tata pe a lu' bunică.miu adică AII și e cam la fel de înalt . Are vreo legătură grupa sanguină sau e doar o concidență la ei? Și dacă ar avea și o am pe aceeași ca a lu' tata o să mai cresc aproape cât el? Ce aș putea face să mai cresc ? Și cu 1.60 m.aș mulțumi :| , nu.s un d.ăsta de 1.80 care vrea să aibe 2 metri 8-| că cică e prea scund .
Eram și poate încă mai sunt foarte complexată , dar m.am obișnuit . Dar problema e că sunt cea mai scundă din clasă [normal..] și toți , nu doar cei din clasă, își bat joc de mine T.T . Mereu mă simt în inferioritate din cauza asta + că sunt și timidă de când mă știu T.T . Vă rog, spune.ți.mi dacă știți ceva ce m.ar putea ajuta, dar nu vă bateți joc . Și menționez că am și scolioză :| . și la vară vreau să merg la înot chiar și în fiecare zi dacă pot și am timp , iar exercițiile de la gimnastica recuperatorie mi le fac în fiecare seară .

Mulțumesc aniticipat :] .

P.S. : bunica din partea mamei are 1.55 , iar bunicu' 1.78 și bunica din partea tatei are 1.53 și bunicu tot cam cât tata avea [nu știu pt că nu l.am văzut niciodată din cauză că a murit când eram foarte mică, dar asta nu contează ] tot cam cât tata .

#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ba, voua va e greu sa cautati un pic pe aici ca s-a vorbit la greu de problema ta?

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Dormi ca liliacul, agățată de sârma de rufe, să vezi ce suplă rămâi și ce te lungești.

Pe înțelesul tuturor: joacă baschet, fă înot, și mănâncă multe iaurturi (evită aromele, iaurt natural)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate