Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Bad News: decodoarele DTS nu mai vin in 2009

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#19
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostMtz, on 15th December 2009, 09:15, said:


hai mai Mtz, nu fii suparat  :) aici esti inca eroul nostru :) se pare ca supararea ta o sa ma faca sa cumpar acel Dune cu iesire 7.1 ca in rest nu prea am ce lua ca lumea si cu tot ce vreau eu... asta e...

In caz ca nu stiai chinezii au o strategie de vanzare foarte ciudata uneori... pur si simplu pun un produs la vanzare fara sa-l aiba la un pret acceptabil pentru piata respectiva si cand apar clientii atunci isi pun problema sa-l produca sau sa-l ia de la altcineva si de aceea apar preturile mari ;) nu esti primul si nici ultimul care pateste asta asa incat just relax baby ;)

#20
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Mulţi dintre noi au DVD playere cu ieşiri 5.1 ce decodează DTS, DD. Oare nu este posibil să găsim o cale de intrare? De ex. atunci când avem un DTS CD între unitatea optică şi placa de bază bănuiesc că se transmite un semnal identic cu cel de pe SPDIF (coaxial?) ... sau poate vorbesc prostii !!!
În orice caz Mtz, mulţumesc pentru încercarea de a ne ajuta.

#21
musiu

musiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2004
La o adica, decat un receiver mi se pare mai convenabil un dispozitiv din asta Ebay. Ajunge pe la 240 lei. Eu tot genius am si vreau sa scot sunet de pe WD Live. Poate confirma cineva ca isi face treaba bine ?

#22
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Trebuie sa repet mereu ca acel pret este aberant? Ce aduceam eu ma asteptam sa coste maxim 20 dolari.

enjoy,
Mtz

#23
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003
Subscriu tuturor celor din acest topic ... Mtz ... chiar nu e vina ta ca aia sunt nesimtiti.
Imi pare rau , era buna jucaria, dar asta e ... asteptam ... pana la urma va aparea ceva.

Dar ca idee, despre ce pret e vorba acum, iar cantitatea e atat de mare incat nu am reusi , in mod organizat, si bineinteles, fara profit, sa o epuizam prin vanzare ?

#24
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostMtz, on 15th December 2009, 11:13, said:

Trebuie sa repet mereu ca acel pret este aberant? Ce aduceam eu ma asteptam sa coste maxim 20 dolari.
Cred ca aveai asteptari prea mari. Eu nu am vazut nicodata un decodor stand-alone DD/DTS sub 60$... Nici macar DAC-uri chioare, stereo PCM, nu prea gasesti la 20$. Carcasa, sursele interne (ca au tensiuni multiple intern), cipul decodor cu licenta (nu se vand altfel legal, cine stie poate chinezii faceau o smecherie), placa in sine, toate adunate cred ca fac minim 20$.

Edited by SuperDuper, 16 December 2009 - 03:32.


#25
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Inseamna ca nu stii preturi din China direct de la producator, nu intermediari. O sa iti dau la un moment dat niste exemple.

enjoy,
Mtz

#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Recunosc, nu stiu :)

#27
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003

View PostSuperDuper, on 13th December 2009, 07:08, said:

Cine isi ia NMT are probabil si TV HD... Si vrea sa aiba sunet in pocnitori de boxe PC (sub nivelul Z5500)? Nu inteleg faza asta, dar in fine.


Si eu gandeam ca tine initial dar dupa o vreme mi-am luat al doilea NMT si uite asa m-am gandit pe asta sa-l pun pe lcd-ul din dormitor sa mai vad seara cate un serial. Ce sa vezi ca n-are sunet...  Si uite asa m-am schimbat si sa nu mai aud de el.(wd)

#28
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mai e totusi o sansa mica, mica... Nu promit nimic. Cand voi avea ceva de spus cu adevarat o voi face-o, indiferent de rezultat.
Nu intrebati pana atunci, ca nu primiti raspuns pentru ca nu vreau sa mai promit aiurea.

enjoy,
Mtz

#29
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
mestere!
intreb si eu aici poate ca e vorba de scula care imi trebuie si mie:
am un sistem de la eboda 5.1 care nu are intrare optica.
mai dauna zi m-am pricopsit si cu un o!play care are asemenea treaba.
ce scula imi trebuie sa pot folosi boxele de la eboda?

#30
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai de ce mai intrebi daca ai postat in theadul in care se discuta despre un asemenea decodor 5.1 digital > analog?

enjoy,
Mtz

#31
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Păi depinde cum vrei să le folosești. O!Play are ieșire audio stereo prin 2 mufe RCA în spate (albă și roșie). Deci dacă te mulțumești cu sunet stereo, folosești un cablu adaptor RCA to 3.5 jack mamă. (depinde ce mufă are sistemul tău audio). Altă variantă ar fi să iei sunetul, tot stereo, din TV-ul la care e conectat media playerul, prin jack-ul pentru căști.

Dacă însă vrei audio 5.1, ai nevoie de un gadget ca cel de care se vorbește aici, deci un convertor din formatul SPDIF optic în 5.1 analogic, cu ieșire pe jack-uri sau mufe RCA.

#32
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
mestere!
m-am citit eu prin topicul asta,dar nu m-am prins ca e vorba de scula cu pricina.
eu crezui ca e vorba doar de dts-ul asta.
daca e asa ma inscriu si eu pe lista asteptatorilor.

@CatalinHonda:nu merge...
adica merge,da 2 nu's ca 5.1.
si eu cum ma uit la save private rayn odata pe luna...

#33
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Câtă coerență...

#34
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
adjectiv fara rost.
un post in plus pentru un coerent.
softpedia nu incurajeaza altele.
de glumit ai voie daca esti pe subiect.
daca ma multumeam cu 2 difuzoare,nu eram tampit sa mai intreb de 5.1
puerila treaba din castile tv-ului pentru ca este insotit de zgomot mare la volum mic.
din jack-uri in rca si invers...alba,rosie...bla,bla.


Mtz:cand apare scula,rog a ma anunta.
trebuie musai.
multam fain.

#35
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Păi să o luăm cronologic. Ai întrebat cum conectezi un sistem 5.1 la O!Play. N-ai specificat că vrei sunet 5.1. Ți-am expus variantele, atât pentru sunet stereo, cât și pentru 5.1. Ai răspuns că nu merge dar merge, și că 2 nu e 5.1, plus o elucubrație legată de un film....

Ai impresia că cineva de aici se îndoiește de faptul că 2 nu e 5.1, sau că are cineva de aici nevoie de explicarea diferențelor între stereo și 5.1 ? Iar faptul că introduci sunet stereo în acel sistem 5.1 nu înseamnă că "te mulțumești cu 2 difuzoare"...

------------------------------------------------

Deci ca să conectezi sistemul tău audio la media player, exact ce am scris trebuie să faci...

Edited by CatalinHonda, 22 December 2009 - 21:32.


#36
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
elucubrație legata de un film...of,of,of
acel film are o coloana sonora superba pe 5.1.
de aici legatura.
vizionat cu sunetul de rigoare;juri ca da ghiuleaua peste tine sau ma rog...tancul.
imaginea combinata cu  digital Surround Sound...de vis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate