Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Starea omului in moarte

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#19
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

 Nightm4re, on 20th December 2009, 07:58, said:

Ce ai zice daca te-ar impusca cineva in picior, sau sa-ti infinga un cui in cap? Nu crezi ca te-ar durea mai tare? Durerea fizica poate durea mai tare si mai multa vreme. Moartea unei persoane dragi nu ar trebui sa fie dureroasa incat sa nu poti trece peste ea in cel mult o saptamana.
si durerea fizica trece in ceva timp , dar durerea din iad este vesnica .
  aaa, am citit mai bine , caaaat? o saptamana?

adica dupa moartea mamei sau a iubitei sau a fiicei ,poti trece asa usor ?

ce inima ai tu ?

#20
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009
se vede clar nivelul vostru de cultura si iq din moment ce va dedicati timpul pe un asemenea topic... aaa , asa v a spus popa ? sa va ganditi la moarte si la dumnezeu? usor mai sunteti de manipulat

#21
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 SKIORUL, on 20th December 2009, 21:27, said:

1.si durerea fizica trece in ceva timp , dar durerea din iad este vesnica .
  aaa, am citit mai bine , caaaat? o saptamana?

2.adica dupa moartea mamei sau a iubitei sau a fiicei ,poti trece asa usor ?

3.ce inima ai tu ?
1. De unde sti? Si mie oricum nici raiul nici iadul nu-mi suna a bine ci mai mult a pierdere de timp.
2. As incerca pe cat de mult posibil sa trec peste ca daca nu as ramane cu sechele. Pot sa spun ca am un sistem de autoaparare impotriva intristarii si chestilor de genu' si incerc sa trec peste ele cu cat mai repede posibil.
3. De ~300 grame, de ce?

#22
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 ge_ntleman, on 20th December 2009, 21:37, said:

se vede clar nivelul vostru de cultura si iq din moment ce va dedicati timpul pe un asemenea topic... aaa , asa v a spus popa ? sa va ganditi la moarte si la dumnezeu? usor mai sunteti de manipulat


Nu

Asa-mi spune Dumnezeu . Pe cine sa cred?Un om sau pe El.

#23
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 husand, on 20th December 2009, 22:32, said:

Nu

Asa-mi spune Dumnezeu . Pe cine sa cred?Un om sau pe El.

adica sa crezi in ceva ce exista sau in o imaginatie personala care nu exista

#24
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 ge_ntleman, on 20th December 2009, 22:40, said:

adica sa crezi in ceva ce exista sau in o imaginatie personala care nu exista

Nu exista pentru ca nu poti tu vedea dar ia sa vezi mai mult decat orizontul vizibil
Logica care se izbeste de ceva mai mare ca logic. Ceea ce zice si se face .

Ce argumente prezinti tu ca nu este? Materia ? Energia? Care parte a stiintei?

Unde ai verificat tu empiric cultura ta?


Romani 1:20  În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică și dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cînd te uiți cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Așa că nu se pot desvinovăți;

Edited by husand, 21 December 2009 - 11:48.


#25
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 husand, on 21st December 2009, 11:39, said:

Nu exista pentru ca nu poti tu vedea dar ia sa vezi mai mult decat orizontul vizibil
Logica care se izbeste de ceva mai mare ca logic. Ceea ce zice si se face .

Ce argumente prezinti tu ca nu este? Materia ? Energia? Care parte a stiintei?

Unde ai verificat tu empiric cultura ta?


Romani 1:20  În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică și dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cînd te uiți cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Așa că nu se pot desvinovăți;

materia e orice pe care pui mana. e materie... de aia spui la construcii  MATERIAle. ca sunt materie... ti am dat doar un exemplu.

energia estee ceea ce pune in miscare ceva... de exemplu curentul electric... ai vazut vreodata un fulger?

eu tot ce e uman pot sa dovedesc. tu poti sa dovedesti ca nu esti nebun si ca exista ceea in ce crezi?

eu nu te pun sa cauti dovezi ale existentei materiei pentru ca materia exista cat pentru credinciosi cat si pentru atei. zeul tau e doar in mintea ta.

asa ca ori ne arati si noua ca exista zeul tau ori esti nebun

#26
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 ge_ntleman, on 21st December 2009, 12:52, said:

materia e orice pe care pui mana. e materie... de aia spui la construcii  MATERIAle. ca sunt materie... ti am dat doar un exemplu.

energia estee ceea ce pune in miscare ceva... de exemplu curentul electric... ai vazut vreodata un fulger?

eu tot ce e uman pot sa dovedesc. tu poti sa dovedesti ca nu esti nebun si ca exista ceea in ce crezi?

eu nu te pun sa cauti dovezi ale existentei materiei pentru ca materia exista cat pentru credinciosi cat si pentru atei. zeul tau e doar in mintea ta.

asa ca ori ne arati si noua ca exista zeul tau ori esti nebun

Asta este cultura ta.
Numai ca este invers.

Psalmi 14:1  Nebunul zice în inima lui: Nu este Dumnezeu!

Cat despre cultura cu care te lauzi nu regasesc .

  asa ca ori ne arati si noua   Deci sinteti multi , chiar legiuni.

Ioan 8:44 . Oridecîteori spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii.

De aceea si numeste nebuni pe cei ce nu-s ai lui.
Numai ca Dumnezeu are ultimul cuvint.

Edited by husand, 21 December 2009 - 13:31.


#27
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 husand, on 21st December 2009, 13:22, said:

Asta este cultura ta.
Numai ca este invers.

Psalmi 14:1  Nebunul zice în inima lui: Nu este Dumnezeu!

Cat despre cultura cu care te lauzi nu regasesc .

  asa ca ori ne arati si noua   Deci sinteti multi , chiar legiuni.

Ioan 8:44 . Oridecîteori spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii.

De aceea si numeste nebuni pe cei ce nu-s ai lui.
Numai ca Dumnezeu are ultimul cuvint.

bine , ai dreptate... eu sunt nebunul pentru ca sunt rational si logic. dar tu ca te rogi la oameni invizibili si crezi ca un om poate sa mearga pe apa sau sa transporme apa in vin esti sanatos

#28
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
@husand, tu esti limitat la ce zice biblia, noi incercam sa te provocam sa gandesti. Crezi ca ne intereseaza nustiu ce citate din biblie? Pentru atei biblia nu valoreaza nimic.

#29
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Observ ca mai problematica este starea omului in viata decat starea omului in moarte. :)
Initial nu s-au stabilit explicit premisele discutiei, asa ca ar fi indicat sa se tina cont ca pe acest subforum Biblia are valoare. Este cea mai inalta forma de cunoastere, singura norma de credinta si practica a protestantilor.

#30
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Nightm4re, on 21st December 2009, 13:59, said:

@husand, tu esti limitat la ce zice biblia, noi incercam sa te provocam sa gandesti. Crezi ca ne intereseaza nustiu ce citate din biblie? Pentru atei biblia nu valoreaza nimic.

Chestia cu noi te inculpa.
Citesc bine in tine , Nu esti ateu deloc.Crezi prea bine in lucruri omenesti (vremelnice) si nu sti ca ori esti intr-o parte (diavol) ori in alta (Dumnezeu) oricit te straduiesti.
Cu mine nu poti vorbi decat daca accepti pe Dumnezeu , daca nu cu altii.
   Cat despre ratiune dute mai n-ainte de substanta si vezi din ce-i formata. Apoi vezi legea a treia a termodinamicii aplicata in chimie referitoare la evolutionisti, cauta explicatia pentru ce existi si daca esti multumit mai vorbim.

#31
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 husand, on 21st December 2009, 14:14, said:

Chestia cu noi te inculpa.
Citesc bine in tine , Nu esti ateu deloc.Crezi prea bine in lucruri omenesti (vremelnice) si nu sti ca ori esti intr-o parte (diavol) ori in alta (Dumnezeu) oricit te straduiesti.
Cu mine nu poti vorbi decat daca accepti pe Dumnezeu , daca nu cu altii.
   Cat despre ratiune dute mai n-ainte de substanta si vezi din ce-i formata. Apoi vezi legea a treia a termodinamicii aplicata in chimie referitoare la evolutionisti, cauta explicatia pentru ce existi si daca esti multumit mai vorbim.

adica cu tine putem sa fim preteni doar daca credem ca exista un om cu barba groasa UNDEVA , care a facut un fiu din o femeie virgina , si fiul asta vindeca lumea si mergea pe apa si transforma apa in vin si tot acest nene a murit si apoi a inviat peste X zile....????????? sa nu uit... mai inainte de toate astea zeul a facut 1 baiat si 1 fata care i a pus sa stea in o gradina smechera , dar aia perversa a fost corupta de sarpe  si apoi a arso ala. si culmea au avut numai baieti din care noi TOTI am aparut...

tu crezi ca un om sanatos crede in asa ceva?

#32
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 ge_ntleman, on 21st December 2009, 13:52, said:

bine , ai dreptate... eu sunt nebunul pentru ca sunt rational si logic. dar tu ca te rogi la oameni invizibili si crezi ca un om poate sa mearga pe apa sau sa transporme apa in vin esti sanatos


Notiunea de Dumnezeu la tine e eronata. D -zeu nu este om . Creatia sa in adevar sint oamenii.
Ce este viata ?
Inainte de a intreba ce este Dumnezeu.

Citat

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: ?Dumnezeu a creat tot ceea ce exista??  

Un student a raspuns ferm: ?Da!?

Profesorul a pus o noua intrebare: ?Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau??

Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.

Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: ?Domnule profesor, starea de frig exista

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: ?Dumnezeu a creat tot ceea ce exista??

Un student a raspuns ferm: ?Da!?

Profesorul a pus o noua intrebare: ?Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau??

Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.

Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: ?Domnule profesor, starea de frig exista??

?Bineinteles!?, i-a raspuns profesorul. ?Ce fel de intrebare este aceasta? Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata??





Proaspatul student a raspuns: ?De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism.?

?Si, continua studentul, intunericul exista??

?Bineinteles!? raspunse profesorul.

De aceasta data studentul raspunse: ?Va inselati din nou, domnule profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina.?

In sfarsit, studentul il intreba pe profesor: ?Domnule profesor, exista raul absolut??

Profesorul ii raspunse ?Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului.?

?Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului!?

Dupa toate acestea, profesorul se recunoscu invins de aceasta argumentatie logica sii nu mai spuse nimic.

Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN




Acest rationament logic nu ajuta sa si crezi cu toate ca ridica semne de intrebare.

Edited by husand, 21 December 2009 - 14:23.


#33
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 husand, on 21st December 2009, 14:21, said:

Notiunea de Dumnezeu la tine e eronata. D -zeu nu este om . Creatia sa in adevar sint oamenii.
Ce este viata ?
Inainte de a intreba ce este Dumnezeu.

Citat

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: “Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?”  

Un student a raspuns ferm: “Da!”

Profesorul a pus o noua intrebare: “Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau?”

Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.

Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: “Domnule profesor, starea de frig exista

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: “Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?”

Un student a raspuns ferm: “Da!”

Profesorul a pus o noua intrebare: “Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau?”

Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.

Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: “Domnule profesor, starea de frig exista?”

“Bineinteles!”, i-a raspuns profesorul. “Ce fel de intrebare este aceasta? Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?”





Proaspatul student a raspuns: “De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism.”

“Si, continua studentul, intunericul exista”?

“Bineinteles!” raspunse profesorul.

De aceasta data studentul raspunse: “Va inselati din nou, domnule profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina.”

In sfarsit, studentul il intreba pe profesor: “Domnule profesor, exista raul absolut?”

Profesorul ii raspunse “Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului.”

“Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului!”

Dupa toate acestea, profesorul se recunoscu invins de aceasta argumentatie logica sii nu mai spuse nimic.

Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN

tu nu pricepi ca eu te vad ca pe un nebun si ca nici macar nu stau sa ti citesc tampeniile? am alte lucruri mai bune de facut decat sa vb cu un om cu probleme psihiatrice.

numai bine

#34
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 ge_ntleman, on 21st December 2009, 14:18, said:

adica cu tine putem sa fim preteni doar daca credem ca exista un om cu barba groasa UNDEVA , care a facut un fiu din o femeie virgina , si fiul asta vindeca lumea si mergea pe apa si transforma apa in vin si tot acest nene a murit si apoi a inviat peste X zile....????????? sa nu uit... mai inainte de toate astea zeul a facut 1 baiat si 1 fata care i a pus sa stea in o gradina smechera , dar aia perversa a fost corupta de sarpe  si apoi a arso ala. si culmea au avut numai baieti din care noi TOTI am aparut...

tu crezi ca un om sanatos crede in asa ceva?


Putem sfi mai mult decit prieteni ca nu in divergente consta prietenia ci in incredere si eu si tu ai nevoie de prieteni pe cuvint.


 ge_ntleman, on 21st December 2009, 14:23, said:

tu nu pricepi ca eu te vad ca pe un nebun si ca nici macar nu stau sa ti citesc tampeniile? am alte lucruri mai bune de facut decat sa vb cu un om cu probleme psihiatrice.

numai bine
Daca pentru tine sa-ti scapi viata este lucru minor si numai nebunii cauta ,fi sanatos.

#35
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 husand, on 21st December 2009, 14:21, said:


Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN
Einstein nu credea in zeul vostru:

Wikipedia: Albert Einstein said:

"The word God is for me nothing more than the expression and product of human weakness, the Bible a collection of honorable, but still purely primitive, legends which are nevertheless pretty childish."


#36
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Nightm4re, on 21st December 2009, 14:43, said:

Einstein nu credea in zeul vostru:

Inchipuie-ti ca stiam de aceea am si spus.

Acest rationament logic nu ajuta sa si crezi cu toate ca ridica semne de intrebare.

Insa nimeni nu vine la Dumnezeu daca nu-i este dat.

Edited by husand, 21 December 2009 - 14:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate