Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cobietky film

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Off topic.
Recunosc ca nu am invatat limba rusa nici macar o ora, asa ca nu stiu daca am scris corect titlul.
Rog cunoscatorii si adminul sa ma corecteze si eventuala sa foloseasca simbolurile adecvate ca de ex I=N intors, etc..
Eu nu le-am pus pt ca vroiam sa le vada toate lumea si nu stiam daca F-ul creat de mine nu va aparea ca un patratel..
Apoi stergeti acest off topic.Multumesc.

Hai sa incep cu ceva din ciclul iarna nu-i ca vara.
Cine neaga importanta cinematografie sovietice sau nu a vazut niciun film, sau e ....
De aceea va invit sa discutam clasicele lor, precum "Gara pt 2", Moscova nu crede in lacrimi", "Al 41-lea", "Zboara cocorii", "Balada soldatului", "Razboi si pace", etc, etc.
Stiu ca despre "Calauza" s-a mai discutat separat, dar daca cineva doreste sa intervina, il astept cu mult interes sa isi expuna punctele de vedere si aici.

Ieri seara am revazut "Moscova nu crede in lacrimi". Conform NVPF (adica NU Voi Povesti Filmul) practicat de mine, o sa punctez doar cateva chestiuni care m-au impresionat..
Nu m-am putut stapani sa nu ma gandesc ca pt un fillm realizat in acei ani, adica 1980, mi s-a parut pur si simplu revolutionar.
Sustin afirmatia prin faptul ca eroina pica la examenul de admitere, spune la TV ca salariile sunt mici, familia e monoparentala, cand asa ceva e blamat de toata lumea, pt ca "femeie e curva, a incercat sa il prosteasca pe unu si bine i-a facut ala ca i-a tras un sut"...Ba chiar apar si batausi de cartier...

Dar pe de alta parte sunt convins ca daca acest film ar fi fost facut in SUA, ar fi luat Oscarul, batand la cur, special nu am folosit cuvantul fund, "Love Story" si multe alte filme altfel bune..Dar ar fi iesit si mult mai prost..

De fapt in acest film mi-a placaut cel mai mult sensibilitatea si umanismul cu care e facut. Toti sunt oameni reali, aproape luati de pe strada, cu bunele si cliseele lor -televizunea e viitorul, vorbim peste 20 de ani, etc-
Dar ii crezi pt ca de asemenea indivizi te-ai mai intalnit. Da, recunosc ca si eu am cliseele pardon, submarinele, mele, hi, hi...

Iar replica "de cand te astept" e trasnet. Sunt convins ca el a inteles din prima ce zicea ea, dar facea pe duru...(Nu) stiu de ce am simtit ca mi se umezeste usor coltul ochiului, hi, hi...
Chiar, anterior, faza cu vodca, sotul prietenei, desi era clar ca nu bea, a inteles rapid situatia si luat paharul numai ca ca sa arate ca e barbat si stie regulile..
Iar discutia de dupa acest ritual, a fost de mare exceptie, vremea, teroristii, de parca ar fi venit pt asta, nu ca rezolve ceva..Dar un adevarat barbat o ia pe la Ploiesti, nu intra ca ghelbanu'..
Mai sunt si faze de planul 2, ca vecinele care spuneau ca domnul e de la.. numele nu mai era nevoie, ca mai bine nu faci impotriva vantului..Dar stiau sa traga cu urechea...

Sau scena cu asezatul la masa, "mananca, barbate", adica nu ma supar ca te-ai imbatat, l-ai gasit pe ala, dar acum trebuie se te dregi, ca altfel ma faci de ras cand o sa iesim pe strada..Dupa care da scularea urgent pt ca realizasera ca sunt in plus...
Iar tipul, afumat avea chef de vorba, ca barbatii veseli...Numai cine nu a baut niciodata nu intelege cum te simti atunci si ce orator ajungi...

Chiar, eroina principala, cat de dura (par)e®a la serviciu, dar acasa a preferat sa manance ca o femeie inteleapta, decat sa dea replica barbatului care e totusi stalpul familie...
In concluzie am revazut un film care mi-a placut foarte mult.
Va astept opiniile pro si evident contra.

Edited by Prien, 08 December 2009 - 15:20.


#2
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pana acum am vazut Oci Ciornie si Gara pentru Doi. Nu dezvolt, sunt frumoase pentru privit, nu pentru povestit. Filmele rusesti au o dulceata anume si o naturalete pe care nu le-am mai gasit la alte tipuri de pelicule. In Oci Ciornie, Mastroianni interpreteaza rolul unui bufon, unui comicar in loc de sot si arhitect. Pe langa umor, ironie, avem de-a face cu alaturarea a doua lumi diferite, cea latina si cea slava.

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare, "Gara pt 2"
"Debutul meu in piata", "fac astia niste chestii" , "noi hranim populatia", cat de adanci sunt aceste replici, mai ales daca ai trait epoca si stia ce inseamna un video, sau coada....
Dar si faza cand dupa .. trenul iese prin periile de spalat, ...
Atunci cand am vazut filmul aveam ~20 de ani.
Si ma gandeam cum o sa fie criza ce ii apuca pe barbati pe la 40 si ceva de ani, dupa o viata de rutina cu drumuri bine cunoscute, serviciu<=>casa, familie, colegi/sefi de la job, acelasi cerc de persoane cu care iei contact zilnic..
..Mda, am implinit 46...

#4
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Gara pentru 2 - scena antologica de final cand ala canta la acordeon sa-l auza aia din colonia penitenciara, ca s-a intors :D
Fata fara zestre, fara comentarii...
o comedie ceva cu "aventurile unora la Moscova": unul fumeaza in tren si arunca trabucul pe geam care zboara direct intr-o benzinarie; in avion unul scapa pasaportul in wc, il vede pe hublou si sparge geamul ca sa ajunga la el - deranj mare, asta la destinatie cu un cap de gheata cat toate zilele - au avut noroc cu el ca s-a infipt in hublou.
Raidul vargat - zoo pe vapor :D

Nu stiu daca era rusesc sau nu, un film cu dezastre intr-un camp petrolifer, cu unii care se salveaza cu un avion - o fi fost pe ecrane, la Tv (TVR sau bulgari) nu mai stiu. Dupa pelicula parea a fi sovietic.

Au fost la filme rusesti sa te plictisesti, atat la cinema cat si la tv, artistice, seriale. Ca si americanii au avut si ei filme cu diverse dezastre "domestice" (nu s-au dedulcit la cataclisme majore sau sfarsitul lumii) - eruptii de sonde, incendii pe vas (un petrolier care ia foc intr-un port) si tren (Expresul 34).

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Zau ca parca mi-e frica sa ma "ating" de "Gara pt 2". Am senzatia ca in nestiinta mea l-as pangarii. Mai stau olecuta sa imi fac niste curaj....
Dar poate ca intre timp se mai baga si altii..

Edited by Prien, 20 December 2009 - 08:47.


#6
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007
+

Eu caut  filme sovietice din anii 50?
In special

"Oameni Curajosi"
cu
S. Gurzo  A. Gribov  T. Cernova
Cмелые люди

Aveti afisul filmului la:

http://www.cinemagia...filme sovietice

Mai mult nu am gasit

#7
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View Postben_gal, on 22nd February 2010, 12:22, said:

&
Eu intreb, eu raspund.
Self service.

Am gasit UN SINGUR CLIP:

&
russ_Смелые люди_the clip
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6WrxjgCtyww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plot
http://www.answers.c...ic/smelye-lyudi
http://docstoc.aster...=...;t=web&uq=1

The storyline of the Russian The Horsemen spans the whole of WW II, from the beginning of hostilities in 1939 to VJ day in 1945. The main character is a farmer-jockey named Vasya (Sergei Gurzo), more concerned with horseracing than the affairs of the world. Vasya's personal travails don't amount to a hill of beans when the Nazis invade his homeland. Through a series of incredible plot convolutions, both Vasya and his prize horse become involved in the Resistance movement. Despite its wartime trappings, The Horsemen borrows heavily from Hollywood westerns during many of its action highlights. ~ Hal Erickson, All Movie Guide

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiu ca discutia murise, stiu si de ce. Dar vreau sa fiu precum Cristos, Ridica-te Lazare..
Cineva, caruia vreau sa ii multumesc, mi-a dat ""Balada soldatuluii"".
Nimic de spus, induiosator, uman, credibil de la un anumit punct..
Dar aici asa m-au omorat scenele luuuuuungi, specifice lor...
Si altfel, nu pot sa uit ca totusi armata URSS-ul a invadat si Finlanda, si Polonia si Romania mare..
Asa ca propaganda lor sa mai cante la o alta masa..Da, stiu nemtii au ataca primii, s-au purtat inuman,  si invingatorii au dreptate. Dar totusi, nci sovieticii nu au fost icoane..
PS. Am mai facut rost de niste filme sovietrice..Asa ca dupa ce intru conced..mai postez...

#9
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
Un canal youtube cu o gramada de filme rusesti. Pacat insa ca nu au toate subtitrare. :(

http://www.youtube.com/user/mosfilm

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am vazut "Eliberarea". O sa revin sa il comentez mai tarziu.
Nu o fac acum ca poate mai stranesc pe cineva..

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mda, m-am gandit ca totusi e mai bine aici http://forum.softped...t...6&start=126 , Post #135 ..

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Eu tin minte ca mi-au placut niste ecranizari dupa romane celebre pentru copii, de pilda Copiii Capitanului Grant, sau Singur pe lume, respectau naratiunea, erau amanuntite, eram incintat sa vad prinzind viata intocmai lumea pe care mi-o imaginasem citind cartile. Fiind de 12 ani in 89 nu retin si alt fel de filme sovietice, doar amanunte din citeva - unul de epoca, altul despre un tip care juca sah, altul, celebru, cred ca Gara pentru doi, din care retin mai multe faze, printre care finalul, in care, intirziind la inchisoare (nu mai stiu de ce trebuia sa ajunga la acolo), in lupta cu nametii, protagonistul cinta la acordeon sa fie auzit de gardieni.

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postabancor, on 13th October 2011, 15:35, said:

Eu tin minte ca mi-au placut niste ecranizari dupa romane celebre pentru copii, de ....
Aoleu, ce amintiri ai trezit in mine...
"En garde, gospodin marchiz" sau cam asa din "Capitanul FRACASE", vazut prin 1973+...
Imaginati-va cat am putut sa RAD, de nu am uitat dupa atatia ani..
sau "Desdemona, davai zdreanta"...Ma rog, aici nu am mai ras..
Acuma daca se scrie altfel decat am scris eu, asta e. Scuze. Nu am facut nicio ora de rusa..
Dar daca cineva va transcrie corect, "haraso i balsoi spasiva", ha, ha..

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu imi place sa fac pe aducatorul de vesti proaste, dar tocmai am aflat ca Vera, -recte Lyudmila Gurchenko - a parasit gara asta terestra. Ma rog, din martie.
Cata naturalete si simultan complexitate a dat Verei..Sincer, imi pare rau.
Acuma cica si Putin a regretat ca ea a pierdut trenul vietii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate